Jump to content

Redmi Note 9S


P_papadis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όποιος έχει παρακολουθήσει παλαιότερα νήματα εδώ του φόρουμ που αφορούν άλλες συσκευές Xiaomi (το αναφέρω για να μη θεωρηθεί ότι είναι εικασίες μου αυτά), θα έχει παρατηρήσει ότι η Xiaomi επιλέγει random να δίνει σε ορισμένες και όχι όλες τις συσκευές της πιο γρήγορα τις πιο πρόσφατες αναβαθμίσεις, ώστε να γίνουν δοκιμές απο τους χρήστες, να αναφερθούν πιθανά bugs, και έτσι να μην προβεί σε όλες τις συσκευές μαζικά σε αναβάθμιση με bugs, και έτσι με αυτό το τρόπο ελαττώνεται το κακό σενάριο, το να πάρουν όλοι αναβάθμιση με bug(s).

 

Εάν λοιπόν υπάρχουν bugs, αυτά διορθώνονται, και δίδονται μετά και στους υπόλοιπους οι αναβαθμίσεις. Και αυτοί που πήραν πρώτοι αναβάθμιση με bug, τους έρχεται μόνο το security, ή παίρνουν τη διόρθωση στο επόμενο update.

Λογικό μου ακούγεται αυτό.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστώ βοήθεια με το σεταρισμα του adguard γιατί δεν έχω ιδέα από αυτά. Υπάρχει κάποια χρέωση? Έχω την εφαρμογή σπασμένη αλλά δεν ξέρω dns proxy με ζορίζουν. Ευχαριστώ.

Htc One X

Samsung Galaxy S 3

Samsung Galaxy S plus

redmi note 3 pro

redmi note 5 pro

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστώ βοήθεια με το σεταρισμα του adguard γιατί δεν έχω ιδέα από αυτά. Υπάρχει κάποια χρέωση? Έχω την εφαρμογή σπασμένη αλλά δεν ξέρω dns proxy με ζορίζουν. Ευχαριστώ.

 

Μη σε νοιάζει καθόλου, είναι πολύ εύκολο το σετάρισμα των DNS, δηλαδή εγώ που έχω βασικές γνώσεις, το σετάρω. Καταρχάς υπάρχουν δύο τρόποι, ο πρώτος είναι πιο αξιόπιστος για να σεταρεις τους DNS servers (εν προκειμένω του adguard).

Ο πρώτος ο πιο αξιόπιστος, είναι να τους σετάρεις απευθείας μέσα στο μενού του ρουτερ σου, και έτσι θα περαστούν σε όλες τις συσκευές που συνδέεσαι. Κάπου μέσα στο μενού στο ρουτερ σου, υπάρχει η επιλογή DNS, και έχει πεδία που συμπληρώνεις τους DNS που θες, και voila! Ο 2ος τρόπος, είναι πιο χρονοβόρος, αλλά ίσως πιο εύκολο για έναν χρήστη πάρα πολύ αρχάριο με αυτά, που δεν ξέρει καν να μπει στο μενού του ρουτερ του, είναι το να σετάρεις τους DNS χειροκίνητα σε κάθε συσκευή ξεχωριστά, κάτι που γίνεται μέσα απο το μενού του WiFi σου στην εκάστοτε συσκευή σου. Αυτό προϋποθέτει ότι εάν πχ αλλάξεις συσκευή, κάθε φορά θα πρέπει να περνάς τους DNS. Ενώ μέσω ρουτερ, κάθε συσκευή απο κει και πέρα παίρνει αυτόματα τους DNS!

 

Τι σου φαίνεται πιο εύκολο, για να σε βοηθήσω να ακολουθήσεις ως τρόπο;

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τον πρώτο τρόπο αν σου είναι εύκολο... Σε ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Μπορείς/γνωρίζεις να μπεις στο interface του ρουτερ σου; με το 192.168.1.1 στον browser (εκτός κι αν το έχεις αλλάξει).

Τι ρουτερ έχεις;

Εάν μπορείς να μπεις, ανέβασε screenshot με το μενού του interface του ρουτερ σου, ή όταν μπεις ψάξε οπουδήποτε (στο δίκτυο συνήθως) έχει τα πεδία των DNS. Όταν τα βρεις ή ανεβάσεις ss για να δω που μπορεί να είναι, θα σου πω μετά τι θα κάνεις. Ουσιαστικά είναι απλά μέχρι να βρεις τα πεδία αυτά των DNS, μετά σχεδόν τελείωσε η δουλειά.

 

Edit: Στο modem σετάρονται οι DNS. Πχ εάν έχεις bridge ρουτερ, εκεί δεν έχει νόημα να πειράξει κανείς τίποτα.

Edited by Vasileios26

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, επειδη ακομη δεν εχω μπει στην διαδικασια για root η εστω bootloader unlock, υπαρχει καποια εφαρμογη για ενισχυση ηχου αξιολογη εστω στο δεκατο του Viper4android η dolbyatmos?

Εχω δοκιμασει διαφορα στο playstore αλλα ολα που εχω βρει ειναι για το μπασο μονο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Όποιος κάνει εγκατάσταση την 11.0.9.0 να μας ενημερώσει αν υπάρχουν "παρενέργειες"!

 

Εγω εκανα την εγκατασταση και ειχα θεμα με το wifi. Eκλεινε μονο του τον διακοπτη του wifi και σκαλισμα στο σκαλισμα κατεληξα να το μπρικαρω. Μου βγαζει ενα κοκκινο τριγονο με το ! μεσα και απο κατω λεει"The system has been destroyed" AN υπαρχει κανεις που γνωριζει απο miui και flashαρισματα και μπορει να με βοηθησει :help: :help: :help:

Εχω ξεκλειδωτο bootloader και μπορω να μπω σε fastboot mode

Edited by johnsot-1
Link to comment
Share on other sites

Πέρασες την πρώτη ota που ήρθε ως beta ή την stable που ήρθε χθες;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πέρασες την πρώτη ota που ήρθε ως beta ή την stable που ήρθε χθες;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Την stable

Link to comment
Share on other sites

Εγω εκανα την εγκατασταση και ειχα θεμα με το wifi. Eκλεινε μονο του τον διακοπτη του wifi και σκαλισμα στο σκαλισμα κατεληξα να το μπρικαρω. Μου βγαζει ενα κοκκινο τριγονο με το ! μεσα και απο κατω λεει"The system has been destroyed" AN υπαρχει κανεις που γνωριζει απο miui και flashαρισματα και μπορει να με βοηθησει :help: :help: :help:

Εχω ξεκλειδωτο bootloader και μπορω να μπω σε fastboot mode

Δεν πειράζεις system partition ποτέ κατέβασε μια fastboot rom και φλασαρε το με το mi flash

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζεις system partition ποτέ κατέβασε μια fastboot rom και φλασαρε το με το mi flash

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

 

υπαρχει δοκιμασμενη gcam για το 9ς για μερα και νυχτα ? σημερα το πηρα ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει δοκιμασμενη gcam για το 9ς για μερα και νυχτα ? σημερα το πηρα ευχαριστω.
Κατέβασε το GCamator και βρες την πιο πρόσφατη. Προσωπική άποψη προς το παρόν δεν θα σου χρειαστεί. Πάντως κάνε την δοκιμή σου και πες μας εντυπώσεις.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζεις system partition ποτέ κατέβασε μια fastboot rom και φλασαρε το με το mi flash

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

 

Λοιπον το επανεφερα απο αυτον εδω τον οδηγο https://xiaomi.eu/community/threads/guide-how-to-install-xiaomi-eu-rom-for-redmi-note-9s-9-pro.55217/

Δοκιμασα διαφορα χωρις επιτυχια, πολλα tool υπαρχουν στο miui αλλα ολα για καποιο λογο δεν ειχαν αποτελεσμα. Τωρα εχω την 11.0.7.0

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το επανεφερα απο αυτον εδω τον οδηγο https://xiaomi.eu/community/threads/guide-how-to-install-xiaomi-eu-rom-for-redmi-note-9s-9-pro.55217/

Δοκιμασα διαφορα χωρις επιτυχια, πολλα tool υπαρχουν στο miui αλλα ολα για καποιο λογο δεν ειχαν αποτελεσμα. Τωρα εχω την 11.0.7.0

 

Τελικά φίλε μας, γιατί σου συνέβηκε αυτό τα ατύχημα;

Ήταν θέμα ασυμβατότητας της Miui (δηλαδή όχι η κατάλληλη για την Rom σου.!!!!!!)

Xiaomi -(Άμιλλα Ναι - Ανταγωνισμός Όχι)
Link to comment
Share on other sites

Τελικά φίλε μας, γιατί σου συνέβηκε αυτό τα ατύχημα;

Ήταν θέμα ασυμβατότητας της Miui (δηλαδή όχι η κατάλληλη για την Rom σου.!!!!!!)

Το έχουμε πει πολλές φορές δεν αλλάζουμε τίποτε στο system partition αλλιώς έχουμε το παραπάνω πρόβλημα.

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά φίλε μας, γιατί σου συνέβηκε αυτό τα ατύχημα;

Ήταν θέμα ασυμβατότητας της Miui (δηλαδή όχι η κατάλληλη για την Rom σου.!!!!!!)

 

Το έχουμε πει πολλές φορές δεν αλλάζουμε τίποτε στο system partition αλλιώς έχουμε το παραπάνω πρόβλημα.

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

 

Πραγματικα δεν γνωριζω πως το επαθα :O δεν θυμαμαι ομως να πειραξα κατι απο system partitions δεν ειχα φτασει τοσο "βαθια"

Link to comment
Share on other sites

Με το Android 10 το μπελά μας θα βρούμε όσο ποιο νέο τόσο δυσκολεύουν τα πράγματα, ο άλλος ένα MP3 ringtone πήγε να προσθέσει στο system και έπαθε το ίδιο.

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αναμεσα σε Note 8 pro και 9s,ποιο θα μου προτεινατε για αγορα;

 

Ρωτας στο νημα συγκεκριμενης συσκευης αν πρεπει να παρεις αυτη η καποια αλλη?

Θα πεσει να μας πλακωσει :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αναμεσα σε Note 8 pro και 9s,ποιο θα μου προτεινατε για αγορα;

 

Το Note 8 Pro.

Myphone.gr: Xiaomi Forum Moderator

Redmi Note 9 Pro 6-128 / 5020 mAh / 64mp / 30W Q.charge / 4G+

Guides Redmi Note 9 Pro & Xiaomi Guides

50121532128_76c8201c20_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Βασιλη... ;)

Εγώ αγόρασα σήμερα το Redmi Note 9S στα 184€. Μεγάλο μείον για το Redmi Note 8 pro το ότι έχει MTK επεξεργαστή (μακρυά από μένα).

Xiaomi -(Άμιλλα Ναι - Ανταγωνισμός Όχι)
Link to comment
Share on other sites

Αν και ο συγκεκριμένος mtk είναι πολύ καλός και εγώ είμαι κατά για πολλούς λόγους, εφόσον υπάρχει εναλλακτική δεν το συζητάω καν .

 

Στάλθηκε από το Mi A3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 9S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...