Jump to content

Oppo Find X2 Pro


Guest74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Network Technology

GSM / HSPA / LTE / 5G

Launch Announced 2020, March 06

Status Available. Released 2020, March 06

Body Dimensions 165.2 x 74.4 x 8.8 mm (Ceramic) / 9.5mm (Leather)

Weight 217 g (Ceramic) / 200 g (Leather) (7.05 oz)

Build Glass front (Gorilla Glass 6), ceramic back or leather back, aluminum frame

SIM Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)

IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 mins)

Display Type AMOLED, 1B colors, 120Hz, HDR10+, 800 nits (typ), 1200 nits (peak)

Size 6.7 inches, 111.7 cm2 (~90.9% screen-to-body ratio)

Resolution 1440 x 3168 pixels (~513 ppi density)

Protection Corning Gorilla Glass 6

Platform OS Android 10, ColorOS 7.1

Chipset Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 (7 nm+)

CPU Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.8 GHz Kryo 585)

GPU Adreno 650

Memory Card slot No

Internal 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM

UFS 3.0

Main Camera Triple 48 MP, f/1.7, 25mm (wide), 1/1.43", 1.12µm, omnidirectional PDAF, Laser AF, OIS

13 MP, f/3.0, 129mm (periscope telephoto), 1/3.4", 1.0µm, 5x optical zoom, PDAF, OIS

48 MP, f/2.2, 17mm (ultrawide), 1/2.0", 0.8µm, AF

Features Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama

Video 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps; gyro-EIS; HDR

Selfie camera Single 32 MP, f/2.4, (wide), 1/2.8", 0.8µm

Features HDR

Video 1080p@30fps

Sound Loudspeaker Yes, with stereo speakers

3.5mm jack No

Comms WLAN Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot

Bluetooth 5.1, A2DP, LE

GPS Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO

NFC Yes

Radio No

USB USB Type-C 3.1, USB On-The-Go

Features Sensors Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass

Battery Type Li-Po 4260 mAh, non-removable

Charging Fast charging 65W, 100% in 38 min (advertised)

SuperVOOC 2.0

USB Power Delivery

Misc Colors Black, Orange, Gray, Green, Lamborghini Edition

Models CPH2025, PDEM30

Price € 1,091.00 / $ 1,066.66 / £ 969.99

Tests Performance AnTuTu: 593717 (v8)

GeekBench: 13245 (v4.4), 3269 (v5.1)

GFXBench: 25fps (ES 3.1 onscreen)

Display Contrast ratio: Infinite (nominal)

Camera Photo / Video

Loudspeaker -25.2 LUFS (Very good)

Battery life

Endurance rating 88h

 

Τα χαρακτηριστικά τους είναι καθαρά premium. Διαθέτουν Quad HD+ ( 1080 x 3168 pixels), OLED οθόνη 6,7 ιντσών με ρυθμό ανανέωσης 120Hz και ρυθμό δειγματοληψίας αφής 240Hz. Η οθόνη είναι bezel-less, με 2,98 χιλιοστά «πηγούνι» και μόλις 2,2 χιλιοστά «μέτωπο». Το τηλέφωνο διαθέτει μια selfie κάμερα Sony IMX616 32-megapixel μέσα σε μια οπή διαμέτρου 3.84 χιλιοστά. Η οθόνη είναι καμπύλη με τις πλευρές να πέφτουν στις 67.8°. Η οθόνη προσφέρει υψηλή αναλογία εικόνας 21: 9 και έχει ενσωματωμένο με αισθητήρα δακτυλικών αποτυπωμάτων. Υπάρχει υποστήριξη για HDR10+. Υπάρχει ένα ειδικά προσαρμοσμένο microchip κάτω από την οθόνη μόνο για επεξεργασία εικόνας. Μπορεί να αναβαθμίσει βίντεο κάθε ποιότητας σε 60fps ή 120fps και μπορεί επίσης να μετατρέψει SDR σε HDR. Οι οθόνες και στα δύο τηλέφωνα προστατεύονται από Gorilla Glass 6.

 

Η σειρά Find X2 τροφοδοτείται από τον Snapdragon 865 με υποστήριξη 5G. Έχουν έχει τριπλή θερμική απορρόφηση που χρησιμοποιεί θερμικό αγώγιμο gell, υγρόψυκτο θάλαμο ατμού και πολυστρωματικό γραφίτη! Και τα δύο μοντέλα έχουν UFS 3.0 αποθήκευση. Έχουν μια κύρια κάμερα με αισθητήρα Sony IMX586 στα 48-megapixel. Το Find X2 διαθέτει ακόμα μια νέα κάμερα υπέρ ευρείας γωνίας Sony IMX708 12 megapixel με λειτουργία macro 3 εκατοστών και ένα τηλεφακό 13 megapixel για 5x υβριδικό οπτικό zoom και μέχρι 20x ψηφιακό. Tο Find X2 Pro διαθέτει τον νέο, ειδικά φτιαγμένο για το κινητό αισθητήρα Sony IMX689 στα 48-megapixel με τεχνολογία All Pixel Omni-Directional PDAF της Sony. Θα βρούμε ακόμα μια κάμερα υπέρ ευρείας γωνίας Sony IMX586 48 megapixel κάμερα γωνίας με λειτουργία macro 3 εκατοστών και ένα τηλεφακό τύπου περισκοπίου 13 megapixel με έως 10 φορές υβριδικό zoom και ψηφιακό zom έως 60x με υποστήριξη OIS. Και τα δύο μοντέλα έχουν Ultra Video Steady Pro, καταγραφή βίντεο 10-bit Live HDR, Ultra Night Mode 3.0 και 4K καταγραφή βίντεο.

 

Tο Find X2 διαθέτει μπαταρία 4200mAh. Το Find X2 Pro διαθέτει μπαταρία 4260mAh, και οι δύο με 65W SuperVOOC 2.0 υπέρ ταχεία φόρτιση. Τα κινητά φορτίζουν πλήρως μέσα σε 35 λεπτά. Το Find X2 είναι μια συσκευή με IP65 για προστασία από πιτσιλιές. Το Pro εχει την ίδια πιστοποίηση συν την IP54 για προστασία από σκόνη. Και τα δύο τηλέφωνα είναι εξοπλισμένα με υποστήριξη 5G, Z-dual SIM, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.0, NFC, GPS, USB-C, και διπλά στερεοφωνικά ηχεία. Δεν διαθέτουν υποστήριξη για υποδοχή ακουστικών 3,5 mm, υποδοχή κάρτας microSD και ασύρματη φόρτιση.

 

OPPO Find X2 and Find X2 Pro specifications

 

6.7-inch (3168 x 1440 pixels) Quad HD+ OLED 2.5D curved glass display with HDR10+, 120Hz refresh rate, 800 nits brightness, 1200 nits peak brightness, 100% DCI-P3 Color Gamut, Corning Gorilla Glass 6 protection

2.84GHz Octa-Core Snapdragon 865 7nm Mobile Platform with Adreno 650 GPU

8GB / 12GB LPDDR4x RAM with 128GB / 256GB (UFS 3.1) storage for Find X2 / 12GB LPDDR4x RAM with 256GB (UFS 3.0) storage for Find X2 Pro

Android 10 with ColorOS 7.1

Dual SIM (nano + nano)

Find X2 — 48MP primary camera with Sony IMX689 sensor, f/1.7 aperture, LED flash, OIS + EIS, 12MP 120° ultra-wide sensor with f/2.2 aperture, Sony IMX708 sensor, 3cm macro, 13MP telephoto camera with f/2.4 aperture, 5x hybrid optical zoom, up to 20x digital zoom

Find X2 Pro— 48MP primary camera with Sony IMX586 sensor, f/1.7 aperture, 7P lens LED flash, OIS + EIS, 48MP 120° ultra-wide sensor with f/2.2 aperture, Sony IMX586 sensor, 3cm macro, 13MP perisope telephoto camera with f/3.0 aperture, 20x hybrid optical zoom, up to 60x digital zoom, OIS

32MP front-facing camera with f/2.4 aperture

In-display fingerprint sensor

Water and Dust Resistance (IP68 for Find X2 Pro) / Splash Resistant (IP54 for Find X2)

USB Type-C Audio, Stereo Speakers, Dolby Atmos, 3 microphones

Find X2 Dimensions: 164.9×74.5× 8mm (ceramic/glass) / 8.7mm (leather); Weight:196g (ceramic) / 180g (leather) / 187g (glass)

Find X2 Pro Dimensions: 165.2×74.4× 8.8mm (ceramic) / 9.5mm (leather); Weight:207g (ceramic) / 200g (leather)

5G SA/NSA, Dual 4G VoLTE, Wi-Fi 6 802.11 ax, Bluetooth 5.1, GPS/GLONASS, USB Type-C

Find X2 — 4200mAh (Typical) battery with 65W SuperVOOC 2.0 flash charge

Find X2 Pro — 4260mAh (Typical) battery with 65W SuperVOOC 2.0 flash charge

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπέρα

 

μου κάνει εντύπωση που κανείς δεν έχει σχολιάσει το συγκεκριμένο μοντέλο...

μονο εγω ενδιαφέρομαι να το παρω;;; :p

 

ημουν σχεδόν έτοιμος , μέχρι που ανακοινώθηκε το s21..

 

εντυπώσεις κάποιος που να το έχει στην κατοχή του;;

 

thanx

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

Το κοιταγα στο Amazon.de, παρά πολλά λεφτά, και πήρα το neo, το είχαν κατι σαν προσφορά.

Το νήμα του neo , πιο είναι ;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γειά σας. Μια ερώτηση. Εχω σύνδεση wind και το τηλέφωνο μου υποστηρίζει 5G, αφού είναι το oppo find x2 pro. Αλλα στα δίκτυα κινητής στις ρυθμίσεις εμφανίζει μόνο 4g/3g/2g. Είμαι στο κέντρο της Θεσσαλονίκης όπου υποτίθεται έχει 5G σήμα η wind. Αλλά στο κινητό δεν βλέπω τέτοια επιλογή. Μήπως φταίει η sim; Η sim είναι 2 ετών. Δεν είναι πολύ παλιά.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα Sim λογικά , πιθανόν δεν είναι στις επιλεγμένες, πιστοποιημένες συσκευές που υποστηρίζει το δίκτυο 5g. Βάλε μια SIM από cosmote που έχει μεγαλύτερο δίκτυο που υποστηρίζει 5g και αν δεν σου βγάλει 5g επιλογή τότε είναι αυτό που σου γράφω αρχικά.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα Sim λογικά , πιθανόν δεν είναι στις επιλεγμένες, πιστοποιημένες συσκευές που υποστηρίζει το δίκτυο 5g. Βάλε μια SIM από cosmote που έχει μεγαλύτερο δίκτυο που υποστηρίζει 5g και αν δεν σου βγάλει 5g επιλογή τότε είναι αυτό που σου γράφω αρχικά.

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Θα το δοκιμάσω. Απλά μου κάνει εντύπωση που δεν το βγάζει ούτε ως κείμενο στην επιλογή.

 

Αυτές τις επιλογές μου εμφανίζει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το Mi 10T από τότε που παρουσιάστηκε μισό χρόνο περίπου.Το πήρα σφραγισμένο από Πλαίσιο. Με το που ανοίχτηκε η συσκευή κανονικά όλα και η δυνατότητα επιλογής δικτύου 5g ,4g,3g,2g , βέβαια εγώ το έχω στην επιλογή 4g,3g,2g για να μην καταναλώνει μιας και στην περιοχή μου δεν υπάρχει ακόμη δίκτυο 5g. Η όλη ουσία από αυτά που παρακολουθώ και διαβάζω είναι ότι το κινητό μου όπως και πολλά άλλα πια είναι στις πιστοποιημένες συσκευές που υποστηρίζουν 5g στα ελληνικά δίκτυα. Περισσότερο τρικ των εταιρειών παρόχων είναι για να πουλήσουν τις συσκευές που τους προωθούν οι εταιρείες κινητής. Το 1+ 8 Pro το ίδιο συμβαίνει αν διαβάσεις στο νήμα του λίγο πριν τις τελευταίες σελίδες του. Όλοι βάζουν τις SIM τους σε i phone 12 ενεργοποιείται έτσι στην SIM το 5g και μετά βάζοντάς τες στα 8 προ έχουν κανονικά 5g ;)

To νεοφερμένο 1+ 9 πρό το οποίο είναι στην λίστα τόσο σε cosmote, wind που έχω διαβάσει και μετά από αναφορές μελών στο αντίστοιχο νήμα με την ενεργοποίηση του κινητού έχουν κατευθείαν 5g δίχως τίποτα δίχως SMS για ενεργοποίηση όλα απευθείας... ;)

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Έστειλα email στην Wind και με κάλεσαν. Ενεργοποίησαν την υπηρεσία 5G για την γραμμή μου, αλλά μάλλον δεν υποστηρίζεται ακόμα η συσκευή μου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 46 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ έχω το Mi 10T από τότε που παρουσιάστηκε μισό χρόνο περίπου.Το πήρα σφραγισμένο από Πλαίσιο. Με το που ανοίχτηκε η συσκευή κανονικά όλα και η δυνατότητα επιλογής δικτύου 5g ,4g,3g,2g , βέβαια εγώ το έχω στην επιλογή 4g,3g,2g για να μην καταναλώνει μιας και στην περιοχή μου δεν υπάρχει ακόμη δίκτυο 5g. Η όλη ουσία από αυτά που παρακολουθώ και διαβάζω είναι ότι το κινητό μου όπως και πολλά άλλα πια είναι στις πιστοποιημένες συσκευές που υποστηρίζουν 5g στα ελληνικά δίκτυα. Περισσότερο τρικ των εταιρειών παρόχων είναι για να πουλήσουν τις συσκευές που τους προωθούν οι εταιρείες κινητής. Το 1+ 8 Pro το ίδιο συμβαίνει αν διαβάσεις στο νήμα του λίγο πριν τις τελευταίες σελίδες του. Όλοι βάζουν τις SIM τους σε i phone 12 ενεργοποιείται έτσι στην SIM το 5g και μετά βάζοντάς τες στα 8 προ έχουν κανονικά 5g ;)

To νεοφερμένο 1+ 9 πρό το οποίο είναι στην λίστα τόσο σε cosmote, wind που έχω διαβάσει και μετά από αναφορές μελών στο αντίστοιχο νήμα με την ενεργοποίηση του κινητού έχουν κατευθείαν 5g δίχως τίποτα δίχως SMS για ενεργοποίηση όλα απευθείας... ;)

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Μια ερώτηση. Εχω σύνδεση wind και το τηλέφωνο μου υποστηρίζει 5G, αφού είναι το oppo find x2 pro. Αλλα στα δίκτυα κινητής στις ρυθμίσεις εμφανίζει μόνο 4g/3g/2g. Είμαι στο κέντρο της Θεσσαλονίκης όπου υποτίθεται έχει 5G σήμα η wind. Αλλά στο κινητό δεν βλέπω τέτοια επιλογή. Μήπως φταίει η sim; Η sim είναι 2 ετών. Δεν είναι πολύ παλιά.

 

και στο oppo find x3 pro το ιδιο πραγμα συμβαινει!για δοκιμασε απo playstore να κατεβαζεις το apk force 4G/5G και βρες την nr 5g.θα στο βρει!αλλα περιμενε update θα στο ενεργοποιηση!αλλα με την wind δεν ξερω δοκιμασε cosmote σιγουρα θα στο βγαλει!!

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Μετά την αναβάθμιση στην έκδοση CPH2025_11_C.63 στις ρυθμίσεις, πρόσθετες ρυθμίσεις, γλώσσα και περιοχή στην επιλογή της Περιοχής μου χάθηκε η χώρα Ελλάδα. Υπάρχουν όλες οι άλλες χώρες πλην της Ελλάδας και αναγκαστικά έχω επιλέξει την επιλογή "Άλλο". Ενώ πριν από αυτή την αναβάθμιση υπήρχε ως περιοχή η Ελλάδα. Το τηλέφωνο είναι εισαγωγή από Γερμανία. Ήθρα σε επαφή με το support τη Oppo στην Γερμανία και μου λένε ότι να ναι. Και καλά να το γυρίζσω πίσω και να αγοράσω ένα Ελληνικό, κλπ, κλπ, κλπ. Περιμένω νέα τους απάντηση για αυτό το θέμα.

 

'Οσο για την επιλγοή 5G που δεν εμφανίζεται στις ρυθμίσεις του πρωτιμώμενου τύπου δικτύου, μου είπανε ότι μάλον φταέι η Wind. Θα ψάξω να βρω κάνα γνωστό με συμβατή συσκευή να βάλω την κάρτα μέσα να δω αν θα αναγνωρίσει το 5G, διότι μίλησα με την Wind και μου είπαν ότι μου "ανοίξαν" την δυνατότητα 5G στην γραμμή μου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 62 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

και στο oppo find x3 pro το ιδιο πραγμα συμβαινει!για δοκιμασε απo playstore να κατεβαζεις το apk force 4G/5G και βρες την nr 5g.θα στο βρει!αλλα περιμενε update θα στο ενεργοποιηση!αλλα με την wind δεν ξερω δοκιμασε cosmote σιγουρα θα στο βγαλει!!

 

Κατέβασα την εφαρμογή που μου πρότεινες αλλά μόλις πατάω στο κουμπί για να ξεκλειδώσει το 5G μου κλείνει η εφαρμογή... :( :O :mad:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά; δεν το ενεργοποίησα το 5G στην Wind και στο κινητό. Κέντρο Θεσσαλονίκης πιάνει απίστευτες ταχυτητες.

https://www.speedtest.net/my-result/a/7270955168

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. εχω το find x2 Neo. δεν μπορω να βρω tempered glass, που να δουλευει το αποτυπωμα, δοκιμασα διαφορα.

καποια υποδειξη;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ψάχνοντας πριν ένα μήνα, βρήκα ότι ταιριάζει το mocolo uv του OnePlus 8,, έχουν τις ίδιες διαστάσεις.

Τα αρνητικά: την πρώτη φορά, απέτυχα, και αγόρασα δεύτερο σετ.

Κάλυψα το ακουστικό, με ταινία, και πέρασα το τζαμακι.

Το σφάλμα: έφυγε η ταινία, δεν το κατάλαβα, και γέμισε κόλλα, και βούλωσε το ακουστικό.

Το ξύνω με ένα βελόνι, ακόμα δεν μπόρεσα να το φτιάξω.

Το πλαστικακι με τις γρίλιες στο ακουστικό, ξηλώθηκε.

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

https://postimg.cc/jnqm1Gys

 

Η κόλλα έκατσε στο ακουστικό, και βούλωσε. Οι γρίλιες, τις ξηλωσα με το βελόνι.

 

Να προσέχετε το ακουστικό, να καλυφθεί πολύ καλά κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα σε όλους.. Θα ήθελα τα φώτα σας. Είμαι κάτοχος του Α52s 8/256 και έχω έρθει σε δίλημμα να μείνω ως έχει η να κάνω την μετάβαση ερχόμενος εδώ?? Υπάρχει κάποιο (πρόβλημα) που είναι άξιο αναφοράς?? Μπαταρία? Κάμερα?? Εφαρμογές τράπεζας κλπ? Από ενημερώσεις και υποστήριξη? Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Προσωπικά δεν βρίσκω το λόγο να έρθεις εδώ από τη συσκευή που έχεις. Την υποστήριξη που σου δίνει η Samsung σε όλους τους τομείς (software & hardware) δεν θα τη βρεις αλλού.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...