Jump to content

Redmi Note 9S


P_papadis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα το είχα το κινητό αν δεν έκανε βλακείες η ACS... Τεσπα θα πάω όταν σχολάσω να το πάρω.

 

https://www.getdroidtips.com/android-10-redmi-note-9s/

Δε νομίζω πάντως ότι αξίζει. Εγώ πάντως θυμάμαι ακόμα και από την εποχή του samsung galaxy S έβαζα miui roms με ενα σορό bugs. Ενώ τώρα είναι σχεδόν άψογες αν και με τη κάμερα τρώω μερικά κολλήματα αν κάνω εντατική χρηση

 

Την έχεις δοκιμάσει;

 

Γενικά δεν είμαι μεγάλος φαν των MIUI, αλλά συγκεκριμένα με ενοχλεί που έχει τις δικές της εφαρμογές για όλα και κάποιες δε σε αφήνει και να τις διαγράψεις. Αν δεν κάνω λάθος, όταν ανοίξω το κινητό θα μου ζητήσει να κάνω login/εγγραφή στις υπηρεσίες της xiaomi και μετά αυτό θα κάνει τα δικά του (πχ backups του gallery μου στο cloud :mad:). Μπορώ να το παρακάμψω αυτό ή όχι;

---------------------------------------------------------------------------------

{Sony Ericsson T105} -> {Motorola SLVR L9} -> {LG KM500} -> {Samsung I5800 Galaxy 3} -> {Nokia 1616+Nokia 2600} -> {Coolpad F1}

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να δοαγραψεις εφαρμογές χωρίς να κάνεις unlock τον bootloader. Δεν την έχω δοκιμάσει την aosp. Βackup δεν κάνω εγώ πάντως
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Φίλος έχει το κινητό και στην αυτόματη περιστροφή οθόνης του γυρνάει πολύ εύκολα. Δηλαδή μικρή κλίση να κάνει το κινητό τότε αυτό γυρνάει. Νομίζω ότι είναι κάποιο λάθος του λογισμικού και λογικά με επαναφορά θα στρώσει έτσι; Η είναι τόσο ευαίσθητο;

Samsung Galaxy Note 20 Ultra

HP Notebook db1019nv

Samsung Galaxy Tab S6

Samsung Galaxy Gear S3 Frontier

Samsung Galaxy Buds +

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Φίλος έχει το κινητό και στην αυτόματη περιστροφή οθόνης του γυρνάει πολύ εύκολα. Δηλαδή μικρή κλίση να κάνει το κινητό τότε αυτό γυρνάει. Νομίζω ότι είναι κάποιο λάθος του λογισμικού και λογικά με επαναφορά θα στρώσει έτσι; Η είναι τόσο ευαίσθητο;

 

Όταν αγοράζει κάποιος Xiaomi, παντρεύεται την ευαισθησία στους αισθητήρες περιστροφής και εγγύτητας.

Όμως -κυρίως- όσο αφορά τον αισθητήρα περιστροφής, σε κάποιους αρέσει κιόλας παρόλο που είναι ευαίσθητος, οπότε είναι υποκειμενικό το να λογίζεται ως πρόβλημα.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όταν αγοράζει κάποιος Xiaomi, παντρεύεται την ευαισθησία στους αισθητήρες περιστροφής και εγγύτητας.

Όμως -κυρίως- όσο αφορά τον αισθητήρα περιστροφής, σε κάποιους αρέσει κιόλας παρόλο που είναι ευαίσθητος, οπότε είναι υποκειμενικό το να λογίζεται ως πρόβλημα.

Δηλαδή έχει τόση ευαισθησία; γιατί μου έστειλε ένα βίντεο κι αυτού έκανε γύρω γύρω μέχρι να κατασταλάξει προς τα που θα γυρίσει

Samsung Galaxy Note 20 Ultra

HP Notebook db1019nv

Samsung Galaxy Tab S6

Samsung Galaxy Gear S3 Frontier

Samsung Galaxy Buds +

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Λογικά έχει θέμα

 

Παιδιά εντάξει είναι στοιχειωμένο το κινητό. Πέρα από την ευαισθησία, έκανε επαναφορά στο κινητό γιατί κάποιες εφαρμογές (viber, Facebook) δείχνουν κάτι 17% μπαταρία κατανάλωση με 3-10 λεπτά χρήση και πολλές ώρες παρασκήνιο. Υπάρχει επιλογή για βέλτιστοποιηση μπαταρίας ή κάτι τουλάχιστον για να μην τρέχουν στο παρασκήνιο; Γιατί και μετά την επαναφορά τα ίδια κάνει. Βγάζει κάπου 5 ώρες οθόνη με 35-40 μπαταρία ακόμη, κάτι που για το μέγεθος της μπαταρίας σε συνδυασμό με τον επεξεργαστή είναι απλά "ανεκτές"

Edited by hayatEvo9

Samsung Galaxy Note 20 Ultra

HP Notebook db1019nv

Samsung Galaxy Tab S6

Samsung Galaxy Gear S3 Frontier

Samsung Galaxy Buds +

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Λογικά έχει θέμα

 

Παιδιά εντάξει είναι στοιχειωμένο το κινητό. Πέρα από την ευαισθησία, έκανε επαναφορά στο κινητό γιατί κάποιες εφαρμογές (viber, Facebook) δείχνουν κάτι 17% μπαταρία κατανάλωση με 3-10 λεπτά χρήση και πολλές ώρες παρασκήνιο. Υπάρχει επιλογή για βέλτιστοποιηση μπαταρίας ή κάτι τουλάχιστον για να μην τρέχουν στο παρασκήνιο; Γιατί και μετά την επαναφορά τα ίδια κάνει. Βγάζει κάπου 5 ώρες οθόνη με 35-40 μπαταρία ακόμη, κάτι που για το μέγεθος της μπαταρίας σε συνδυασμό με τον επεξεργαστή είναι απλά "ανεκτές"

 

Ρυθμίσεις - Εφαρμογές - Διαχείριση Εφαρμογών - Viber - Εξοικονόμηση Μπαταρίας - και δοκιμάζεις πως θα πάει με τις 2 τελευταίες επιλογές...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να ρωτήσω αν κάποιος έχει δοκιμάσει το Android Auto...

Στη διαχειριση εφαρμογών φαίνεται εγκατεστημένο, αλλά δεν έχω τη δυνατότητα να το ανοίξω, ουτε φυσικά υπαρχει κάποιο εικονίδιο. Και οταν δοκίμασα να εγκαταστήσω άλλη έκδοση, φυσικά δεν έγινε η εγκατάσταση...

Λειτουργεί;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ

Samsung Galaxy Note 20 Ultra

HP Notebook db1019nv

Samsung Galaxy Tab S6

Samsung Galaxy Gear S3 Frontier

Samsung Galaxy Buds +

Link to comment
Share on other sites

Έφτασε και το δικό μου εδώ και μία εβδομάδα. Δυστυχώς, έχει μερικές ίνες (χνούδια) ανάμεσα στην οθόνη και στο προστατευτικό που έχει by default :( Ευτυχώς, διορθώνεται εύκολα :D

 

Υπάρχει τρόπος να δοαγραψεις εφαρμογές χωρίς να κάνεις unlock τον bootloader.

 

Εννοείς κάτι τέτοιο;

https://selivan.github.io/2020/02/25/removing-bloatware-from-xiaomi-miui-android.html

Αυτό το έχει δοκιμάσει κανείς να μας πει αν δουλεύει και πόσο εύκολη/δύσκολη διαδικασία είναι;

---------------------------------------------------------------------------------

{Sony Ericsson T105} -> {Motorola SLVR L9} -> {LG KM500} -> {Samsung I5800 Galaxy 3} -> {Nokia 1616+Nokia 2600} -> {Coolpad F1}

Link to comment
Share on other sites

Έφτασε και το δικό μου εδώ και μία εβδομάδα. Δυστυχώς, έχει μερικές ίνες (χνούδια) ανάμεσα στην οθόνη και στο προστατευτικό που έχει by default :( Ευτυχώς, διορθώνεται εύκολα :D

 

 

 

Εννοείς κάτι τέτοιο;

https://selivan.github.io/2020/02/25/removing-bloatware-from-xiaomi-miui-android.html

Αυτό το έχει δοκιμάσει κανείς να μας πει αν δουλεύει και πόσο εύκολη/δύσκολη διαδικασία είναι;

 

Ναι και με αυτό μπορείς, αλλά υπάρχει και πιο απλός τρόπος για τους μη μυημένους στις ADB εντολές. Δες εδώ ή εδώ.

 

Ευχαριστούμε για την εμπιστοσύνη σου στο φόρουμ.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι και με αυτό μπορείς, αλλά υπάρχει και πιο απλός τρόπος για τους μη μυημένους στις ADB εντολές. Δες εδώ ή εδώ.

 

Ευχαριστούμε για την εμπιστοσύνη σου στο φόρουμ.

 

καλημερα στην παρεα παιδια πως μπορω να ενεργοποιησω το volte και το wificalling στην συσκευη και τα δυο ειναι ενεργα πως μπορω να τα ελεγξω αν ειναι οντως ενεργα ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλημερα στην παρεα παιδια πως μπορω να ενεργοποιησω το volte και το wificalling στην συσκευη και τα δυο ειναι ενεργα πως μπορω να τα ελεγξω αν ειναι οντως ενεργα ευχαριστω

 

Καλησπέρα!

Θα επιλέξεις στον dialer σου τα εξής:

*#*#869434#*#* wifi-calling

*#*#86583#*#* για volte.

 

Ευχαριστώ.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Θα επιλέξεις στον dialer σου τα εξής:

*#*#869434#*#* wifi-calling

*#*#86583#*#* για volte.

 

Ευχαριστώ.

 

πως μπορω να δω οτι οντως ειναι ενεργα μετα απο αυτη την διαδικασια που μου γραφεις?

Link to comment
Share on other sites

πως μπορω να δω οτι οντως ειναι ενεργα μετα απο αυτη την διαδικασια που μου γραφεις?

 

Σου βγάζει αναδυόμενο μήνυμα ενεργοποίησης "Vowifi carrier checked was enabled" αντιστοίχως και για το VoLTE.

Edited by Vasileios26

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

πως μπορω να δω οτι οντως ειναι ενεργα μετα απο αυτη την διαδικασια που μου γραφεις?

 

Στην φράση που θα σου γράφει που δέν το θυμάμαι ολόκληρο πρέπει να γράφει ''..........was disabled''

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

Στην φράση που θα σου γράφει που δέν το θυμάμαι ολόκληρο πρέπει να γράφει ''..........was disabled''

 

καλησπερα τι διαδικασιες χρειαζονται με την κοσμοτε για να ενεργοποιησω το volte και το wifi calling ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα τι διαδικασιες χρειαζονται με την κοσμοτε για να ενεργοποιησω το volte και το wifi calling ευχαριστω

 

Καλησπέρα!

Κάλεσέ τους στην εξυπηρέτηση πελατών, και θα στις ενεργοποιήσουν και τις δύο υπηρεσίες μαζί, όπου θα λειτουργήσουν και σωστά, γιατί το τηλέφωνο του παρόντος νήματος ανήκει στις συμβατές συσκευές με τις εν λόγω υπηρεσίες της Cosmote.

 

Ευχαριστώ.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Κάλεσέ τους στην εξυπηρέτηση πελατών, και θα στις ενεργοποιήσουν και τις δύο υπηρεσίες μαζί, όπου θα λειτουργήσουν και σωστά, γιατί το τηλέφωνο του παρόντος νήματος ανήκει στις συμβατές συσκευές με τις εν λόγω υπηρεσίες της Cosmote.

 

Ευχαριστώ.

 

σε ευχαριστω και κατι αλλο εαν ξερεις αυτες τις υπηρεσιες της προσφερει και η wind ευχαιστω?

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω και κατι αλλο εαν ξερεις αυτες τις υπηρεσιες της προσφερει και η wind ευχαιστω?

 

Όλες οι εταιρείες κινητής τις παρέχουν, αρκεί να είναι η εκάστοτε συσκευή συμβατή απο τον πάροχο.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλημερα στην παρεα παιδια πως μπορω να ενεργοποιησω το volte και το wificalling στην συσκευη και τα δυο ειναι ενεργα πως μπορω να τα ελεγξω αν ειναι οντως ενεργα ευχαριστω

 

WIFICALL στο 1333 μέσω SMS.

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/wifi_calling.html, για Cosmote.

Link to comment
Share on other sites

Με 30w φορτίζει;

Αν του βάλω κάποιον πιο δυνατό φορτιστή από τον δικό του;η έχει κόφτη 18;

 

Έχει κόφτη στα 18 Watt.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 9S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...