Jump to content

OnePlus 8T


Guest74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ το έδωσα έβγαλε πρόβλημα στην κάμερα. Δεν κάνει autofocus


Sent from my iPhone using Tapatalk

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...

Έχω το κινητό 2 χρόνια τώρα, πολύ ευχαριστημένος σε όλα πλην της μπαταρίας

Από το πρωί μέχρι το βράδι στις αρχές μου έβγαζε μπορεί και 6 ώρες χρήσης οθόνης, πλέον μετά βίας μου βγάζει ένα τρίωρο. Δε μπορώ να καταλάβω τι έχει γίνει, η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ξανά κρατήσει τόσο καιρό κινητό αλλά δε μπορώ να πιστέψω ότι έχει πέσει τόσο πολύ η μπαταρία από τις φορτίσεις μέσα σε 2 χρόνια 

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

https://community.oneplus.com/thread/1316098

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει....,  δεν ξέρω αν δουλεύει....

Στο Skroutz έχει μπαταρία, μάλλον (;) original 

Δεν κάνει την εγκατάσταση, γράφει: διένεξη.., δοκίμασα και σε 8 Pro , το ίδιο.

Edited by athanasios1112
Link to comment
Share on other sites

On 20/2/2024 at 10:15 ΜΜ, suspect21 said:

Έχω το κινητό 2 χρόνια τώρα, πολύ ευχαριστημένος σε όλα πλην της μπαταρίας

Από το πρωί μέχρι το βράδι στις αρχές μου έβγαζε μπορεί και 6 ώρες χρήσης οθόνης, πλέον μετά βίας μου βγάζει ένα τρίωρο. Δε μπορώ να καταλάβω τι έχει γίνει, η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ξανά κρατήσει τόσο καιρό κινητό αλλά δε μπορώ να πιστέψω ότι έχει πέσει τόσο πολύ η μπαταρία από τις φορτίσεις μέσα σε 2 χρόνια 

Απο την εμπειρια μου με διαφορες συσκευες που κραταω περιπου μια 3ετια εκαστη μπορω να σου πω οτι στα 2-2.50 χρόνια περιπου συνηθως βλεπεις σημαντικη φθορα στη μπαταρια - αναλογως και της χρησης που γινεται βεβαια. Οποτε ειναι καπου λογικο αυτό που περιγράφεις. Απλά το κακο στην περιπτωση της 1+ ειναι πως πρεπει να στειλεις τη συσκευη στην αλλη ακρη της ευρωπης για να σου τοποθετησουν μια μπαταρια, αν δεν θες να μπλεξεις με αμφιβολου ποιοτητας αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Μπαταρία δεν αλλάζω, όσες φορές άλλαξα δεν είδα κάποια διαφορά ή η διαφορά κράτησε πολύ λίγο

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω κρατήσει άλλο κινητό τόσο καιρό αλλά μου φαίνεται υπερβολικό στα 2 χρόνια να πέφτει minimum 30% η μπαταρία. Η γυναίκα μου έχει το iPhone 11 που τον Ιούνιο κλείνει 3 χρόνια, δεν έχει πέσει ιδιαίτερα η μπαταρία, άσχετα αν λέει 83% το battery health

Υποτίθεται ότι είχα διαβάσει για την OnePlus συγκεκριμένα επειδή υπήρχαν αμφιβολίες σχετικά με την ταχυφορτιση και έλεγε ότι για 600-650 κύκλους φόρτισης δεν θα υπάρχει πτώση της μπαταρίας. Στα 2 χρόνια που το έχω, έχω κλείσει λογικά 600 κύκλους φόρτισης και μετά να πέφτει μπαμ η μπαταρία 30% μου κάνει εντύπωση 

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, suspect21 said:

Μπαταρία δεν αλλάζω, όσες φορές άλλαξα δεν είδα κάποια διαφορά ή η διαφορά κράτησε πολύ λίγο

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω κρατήσει άλλο κινητό τόσο καιρό αλλά μου φαίνεται υπερβολικό στα 2 χρόνια να πέφτει minimum 30% η μπαταρία. Η γυναίκα μου έχει το iPhone 11 που τον Ιούνιο κλείνει 3 χρόνια, δεν έχει πέσει ιδιαίτερα η μπαταρία, άσχετα αν λέει 83% το battery health

Υποτίθεται ότι είχα διαβάσει για την OnePlus συγκεκριμένα επειδή υπήρχαν αμφιβολίες σχετικά με την ταχυφορτιση και έλεγε ότι για 600-650 κύκλους φόρτισης δεν θα υπάρχει πτώση της μπαταρίας. Στα 2 χρόνια που το έχω, έχω κλείσει λογικά 600 κύκλους φόρτισης και μετά να πέφτει μπαμ η μπαταρία 30% μου κάνει εντύπωση 

Αν αλλαξεις με original μπαταρια και δεν υπαρχει προβλημα στο λογισμικο της συσκευης θα πρεπει να δεις σημαντική διαφορα και για σημαντικο χρονικο διαστημα. Σε huawei που ειχα αλλαξει μπαταρια στην 3ετια, ηταν σαν καινουρια τον επομενο χρονο.

Αν εχεις περασει καποιο software update που τα εκανε ανω κατω (οχι απιθανο για 1+) τοτε αλλαζει το πραγμα αλλα εκει μιλαμε για software θεμα και οχι για κατασταση μπαταριας.

Δοκιμασε να το δουλεψεις μια μερα σε safe mode, αν δεν το εχεις κανει ηδη, να δεις αν θα υπαρξει διαφορα (σημαντική καθώς μικρή διαφορά σιγουρα θα υπαρξει) ωστε να αποκλεισεις οτι ειναι καποια εφαρμογη που τρώει πολυ μπαταρια στο παρασκηνιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα. Το δικό μου δεν το χρησιμοποιώ, και σκέφτομαι να το πουλήσω. Τι χρήματα να ζητήσω,, ;

Αγορά από το επίσημο site, πριν χρόνια, εκτός εγγύησης.

Link to comment
Share on other sites

On 22/2/2024 at 5:45 ΜΜ, Mikepan_1 said:

Αν αλλαξεις με original μπαταρια και δεν υπαρχει προβλημα στο λογισμικο της συσκευης θα πρεπει να δεις σημαντική διαφορα και για σημαντικο χρονικο διαστημα. Σε huawei που ειχα αλλαξει μπαταρια στην 3ετια, ηταν σαν καινουρια τον επομενο χρονο.

Αν εχεις περασει καποιο software update που τα εκανε ανω κατω (οχι απιθανο για 1+) τοτε αλλαζει το πραγμα αλλα εκει μιλαμε για software θεμα και οχι για κατασταση μπαταριας.

Δοκιμασε να το δουλεψεις μια μερα σε safe mode, αν δεν το εχεις κανει ηδη, να δεις αν θα υπαρξει διαφορα (σημαντική καθώς μικρή διαφορά σιγουρα θα υπαρξει) ωστε να αποκλεισεις οτι ειναι καποια εφαρμογη που τρώει πολυ μπαταρια στο παρασκηνιο.

καλημέρα, 

κάτοχος από ΑΥΓ 2021, παρατηρώ κι εγώ πτώση στην απόδοση της μπαταριας, χθες από τις 8μιση το πρωι φουλαρισμένος, κατέληξα το βράδυ στις 11 να έχω 20% με ούτε 3 ώρες οθόνη. επειδή μου έχει σπάσει και το πίσω γυαλί από πέσιμο, αναρωτιέμαι μηπως αξίζει η αποστολή για αλλαγη μπαταρίας και πίσω γυαλιού ώστε να το κρατήσω άλλα 2 χρόνια άφοβα. αν το έχει κάνει κάποιος άλλος, πόσο καιρό διαρκεί η διαδικασία και πόσο κοστίζει;

Oneplus 8T - Poco F2 Pro - Redmi 8 - Redmi Note 4X - Samsung Galaxy J5 - Coolpad F1 - Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

On 8/3/2024 at 11:52 ΠΜ, boxeur said:

καλημέρα, 

κάτοχος από ΑΥΓ 2021, παρατηρώ κι εγώ πτώση στην απόδοση της μπαταριας, χθες από τις 8μιση το πρωι φουλαρισμένος, κατέληξα το βράδυ στις 11 να έχω 20% με ούτε 3 ώρες οθόνη. επειδή μου έχει σπάσει και το πίσω γυαλί από πέσιμο, αναρωτιέμαι μηπως αξίζει η αποστολή για αλλαγη μπαταρίας και πίσω γυαλιού ώστε να το κρατήσω άλλα 2 χρόνια άφοβα. αν το έχει κάνει κάποιος άλλος, πόσο καιρό διαρκεί η διαδικασία και πόσο κοστίζει;

Στειλε ενα e-mail στο support της oneplus και ρωτα τους να σου απαντησουν φιλε. Και εγω ισως το στειλω σε λιγους μηνες. Η διαδικασια απ'οτι θυμαμαι σε παλαιοτερα μοντελα που διαβαζα δε κραταει πανω απο 1 εβδομαδα και συνηθως ερχεται κουριερ να παραλαβει το κινητο απο το σπιτι σου. Το κοστος πρεπει να ειναι κοντα στα 30-40 ευρω.

Το μονο που με ανησυχει ειναι οτι τοποθετουν αυθεντικες μπαταριες, που σημαινει οτι εχουν μεινει στο ραφι 2+ χρονια, με ο,τι αυτο συνεπαγεται..

Σιγουρα καλυτερη λυση θα ηταν αγορα μιας καλης OEM μπαταριας που ειναι πιο φρεσκια, αλλα θα πρεπει να βρεις καποιο καταστημα να την τοποθετησει ή να το δοκιμασεις μονος σου. Αν και στα βιντεο που βλεπω ειναι λιγο ρισκο. Αρκετοι εχουν σπασει το πισω μερος που ειναι γυαλι..

Edited by Lux
Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι εχω κι ενα poco f2 pro για δεύτερο όπου η μπαταρία του είναι πλέον η μέρα με τη νύχτα σε σχέση με το 8Τ.. χάνει λίγο λόγω έλλειψης OIS και 120Ηz όμως κατά τα άλλα είναι στα ίδια από απόδοση βάση ίδιου επεξεργαστή οπότε ίσως το στείλω και να χρησιμοποιώ το άλλο όσο επιδιορθώνεται, αν και με αυτό που μου λές, φαντάζομαι ότι δεν θα δω τρελή διαφορά στην κατανάλωση μπαταρίας δεδομένου ότι θα πρόκειται για "παλιά" μπαταρία..επίσης αυτόν τον καιρό, ζω στην Κύπρο και δεν ξέρω πού μπορώ να βρώ εδώ ΟΕΜ μπαταρία..το γυαλί μου πίσω είναι ήδη ραγισμένο. επίσης, μου ήρθε μόλις ειδοποίηση για Android 14, αναβάθμισε ήδη κανείς;

Oneplus 8T - Poco F2 Pro - Redmi 8 - Redmi Note 4X - Samsung Galaxy J5 - Coolpad F1 - Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, boxeur said:

η αληθεια ειναι οτι εχω κι ενα poco f2 pro για δεύτερο όπου η μπαταρία του είναι πλέον η μέρα με τη νύχτα σε σχέση με το 8Τ.. χάνει λίγο λόγω έλλειψης OIS και 120Ηz όμως κατά τα άλλα είναι στα ίδια από απόδοση βάση ίδιου επεξεργαστή οπότε ίσως το στείλω και να χρησιμοποιώ το άλλο όσο επιδιορθώνεται, αν και με αυτό που μου λές, φαντάζομαι ότι δεν θα δω τρελή διαφορά στην κατανάλωση μπαταρίας δεδομένου ότι θα πρόκειται για "παλιά" μπαταρία..επίσης αυτόν τον καιρό, ζω στην Κύπρο και δεν ξέρω πού μπορώ να βρώ εδώ ΟΕΜ μπαταρία..το γυαλί μου πίσω είναι ήδη ραγισμένο. επίσης, μου ήρθε μόλις ειδοποίηση για Android 14, αναβάθμισε ήδη κανείς;

Εγω προσωπικα μετα απο μια δοκιμη που ειχα κανει στο android 12, πηγα απευθειας πισω στο 11 και δεν εχω ασχοληθει απο τοτε με καμια αναβαθμιση.. Δεν εχω ιδεα απο android 13 και 14.. Αλλα απο τα σχολια που διαβαζω στο reddit, η εκδοση 14 ειναι αθλια, και λογικο.. Σιγα μην εκατσαν να ασχοληθουν για 100% optimization σε κινητο 3.5ετιας..

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, athanasios1112 said:

Θα πάρει android 14, το κινητό;

Ναι το δικό μου πήρε ήδη. 

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, athanasios1112 said:

Είναι αρχείο πόσα gb;

Είναι πάνω από 1 gb;

Αν το πρόσεξε κάποιος.

Ναι ήταν μεγάλο αρχείο. Δεν θυμάμαι πόσο ακριβώς... Νομίζω πάνω από 2gb.

Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...