Jump to content

Xiaomi Mi 10T / 10Τ Pro


Guest74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χτύπα το! Εγώ το έχω μια βδομάδα και είναι πλήρες το τηλέφωνο κι επιτέλους μια συσκευή με όχι υπέρ κορεσμένα χρώματα οι φωτογραφίες. Έχει και ωραία φίλτρα επεξεργασίας των φωτογραφιών και αναφέρομαι στο κομμάτι της φωτογραφίας διότι έχει αναφερθεί ότι δεν τα πάει και τόσο καλά στις φωτό η συσκευή. Προσωπικά με έχει εντυπωσιάσει σε όλα, του έχω περάσει κι ένα θέμα (ios 13 Χ Pro) για αλλαγή κι έχει γίνει κουκλί! Άσε που μπουτάρει σε απίστευτο χρόνο,δεν έχω ξανά πιάσει γρηγορότερη συσκευή (1+ 7 Pro τα έχω μαζί) και s20 plus το προηγούμενο μου κινητό.

Πάρτο θα το ευχαριστηθείς!

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Έχει κάνει κανείς μετάβαση από τον imx686 στον 108mp να μου πει γνώμες? Στο YouTube δεν βλέπω τόση διαφορά ρε παιδιά.

Htc One X

Samsung Galaxy S 3

Samsung Galaxy S plus

redmi note 3 pro

redmi note 5 pro

Link to comment
Share on other sites

Υπόψιν αν δεν έχεις "δυνατό" απαιτητικό πρόγραμμα επεξεργασίας (π.χ. Photoshop, lightroom κλπ ) να ξέρεις ότι αρχεία της τάξεως των 108 mpxls δεν θα μπορείς να τα διαχειριστεί εύκολα έως καθόλου ανάλογα το σύστημα, επεξεργαστή που έχει το pc σου.

Τα 64 και οριακά ανοίγουν τις φωτογραφίες με υπομονή για μερικές επεμβάσεις σε απλό πρόγραμματάκι photoescape .

Εγώ δηλώνω πλήρως ευχαριστημένος με το απλο μοντέλο. Αν δεν σε νοιάζει η διαφορά χτύπα το Pro που έχει και διπλάσιο αποθηκευτικό χώρο με σίγουρα καλύτερο σύστημα φακών απλά να ξέρεις τα 108 είναι περιττά ( δεν θα τα χρησιμοποιήσει κάποιος μόνο για εκτύπωση πόστερ κλπ).

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το θετικό είναι ότι έχει εξαιρετική απόδοση το white balance και η νυχτερινή λήψη δεν εχει "ψεύτικο" αποτέλεσμα σε σχέση με αυτό που βλέπεις. Είναι τόσο όσο η υπέρ έκθεση κι όχι η νύχτα μέρα. Σε άλλους αρέσει αυτό σε άλλους όχι. Εγώ ανήκω στην 2η περίπτωση.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και κάτι τελευταίο διότι διαβάζω συγκρίσεις με τα πιο απλά μοντέλα που έχουν 64αρα κάμερα.

Το κινητό έχει εξαιρετική αλγοριθμικη απόδοση ,τα iso ξεκινούν και παίζουν από 50,64,80 ,100 κι όχι από τα 100 που είναι στα midrange όπως επίσης κάνει χρήση πάλι πολύ σωστά οι αλγόριθμοι χρησιμοποιώντας κάθε φορά το δυνατόν μικρότερη τιμή ISO κι όχι στον Θεό που βλέπω σε άλλες συσκευές μου σε ανάλογες συνθήκες. Πάντα μιλάω για επιλογή στο αυτόματο φωτογραφία ή στο night mode.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Χτύπα το! Εγώ το έχω μια βδομάδα και είναι πλήρες το τηλέφωνο κι επιτέλους μια συσκευή με όχι υπέρ κορεσμένα χρώματα οι φωτογραφίες. Έχει και ωραία φίλτρα επεξεργασίας των φωτογραφιών και αναφέρομαι στο κομμάτι της φωτογραφίας διότι έχει αναφερθεί ότι δεν τα πάει και τόσο καλά στις φωτό η συσκευή. Προσωπικά με έχει εντυπωσιάσει σε όλα, του έχω περάσει κι ένα θέμα (ios 13 Χ Pro) για αλλαγή κι έχει γίνει κουκλί! Άσε που μπουτάρει σε απίστευτο χρόνο,δεν έχω ξανά πιάσει γρηγορότερη συσκευή (1+ 7 Pro τα έχω μαζί) και s20 plus το προηγούμενο μου κινητό.

Πάρτο θα το ευχαριστηθείς!

 

Σε ευχαριστω πολυ πήρα το απλό σε ασημί χρωμα Έχεις κάνει κάτι με gram ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα να ρωτήσω κάτι το μαύρο η το ασημί ;Δεν ξέρω τι να διαλέξω γιατί δεν τα έχω δει live.ευχαριστω

 

οτι και να παρεις ... θηκη θα εχεις οποτε δεν εχει καμια σημασια χαχα

εμενα το μαυρο μ' αρεσε πιο πολυ. δες youtube και τα 2 να αποφασισεις. θεμα γουστου ειναι αν και δεν θα το βλεπεις ποτε λογω θηκης

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

Υπόψιν αν δεν έχεις "δυνατό" απαιτητικό πρόγραμμα επεξεργασίας (π.χ. Photoshop, lightroom κλπ ) να ξέρεις ότι αρχεία της τάξεως των 108 mpxls δεν θα μπορείς να τα διαχειριστεί εύκολα έως καθόλου ανάλογα το σύστημα, επεξεργαστή που έχει το pc σου.

Τα 64 και οριακά ανοίγουν τις φωτογραφίες με υπομονή για μερικές επεμβάσεις σε απλό πρόγραμματάκι photoescape .

Εγώ δηλώνω πλήρως ευχαριστημένος με το απλο μοντέλο. Αν δεν σε νοιάζει η διαφορά χτύπα το Pro που έχει και διπλάσιο αποθηκευτικό χώρο με σίγουρα καλύτερο σύστημα φακών απλά να ξέρεις τα 108 είναι περιττά ( δεν θα τα χρησιμοποιήσει κάποιος μόνο για εκτύπωση πόστερ κλπ).

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το θετικό είναι ότι έχει εξαιρετική απόδοση το white balance και η νυχτερινή λήψη δεν εχει "ψεύτικο" αποτέλεσμα σε σχέση με αυτό που βλέπεις. Είναι τόσο όσο η υπέρ έκθεση κι όχι η νύχτα μέρα. Σε άλλους αρέσει αυτό σε άλλους όχι. Εγώ ανήκω στην 2η περίπτωση.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και κάτι τελευταίο διότι διαβάζω συγκρίσεις με τα πιο απλά μοντέλα που έχουν 64αρα κάμερα.

Το κινητό έχει εξαιρετική αλγοριθμικη απόδοση ,τα iso ξεκινούν και παίζουν από 50,64,80 ,100 κι όχι από τα 100 που είναι στα midrange όπως επίσης κάνει χρήση πάλι πολύ σωστά οι αλγόριθμοι χρησιμοποιώντας κάθε φορά το δυνατόν μικρότερη τιμή ISO κι όχι στον Θεό που βλέπω σε άλλες συσκευές μου σε ανάλογες συνθήκες. Πάντα μιλάω για επιλογή στο αυτόματο φωτογραφία ή στο night mode.

 

Αυτό με τα iso που λες είναι για τον 64mp ή τον 108mp? Να πω ότι στο τομέα της φωτογραφίας γνωρίζω αρκετά τεχνικά και είμαι κάτοχος 2 συστημάτων πλήρες sony και nikon με καλούς φακούς.

Να το πω απλά ότι σε reviews δεν είδα εγώ μεγάλη διαφορά στους δύο αισθητήρες παρόλο που στα χαρτιά έχουν. Περιμένω το poco f2 pro και έχω παραγγείλει και το mi 10t pro και τα δύο από Amazon. Όμως το δεύτερο θα έρθει σε 1--2 μήνες και δεν θα έχω την δυνατότητα να τα συγκρίνω ταυτόχρονα.

Poco =amoled 64mp 128gb

10t pro = lcd 108mp 256gb

...?

Htc One X

Samsung Galaxy S 3

Samsung Galaxy S plus

redmi note 3 pro

redmi note 5 pro

Link to comment
Share on other sites

Το απλό έχω όχι το προ οπότε είναι για τον 64αρη. Κι εγώ έχω διπλό σύστημα Nikon crop ( D500 & D300) & FF (D700 & D750).
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

εβγαλε το gcamator και κανονικα gcam για το κινητο μας.

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν πάει καλά φίλε μου.. με δύο κάρτες σιμ όλη μέρα Bluetooth ,wifi αλλά και 4G για περίπου 2 ώρες μέσα στην μέρα από τις 8 το πρωί που φεύγω από το σπίτι με 100% μπαταρία πολλές κλήσεις, σοσιαλ αλλά και φωτογραφίες επιστρέφω στο σπίτι με 40% άλλοτε και παραπάνω.. δοκίμασε να κάνεις μια φόρτιση με ένα φορτιστή 2.1 mah

 

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δηλ θεωρητικά η πιο αργή φόρτιση ευνοεί την "υγειά" της μπαταρίας σε σχέση με τον φορτιστή που έρχεται η συσκευή;;

Σήμερα έστησα και εγώ το κινητάκι προερχόμενος από Redmi Note 3 pro SE και δηλώνω ενθουσιασμένος από την εμπειρία χρήσης!!

Xiaomi Redmi Note 3 Pro kate -->> Xiaomi Mi 10T
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει! ...να το χαρείς!

 

Σε ευχαριστώ πολύ!

Το μόνο αρνητικό που έχω εντοπίσει μέχρι στιγμής είναι η όχι και τόσο καλή απόδοση του ηχείου στην 100% ένταση.

Βέβαια γύρω στο 85-90% με καλύπτει απόλυτα

Xiaomi Redmi Note 3 Pro kate -->> Xiaomi Mi 10T
Link to comment
Share on other sites

Τέρμα δεν βάζω ποτέ καμιά συσκευή μου, εκτός αν είναι τόσο χαμηλή η απόδοση του ήχου- ηχείου. Γενικά τα πάει πολύ καλά όχι σαν του 1+ 7 Pro, όμως έχει πολύ καλή απόδοση στην συνομιλία κλήσεων πάρα πολύ καλή!
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Το απλό έχω όχι το προ οπότε είναι για τον 64αρη. Κι εγώ έχω διπλό σύστημα Nikon crop ( D500 & D300) & FF (D700 & D750).

 

Ωπα... Δικός μας είσαι..

Htc One X

Samsung Galaxy S 3

Samsung Galaxy S plus

redmi note 3 pro

redmi note 5 pro

Link to comment
Share on other sites

Δηλ θεωρητικά η πιο αργή φόρτιση ευνοεί την "υγειά" της μπαταρίας σε σχέση με τον φορτιστή που έρχεται η συσκευή;;

Σήμερα έστησα και εγώ το κινητάκι προερχόμενος από Redmi Note 3 pro SE και δηλώνω ενθουσιασμένος από την εμπειρία χρήσης!!

 

Ναι βοηθαει. Αν δεν σε "καιει" να φορτισει γρηγορα για να φυγεις σε δουλεια, προτιμησε συμβατικο φορτιστη 2Α. Εγω εχω εναν "αργο" φορτιστη στο σπιτι για να το βαζω για φορτιση οταν πεφτω για υπνο, και στην δουλεια εχω εναν ταχυφορτιστη που εχει 2 θυρες, μια για αργη και μια για γρηγορη φορτιση, και αναλογως, φορτιζω.

Link to comment
Share on other sites

@dskopa ναι,ναι χα χα χα

@kallair πολύ καλή η πρότασή σου με τον διπλής επιλογής φορτιστή ✌️

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρεαζεσαι καλωδιο αλλα φορτιστη 2Α ή εστω 3Α.παλι πιο αργος θα ειναι απο αυτόν που δινει στο κουτι οποτε θα φορτιζει πιο αργα

Mi 11 pro 

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρεαζεσαι καλωδιο αλλα φορτιστη 2Α ή εστω 3Α.παλι πιο αργος θα ειναι απο αυτόν που δινει στο κουτι οποτε θα φορτιζει πιο αργα

 

Σίγουρα δεν προκαλεί ζημιά να το φορτίζουμε με πιο αργό φορτιστή?

Η διαφορά στην πράξη ποια είναι όταν φορτίζουμε με τον αργό έναντι του fast που έχει στο κουτί?

Link to comment
Share on other sites

οποιος παρει την spigen , μπορει να μας πει αν καθεται σε επιπεδη επιφανεια με τη θηκη αυτη flat? δηλαδη να μην κουνιεται δεξια αριστερα με τη θηκη το κινητο (λογω του καρουμπαλου της καμερας)
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχουμε link για καμια καλή gcam?

 

βαλε το gcamator απο playstore και σου βαζει την καταλληλη

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το έστησα με ένα nova 5t, φωτογραφίες νυχτερινές . Μαμά εφαρμογές και τα δύο. Ξεκάθαρος νικητής το νόβα, δυστυχώς .
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Xiaomi Mi 10T / 10Τ Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...