Jump to content

OnePlus 8T


Guest74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε Ινδία έκδοση, πέρασα την ενημέρωση,, έβγαλε παράθυρο,, να φορτιστεί το κινητό κλπ.

θα το κοιτάξω το βράδυ, το φορτίζω τώρα.

Είναι το oxygen 13.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

2 ώρες πριν, kontax said:

Πάμε ολοταχώς λοιπόν σε OxygenOS 13 

Μόλις την πέρασα , δείχνει ωραία .. δεν ξέρω εάν προβεί μοιραία...

Mobile : One+8T
Link to comment
Share on other sites

Και μένα μου ήρθε σήμερα ειδοποίηση για το ευρωπαϊκό, πολύ ευχαριστημένος γενικά από την ταχύτητα των αναβαθμίσεων 

Πρώτη γενική εντύπωση καλή θα έλεγα, θα φανεί στην πορεία 

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Επειδή μια απορία που έχω δεν μου έχει αποσαφηνιστεί, μπορεί κάποιος να δοκιμάσει στο κινητό του, εάν χτυπάει ή όχι όταν τον καλούν, όταν από το hardware κουμπί στο πλάι του κινητού επιλέξουμε δόνηση ή αθόρυβο. ?

Γιατί εμένα εδώ κι ένα διάστημα, όταν το βάζω στη δόνηση ή εντελώς αθόρυβο, κάνει mute σε όλες τις ειδοποιήσεις μεν, αλλά αφήνει τις κλήσεις να χτυπούν. Να σημειώσω ότι δεν έχει πρόβλημα το κουμπί.

Και εμφανίζεται η εκάστοτε λέξη (δόνηση-αθόρυβο) όταν το μετακινώ, αλλά και απενεργοποιούνται οι μπάρες στάθμης ήχου κλήσης και ειδοποιήσεων, όταν τις ελέγξω.

Παρ' ολα αυτά το τηλέφωνο χτυπάει κανονικά όταν με καλούν, ενώ δεν θα έπρεπε.

Δεν το χρησιμοποιώ πολύ συχνά, οπότε δεν κατάλαβα πότε σταμάτησε να λειτουργεί σωστά.

Αν έχετε κι εσείς το ίδιο πρόβλημα, τότε να υποθέσω πως είναι software bug αναβάθμισης, αλλιώς να εξαναγκαστώ να κάνω hard reset. (αν και θέλω να το αποφύγω για κάποιους λόγους)

Edited by nemaki
Link to comment
Share on other sites

Από τις ρυθμίσεις/ ήχος,  αν χαμηλώσει από εκεί/ την επιλογή ~ κουδούνισμα, χτυπάει;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά με τη μπαταρία τι γίνεται? Είχα θέμα τελευταία με τη χρήση dual sim και πριν την 13 αλλά τώρα δεν μου φτάνει μέχρι να κοιμηθώ το βράδι 

Sot αυτή τη στιγμή έχω 3:13 και υπόλοιπο μπαταρίας 13%

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

@nemaki (έχω την ινδική λογισμικό).

Έλεγξα το δικό μου, και δεν χτυπάει, αν γίνει η ρύθμιση στο κουδούνι, όπως στο screenshot.

Screenshot_2022-11-26-02-28-54-11_3822ac0e29cfec8970059bb21d01f05e.jpg

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, athanasios1112 said:

Από τις ρυθμίσεις/ ήχος,  αν χαμηλώσει από εκεί/ την επιλογή ~ κουδούνισμα, χτυπάει;;;;;

Από τη ρύθμιση του Volume button δεν σε αφήνει να κάνεις Mute 100% τον ήχο. Μόλις τον φτάσεις σχεδόν τέρμα κάτω, σου βγάζει το παρακάτω μήνυμα που δείχνω στην εικόνα 1.

 

Το θέμα είναι πως όταν βάζω το slider στη θέση "δονηση" ή "αθόρυβο", οι μπάρες κουδουνίσματος κλήσης και ειδοποιήσεων μηδενίζονται και γίνονται και γκρι, δεν μπορείς να τις ανεβάσεις. Έχει αποκτήσει τον έλεγχο το slider πλευρικό κουμπί και όλες οι ενδείξεις δείχνουν ότι κάνει Mute , αλλά δεν κάνει. (στις κλήσεις) Εικόνα 2.

 

Για αυτό ζήτησα να μετακινήσετε εσείς το slider button σε μια θέση mute και να σας καλέσει κάποιος, ώστε να δείτε αν κάνει και σε εσάς το ίδιο.

 

1.jpg

2.jpg

Δηλαδή στην τελική υπάρχει τρόπος να μην ακούγεται η κλήση.

Είτε να κατεβάσω σχεδόν τέρμα απο το Volume button, είτε εντελώς τέρμα, μέσα από τις ρυθμίσεις στο μενού, με την επιλογή do not disturb.

Όμως δεν θέλω κάθε φορά να μπαίνω να κατεβάζω κι ανεβάζω, αφού υπάρχει εξειδικευμένο hardware κουμπι, όπου με ένα κλικ κόβει τις κλήσεις ή τις επαναφέρει. 

Υποψιάζομαι πως με κάποια τελευταία αναβάθμιση της 12 χάλασε και δεν δουλεύει ούτε στην 13 που πήρε τώρα.

Μέχρι να μου επιβεβαιώσει τρίτος τι γίνεται στο δικό του κινητό, δεν μπορώ να ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Δες μήπως μπορέσεις να βρεις κάποια εφαρμογή που να ανεβοκατεβάζει την ένταση, third party εφαρμογή εννοώ.

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, p_k said:

Δες μήπως μπορέσεις να βρεις κάποια εφαρμογή που να ανεβοκατεβάζει την ένταση, third party εφαρμογή εννοώ.

Μα, ήδη υπάρχει εφαρμογή, αυτή του κινητού. Πατάω το κουμπί που ελέγχει το Volume, ύστερα ύστερα τις 3 τελίτσες στο αναδυόμενο μενου και τέλος, κατεβάζω την ένταση της μπάρας στο μίνιμουμ που επιτρέπει.

Εγώ ήθελα με ένα κλικ από το hardware button/slider να απενεργοποιείται ο ήχος, χωρίς να πειράζω τις ρυθμίσεις.

Εδώ μέσα ρώτησα για να μάθω, αν σε όλους σταμάτησε να κάνει mute το hardware slider button ή το κάνει μόνο η δική μου συσκευή. (στις κλήσεις, γιατί στους ήχους ειδοποιήσεων κάνει mute)

 

 

Edited by nemaki
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είμαι κάτοχος της συσκευής αλλά προσπάθησα να δώσω μία πιθανή λύση.

Powered by POCO X5 Pro 5G / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα και δεν κτυπάει όταν το έχω στο αθόρυβο. 

Μήπως έχεις κάνει κάποια εξαίρεση στις κλήσεις; 

Edited by flandra
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

κακα μαντατα. Το μονο που εχω κανει απο τοτε που δουλευε κανονικα, ειναι η τελευταια ενημερωση της 12 και η 13 που ηρθε.
Αλλα απο την 12 νομιζω οτι κατι επαθε.
Αρα...hard reset.

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, flandra said:

Με 12 είναι ακόμα. Δεν έχω περάσει τη 13.

Για το δικό μου μιλούσα. Με κάποια από τις αναβαθμίσεις της 12 μου το έπαθε. (ήθελα να πω πως δεν φταίει η 13)

Μέσα στις ρυθμίσεις "ήχος και δόνηση" δεν υπάρχει κάποια επιλογή που να εξαιρεί τις κλήσεις από το Mute του hardware slider. Μόνο το να σου κάνει ή όχι, έξτρα mute στους ήχους πολυμέσων (μουσική), το οποίο το δοκίμασα κι αυτό να είναι mute μπας και έφτιαχνε.

Δεν ξέρω τι κοκομπλόκο είναι αυτό που έπαθε.  Μακάρι να ήξερα σε ποια διεργασία/εφαρμογή αντιστοιχούν αυτές οι ρυθμίσεις των ήχων, μπας και έκανα κανένα clear cache  και έφτιαχνε και γλύτωνα την ολική επαναφορά.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δει ότι γίνεται με διαφορετικά νούμερα που σε καλούν; 

Μήπως έχει σχέση με την λειτουργία do not disturb??? Και έχεις εκεί κάποια τηλέφωνα που επιτρέπεται να σε καλούν; 

Edited by flandra
Φιλικά, Κατερίνα
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, flandra said:

Έχεις δει ότι γίνεται με διαφορετικά νούμερα που σε καλούν; 

Μήπως έχει σχέση με την λειτουργία do not disturb??? Και έχεις εκεί κάποια τηλέφωνα που επιτρέπεται να σε καλούν; 

Το "do not disturb" δεν ελέγχεται από το hardware κουμπι απ' εξω.

Το ενεργοποιείς αν θές από το μενού και μένει μέχρι να το βγάλεις ή να το βάλεις με χρόνο-προγραμματισμό. Αλλά δεν έχει νόημα να πηγαίνω να το ενεργοποιώ όταν θέλω mute. Ρίχνω και τέρμα κάτω το Volume της κλήσης, ίσα που να ακούγεται.  Ήθελα την τρομερή ευκολία του hardware Κουμπιού που του έκανα χρήση και βόλευε πολύ

Δεν έχω φτιάξει ποτέ λίστες Vip, οικογένεια κλπ.  Οποιοσδήποτε κι αν με καλέσει, το κινητό χτυπάει και στις δυο προς τα πάνω θέσεις το slider (δόνηση-αθόρυβο).

 Δεν ξέρω αν κάποια εφαρμογή που εγκαταστάθηκε, απέκτησε τον έλεγχο επάνω στο Hardware button και να το παρακάμπτει, αλλά το θεωρώ αδιανόητο. (δεν έχω βάλει και κάποια σχετική με όλα αυτά)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το interface αρχίζει και μου τη δίνει σιγά σιγά

Ειδικά στις ειδοποιήσεις που πολλές φορές τις κάνω δεξιά για να φύγουν και αντί να φύγουν μου ανοίγει την ειδοποίηση με τρελαίνει 

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μια ερώτηση: το κινητό το είχα root, πριν ένα χρόνο περίπου. ( root without twrp).

Κατήργησα το root, relock bootloader, και έχει το εξής πρόβλημα:

Όταν έχει ενημέρωση λογισμικού OTA  πχ 300mb δεν πετυχαίνει, αλλά βγάζει παράθυρο, ότι πρέπει να κατεβάσω full zip, ( όπως έκανα τις ενημερώσεις λογισμικού, όταν ήταν root).

Ξέρει κάποιος, πως διορθώνεται αυτό.;

( Το ίδιο συμβαίνει και στο 8 pro, και αυτό το είχα root without twrp).

Είχε ενημέρωση σε f15, δεν ζήτησε full zip/ eu version.

Link to comment
Share on other sites

Έχω android 11 και το κινητό βγάζει αναβάθμιση, αλλά δεν λέει εάν είναι android 12 ή 13. Πώς μπορώ να το μάθω; Ενδιαφέρομαι για android 13, διαβάζω ότι έχει φτιάξει αρκετά το κινητό. Αν έχει ακόμα προβλήματα μένω και με την 11, μια χαρά έκδοση είναι.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω η android 13, είναι η f13, f15.

Εγώ θα έκανα διαδοχικά τις ενημερώσεις σε android 12, και θα δείξει συνεχόμενα και σε f13.

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, athanasios1112 said:

Νομίζω η android 13, είναι η f13, f15.

Εγώ θα έκανα διαδοχικά τις ενημερώσεις σε android 12, και θα δείξει συνεχόμενα και σε f13.

Και εαν δε μου βγαλει ενημερωση για android 13; Θα πρεπει να τα σβησω ολα ξανα και να κανω downgrade.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα πρόβλημα, λόγω ότι το είχα πριν έναν χρόνο root, downgrade, σε android 11/// ota update android 12//// ota update android 13.

Δεν νομίζω ότι δεν θα κατεβάσει την android 13,, αν όχι δοκίμασε με oxygen updater.

Αν φοβάσαι ότι θα μείνει σε android 12, απλά περίμενε., Δεν θέλω να φταίω εγώ.!!

https://forum.xda-developers.com/t/oneplus-8t-rom-ota-oxygen-os-repo-of-oxygen-os-builds.4193183/ 

Ανέβασαν και στο xda, την android 13/ f13, f15!

Screenshot_2023-01-17-14-58-32-45_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...