Jump to content

OnePlus 8T


Guest74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

2 ώρες πριν, athanasios1112 said:

Κάνε έλεγχο με το safety net,  ή  , παρόμοια εφαρμογή.

Τι δείχνει: passed;;;;;

Screenshot_2022-07-04-17-05-23-83_b5a5c5cb02ca09c784c5d88160e2ec24.jpg

CTS profile match failed ,όλα τα υπόλοιπα success

Edited by Luciferia
Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

το gpay διαβασα εδω οτι δεν δουλευει ουτε σε καποια realme μετα απο μια μικρη αναβαθμιση που εγινε τωρα.

θελω να ρωτησω,  δουλευει το volte με το firmware που ερχετε απο την εταιρια και αν δουλευει με lineageos ?

Βλεπετε να υπαρχει συνεχεια στης αναβαθμισης απο την oneplus η lineageos?

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Luciferia said:

CTS profile match failed ,όλα τα υπόλοιπα success

Γι'αυτό δεν δουλεύει το google pay.

Πρέπει να το φτιάξει η OnePlus, σε ενημέρωση λογισμικού,, ( υποθέτω δεν πείραξες κάτι, πχ ξεκλείδωμα bootloader κλπ). Στο realme gt, που έχω τώρα, το ( OnePlus δεν το χρησιμοποιώ).

Screenshot_2022-07-04-21-22-16-68_18b762caed461a44a1cb711654544210.jpg

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, athanasios1112 said:

Γι'αυτό δεν δουλεύει το google pay.

Πρέπει να το φτιάξει η OnePlus, σε ενημέρωση λογισμικού,, ( υποθέτω δεν πείραξες κάτι, πχ ξεκλείδωμα bootloader κλπ). Στο realme gt, που έχω τώρα, το ( OnePlus δεν το χρησιμοποιώ).

Screenshot_2022-07-04-21-22-16-68_18b762caed461a44a1cb711654544210.jpg

όχι ,δεν έχω κάνει τίποτα απλά αναβάθμισα μέσω oxygen updater ,τίποτε άλλο

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα στο forum της Oneplus από άλλο χρήστη:

"Safety Net Test fails after update. CTS Profile Match failed.
Issue is: Software Version shows IN2023_11_C.20 but build number shows IN2023_11_C.21. This is the mismatch.

This is preventing users from using Google Pay.

Oxygen OS 12.1, Android 12, IN2023_11_C.20"

 

Κάνε έναν έλεγχο και στο δικό σου κινητό για να δεις αν αναφέρει διαφορετικά build numbers.

 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, nemaki said:

Διάβασα στο forum της Oneplus από άλλο χρήστη:

"Safety Net Test fails after update. CTS Profile Match failed.
Issue is: Software Version shows IN2023_11_C.20 but build number shows IN2023_11_C.21. This is the mismatch.

This is preventing users from using Google Pay.

Oxygen OS 12.1, Android 12, IN2023_11_C.20"

 

Κάνε έναν έλεγχο και στο δικό σου κινητό για να δεις αν αναφέρει διαφορετικά build numbers.

 

Ναι όντως είναι αυτό ακριβώς ,λάθος build name ! μήπως διάβασες και τη λύση σχετικά ? αν και θα το ψάξω και η ίδια αλλά μήπως και πήρε το μάτι σου τη λύση !

Γι'αυτό το λόγο όπως γράφει και ο φίλος @athanasios1112 η συσκευή μου φαίνεται μη πιστοποιημένη στο google play

****update**** η λύση είναι α)είτε κάνουμε revert πίσω στην 11 και κάνουμε ξανά το update αλλά όχι με αυτή τη version η περιμένουμε το επόμενο update ,που θα είναι το 21 ,οπότε λογικά θα έχει διορθωθεί το θέμα

Edited by Luciferia
Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Luciferia said:

Ναι όντως είναι αυτό ακριβώς ,λάθος build name ! μήπως διάβασες και τη λύση σχετικά ? αν και θα το ψάξω και η ίδια αλλά μήπως και πήρε το μάτι σου τη λύση !

Γι'αυτό το λόγο όπως γράφει και ο φίλος @athanasios1112 η συσκευή μου φαίνεται μη πιστοποιημένη στο google play

"Today I encountered such a problem, I was upset by the answer above.
I updated with the firmware downloaded via Oxygen Updater, after which this problem appeared
. Reset didn't help.
But I managed to get everything back.

My solution was to install an old update and revert to a very old firmware version - back to Android 11.
This allowed me to pass the SafetyNet test again and Gpay started working.
Then it was updated to the latest firmware with a standard updater."

 

Το παραπάνω αναφέρει κάποιος με το ίδιο πρόβλημα. Γύρισε το κινητό πίσω στο android 11 και στη συνέχεια έκανε update το κινητό του με τον standard updater και όχι με τον oxygen (αν κατάλαβα καλά.)

 

https://community.oneplus.com/thread?id=1544629

Edited by nemaki
Link to comment
Share on other sites

On 4/7/2022 at 7:19 ΜΜ, drdedus said:


θελω να ρωτησω,  δουλευει το volte με το firmware που ερχετε απο την εταιρια και αν δουλευει με lineageos ?

Βλεπετε να υπαρχει συνεχεια στης αναβαθμισης απο την oneplus η lineageos?

εδώ κάποιος μπορεί να απαντήσει?

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, drdedus said:

εδώ κάποιος μπορεί να απαντήσει?

Volte σε cosmote δουλεύει κανονικά όπως και 5g, wifi call κτλ

Για το lineageos δε γνωρίζω 

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, drdedus said:

εδώ κάποιος μπορεί να απαντήσει?

Με lineageos και frog cosmote δουλευει μια χαρα.updates  1φορα τον μηνα απο lineage.Firmware ακομα δεν εχω βαλει αλλα ειμαι στο τελευταιο πριν την αλλαγη σε 12.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα απογοητευμενος απο την Oneplus, πως ηταν και πως εχει καταντησει.. Ota update σε Samsung για αναβαθμιση απο android 11 σε 12, χωρις κανενα προβλημα. Και εδω προσπαθω τοσες ωρες και κανενα αποτελεσμα.

Εχω δοκιμασει απειρες Vpn εφαρμογες, τιποτα. Το Panda Vpn δεν μου το βγαζει στο play store. Το κατεβασα απο ενα site με apks, αλλα δεν λειτουργουσε, ( εκδοση 1.50 )

Το oxygen updater δειχνει μονο την C20, αλλα οπως διαβαζω καλυτερα να γινει πρωτα η εγκατασταση της C16.

Με φορματ δε θελω να ασχολουμαι.

Επισης διαβαζω αρκετα ποστς με μωβ/πρασινη γραμμη μετα την αναβαθμιση σε android 12.

Ο,τι να'ναι..

Link to comment
Share on other sites

χαιρετω την παρεα.

Εχω τη συσκευη σχεδον 1 χρονο αγορασμενη απο Κωτσοβολο.

Ειμαι με την 11 δεν εχω πειραξει τιποτε, οπως το πηρα.

Εχω παρατηρησει πως η μπαταρια του αδειαζει σχετικα αρκετα πιο γρηγορα απο την αρχη.

Τι κανω?

Μπορω να το στειλω στο σερβις της εταιριας και να ζητησω αντικατασταση μπαταριας?

Πως μπορω αυτο να το μεθοδευσω καλυτερα?

Μια βοηθεια.Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

On 13/7/2022 at 5:06 ΜΜ, Lux said:

Σχετικα απογοητευμενος απο την Oneplus, πως ηταν και πως εχει καταντησει.. Ota update σε Samsung για αναβαθμιση απο android 11 σε 12, χωρις κανενα προβλημα. Και εδω προσπαθω τοσες ωρες και κανενα αποτελεσμα.

Εχω δοκιμασει απειρες Vpn εφαρμογες, τιποτα. Το Panda Vpn δεν μου το βγαζει στο play store. Το κατεβασα απο ενα site με apks, αλλα δεν λειτουργουσε, ( εκδοση 1.50 )

Το oxygen updater δειχνει μονο την C20, αλλα οπως διαβαζω καλυτερα να γινει πρωτα η εγκατασταση της C16.

Με φορματ δε θελω να ασχολουμαι.

Επισης διαβαζω αρκετα ποστς με μωβ/πρασινη γραμμη μετα την αναβαθμιση σε android 12.

Ο,τι να'ναι..

Εδώ και 2 μήνες με την c20 δεν έχω κανένα απολύτως θέμα

Τι κάθεσαι και ψάχνεις vpn, play store κτλ

Βάλε την c20 όπως είσαι από το oxygen updater και θα είσαι μια χαρά

Όπου και να ψάξεις πάντα κάποιος θα γράφει κάτι, μη δίνεις σημασία

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, suspect21 said:

Εδώ και 2 μήνες με την c20 δεν έχω κανένα απολύτως θέμα

Τι κάθεσαι και ψάχνεις vpn, play store κτλ

Βάλε την c20 όπως είσαι από το oxygen updater και θα είσαι μια χαρά

Όπου και να ψάξεις πάντα κάποιος θα γράφει κάτι, μη δίνεις σημασία

Τι εννοεις να μη δινω σημασια; Εχουν γεμισει τα φορουμ εξωτερικου με τετοιες οθονες μετα απο την αναβαθμιση.. Δε θα παρω το ρισκο.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Lux said:

Τι εννοεις να μη δινω σημασια; Εχουν γεμισει τα φορουμ εξωτερικου με τετοιες οθονες μετα απο την αναβαθμιση.. Δε θα παρω το ρισκο.

Μείνε με την 11 τότε 😅

Εγώ προσωπικά δεν έχω τίποτα απολύτως, ούτε είδα κάποιον άλλο εδώ στο forum να έχει κάποιο αντίστοιχο θέμα 

Και στο community από όσο θυμάμαι κάποιοι είχαν αναφέρει ότι είχαν θέμα με την οθόνη, τώρα το γέμισαν τα forum μου φαίνεται υπερβολικό

Τεσπά, ότι νομίζεις!

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,έχω το oneplus 8t από πέρυσι το φθινόπωρο χωρίς κανένα θέμα..φέτος που ξεκίνησαν τα μπάνια στη παραλία,λογικά από τον ήλιο υπερθερμανθηκε.το έκλεισα να ηρεμήσει και το άνοιξα,πήρα ένα τηλέφωνο και μετά η οθονη παρέμεινε μαύρη.αναβε μόνο το συμβόλαιο για το δαχτυλικο,ξεκλειδώνει γτ έκανε τον χαρακτηριστικό ήχο αλλά τπτ περαιτέρω.το έκανα στα τυφλά επανεκκίνηση και έστρωσε.2 φορές μου το έχει κάνει με τον ίδιο ακριβώς τρόπο..γνωρίζει κάποιος κάτι?πρέπει να ανησυχώ? ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο αστείο ότι είμαστε τέλη Ιουλίου, ήδη μιλάμε για android 13 στα πιο νέα OnePlus, αλλά το 8Τ ακόμα δεν έχει πάρει επίσημα android 12. Δεν έχω λάβει ακόμα επίσημο update (από το σύστημα, όχι από oxygen updater) για να πάω σε android 12. Ούτε καν security updates δε βγάζουν, είμαι ακόμα με security updates Φεβρουαρίου...

Έχω απογοητευτεί αρκετά από την OnePlus όσον αφορά το λογισμικό. Γιατί το κινητό πετάει πραγματικά, δεν έχω κανένα hiccup πουθενά, πολύ καλό battery life, αλλά από ασφάλεια χάλια...

Θα κάνω μάλλον update μέσω oxygen updater, γιατί 5 μήνες πίσω από security updates είναι αρκετά άσχημο, αλλά απογοήτευση με την OnePlus.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησα εχθες να βαλω μια custom rom και εφαγα soft brick, ευτυχως με καποιο τροπο μετα απο κανα 2ωρο ξαναμπηκε η stock rom. Εχω να ασχοληθω με root πανω απο χρονο και μαλλον εκανα λαθακια.. 

Εχει κανεις καποια custom rom, και εαν ναι, ποια;

Link to comment
Share on other sites

@Lux

https://forum.xda-developers.com/f/oneplus-8t-roms-kernels-recoveries-other-deve.11587/

Στο xda κοίταξε. Εδώ στην σελίδα, κανένας δεν έγραψε κάτι, .

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, athanasios1112 said:

@Lux

https://forum.xda-developers.com/f/oneplus-8t-roms-kernels-recoveries-other-deve.11587/

Στο xda κοίταξε. Εδώ στην σελίδα, κανένας δεν έγραψε κάτι, .

Εκει κοιταω και ακρη δε βγαζω.. Δε μπορω με κανενα τροπο να εγκαταστησω καποια custom rom και δεν καταλαβαινω το γιατι.. Προβληματικο κινητο;

Link to comment
Share on other sites

@Lux

Δεν νομίζω ότι φταίει το κινητό, σε καμμία περίπτωση!!!!!!!!

Μάλλον οι custom firmware, που θες να περάσεις, δεν έχουν κάνει σωστή δουλειά οι developers.

 

(  Παλιά το είχα root without twrp., , δεν ξέρω αν δουλέψει αυτό σε android 12).

Link to comment
Share on other sites

Τελικα περασε η rom, μετα απο αρκετες ωρες ταλαιπωριας.. Αλλα το προβλημα ηταν οτι το sideload σταματουσε στο 47%, και εγω νομιζα οτι υπηρχε καποιο προβλημα, ενω στην πραγματικοτητα η rom ειχε εγκατασταθει. Και ετσι προσπαθουσα ξανα και ξανα και ξανα απο την αρχη.. Μεχρι που μια φορα πατησα reboot to system και ειδα το φως.

Πλεον ολα καλα, με συχνα Updates και security patch του Ιουλιου. Ελπιζω μονο μη βγαλει καμια μωβ/πρασινη γραμμη, αν και απ'οτι διαβαζω τα Ευρωπαϊκα μοντελα δεν εχουν τετοιο προβλημα.

Edited by Lux
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...