Jump to content

Επισκευή Nokia - που;


leosedf
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι γινεται τωρα με τα κινητα που ειναι ειδη μεσα στο service??Εχω ενα Ν97 και ενα 5800 εκει μεσα...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δηλαδή αν συνέχιζε η συνεργασία με AlphaCopy θα νιώθαμε πιο ασφαλείς;

 

Σημασία έχει ότι η Nokia αποφάσισε να κάνει τη σωστή κίνηση επιτέλους που έπρεπε να κάνει εδώ και σχεδόν μια δεκαετία.

 

Το γεγονός της φωτιάς υπάρχει και σίγουρα έχει την επιρροή του στο θέμα της άμεσης εξυπηρέτησης μέχρι να στρώσει η νέα κατάσταση.

 

Η απόλαυση και η ηδονή για το ότι πήρε η AlphaCopy το πτηνό ανά χείρας παραμένει ... :lol:

 

Όχι ότι έχω καμία κάψα να υπερασπιστώ την αλφα κόπυ, αλλά δεν ξέρω τελικά αν ευθύνεται η ίδια για το κακό σέρβις ή λόγω των πολλών πωλήσεων αυτό ήταν κάτι αναπόφευκτο σε μια μικρή χώρα όπως η Ελλάδα με αναγκαστικά μικρές σχετικά επιχειρήσεις.

Ελπίζω τα πράγματα να βελτιωθούν άμεσα...:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν συνέχιζε η συνεργασία με AlphaCopy θα νιώθαμε πιο ασφαλείς;

 

Σημασία έχει ότι η Nokia αποφάσισε να κάνει τη σωστή κίνηση επιτέλους που έπρεπε να κάνει εδώ και σχεδόν μια δεκαετία.

 

Το γεγονός της φωτιάς υπάρχει και σίγουρα έχει την επιρροή του στο θέμα της άμεσης εξυπηρέτησης μέχρι να στρώσει η νέα κατάσταση.

 

Η απόλαυση και η ηδονή για το ότι πήρε η AlphaCopy το πτηνό ανά χείρας παραμένει ... :lol:

Φιλε Blackup αμα χαλασει το κινητο σου που θα το πας??

Spyral..:nuke:
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Blackup αμα χαλασει το κινητο σου που θα το πας??

 

Έχεις ένα δίκιο αλλά στην Ελλάδα το γενικό σύστημα ήταν τελείως λάθος για να μη πω κάποια άλλη λέξη..

Αφού όταν χάλαγε το κινητό σου "έπρεπε" να το πας στο κατάστημα της εταιρίας που το πήρες και μετά αυτό πήγαινε στο service της εταιρίας της κινητής τηλεφωνίας

(που ήταν ψιλοάσχετοι απλά στην καλύτερη να έκαναν μια αναβάθμιση λογισμικού) και μετά πήγαινε στο εξωτερικό αν ήταν σοβαρότερη η βλάβη...

(τουλάχιστον έτσι μας έλεγαν όταν αργούσαν να το φέρουν..:p)

Τρεχαγυρευόπουλος δηλαδή..:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Blackup αμα χαλασει το κινητο σου που θα το πας??

Το θέμα δεν είναι που το πάς, αλλά αν στο φτιάχνουν και αν στο φτιάχνουν εντός ευλόγου χρονικού διαστήματος, όπως λέει η εγγύηση.

Όπως καταλαβαίνεις ,για ένα κινητό οι 15 εργάσιμες δεν είναι εύλογο διάστημα. Για νταλίκα ναι, αλλά για κινητό όχι.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Πάει 1,5 μηνάς, και ακόμα να μου φτιάξουν ενα Ν97 και ενα 5800.. κάθε πέμπτη-παρασκευή που περνώ στα κεντρικά με πάνε απο βδομάδα σε βδομάδα και έχω απελπιστεί με αυτή την κατάσταση.. Εαν αυτή την παρασκευή δεν μου τα έχουν επισκευάσει θα τους κάνω μια επίσκεψη, και αν αδυνατούν να τα επισκευάσουν λόγω εληψης ανταλλακτικών θα απαιτήσω μέχρι και αντικατάσταση.. Ε μα πια.. κουραστηκα:mad::mad:
Link to comment
Share on other sites

Τα ποστ που αφορούσαν την διακοπή της συνεργασίας μεταξύ Alpha Copy και Nokia, μεταφέρθηκαν στο θέμα Nokia: Νέα και επικαιρότητα. Παρακαλώ, η συζήτηση περί του θέματος, να συνεχιστεί στην συγκεκριμένη τοποθεσία.
Link to comment
Share on other sites

Τόσο δύσκολο σου είναι να διαβάσεις τρία μηνύματα πιο πάνω;

 

 

Δε χρειάζεται να μιλήσει με κανέναν. Τα λέει όλα εδώ: http://chargerexchange.nokia.com/chargerexchange/el/

Δεν αφορά το N97, αυτό έχει τον AC-10.

 

Όσον αφορά τα (εύλογα) ερωτήματα γιατί κάνουν ανάκληση τους φορτιστές και όχι τα N97, για τα δύο κύρια hardware προβλήματά τους, το κάλυμμα της κάμερας και την κεραία του GPS, εκτός του ότι γίνεται δωρεάν αντικατάσταση των συγκεκριμένων εξαρτημάτων (με μειονέκτημα βέβαια το χρόνο που απαιτείται), ανάκληση κάνουν οι εταιρείες μόνο για θέματα ασφάλειας (για μπαταρίες που εκρήγνυνται, για φορτιστές που μπορούν να προκαλέσουν ηλεκτροπληξία, κλπ). Οι γρατσουνιές στο τζαμάκι της κάμερας και το χαμηλό σήμα του GPS δεν είναι θέματα ασφάλειας.

καταρχην δε μιλησα οτι αφορα τα n97.... μιλησα γενικα για το πως αντιμετωπιζουν εμενα η εσενα οταν το πας και τους λες...... καλημερα σας, εχω το ταδε κινητο και δεν ακουω σε κληση, δεν με ακουνε, χανει το σημα σε εισερχομενη, βαραει αλλος ηχος, δεν εχει σημα το gps,,κτλ κτλ κτλ, και η κλασσικη απαντηση μετα απο 15 μερες και αφου εχεις φτασει στο αμην για να σηκωσουν το τηλεφωνο σου λενε οτι το κινητο εχει σταλει στο εξωτερικο.....!!!!!!!!!!!!!!!!!!! να σε βρασω γιαννη να σε αλοιψω λαδι!!!! τι αντιπροσωπος ελλαδος εισαι??? μονο για καλλυματα και προσοψεις???? αρα να στελνουμε απο μονοι μας τις συσκευες σαν forum με μια ομαδικη στη φιλανδια για οτι χρειαζεται..... ασε που τοτε θα ειμαστε πιο σιγουροι οτι παιρνουμε παλι πισω τη δικη μας συσκευη..... και οχι αυτες με τις ΣΤΡΑΒΟΒΑΛΜΕΝΕΣ ΚΑΜΕΡΕΣ....

ΕΛΕΟΣ....!!!!!!!!!!!!! ΑΚΟΥmobile newbie...!!!!!!:thanks:
Link to comment
Share on other sites

καταρχην δε μιλησα οτι αφορα τα n97.... μιλησα γενικα για το πως αντιμετωπιζουν εμενα η εσενα οταν το πας και τους λες...... καλημερα σας, εχω το ταδε κινητο και δεν ακουω σε κληση, δεν με ακουνε, χανει το σημα σε εισερχομενη, βαραει αλλος ηχος, δεν εχει σημα το gps,,κτλ κτλ κτλ, και η κλασσικη απαντηση μετα απο 15 μερες και αφου εχεις φτασει στο αμην για να σηκωσουν το τηλεφωνο σου λενε οτι το κινητο εχει σταλει στο εξωτερικο.....!!!!!!!!!!!!!!!!!!! να σε βρασω γιαννη να σε αλοιψω λαδι!!!! τι αντιπροσωπος ελλαδος εισαι??? μονο για καλλυματα και προσοψεις???? αρα να στελνουμε απο μονοι μας τις συσκευες σαν forum με μια ομαδικη στη φιλανδια για οτι χρειαζεται..... ασε που τοτε θα ειμαστε πιο σιγουροι οτι παιρνουμε παλι πισω τη δικη μας συσκευη..... και οχι αυτες με τις ΣΤΡΑΒΟΒΑΛΜΕΝΕΣ ΚΑΜΕΡΕΣ....
Σχεδόν όλες οι συσκευές φεύγουν για Τσεχία, μετά την φωτιά στην Βουλιαγμένης υπάρχει έλλειψη ανταλλακτικών. Επίσης το νέο είναι ότι οι συσκευές πλεόν δεν θα πηγαίνουν για service Τσεχία, αλλά Ουγγαρία. Όσο για το Φιλανδία δεν στέλνονται εκεί για service. Έτσι όσοι θέλετε να στείλετε στο service συσκευές πρέπει να έχετε πολύ υπομονή!
Link to comment
Share on other sites

ALPHA COPY τελος!!!!!!!http://troktiko.blogspot.com/2009/11/250-lpha-copy-kia.html

 

το μονο που με στεναχωρει. κατα τα αλλα παθαινουν οτι τους αξιζει

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

με ποιο σκεπτικο επελεξαν τσεχια και ουγγαρια?

 

Φθηνά εργατικά χέρια - χαμηλό κόστος λειτουργίας - μάλλον ..;)

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να το χακαρο ρε παιδια ωστε να περνει κανονικα ολες τις εφαρμογες??

Εχω δοκιμασει διαφορα που βρικα στο διαδικτυο οπως (Drakkarious_3.01),(Hacks 9.2),αλλα τιποτα δεν μπορω να δω καποιους φακελους μεσα στο κινητο (C:/SYS/BIN),ωστε να γινει η δουλεια(ενω στο Υοutube που βλεπω, τους βλεπουν κανονικα και το χακαρουν το κινητο,και περνει ολες τις εφαρμογες)

Εχω τρελαθει βοηθεια.

Εμενα παντως οταν πηγα στο Νοκια Κορυδαλλου στην Ταξιαρχων με το ιδιο προβλημα σε Ε66 αφου μου εδειξαν οτι πρεπει να κλεινω τις

εφαρμογες (και οντως τις ειχα ανοιχτες) και μου γυρισαν το τηλεφωνο σε λειτουργια GSM only

δεν ειχα κανενα προβλημα.Απο αυτο καταλαβαινω οτι ξερουν τι κανουν και δεν κανουν τυχαια πραγματα που δεν ειναι απαραιτητα(γιατι αλλιως θα μου ειχαν πει και εμενα για αναβαθμιση οπως λενε ολοι).

Παντως πολλες εφαρμογες σε ολα τα τηλεφωνα S60 δε χρειαζονται hack εκτος και αν ειναι unsighned οπου το κανεις signed και παιζει με την κανονικη ημ/νια.Μαλλον πρεπει να ψαχτεις λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Πώς το ευχαριστιέμαι που την έπαθε η Alpha Copy. Επιτέλους έχασε την αντιπροσωπεία. Δεν ξέρω για ποιους ακριβώς λόγους έγινε, εκτιμώ μάλλον η γενικότερη κρίση, αλλά τους άξιζε τρελά.

 

Με το service τι θα γίνει; Θα το αναλάβει η ίδια η Nokia ή θα το αφήσει στην Alpha Copy;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αφαιρέθηκαν οι άσεμνες εκφράσεις από το μήνυμα. Θα σε παρακαλούσα στο μέλλον να αποφεύγεις τέτοιου είδους εκφράσεις. Απαγορεύονται και από τους Ο.Π.Χ..
Link to comment
Share on other sites

Πώς το ευχαριστιέμαι που την έπαθε η Alpha Copy. Επιτέλους έχασε την αντιπροσωπεία. Δεν ξέρω για ποιους ακριβώς λόγους έγινε, εκτιμώ μάλλον η γενικότερη κρίση, αλλά τους άξιζε τρελά.

 

Με το service τι θα γίνει; Θα το αναλάβει η ίδια η Nokia ή θα το αφήσει στην Alpha Copy;

 

βασικα δεν την εχασε ακομα την αντιπροσωπεια. απλα ειναι μια σκεψη της μαμα νοκια που για να υλοποιηθει θα περασει ακομα πολυς καιρος καθως η αλφα κοπυ θα κινηθει δικαστικα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι και εγω κατοχος νοκια ν97 με λογισμικο 11,0,021 και δεν εχω εντοπισει κανενα προβλημα (περα του γνωστου οταν θελουμε να απαντησουμε που πρεπει να ξεκλειδωσουμε τη συσκευη).Το εχω χρησιμοποιησει σχεδον σε ολες του τις λειτουργιες και με μια λεξη το κινητο ειναι απλα απιστευτο.Ποια προβληματα αναφερει ο Deeph δεν καταλαβαινω!!! Ας μας πει για να τα δω και εγω.Σε σχεση με τα δεδομενα καμια εταιρια δεν αναλαμβανει να τα κρατησει για τον εξης απλο λογο:Ο καθενας μας μπορει να εχει απο ασήμαντα αρχεια (mp3, jpeg, κ.α.) μεχρι πτυχιακες που πέρνουν χρονο για να ετοιμαστουν.Κανεις λοιπον δε θα παρει την ευθυνη (και πολλη σωστα θα κανει) για οτιδηποτε εμεις με βαση δικης μας λογικης θεωρουμε σημαντικο.Ολοι οι γνωστες κρατανε αντιγραφο οπως και εσυ.

Ουτε σε εμενα παντως αρεσε οταν εδωσα σκληρο δισκο με τροφοδοσια μονο μεσω usb και μου επεστρεψαν εναν κλασσικο φορητο αλλα με τροφοδοσια ρευματος μεσω πριζας.Media market σου λεει μετα... Το σχολιο μου αυτο ειναι γιατι οταν κατι χαλαει θελουμε δεν θελουμε υπαρχει μια διαδικασια απο την καθε εταιρια.Και εμενα εκαναν 15 ημερες να μου φερουν πισω το σκληρο και μου εφεραν και αλλο τυπο.Μ...ς δεν ειναι κανεις οπως λες.Το θεμα ειναι στο ποσο δεκτικος εισαι και κατα ποσο λογικο σου ακουγεται κατι τετοιο (15 ημερες αναμονης εννοω).Στην περιπτωση σου ομως καταλαβαινω οτι ειναι μεγαλο το διαστημα αλλα επεσες απλα στην περιπτωση της φωτιας στη νοκια και απ οσο καταλαβαινω θελουν και αυτοι ενα λογικο διαστημα στησηματος μιας επιχειρησης κτηριακα και λειτουργικα απο το μηδεν (δυκτιο υπολογιστων, εξοπλισμους μηχανογραφισης κ.α.)

Σιγουρα παντως ολοι μπορουμε να βολεψουμε μια κατασταση με μια αλλη συσκευη και να κατανοησουμε ενα ξαφνικο προβλημα που μαλλον σου ειπαν και εσυ με τα λογια σου εδειξες οτι μαλλον δε το κατανοεις!!!

Πηγαινε και παρε Erickson και θα με θυμιθεις.Κανε μια βολτα στην γνωστη σε ολους ARVATTO και θα δεις τη γλυκα.Οποτε οπου και να δωσεις τα λεφτα σου τα ιδια θα δεις.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι και εγω κατοχος νοκια ν97 με λογισμικο 11,0,021 και δεν εχω εντοπισει κανενα προβλημα (περα του γνωστου οταν θελουμε να απαντησουμε που πρεπει να ξεκλειδωσουμε τη συσκευη).Το εχω χρησιμοποιησει σχεδον σε ολες του τις λειτουργιες και με μια λεξη το κινητο ειναι απλα απιστευτο.Ποια προβληματα αναφερει ο Deeph δεν καταλαβαινω!!! Ας μας πει για να τα δω και εγω.Σε σχεση με τα δεδομενα καμια εταιρια δεν αναλαμβανει να τα κρατησει για τον εξης απλο λογο:Ο καθενας μας μπορει να εχει απο ασήμαντα αρχεια (mp3, jpeg, κ.α.) μεχρι πτυχιακες που πέρνουν χρονο για να ετοιμαστουν.Κανεις λοιπον δε θα παρει την ευθυνη (και πολλη σωστα θα κανει) για οτιδηποτε εμεις με βαση δικης μας λογικης θεωρουμε σημαντικο.Ολοι οι γνωστες κρατανε αντιγραφο οπως και εσυ.

Ουτε σε εμενα παντως αρεσε οταν εδωσα σκληρο δισκο με τροφοδοσια μονο μεσω usb και μου επεστρεψαν εναν κλασσικο φορητο αλλα με τροφοδοσια ρευματος μεσω πριζας.Media market σου λεει μετα... Το σχολιο μου αυτο ειναι γιατι οταν κατι χαλαει θελουμε δεν θελουμε υπαρχει μια διαδικασια απο την καθε εταιρια.Και εμενα εκαναν 15 ημερες να μου φερουν πισω το σκληρο και μου εφεραν και αλλο τυπο.Μ...ς δεν ειναι κανεις οπως λες.Το θεμα ειναι στο ποσο δεκτικος εισαι και κατα ποσο λογικο σου ακουγεται κατι τετοιο (15 ημερες αναμονης εννοω).Στην περιπτωση σου ομως καταλαβαινω οτι ειναι μεγαλο το διαστημα αλλα επεσες απλα στην περιπτωση της φωτιας στη νοκια και απ οσο καταλαβαινω θελουν και αυτοι ενα λογικο διαστημα στησηματος μιας επιχειρησης κτηριακα και λειτουργικα απο το μηδεν (δυκτιο υπολογιστων, εξοπλισμους μηχανογραφισης κ.α.)

Σιγουρα παντως ολοι μπορουμε να βολεψουμε μια κατασταση με μια αλλη συσκευη και να κατανοησουμε ενα ξαφνικο προβλημα που μαλλον σου ειπαν και εσυ με τα λογια σου εδειξες οτι μαλλον δε το κατανοεις!!!

Πηγαινε και παρε Erickson και θα με θυμιθεις.Κανε μια βολτα στην γνωστη σε ολους ARVATTO και θα δεις τη γλυκα.Οποτε οπου και να δωσεις τα λεφτα σου τα ιδια θα δεις.

Φιλε ktp_67 που εισουνα τοσο καιρο??

Θα συμφωνησω μαζι σου 100000%...

Spyral..:nuke:
Link to comment
Share on other sites

Εχουν ξεκινησει την αποστολη επισκευασμενων κινητων προς τα καταστηματα.Ενας φιλος μου το πηρε την Παρασκευη 13-11
Link to comment
Share on other sites

Αφαιρέθηκαν οι άσεμνες εκφράσεις από το μήνυμα. Θα σε παρακαλούσα στο μέλλον να αποφεύγεις τέτοιου είδους εκφράσεις. Απαγορεύονται και από τους Ο.Π.Χ..
Δεν τις θεωρούσα και τόσο άσεμνες αλλά το σέβομαι, αφού ενόχλησε τόσο.

Έχω τέτοιο άχτι με την συγκεκριμένη αντιπροσωπεία που και να έκλεινε θα το φχαριστιόμουν. Έχω ταλαιπωρηθεί αφάνταστα πάρα πολλές φορές.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φιλε elephant εχεις εμπειρια απο αλλες εταιριες κινητης τηλεφωνιας , πχ APPLE,LG,SAMSUNG...

σε θεματα service?? (χρονος,κοστος, ποιοτητα, εξυπηρετηση)

Spyral..:nuke:
Link to comment
Share on other sites

Αναμενω να δω τι θα γινει με το service που ειναι το συμαντικοτερο κομματι

 

Προφανως καποιου επιπεδου επισκευη θα γινεται σε καποια Nokia store ή στα service των παροχων κλπ και τα υπολοιπα θα τα στελνουν εξωτερικο. θα δουμε...

 

Σχετικα με το κλεισιμο προφανως ειναι αποτελεσμα της αλλαγη της πολιτικης της nokia παγκοσμιως -δεν εχει πλεον αντιπροσωπους στις χωρες αλλα τα διαχειριζεται απευθειας η ιδια.

Εξαλλου και στην Ελλαδα οι 3 πάροχοι και οι μεγαλες αλυσιδες ηλεκτρονικων φερνουν πολλα απο τα προιοντα τους απευθειας απο το εξωτερικο, οποτε η ελληνικη αντιπροσωπεια ετσι κι αλλιως ειχε "πεσει" στις πωλησεις!

Link to comment
Share on other sites

Αναμενω να δω τι θα γινει με το service που ειναι το συμαντικοτερο κομματι

 

Προφανως καποιου επιπεδου επισκευη θα γινεται σε καποια Nokia store ή στα service των παροχων κλπ που θα παραμεινουν και τα υπολοιπα θα τα στελνουν εξωτερικο. θα δουμε...

 

Σχετικα με το κλεισιμο προφανως ειναι αποτελεσμα της αλλαγη της πολιτικης της nokia παγκοσμιως -δεν εχει πλεον αντιπροσωπους στις χωρες αλλα τα διαχειριζεται απευθειας η ιδια.

Εξαλλου και στην Ελλαδα και οι 3 πάροχοι και οι μεγαλες αλυσιδες ηλεκτρονικων τα φερνουν απευθειας απο το εξωτερικο χρονια τωρα, οποτε η ελληνικη αντιπροσωπεια ετσι κι αλλιως ειχε "πεσει" απο καιρο στις πωλησεις!

 

 

Αυτο που εγινε με τη Μαμα Νοκια ειναι οτι η Deutche Telecom (ΟΤΕ) και η Vodafone (δυο διεθνεις εταιριες) αποφασησαν να παρακαμψουν την ALPHA COPY

που ηταν μεσολαβητης (στο να φερνει συσκευες στα δύκτια) με σκοπο μεγαλυτερο κερδος για την μαμα Νοκια.Οπως γινεται και στο εξωτερικο γι αυτο και εχουν καλυτερες τιμες τα καταστηματα.Στην Ελλαδα απλα μεχρι τωρα τα εφερνε η ALPHA COPY.

Στο θεμα του servis δεν αλλαζει κατι απ οτι ξερω.(προν το παρων βεβαια)

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...