Jump to content

Xiaomi Mi 10T / 10Τ Pro


Guest74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για chrome και Google επιβεβαιώνω κι εγώ ότι δεν είναι τόσο ομαλό όσο θα το περίμενες στα 144 με κάποια σπασίματα αρκετά σπαστικά.

 

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

Μια βδομάδα περίπου με την 11 δεν διαπίστωσα το παραμικρό σε σχέση με το android 10. Επίσης έχω την εντύπωση ότι η φωτεινότητα έχει βελτιωθεί αρκετά και στο αυτόματο αποδίδει σούπερ. Τέρμα φωτεινότητα έχει γίνει πολύ δυνατή. Μηδαμινά ελάχιστα λαγκς στο αρχικό μενού δείχνουν να εξαλείφονται σιγά σιγά με την καθημερινή χρήση. Τέλος να αναφέρω ότι δεν έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και την πέρασα ΟΤΑ . Όλα λοιπόν βαίνουν καλώς με την 11 μέχρι τώρα.

 

Ακριβώς μα ακριβώς τα ίδια και εγώ! Το μόνο που δεν έχω ακόμα καταφέρει είναι να συνδέσω σωστά το android auto. Μάλλον έχει ακόμα bags τα οποία στο μέλλον θα φτιάξουν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όχι όλα.... ο Chrome κάνει σπασιματάκια σα να είναι ρυθμισμένος στα 60hz ενώ το έχω στα 144hz και το messenger έχει καταστραφεί πλέον που δεν βγάζει φυσαλίδες :( .... κατά τα άλλα μπαταρία σκυλί και 0 lag οπουδήποτε αλλού!! :)

 

Εάν πας μέσα στις ρυθμίσεις του messenger ενεργοποίησε τις φυσαλίδες. Και εμένα μετά την αναβάθμιση δεν μου τις έβγαζε έπρεπε να μπω να το αλλάξω.

Link to comment
Share on other sites

Για chrome και Google επιβεβαιώνω κι εγώ ότι δεν είναι τόσο ομαλό όσο θα το περίμενες στα 144 με κάποια σπασίματα αρκετά σπαστικά.

 

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Έτσι! +1.000

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Ο chrome τρέχει σε 90 hz. Και 200 hz να βγάζει η οθόνη, πάλι σε 90hz capped είναι. Όσον αφορά τα μικρό σπασίματα που μπορεί να κάνει, είναι καθαρά θέματα optimisation. Πάντως σε poco x3 και mi10 είναι πάρα πολύ ομαλή εμπειρία. (συμφωνώ ότι ο kiwi και ο mi browser είναι ακόμα πιο ομαλες εφαρμογές)

 

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όταν το πάρεις, να μην το στήσεις αλλά να προχωρήσεις και να το αναβαθμίσεις σε Android 11. Μετά, ασφαλώς και να κάνεις ένα φορμάτ και στην συνέχεια να το στήσεις με την ησυχία σου.

Ενταξει αλλα να ρωτησω: Οταν το ανοιξω δε θα ζητησει κωδικους να βαλω ,wifi ktl η με παει κατ ευθείαν στο μενου στις ρθμισεις;

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Βάλε κωδικό για WiFi μόνο, πάτησε παράλειψη σε όλα τα άλλα.

Αφού πάρεις και την τελευταία ενημέρωση σε Android 11 μετά κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και ξεκινάς από την αρχή, σαν να το ανοίγεις πρώτη φορά (μόνο που θα έχει πλέον περασμένη την τελευταία έκδοση λογισμικού).

Και εγώ το παρέλαβα χθες (το απλό, όχι το pro) και έκανε μία πρώτη ενημέρωση αλλά την μεγάλη ενημέρωση σε Android 11 δεν την βγάζει ακόμη. Θα περιμένω να την φέρει και μετά επαναφορά, εισαγωγή sim και στήσιμο.

Kαλοδουλευτο και σε σενα φιλε μου. Α δηλαδη εαν δεν παρω την 11 να μην βαλω την sim. Λεπτομέρειες που ισως εχουν μεγάλη αξία.Ευχαριστω.

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς, δεν έχει σημασία αν βάλεις την sim από την πρώτη στιγμή ή αργότερα.

Απλά εγώ επειδή θέλω να το στήσω με εφαρμογές μεταξύ των οποίων και mobile banking θα βάλω sim στο τέλος της διαδικασίας (δεν θέλω σε άλλη συσκευή να τρέχουν οι εφαρμογές και σε άλλο να έρχονται κωδικοί μέσω sms για banking).

Το θέμα είναι ότι δεν βλέπω ακόμη την αναβάθμιση σε 11. Υπομονή...

Ναι και εγω τα ιδια με το mobile banking. Οπότε δεν την βαζω. Αλλα γιατι δεν εχει ερθει ακόμη η 11; Δεν θα πρεπε να κατέβει και αυτή με την σειρά της;

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το άνοιξα βγήκε μια ενημέρωση 600 κάτι MB. Αλλά όπως είδες και τα παιδιά στα προηγούμενα ποστ περίμεναν μερικές μέρες για να εμφανιστεί η μεγάλη αναβάθμιση 2,8 GB νομίζω. Δεν εμφανίζεται ταυτόχρονα σε όλες τις συσκευές.

Δεν πειράζει θα περιμένω.

Μαλιστα... Τοτε εγω θα βαλω και την sim να εχω τηλέφωνο και της τραπεζας την βαζω οταν ερθει η 11αρα. Δεν εχω αλλη συσκευή τωρα.

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Kαλοδουλευτο και σε σενα φιλε μου. Α δηλαδη εαν δεν παρω την 11 να μην βαλω την sim. Λεπτομέρειες που ισως εχουν μεγάλη αξία.Ευχαριστω.
Φίλε βάλε την sim και χρησιμοποίησε το τηλέφωνο σου κανονικά. Δεν υπάρχει κανένα θέμα ούτε με την 10 ούτε με την 11.

 

Sent from my M2007J3SG using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όταν το πάρεις, να μην το στήσεις αλλά να προχωρήσεις και να το αναβαθμίσεις σε Android 11. Μετά, ασφαλώς και να κάνεις ένα φορμάτ και στην συνέχεια να το στήσεις με την ησυχία σου.
Ποιος τα έχει πει αυτά ρε παιδιά; Έχω την 11 ένα μήνα (πολύ πριν βγει δημόσια) και την πέρασα πάνω από την 10 με περίπου 500 εφαρμογές χωρίς κανένα θέμα και λειτουργούν όλα κανονικά. Υπάρχουν τα ψιλό bug μιας και είναι η 1η έκδοση καινούργιου λειτουργικού αλλά στην επόμενη που έρχεται σύντομα έχουν διορθωθεί.

Χαρείτε τη συσκευή σας και λιώστε την.

 

Sent from my M2007J3SG using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φίλε βάλε την sim και χρησιμοποίησε το τηλέφωνο σου κανονικά. Δεν υπάρχει κανένα θέμα ούτε με την 10 ούτε με την 11.

 

Sent from my M2007J3SG using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ποιος τα έχει πει αυτά ρε παιδιά; Έχω την 11 ένα μήνα (πολύ πριν βγει δημόσια) και την πέρασα πάνω από την 10 με περίπου 500 εφαρμογές χωρίς κανένα θέμα και λειτουργούν όλα κανονικά. Υπάρχουν τα ψιλό bug μιας και είναι η 1η έκδοση καινούργιου λειτουργικού αλλά στην επόμενη που έρχεται σύντομα έχουν διορθωθεί.

Χαρείτε τη συσκευή σας και λιώστε την.

 

Sent from my M2007J3SG using Tapatalk

 

Έτσι είναι. Και εγώ πέρασα την 11 κατευθείαν με ΟΤΑ και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Πότε υπολογίζεις την άλλη; απλά διορθώσεις θα έχει ή τίποτα νέο ς

Link to comment
Share on other sites

Ρε κάντε τις αναβαθμίσεις κανονικά. Τι factory reset κάθε φορά και ιστορίες.... Την κάνεις ota κανονικά και αν κάτι πάει στραβά,λέμε αν, τότε κάνεις reset. Και εγώ πάνω από την 10 την πέρασα και όλα είναι κομπλέ όπως πριν.

 

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει, ότι από μεγάλο update, πχ α10 σε α11, καλό είναι να γίνει factory reset.
Είναι καλό και προτείνεται αν υπάρχουν θέματα αλλά το να φτάνεις στο επίπεδο να προτείνεις σε κάποιον μην βάλεις την σιμ μέχρι να σου έρθει η αναβάθμιση, μην το χρησιμοποιείς μέχρι να σου έρθει και κάτι τέτοια φτάνει στο σημείο της παράνοιας

 

Sent from my M2007J3SG using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Aυτός που αλλάζει κινητό κάθε ΄βδομάδα! Και έχει και ένα Μi 10Τ τριών ημερών για πούλημα στις αγγελίες του myphone. Μετά από εκατοντάδες που πέρασαν από τα χέρια του, δεν μπορεί, κάτι θα ξέρει.;););)
Το να αλλάζεις κινητό κάθε εβδομάδα σου δίνει εμπειρία και γνώση; Δηλαδή μαθαίνεις;! Και εγώ αλλάζω κινητό συχνά περίπου κάθε 4 μήνες. Εδώ και 4 χρόνια ανήκω στην beta team της xiaomi. Έχω απευθείας επικοινωνία με τις ομάδες ανάπτυξης λογισμικού της εταιρείας. Το τι έχω δοκιμάσει σε διάφορα κινητά δεν μπορείς να φανταστείς. Πότε και κανένας δεν μου είπε μην το χρησιμοποιήσεις ή περίμενε να έρθει η αναβάθμιση ή θα χαλάσει αν δεν κάνεις επαναφορά και διάφορα τέτοια.

 

Sent from my M2007J3SG using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η 11αρα για τα ευρωπαϊκά είναι ξανά διαθέσιμη

 

Sent from my M2007J3SG using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχουν δίκιο οι προλαλησαντες, τι φόρματ και Βγάλσιμο SIM? Απευθείας αναβάθμιση κι αν υπάρξει - σπάνια - πρόβλημα κάντε επαναφορά.. Edited by kek

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Μία απορία έχω, περί εγγύησης της συσκευής. Ειδα σε 2-3 αγγελίες να γράφεται ότι « έχει εγγύηση 10 μήνες ακόμα»... Το μοντέλο αυτό βγήκε τον περασμένο Οκτώβριο, σωστά; Δηλαδή ειναι μοντέλο 6 μηνών σχεδον. Πως γινεται να γράφουν κάποιοι για 10 μήνες μόνο εγγύηση; 2 χρονια δεν δίνει η xiaomi σε όλα τα μοντέλα της; Edited by giorgos1966

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Έχουν δίκιο οι προλαλησαντες, τι φόρματ και Βγάλσιμο SIM? Απευθείας αναβάθμιση κι αν υπάρξει - σπάνια - πρόβλημα κάντε επαναφορά..

 

ετσι ακριβως . κατευθειαν την βαζεις οταν την βγαλεις , δεν υπαρχουν αυτα τα βγαλε σιμ , φακτορυ ρισετ κτλ

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Μία απορία έχω, περί εγγύησης της συσκευής. Ειδα σε 2-3 αγγελίες να γράφεται ότι « έχει εγγύηση 10 μήνες ακόμα»... Το μοντέλο αυτό βγήκε τον περασμένο Οκτώβριο, σωστά; Δηλαδή ειναι μοντέλο 6 μηνών σχεδον. Πως γινεται να γράφουν κάποιοι για 10 μήνες μόνο εγγύηση; 2 χρονια δεν δίνει η xiaomi σε όλα τα μοντέλα της;
Όταν βλέπεις και καταλαβαίνεις ότι η εγγύηση είναι 1 χρόνος συνολικά είναι ή από skroutz - παρά εισαγωγή ή από Κίνα

 

Sent from my M2007J3SG using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όταν βλέπεις και καταλαβαίνεις ότι η εγγύηση είναι 1 χρόνος συνολικά είναι ή από skroutz - παρά εισαγωγή ή από Κίνα

 

Sent from my M2007J3SG using Tapatalk

Εγω το παράγγειλα καινούργιο από ιντερνετικό μαγαζί, αλλα οχι μέσω Skroutz. Θα το παραλάβω σε 4-5 μέρες μου ειπαν λόγω μη διαθεσιμότητας... Αρα να συμπεράνω ότι μάλλον θα εχει 1 χρόνο; Οταν παραλάβω τη συσκευή μπορω με καποιον τρόπο (imei) να δω ποση εγγύηση εχει;

 

edit: Επικοινώνησα με το μαγαζί και μου απάντησαν ότι εχει 2 χρόνια εργοστασιακή εγγύηση.

Edited by giorgos1966

Εικόνα εκτός Όρων Πρόσβασης και Χρήσης.

 

"Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!!!"

Link to comment
Share on other sites

Εγω το παράγγειλα καινούργιο από ιντερνετικό μαγαζί, αλλα οχι μέσω Skroutz. Θα το παραλάβω σε 4-5 μέρες μου ειπαν λόγω μη διαθεσιμότητας... Αρα να συμπεράνω ότι μάλλον θα εχει 1 χρόνο; Οταν παραλάβω τη συσκευή μπορω με καποιον τρόπο (imei) να δω ποση εγγύηση εχει;

 

edit: Επικοινώνησα με το μαγαζί και μου απάντησαν ότι εχει 2 χρόνια εργοστασιακή εγγύηση.

Το εργοστασιακή δεν λέει κάτι. Το θέμα είναι να σου έλεγαν ελληνικής αντιπροσωπείας.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να πας infoquest να ρωτήσεις. Μόνο εκεί είσαι σίγουρος

 

Sent from my M2007J3SG using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στο μεσσεντζερ, ρυθμίσεις και τσέκαρε τις φυσαλίδες

 

Μα στο on είναι η ρύθμιση και παρόλα αυτά αντί για φυσαλίδες βγάζει κυβακια/τετραγωνάκια με το πρόσωπο του συνομιλητή και έχει πολλά προβλήματα!

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το προηγούμενο, για όποιον ενδιαφέρεται, θα πω και τη δική μου γνώμη.

Κι εγώ, σε ολοκαίνουριο κινητό αυτή τη διαδικασία ακολουθώ.

Skip όλα, σύνδεση μόνο wifi, κατέβασμα το τελευταίο firmware και όλες τις ενημερώσεις software, hard reset και στήσιμο τελικό.

Αυτό προτείνω κιόλας.

Τώρα, αν θα περίμενα να πάρει το κινητό μια αναβάθμιση αλλαγής έκδοσης Android?

Ίσως και ναι. Στην προκειμένη περίπτωση όχι γιατί νομίζω πως το 12.5 miui, κι όχι τόσο αυτή που λάβαμε τώρα, θα είναι το update που θα χρειαστεί ενδεχομένως ένα νέο στήσιμο.

Γνώμες είναι όλα. Ο καθένας κάνει ότι θεωρεί σωστό και κυρίως όσο μπορεί να περιμένει ή όχι.

 

Αυτό σε καμία περίπτωση δε μετριάζει την υπεραξίας που έχει το κινητό μας έναντι του ανταγωνισμού.

 

Ακόμα και μέχρι τώρα, με εκπλήσσει κάθε μέρα τόσο από πλευράς άμεσης απόκρισης όσο και, θα το ξαναπώ, άπαιχτης μπαταρίας.

Από τις 7 το πρωί χθες, με εργασία όλη μέρα, emails κλπ, λίγο gaming, μόνιμα ανοικτά όλα NFC Bluetooth wifi, GPS δρομολόγηση για σύνολο 40', και παρακολούθηση ολοκλήρου αγώνα ποδοσφαίρου μαζί με τις διαφημίσεις ημιχρόνου (δράμα), έφτασα στις 11μμ με την μπαταρία να δείχνει 48%..

Νομίζω ότι απλά με δουλεύει ώρες ώρες.

 

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

Ο chrome τρέχει σε 90 hz. Και 200 hz να βγάζει η οθόνη, πάλι σε 90hz capped είναι. Όσον αφορά τα μικρό σπασίματα που μπορεί να κάνει, είναι καθαρά θέματα optimisation. Πάντως σε poco x3 και mi10 είναι πάρα πολύ ομαλή εμπειρία. (συμφωνώ ότι ο kiwi και ο mi browser είναι ακόμα πιο ομαλες εφαρμογές)

 

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

 

Μόλις το γύρισα στα 90hz σταμάτησαν τα όποια σπασίματα αλλά σιγά μην θυσιάσω τα 144hz για να τρέχει βούτυρο ο Chrome που πριν το Android 11 βούτυρο έτρεχε, οπότε είναι θέμα χρόνου να το φτιάξουν!

Link to comment
Share on other sites

Χα χα χα σε κοροϊδεύει η AI ;) :)
Στα 144hz, σίγουρα.

 

Στάλθηκε από το M2007J3SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi 10T / 10Τ Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...