Jump to content

OnePlus 8T


Guest74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Σκέφτομαι σοβαρά τελευταία να προχωρήσω και γω στην αγορά του 8t. Το μόνο που ίσως με ξενερώσει και με ενδιαφέρει περισσότερο, είναι η απόδοση της κάμερας με βάση όλα όσα έχω διαβάσει κατά καιρούς από άτομα που το έχουν. Εδώ και δύο χρόνια έχω ένα xiaomi mi 8 στο οποίο χρησιμοποιώ μόνιμα gcam. Αν είχε κάποιος από εσάς το ίδιο κινητό ή γνωρίζει με κάποια σχετική σιγουριά αν το 8t είναι καλύτερο όσον αφορά τη φωτογραφία, έστω και με χρήση gcam εννοείται, θα το εκτιμούσα πολύ να με διαφωτίσει!

Εννοείτε είναι ο μόνος λόγος που τρενάρω την αγορά του εδώ και καιρό.

Φίλε μου, δεν είχα ούτε το ένα ούτε το άλλο αλλά απ ό,τι γνωρίζω, το Mi 8 φοράει main πίσω φακό τον Sony IMX363 Exmor RS (12MP) τον οποίο φοράν όλα τα Pixel 3, 3a, 4, 4a, 5 καθώς και το Poco F1 που είναι απ τα πιο δημοφιλή κινητά ever.

 

Βάσει του παραπάνω συν του ότι τα Mi 8 + F1 = χρυσή εποχή της Xiaomi στο development/customization, τα συγκεκριμένα κινητά έχουν τελειοποιημένες Gcam + configs κι έχω δει να βγάζουν απίστευτες φωτογραφίες (με Gcam πάντα).

 

Οπότε αν έχεις ασχοληθεί με το άθλημα Gcam στο Mi 8 και πας στο 8Τ το οποίο είναι φρέσκο, χωρίς ολοκληρωμένη Gcam και ενώ δε φημίζεται για την κάμερά του, ίσως απογοητευτείς. Αν σε ενδιαφέρει τόσο πολύ το θέμα κάμερα σκέψου για κανα Pixel 4, 4 XL, 4a, 5.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους!

Σκέφτομαι σοβαρά τελευταία να προχωρήσω και γω στην αγορά του 8t. Το μόνο που ίσως με ξενερώσει και με ενδιαφέρει περισσότερο, είναι η απόδοση της κάμερας με βάση όλα όσα έχω διαβάσει κατά καιρούς από άτομα που το έχουν. Εδώ και δύο χρόνια έχω ένα xiaomi mi 8 στο οποίο χρησιμοποιώ μόνιμα gcam. Αν είχε κάποιος από εσάς το ίδιο κινητό ή γνωρίζει με κάποια σχετική σιγουριά αν το 8t είναι καλύτερο όσον αφορά τη φωτογραφία, έστω και με χρήση gcam εννοείται, θα το εκτιμούσα πολύ να με διαφωτίσει!

Εννοείτε είναι ο μόνος λόγος που τρενάρω την αγορά του εδώ και καιρό.

 

Δεν ξέρω αν είναι αντικειμενική η σύγκριση, αλλά εδώ δείχνει ότι μόνο στις σκοτεινές φωτό είναι το Xiaomi καλύτερο.

https://www.gsmarena.com/piccmp.php3?idType=5&idPhone1=9065&idPhone2=10420

GH 198, GH 388, 8110, T39m,....., S7 Edge, P20 Pro, 1+ 8 Pro, 1+ 8T
Link to comment
Share on other sites

Μιας και υπηρχαν ενημερωσεις στο ,play store και μπορεσα να τεσταρω, τελικα οχι μονο δεν αναβαθμιζονται αυτοματα με wifi ή data, (ειτε εχω ενεργο wifi η 4g για τεστ)...αλλά ενω ειναι ενεργοποιημενες ΚΑΙ οι ειδοποιησεις, ουτε αυτες ερχονται για να με ενημερωσουν οτι υπαρχουν αναβαθμισεις.

Μπαινω μονος μου στο play store καθε φορα και ελεγχω αν υπαρχουν και περνανε μονο χειροκινητα.

 

Κάποιο bug με το android 11.?

Το ψαξιμο συνεχιζεται.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και υπηρχαν ενημερωσεις στο ,play store και μπορεσα να τεσταρω, τελικα οχι μονο δεν αναβαθμιζονται αυτοματα με wifi ή data, (ειτε εχω ενεργο wifi η 4g για τεστ)...αλλά ενω ειναι ενεργοποιημενες ΚΑΙ οι ειδοποιησεις, ουτε αυτες ερχονται για να με ενημερωσουν οτι υπαρχουν αναβαθμισεις.

Μπαινω μονος μου στο play store καθε φορα και ελεγχω αν υπαρχουν και περνανε μονο χειροκινητα.

 

Κάποιο bug με το android 11.?

Το ψαξιμο συνεχιζεται.

 

Ίσχυε και σε παλιότερες versions του Android (πχ στην 9 που είχα στο OP3). Ίσως είναι κάτι άλλο από θέμα ρύθμισης, ή κάποιο bug που "σέρνεται" εδώ και αρκετές εκδόσεις.

Σε κάθε περίπτωση, μικρό το κακό πιστεύω.

A clever person solves a problem.

A wise person avoids it.

 

-- Einstein

Link to comment
Share on other sites

Μιας και υπηρχαν ενημερωσεις στο ,play store και μπορεσα να τεσταρω, τελικα οχι μονο δεν αναβαθμιζονται αυτοματα με wifi ή data, (ειτε εχω ενεργο wifi η 4g για τεστ)...αλλά ενω ειναι ενεργοποιημενες ΚΑΙ οι ειδοποιησεις, ουτε αυτες ερχονται για να με ενημερωσουν οτι υπαρχουν αναβαθμισεις.

Μπαινω μονος μου στο play store καθε φορα και ελεγχω αν υπαρχουν και περνανε μονο χειροκινητα.

 

Κάποιο bug με το android 11.?

Το ψαξιμο συνεχιζεται.

 

Εγώ ακολούθησα τις παρακάτω οδηγίες στο default update behavior και περάστηκαν αυτόματα

https://support.google.com/googleplay/work/answer/9350374?hl=en

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα....

Πως κάνουμε merge δυο κλήσεις; Να κάνω conference call δηλαδή; Μόλις καλέσω τον δεύτερο και το σηκώσει, η κλήση με τον πρώτο πέφτει....

GH 198, GH 388, 8110, T39m,....., S7 Edge, P20 Pro, 1+ 8 Pro, 1+ 8T
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ακολούθησα τις παρακάτω οδηγίες στο default update behavior και περάστηκαν αυτόματα

https://support.google.com/googleplay/work/answer/9350374?hl=en

 

εφ'οσον κάποιος εχει ενεργοποιημενες τις αυτοματες ενημερωσεις, στην τυπικη συμπεριφορα αυτοματου update, πρεπει να φορτιζει η συσκευη και να ειναι idle. Αυτο λεει αυτο που αναφερεις.

 

Δυστυχως ακομα και με κατασταση φορτισης, ειτε εχω επιλεξει update μεσω wifi, ειτε εχω επιλεξει με οποιοδηποτε δικτυο, τα updates δεν γινονται ποτε. Μονο χειροκινητα.

Αποκλειεται ολες οι εφαρμογες προς αναβαθμιση, να τρεχουν στο προσκηνιο και για αυτο να μην αναβαθμιζονται αυτοματα.

 

Βεβαια τοσα κλικ καθημερινα εδω κι εκει, δεν ειναι προβλημα να ελεγχω με 2 κλικ αν χρειαζεται κατι update, απλως σαν νεος κατοχος OP, διαβασα κι εγω οτι ειναι προβλημα απο παλια. Υποθετω σε συγκεκριμενη μονο μεριδα, αρα ψαχνω να βρω απο περιεργεια τι το προκαλει.

 

Edit:

Δοκιμασα το εξης. Το εβγαλα απο τη φορτιση, ΑΝΟΙΞΑ την εφαρμογη play store να φαινεται και υστερα το κουμπωσα στο φορτιστη. Μετα απο λιγο η αυτοματη αναβαθμιση ξεκινησε.

Εκλεισα το wifi να σταματησει το update, εκλεισα την εφαρμογη play store και το εβγαλα απο τη φορτιση. Υστερα ξανα κουμπωσα το κινητο στο φορτιστη.

Ελεγξα μετα απο λιγα λεπτα και οι 4-5 εφαρμογες που υπηρχαν προς αναβαθμιση, ειχαν γινει.

Με αυτο τον τροπο δειχνει πως ξεκολλησε, αλλα θα το ελεγχω για να δω αν ξανα σκαλωσει στις επομενες.

Edited by nemaki
Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα....

Πως κάνουμε merge δυο κλήσεις; Να κάνω conference call δηλαδή; Μόλις καλέσω τον δεύτερο και το σηκώσει, η κλήση με τον πρώτο πέφτει....

 

Μήπως το δοκίμασε κανένας βρε παιδιά; Δε μου βγάζει κάν την επιλογή merge, μόνο swap.....

Μου είναι απαραίτητο για τη δουλειά μου και όλα τα τηλέφωνα που ειχα στο παρελθόν κάνανε three party call.

Ακόμη και το NOKIA μπανάνα πριν από 25 χρόνια !

Edited by zagoreos
Ορθογραφία
GH 198, GH 388, 8110, T39m,....., S7 Edge, P20 Pro, 1+ 8 Pro, 1+ 8T
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, δεν είχα ούτε το ένα ούτε το άλλο αλλά απ ό,τι γνωρίζω, το Mi 8 φοράει main πίσω φακό τον Sony IMX363 Exmor RS (12MP) τον οποίο φοράν όλα τα Pixel 3, 3a, 4, 4a, 5 καθώς και το Poco F1 που είναι απ τα πιο δημοφιλή κινητά ever.

 

Βάσει του παραπάνω συν του ότι τα Mi 8 + F1 = χρυσή εποχή της Xiaomi στο development/customization, τα συγκεκριμένα κινητά έχουν τελειοποιημένες Gcam + configs κι έχω δει να βγάζουν απίστευτες φωτογραφίες (με Gcam πάντα).

 

Οπότε αν έχεις ασχοληθεί με το άθλημα Gcam στο Mi 8 και πας στο 8Τ το οποίο είναι φρέσκο, χωρίς ολοκληρωμένη Gcam και ενώ δε φημίζεται για την κάμερά του, ίσως απογοητευτείς. Αν σε ενδιαφέρει τόσο πολύ το θέμα κάμερα σκέψου για κανα Pixel 4, 4 XL, 4a, 5.

 

Το Pixel είναι καταπληκτικό στην κάμερα,αλλά να εχειυποψην του ο κάθε υποψήφιος αγοραστής,ότι δεν υποστηρίζει στην Ελλάδα ούτε VoLTE/Wifi calling,ούτε 5G ακόμα... Σίγουρα θα τα δώσει κάποια στιγμή,αλλά άγνωστο πότε...

Εγώ έχω 4 XL,και απλά δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ήρθε αναβάθμιση με oxygen updater 256 mb με επίπεδο ασφαλείας Γενάρη!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για όσους έχουν την global rom έχει βγει η full 11.0.7.9

https://www.oneplus.com/global/support/softwareupgrade/details?code=PM1605596915581

Mobile : One+8T
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά έχω ένα θεματακι με τις κλήσεις στο κινητό όταν είμαι σε κάποια κλήση με το Bluetooth ακουστικό κ έχω δεύτερη γραμμή αυτόματα φευγη η κλήση από το ακουστικό κ πάει η φωνή στο κινητό πρέπει είτε γυρίσω γραμμή είτε όχι να πάω στο τηλέφωνο κ να πατήσω η φωνή να είναι πάλι στα ακουστικά βέβαια να πω ότι εχω σαν ακουστικά τα airpods 2 οπότε μπορεί να είναι ασυμβατότητα ρωτάω απλά αν τυχαίνει κ σε άλλον η αλήθεια είναι ότι οταν ξεκινήσει η σεζόν αυτό δεν θέλω να γίνεται έχω βάλει στο μυαλό μου να πάρω τα huawei freebuds τα έχει κανένας με το τηλέφωνο μας να μάθω πως συμπεριφερονται; ευχαριστώ πολυ
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, είμαι ανάμεσα στο κινητό αυτό και το s20 fe. Μεγάλη υπόθεση για μένα είναι το service που πτοσεμφερει κάθε εταιρία. Το χρειάστηκα μια φορά σε Huawei p20 pro και ενθουσιαστηκα με την εξυπηρέτηση τους.

 

Στα one plus στην Ελλάδα τι ισχύει; έχει κανείς εμπειρία απο επίσημο service στην Ελλάδα;

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, είμαι ανάμεσα στο κινητό αυτό και το s20 fe. Μεγάλη υπόθεση για μένα είναι το service που πτοσεμφερει κάθε εταιρία. Το χρειάστηκα μια φορά σε Huawei p20 pro και ενθουσιαστηκα με την εξυπηρέτηση τους.

 

Στα one plus στην Ελλάδα τι ισχύει; έχει κανείς εμπειρία απο επίσημο service στην Ελλάδα;

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Έχει επίσημο service. Στέλνεις το κινητό με δωρεάν μεταφορικά στην Πολωνία. Πάντως από ότι έχω διαβάσει δουλεύει πολύ καλά.

Link to comment
Share on other sites

Στα one plus στην Ελλάδα τι ισχύει; έχει κανείς εμπειρία απο επίσημο service στην Ελλάδα;

Έχουν μία εταιρεία που τους παρέχει σέρβις στην Ελλάδα, αλλά το μόνο που κάνουν είναι να στέλνουν τα τηλέφωνα στο εξωτερικό.

Εγώ έχω αρνητική εμπειρία από το σέρβις της Oneplus στα πλαίσια εγγύησης.

Αγόρασα ένα κινητό 8 Pro αφού με διαβεβαίωσαν ότι θα μου στείλουν τιμολόγιο για να εκπέσω ΦΠΑ, και τελικά δεν μπορούσαν να στείλουν τιμολόγιο. Μετά από λίγες ημέρες μου ζήτησαν συγνώμη και πρότειναν να μου αφαιρέσουν το ΦΠΑ, αλλά τους το είχα ταχυδρομήσει ήδη το κινητό. Είπαν ότι μόλις το παραλάβουν θα μου το επιστρέψουν πίσω, και εκεί έχασαν τη μπάλα, το κινητό και την επιστροφή η οποία πήρε πολύ χρόνο.

Αγόρασα μετά ένα 8Τ, στο οποίο δεν μπορούσα να κάνω conference call. Το support τους μου έλεγε ότι βλακεία υπάρχει και τελικά μου είπαν ότι έχει βλάβη και να τους το στείλω πίσω για αντικατάσταση. Το ελληνικό σέρβις δεν ήξερε τίποτε.

Την τελευταία στιγμή ένα παλικάρι σε φόρουμ μου σφύριξε ότι πρέπει να κατεβάσω τον dialer της OP, και τότε μόνο λύθηκε το θέμα.

Οι προθέσεις λοιπόν του σέρβις υπαρκτές, η αποτελεσματικότητα ανύπαρκτη.

Σε σχέση με το Samsung πάντως, έχω τόσο κακή εμπειρία από το Ελληνικό σέρβις που έχω ορκιστεί να μην ξαναπάρω κανένα προϊόν τους. Στη Γλυφάδα μου ζητάγανε να πληρώσω καινούργια πλακέτα επειδή το κινητό έγινε τούβλο κατά τη διάρκεια αυτόματης αναβάθμισης!

GH 198, GH 388, 8110, T39m,....., S7 Edge, P20 Pro, 1+ 8 Pro, 1+ 8T
Link to comment
Share on other sites

Έπεσες σε περίπτωση κάθε φορά πιστεύω, κρίμα. Ως επί το πλείστον τα καλύτερα αναφέρονται για το σέρβις της Samsung ειδικότερα για την Smartec στο Χαϊδάρι. Τοπ σε όλα τους✌️
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Έπεσες σε περίπτωση κάθε φορά πιστεύω, κρίμα. Ως επί το πλείστον τα καλύτερα αναφέρονται για το σέρβις της Samsung ειδικότερα για την Smartec στο Χαϊδάρι. Τοπ σε όλα τους✌️

Μπορεί, αλλά αντίστοιχη εμπειρία είχα και με τηλεόραση , την πιο ακριβή τους μάλιστα των 3.500 ευρώ , που χάλασε εντός εγγύησης. Κατόπιν επιτοπίου ελέγχου μου την πήραν για επισκευή , την επέστρεψαν μετά από εβδομάδες με άλλη βλάβη (δε δούλευε το τηλεκοντρόλ). Την ξαναπήραν, μου την επέστρεψαν με πετσικαρισμένο το πλαίσιο του πάνελ. Την ξαναπήραν και μετά την έχασαν για δέκα ημέρες! Τελικά μου την αντικατέστησαν με άλλη φθηνότερη των 1.800 ευρώ γιατί το δικό μου μοντέλο είχε αντικατασταθεί με άλλο ακριβότερο.

Φαντάσου ότι έχω ψυγείο, πλυντήριο πιάτων και άλλες πολλές συσκευές Samsung και παρακαλάω να μη χαλάσει τίποτε.....

Edited by zagoreos
GH 198, GH 388, 8110, T39m,....., S7 Edge, P20 Pro, 1+ 8 Pro, 1+ 8T
Link to comment
Share on other sites

Παιδια απο μεθαύριο θα το εχω και εγω στα χέρια μου.

Δεν ειχα ποτε συσκευή one plus και ηθελα να τη δοκιμάσω.

Απο g cam που τη βρίσκουμε; και εχουμε καποιες οδηγίες πως μπαίνει στο τηλέφωνο;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα πρώτα καλορίζικο και είναι σίγουρο ότι θα το ευχαριστηθείς. Oneplus είναι αυτή. :)

Δες εδώ https://forum.xda-developers.com/t/google-camera-for-the-oneplus-8t.4207683/

 

Ουσιαστικά ενα apk είναι και το κάνεις έγκατασατση, επίσης υπάρχουν και τα config files τα οποία φορτώνεις μέσα από την εφαρμογή.

 

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by kdxgr
Nokia 5110 - Nokia 6130 - Nokia 7650 - Nokia N95 - Sony Eicsson T68 - Sony Eicsson P900 - LG G4 - Nexus 5x - Lumia 640 XL - Huawei Ideos x5 - Huawei Mate 20 pro- Xiaomi Mi 8 - Oneplus 5 - Oneplus 6 - Oneplus 7 - Oneplus 7T pro - Samsung S10 lite -Samsung s20 Plus - Samsung S21 Ultra - iPhone 4s - Iphone 5s - iPhone 6s - iPhone 11 - iPhone 12 pro max
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ.

Να πω την αλήθεια ειμαι πολύ ευχαριστημένος απο το huawei mate 20 pro που εχω τωρα.

Αλλα επειδή δε θελω να μπλεξω με νεο huawei και με συσκευή χωρίς Google το one plus ηταν η επιλογή μου.

Ελπίζω στο θεμα κάμερα να μου αρέσει, γιατί δε νομίζω να υστερεί σε κατι αλλο

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα σε ικανοποιήσει, το μόνο είναι να συνηθίσεις το πιο λιτό os που έχει.

 

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Nokia 5110 - Nokia 6130 - Nokia 7650 - Nokia N95 - Sony Eicsson T68 - Sony Eicsson P900 - LG G4 - Nexus 5x - Lumia 640 XL - Huawei Ideos x5 - Huawei Mate 20 pro- Xiaomi Mi 8 - Oneplus 5 - Oneplus 6 - Oneplus 7 - Oneplus 7T pro - Samsung S10 lite -Samsung s20 Plus - Samsung S21 Ultra - iPhone 4s - Iphone 5s - iPhone 6s - iPhone 11 - iPhone 12 pro max
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες. Σίγουρα θα έχει ειπωθεί αλλά δεν προλαβαίνω να διαβάσω τα πάντα από την αρχή. Από μπαταρία πως παμε;;

Τι sot περίπου;;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Σε Wind σας βγαζει επιλογη 5g στο δικτυο;

Θελει καμμια περιεργη ρυθμιση;

 

Sent from my KB2003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 8T

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...