Jump to content

Google Pixel 5


rufous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ας ανοίξουμε ένα νήμα και για το προσφάτως ανακοινωθέν Pixel 5.

Να αρχίσουμε να μαζευόμαστε οι ενδιαφερόμενοι σιγά σιγά.

https://store.google.com/de/product/pixel_5?hl=de-DE

Μέχρι και σήμερα 14.10.2020 ισχύει προωθητική, όπου με κάθε παραγγελία του μέσω του επίσημου site κι άλλων συνεργαζόμενων ευρωπαϊκών καταστημάτων, δίνονται ΔΩΡΟ τα ακουστικά Bose QC 35 II αξίας 250 ευρώ!

https://support.google.com/product-documentation/answer/10070211?p=bose_promotion&hl=de-DE&visit_id=637382655624996494-2148894401&rd=1

Αναλυτικά τα χαρακτηριστικά του Pixel 5 κι εδώ:

https://www.gsmarena.com/google_pixel_5-10386.php

"Never make anyone a priority in your life when you're only an option in theirs..."
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβε σήμερα εκ μέρους μου ένας φίλος από mediamarkt Γερμανίας. Θα το έχω την άλλη εβδομάδα που ανεβαίνω Γερμανία και θα ποστάρω εντυπώσεις!

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως φαίνεται ότι η Google εχει μείνει πολύ στάσιμη στο κομμάτι της κάμερας, που έκανε κορυφαία δουλειά τόσα χρόνια. Μιλάμε για τον ίδιο φακό (Sony imx 636) που τον χρησιμοποιεί τρία χρόνια τώρα τουλάχιστον και οι επιπλέον προσθήκες μάλλον δεν θα είναι κάτι το ουαου σε σχέση με πέρυσι. Νομίζω πως και η Apple πλέον τους περνάει πια.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Πάντως φαίνεται ότι η Google εχει μείνει πολύ στάσιμη στο κομμάτι της κάμερας, που έκανε κορυφαία δουλειά τόσα χρόνια. Μιλάμε για τον ίδιο φακό (Sony imx 636) που τον χρησιμοποιεί τρία χρόνια τώρα τουλάχιστον και οι επιπλέον προσθήκες μάλλον δεν θα είναι κάτι το ουαου σε σχέση με πέρυσι. Νομίζω πως και η Apple πλέον τους περνάει πια.

 

Λογικό. Από τότε που έφυγε από τη Google ο δημιουργός της Google Camera, Mark Levoy, ουσιαστικά σταμάτησε και η εξέλιξη της.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Κάποια μαζεμένα...

 

 

 

 

 

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Είδα σήμερα αναρτήθηκε η τιμή του και στο γερμανικό google store, 613,14. Out of stock βέβαια.

 

Φαντάζομαι είναι νωρίς ακόμα για να ψαχτώ για παραγγελία από άμαζον με υπηρεσία mail forwarding κ.λπ;

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή του είχε αναρτηθεί από την ημέρα που ανακοινώθηκε. Το έχω κάνει preorder, και δωράκι τα Bose, σήμερα πήρα μέιλ πως θα γίνει shipped την Δευτέρα.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Δεν το είχα δει, μάλλον κοιτούσα σε άλλης χώρας :confused: Περιμένουμε τις πρώτες εντυπώσεις :D

 

Edit: τώρα που ξαναμπήκα το out of stock έγινε buy αλλά πατώντας το με πάει σε σελίδα με 404 "Dies ist ein Fehler".

Edited by akpe

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή του είχε αναρτηθεί από την ημέρα που ανακοινώθηκε. Το έχω κάνει preorder, και δωράκι τα Bose, σήμερα πήρα μέιλ πως θα γίνει shipped την Δευτέρα.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Πότε το παρηγγειλες ακριβώς; Ρωτάει ένας φίλος που το έχει παραγγείλει από 1η του μήνα και δεν έχει τέτοια ενημέρωση ακόμα.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Μία απορία, επειδή δεν γνωρίζω, πώς είναι δυνατή ή παραγγελία από τό google store άλλης χώρας, ενώ ή διεύθυνση αποστολής είναι στην Ελλάδα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια.
Link to comment
Share on other sites

Απορώ γιατί δεν υποστηρίζουν κι αποστολή για ελλάδα.

 

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως φαίνεται ότι η Google εχει μείνει πολύ στάσιμη στο κομμάτι της κάμερας, που έκανε κορυφαία δουλειά τόσα χρόνια. Μιλάμε για τον ίδιο φακό (Sony imx 636) που τον χρησιμοποιεί τρία χρόνια τώρα τουλάχιστον και οι επιπλέον προσθήκες μάλλον δεν θα είναι κάτι το ουαου σε σχέση με πέρυσι. Νομίζω πως και η Apple πλέον τους περνάει πια.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

 

Θα φανεί του χρόνου αυτό, φέτος ήταν πολύ ιδιαίτερη χρονιά.

Νομίζω το 2021 θα είναι κρίσιμο για την πορεία των Pixel, τόσο στο πού πάει από άποψης κατηγορίας (ναυαρχίδα κτλ), όσο και φωτογραφικά.

Για τον αισθητήρα πάντως είχε εξηγήσει ο ίδιος ο Levoy τον λόγο που γίνεται και δεν θεωρούσε ότι ήταν αρνητικό.

Link to comment
Share on other sites

Το παρήγγειλα την ημέρα του event, 30/09.

Τώρα βλέπω υπάρχει πάλι το μαύρο στο γερμανικό στορ.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Θα φανεί του χρόνου αυτό, φέτος ήταν πολύ ιδιαίτερη χρονιά.

 

Νομίζω το 2021 θα είναι κρίσιμο για την πορεία των Pixel, τόσο στο πού πάει από άποψης κατηγορίας (ναυαρχίδα κτλ), όσο και φωτογραφικά.

 

Για τον αισθητήρα πάντως είχε εξηγήσει ο ίδιος ο Levoy τον λόγο που γίνεται και δεν θεωρούσε ότι ήταν αρνητικό.

Ναι το ξέρω αυτό. Απλά κάποια στιγμή θα πρέπει να εξελιχθεί και να πάει ένα βήμα παραπέρα.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αίτηση και για τα bose και εγκρίθηκε οπότε περιμένω και γι αυτά!

 

Στάλθηκε από το HTC U12+ μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Μπορεί κάποιος να περιγράψει αναλυτικά την διαδικασία που μπορεί να εισάγει κάποιος το Pixel που δεν έχει γνωστούς κλπ να του αγοράσουν από έξω?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

 

Μπορεί κάποιος να περιγράψει αναλυτικά την διαδικασία που μπορεί να εισάγει κάποιος το Pixel που δεν έχει γνωστούς κλπ να του αγοράσουν από έξω?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Μέχρι να απαντήσει κάποιος πιο σχετικός (και εγώ πρόσφατα άρχισα να το ψάχνω) -νομίζω- η μόνη επιλογή είναι η αγορά από ευρωπαϊκό άμαζον, πχ amazon.de που στέλνει κανονικά Ελλάδα. Το Google store δεν στέλνει εδώ, μόνο στις χώρες που έχει κατάστημα.

 

Βέβαια δεν ξέρω τι παίζει με υπηρεσίες mail forwarding/dropshipping όπως το mailboxde: πρακτικά αγοράζεις από Google store, το στέλνεις σε διεύθυνση που σου φτιάχνει η εταιρεία, στη Γερμανία πχ, και εκείνοι στο στέλνουν εδώ με κάποιο μικρό κόστος.

 

Edit: εντωμεταξύ μόλις είδα πως έχω λογαριασμό στο mailboxde, είχα πάρει έτσι το πρώτο oneplus και το είχα ξεχάσει εντελώς :D

 

20 ευρώ το κόστος τότε (2014) οπότε λογικά θα κυμαίνεται σε αυτό το επίπεδο.

 

Στάλθηκε από το Mi A2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Edit: πληροφοριακά, για όσους το περιμένουν, διαβάζω για ένα bug κατά το restore το οποίο αν γίνει μέσω καλωδίου, μετά σε κάποιους κολλάει ο proximity sensor και μένει μονίμως ανοιχτός. Σαν λύση προτείνεται να μη γίνει restore των δεδομένων σας μέσω καλωδίου. Πληροφορίες εδώ, εδώ, και εδώ.

Edited by akpe

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να απαντήσει κάποιος πιο σχετικός (και εγώ πρόσφατα άρχισα να το ψάχνω) -νομίζω- η μόνη επιλογή είναι η αγορά από ευρωπαϊκό άμαζον, πχ amazon.de που στέλνει κανονικά Ελλάδα. Το Google store δεν στέλνει εδώ, μόνο στις χώρες που έχει κατάστημα.

 

Βέβαια δεν ξέρω τι παίζει με υπηρεσίες mail forwarding/dropshipping όπως το mailboxde: πρακτικά αγοράζεις από Google store, το στέλνεις σε διεύθυνση που σου φτιάχνει η εταιρεία, στη Γερμανία πχ, και εκείνοι στο στέλνουν εδώ με κάποιο μικρό κόστος.

 

Edit: εντωμεταξύ μόλις είδα πως έχω λογαριασμό στο mailboxde, είχα πάρει έτσι το πρώτο oneplus και το είχα ξεχάσει εντελώς :D

 

20 ευρώ το κόστος τότε (2014) οπότε λογικά θα κυμαίνεται σε αυτό το επίπεδο.

 

Στάλθηκε από το Mi A2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Edit: πληροφοριακά, για όσους το περιμένουν, διαβάζω για ένα bug κατά το restore το οποίο αν γίνει μέσω καλωδίου, μετά σε κάποιους κολλάει ο proximity sensor και μένει μονίμως ανοιχτός. Σαν λύση προτείνεται να μη γίνει restore των δεδομένων σας μέσω καλωδίου. Πληροφορίες εδώ, εδώ, και εδώ.

 

Ευχαριστώ πολύ...

Edited by kalagas

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Όταν το παραλάβει κάποιος, ας γράψει 2 λόγια για τα ηχεία που διαβάζω διάφορα περίεργα καθώς και για την απόδοση της κάμερας στην επεξεργασία. Δυστυχώς δεν κατάφερα να το βρω διαθέσιμο στο γαλλικό store που μπορούσα να το πάρω με την προσφορά, οπότε τώρα περιμένουμε black Friday.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όσοι το έχετε παραγγείλει... τι κινητά είχατε πριν?

Τα αλλάζετε ή πχ το παίρνετε ως δεύτερο;

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Full αναλυτικό review από xda

https://www.xda-developers.com/google-pixel-5-review/

 

Συγκρατώ την ουσιαστική βελτίωση σε οθονη (φωτεινότητα) και αυτονομία που πλέον είναι top επίπεδο.

 

Επίσης σε σύγκριση με OnePlus nord που φοράει ίδιο soc το pixel 5 είναι ανώτερο σε smoothness.

 

Sent from my OnePlus 7T Pro using Tapatalk

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, έχω το 2XL σχεδόν 2 χρόνια, οπότε δεδομένου του ότι τα updates τον Δεκέμβριο σταματάνε πήρα το 5.

 

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έρχομαι από htc u12 και ήμουν ή iphone 12 ή αυτο αλλά 850€ για 64gb rok δε δίνω για το iPhone οπότε τα 613€ για pixel 5 + bose qc35 II κέρδισαν.

 

Στάλθηκε από το HTC U12+ μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω στο XDA κάποιες αναφορές, λίγες 5-6 στο σύνολο τους αλλά αρκετές αν σκεφτούμε ότι δεν είναι πολλοί αυτοί που έχουν ήδη τις συσκευές στα χέρια τους, για κενά ανάμεσα στο σώμα και την οθόνη του κινητού.

 

Περισσότερα εδώ: https://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=4177669

 

Ας ελπίσουμε να είναι μεμονωμένο το πρόβλημα

 

Στάλθηκε από το Mi A2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by akpe

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...