Jump to content

Επισκευή Nokia - που;


leosedf
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους...

Θέλω να μιλήσω για την αντιμετώπιση της εταιρείας NOKIA αλλά και της εταιρείας Cosmote για τα τηλέφωνα που πωλούν.!!! Πριν απο το Πάσχα, αγόρασα την συσκεύη της NOKIA LUMIA 710. Ημέρα Παρασκευή ήταν οπότε και μέχρι την Κυριακή δεν την είχα χρησιμοποιήσει για να φορτίσει κανονικά όπως κάνω σε όλες μου τις συσκευές εδώ και χρόνια (σημ. ΜΟΝΟ Νokia είχα πάντα).

 

Την Δευτέρα, άνοιξα την συσκευή για να κάνω το set-άρισμα, και διαπίστωσα πως η μπαταρία σε λιγότερο απο 12 ώρες ήταν τελειωμένη.....!!!! Μετά απο το πρώτο κρούσμα με την μπαταρία, είδα πως το φώς όταν η συσκευή ήταν σε σελίδα του internet, και ήταν ανοιχτόχρωμο το φόντο (λευκό), τρεμόπαιζε!!!!!

Ημέρα Τετάρτη την επέστρεψα στο κατάστημα να την δουν και να μου πουν τι να γίνει όπου και μου ζήτησαν την επόμενη μέρα (Πέμπτη) να τους την επιστρέψω με το κουτί....Να φανταστείτε πως ούτε καν τα χαρτιά της δεν είχα προλάβει να βγάλω απο επάνω!!!!

 

Τελικά με ενημέρωσαν πως δεν γίνεται αλλαγή της συσκευής, καθώς λέει, έλειπε μια ενημέρωση λογισμικού η οποία και έφταιγε για τον τρόπο λειτουργίας. Φυσικά εγώ αρνήθηκα να την παραλάβω και δεν πρόκειται να την πάρω ποτέ των ποτών εάν δεν μου την αντικαταστήσουν, καθώς η NOKIA μου είπε πως έχω 2 χρόνια δικαίωμα service...ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΗΜΑΡΤΟΝ...καινούργια την αγόρασα, θα πρέπει να την τρέχω κάθε λίγο για φτιάξιμο;;;;; Έχω απογοητευτεί, καθώς ούτε το νόμο περί αγοράς μέσα σε 7 ημέρες και επιστροφής του προϊόντος δεν "γνωρίζουν".....

 

Λέω να κινηθώ πλέον νομικά, καθώς η υπεύθυνη του καταστήματος μου είπε: πάρτην και άν ξανα χαλάσει εδώ είμαστε....Ε, όχι της λέω, αυτό το θέλω εγγράφως πως μετά θα την αντικαταστήσετε όπως λέτε....Αλλά το αρνήθηκε ΚΑΙ αυτό....

Τι λέτε ;;; να συνεχίσω δια της νομικής οδού;;;;

 

5 mpxls camera....εμένα πάντως ακόμα και η κάμερα έβγαζε φώτος απλά χάλια.....και μου κάνει εντύπωση, γιατί το NOKIA X6 που έχω και έχουν την ίδια κάμερα, βγάζει φανταστικές φωτογραφίες.!!!

Edited by impreza_sti
Απαγορεύεται η γραφή τύπου sms. Γράφετε με ολόκληρες λέξεις.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

στην κοσμοτε το πήγες ή στη νόκια;

 

όσον αφορά την κάμερα, δε παίζουν ρόλο τα mpixels για την ποιότητά των φωτογραφιών :) επίσης η κατάσταση διορθώνεται από τις ρυθμίσεις

Link to comment
Share on other sites

απο οτι καταλαβα, στο καταστημα κοσμοτε πηγε. Καλυτερα να πηγαινε απευθειας σε νοκια service. Εγω προτεινω να στειλει και ενα e-mail στη νοκια
Link to comment
Share on other sites

Η Nokia σε όλα τα κινητά της δίνει 2 χρόνια εγγύηση καλής λειτουργίας και 7 ημερολογιακές DOA (defect on arrival), που σημαίνει ότι εάν η συσκεύη βρίσκεται στην κατάσταση που αγοράστηκε, δηλ. κουτί, σακουλάκια, manual, κτλ. μέσα σε 7 ημερολογιακές το κατάστημα είναι υποχρεωμένο να το αντικαταστήσει με καινούργιο ( στο κουτί του), εφόσον το τηλέφωνο είναι ελλατωματικό.

Νόμιζω αν τους πείς οτι το γνώριζεις θα στο αλλάξουν.

Εάν το πας σε Nokia Care, θα σου αντικαταστήσουν τη συσκευή με νέο ΙΜΕΙ, εάν φταίει η πλακέτα, ή θα σου αλλάξουν οθόνη εάν φταίει η οθόνη. Σε κάθε περίπτωση θα πάρεις μια συσκευή που θα δουλέυει αψόγα.

Το τωρινό σέρβις της ΝΟΚΙΑ δεν έχει καμμία σχέση με το παρελθόν (Alpha Copy).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

ρε παιδια καποιος που να το εχει παει για σερβις και να το εχουν στειλει εξωτερικο υπαρχει?? (και να το εχει παρει πισω)

το εχω δωσει απο δευτερα 26 ιουνιου σε νοκια care , απο προχτες (2 ιουλιου) ειναι στην ουγγαρια......

καποιος με αναλογη εμπειρια να μου πει ποσες μερες το κρατησαν???

το κινητο το επειγομαι...

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Πήγες το κινητό 26 Ιουνίου και περίμενες να το πάρεις τώρα ? Να υπολογίζεις τέλος Ιουλίου αρχές Αυγούστου.
Link to comment
Share on other sites

Πήγες το κινητό 26 Ιουνίου και περίμενες να το πάρεις τώρα ? Να υπολογίζεις τέλος Ιουλίου αρχές Αυγούστου.

 

η εξυπηρετηση πελατων μου ειπε οτι εξω το κρατανε 4-5 μερες και μετα γυρναει..

ειχες καποια παρομοια εμπειρια με δικο σου Ν9??

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ενα πραγμα θα σου πω...Το N900 μου δοθηκε απο τις 2 ιουνιου για επισκευη στο nokia care της περιοχης μου.Mεχρι σημερα "το περιμενουμε γιατι ερχεται απο εξωτερικο"...καθε φορα που παιρνω τηλ να ρωτησω τι γινεται μου απαντουν αυτο το πραγμα...

και εσυ ανησυχεις απο τωρα??υπολογισε μηνα+βαλε...

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου ενα πραγμα θα σου πω...Το N900 μου δοθηκε απο τις 2 ιουνιου για επισκευη στο nokia care της περιοχης μου.Mεχρι σημερα "το περιμενουμε γιατι ερχεται απο εξωτερικο"...καθε φορα που παιρνω τηλ να ρωτησω τι γινεται μου απαντουν αυτο το πραγμα...

και εσυ ανησυχεις απο τωρα??υπολογισε μηνα+βαλε...

 

ενταξει οσο να ναι το Ν900 ειναι 4 ετων κινητων και δεν παραγεται πλεον οποτε μαλλον θα εχουν ελλειψη ανταλλακτικων και παιζει να καθυστερει για αυτο..

ελπιζω να μην κανουν τοσο για ενα κινητο που δεν εχει κλεισει χρονο αποταν κυκλοφορησε..

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω πως παιζει ρολο η παλαιοτητα του μοντελου.Μια μεγαλη εταιρεια σαν τη nokia δε νομιζω οτι λογω ελλειψης ανταλλακτικων καθυστερει (στην περιπτωση μου πανω απο μηνα και ουτε ξερω ποσο θα κανουν) την επισκευη.Και αν υπαρχει ελλειψη οφειλαν να ενημερωσουν τον πελατη οτι δεν μπορουν να το επισκευασουν η το αντικαταστησουν με κατι αλλο μεσα σε ενα λογικο χρονικο περιθωριο.Οχι ολοκληρο μηνα+βαλε οπως πολλοι εδω μεσα εχουν περιμενει στο παρελθον.

BTW το N900 κυκλοφορησε Δεκεμβρη του 2009.Αρα ειναι κινητο 2μισαετιας...

φιλικα

ευχομαι να το παρεις πισω αμεσα!!

Edited by nokse
Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω πως παιζει ρολο η παλαιοτητα του μοντελου.Μια μεγαλη εταιρεια σαν τη nokia δε νομιζω οτι λογω ελλειψης ανταλλακτικων καθυστερει (στην περιπτωση μου πανω απο μηνα και ουτε ξερω ποσο θα κανουν) την επισκευη.Και αν υπαρχει ελλειψη οφειλαν να ενημερωσουν τον πελατη οτι δεν μπορουν να το επισκευασουν η το αντικαταστησουν με κατι αλλο μεσα σε ενα λογικο χρονικο περιθωριο.Οχι ολοκληρο μηνα+βαλε οπως πολλοι εδω μεσα εχουν περιμενει στο παρελθον.

BTW το N900 κυκλοφορησε Δεκεμβρη του 2009.Αρα ειναι κινητο 2μισαετιας...

φιλικα

ευχομαι να το παρεις πισω αμεσα!!

 

παντως για το Ν900 εχω ακουσει οτι το αντικαθιστουν με Ε7 πλεον επειδη δεν εχουν και πολλα εξαρτηματα να το επισκευασουν...

ευχαριστω! ευχομαι και το ιδιο σε σενα!

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Τωρα ειδα αυτη τη συζητηση και με ξενερωσατε απιστευτα :p Κι εγω απο τις 15 του μηνος ακομα περιμενω το κινητο απο εξωτερικο. Ειχαν πει για 15 μερες αλλά δεν το βλεπω αν κρινω απο αυτα που διαβαζω
Link to comment
Share on other sites

πριν λιγο παντως εστειλα μειλ μηπως και επισπεφθουν οι διαδικασιες...
phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Παντως, με το που δωσεις το κινητο για service, θελουν μινιμουμ 15 μερες. Οποτε εχω παει σε nokia care, ειναι το λιγοτερο οι 2 βδομαδες. Εχει περασει και μηνας.

 

Επιπλεον θεωρω, οτι για ενα κινητο που ειναι εντος εγγυησης, και συνεχεια χαλαει, και συνεχεια μου δινουν καινουριο, αλλα το ιδιο μοντελο, εφοσον εγω δεν φταιω, επρεπε να μου δωσουν αλλο μοντελο.

Αντ'αυτου, καθε λιγους μηνες, το παω στο service με χαλασμενη τη θυρα handsfree, αυτοι το εξεταζουν, το στελνουν στα κεντρικα, καθομαι κανα μηνα ετσι χωρις το κινητο(οκ, εχω εφεδρικο, αλλα το βασικο κινητο μου το εχουν αυτοι), και μετα μου ξαναδινουν αλλο καινουριο, ιδιο μοντελο ομως, το οποιο ομως παλι μετα απο λιγο χαλαει.

Κι επειδη δεν το χαλαω εγω, σημαινει οτι ολη αυτη η φουρνια, ειχει προβλημα.

 

Δεν ξερω πως να το χαρακτηρισω αυτο το service.

Link to comment
Share on other sites

Παντως, με το που δωσεις το κινητο για service, θελουν μινιμουμ 15 μερες. Οποτε εχω παει σε nokia care, ειναι το λιγοτερο οι 2 βδομαδες. Εχει περασει και μηνας.

 

Επιπλεον θεωρω, οτι για ενα κινητο που ειναι εντος εγγυησης, και συνεχεια χαλαει, και συνεχεια μου δινουν καινουριο, αλλα το ιδιο μοντελο, εφοσον εγω δεν φταιω, επρεπε να μου δωσουν αλλο μοντελο.

Αντ'αυτου, καθε λιγους μηνες, το παω στο service με χαλασμενη τη θυρα handsfree, αυτοι το εξεταζουν, το στελνουν στα κεντρικα, καθομαι κανα μηνα ετσι χωρις το κινητο(οκ, εχω εφεδρικο, αλλα το βασικο κινητο μου το εχουν αυτοι), και μετα μου ξαναδινουν αλλο καινουριο, ιδιο μοντελο ομως, το οποιο ομως παλι μετα απο λιγο χαλαει.

Κι επειδη δεν το χαλαω εγω, σημαινει οτι ολη αυτη η φουρνια, ειχει προβλημα.

 

Δεν ξερω πως να το χαρακτηρισω αυτο το service.

 

το οτι καθε φορα σου δινουν καινουριο ειναι σημαντικο! το αν θα σου δωσουν αλλο μοντελο δεν ειναι στο χερι τους.. αλλο μοντελο δινουν οταν το κινητο εχει βγει εκτος παραγωγης και δεν υπαρχει αποθεμα..

αλλα για ποιο μοντελο αναφερεσαι??

 

maximum ποσο στο εχουν κρατησει??

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

To 1616.

Αρνητικο: το χουν κρατησει μεχρι και μηνα.

Αρνητικο: βρεξει χιονισει, μινιμουν 15 μερες.

Θετικο: οτι δινουν καινουριο.

Αρνητικο: και το καινουριο, χωρις να φταιω, ξαναχαλάει.

 

Overall? Δεν θελει σκεψη. Ταλαιπωρουμαι ως χρηστης διχως να φταιω? Που εχω φταιξει εγω?

Link to comment
Share on other sites

To 1616.

Αρνητικο: το χουν κρατησει μεχρι και μηνα.

Αρνητικο: βρεξει χιονισει, μινιμουν 15 μερες.

Θετικο: οτι δινουν καινουριο.

Αρνητικο: και το καινουριο, χωρις να φταιω, ξαναχαλάει.

 

 

 

Overall? Δεν θελει σκεψη. Ταλαιπωρουμαι ως χρηστης διχως να φταιω? Που εχω φταιξει εγω?

 

την επομενη φορα ζητησε τα λεφτα σου πισω... πιο πιθανο απο το να παρεις αλλο τηλεφωνο για αντικατασταση (εχει γινει αυτο με τα λεφτα πισω)

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

την επομενη φορα ζητησε τα λεφτα σου πισω... πιο πιθανο απο το να παρεις αλλο τηλεφωνο για αντικατασταση (εχει γινει αυτο με τα λεφτα πισω)

 

Οταν ξαναχαλασει δηλαδη, να παω στο nokia care, και να ζητησω τα λεφτα πισω? Γινεται? Μακαρι να γινεται, να γλυτωσω απο αλλη ταλαιπωρια!

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπα και σε προηγουμενα ποστς το Ν900 μου εχει δοθει απο τις 2 ιουνιου για σερβις σε nokia care καταστημα.

Την ημερα της παραδοσης με ενημερωσαν πως θα κανει περιπου δυο εβδομαδες η επισκευη του.

Για να ειμαι συντομος,μεχρι και σημερα δεν εχω παραλαβει.Ολη την περασμενη εβδομαδα επικοινωνουσα σε καθημερινη βαση με το nokia care της περιοχης μου και καθε φορα μου ελεγαν πως το περιμενουν να ερθει απο το εξωτερικο.Προχθες που τους ξανακαλεσα η υπαλληλος με προετρεψε να παρω τηλεφωνο στα κεντρικα για να συνομιλησω ο ιδιος μαζι τους.Οπως και εκανα.

Πηρα στα κεντρικα της Νοκια (εξωτερικο)οπου ειπα την ιστορια μου σε εναν κυριο ο οποιος μιλουσε ελληνικα.Μου ειπε πως θα κοιταξει την περιπτωση και θα με παρει πισω.Μετα απο μια ωρα επικοινωνησα εγω ξανα μαζι του οπου και με ενημερωσε πως δεν γνωριζουν τιποτα για την πορεια της συσκευης και το που βρισκεται.Μου ειπε πως θα με ξαναπαρει μολις εχει νεα.

Με καλεσε λοιπον σημερα και μου ειπε πως η συσκευη ΕΠΙΣΚΕΥΑΖΕΤΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ και οτι θα παραλαβω το λιγοτερο σε 7 μερες απο τωρα!!

(Δηλαδη η επισκευη της ξεκινησε μετα απο 35 ολοκληρες ημερες οπου κανεις τους δεν ηξερε που ειναι η συσκευη μου)

Σε δυο μερες φευγω εκτος αθηνων και ουσιαστικα δεν εχω τηλεφωνο για να κανω τη δουλεια μου.Εχω τσαντιστει τοσο πολυ που ειλικρινα δεν θελω να παραλαβω.

Ειτε θελω αντικατασταση ειτε τα λεφτα μου πισω.

Παρακαλω τις γνωμες σας για το πως πρεπει να κινηθω.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια κανεις?:eek:

 

φοβαμαι οτι δεν μπορεις να κανεις τιποτα...

στην καλυτερη παρε τηλ και ζητα τα λεφτα σου πισω μπας και..... αλλα χλωμο

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια κανεις?:eek:

 

Ρωτα τον ΙΝΚΑ η συνηγορο του καταναλωτη.... (δεν θυμαμαι πιο ειναι πιο :p) αυτοι θα σε πουν ακριβως πως να κινηθεις...

ΙΦ ΓΙΟΥ ΑΡ ΓΚΡΙΚ, ΠΛΙΖ ΡΑΪΤ ΙΝ ΓΚΡΙΚ ΕΝΤ ΜΠΙ ΠΡΑΟΥΝΤ ΟΦ ΓΙΟΡ ΛΑΝΓΚΟΥΪΤΖ. ΓΟΥΕΝ ΓΙΟΥ ΡΑΙΤ ΙΝ ΓΚΡΙΚΛΙΣ, ΙΤ ΛΟΥΚΣ ΔΑΤ ΣΤΙΟΥΠΙΤ. ΘΕΝΚΙΟΥ :)
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...