Jump to content

Redmi Note 9S


P_papadis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν δεν την κουράζει το μεγαλύτερο μέγεθος και βάρος, ναι εννοείται είναι σε όλα καλύτερο!
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Μπα, δεν νομίζω να έχει θέμα με τη μεγαλύτερη οθόνη, ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν νεότερα από το πρόβλημα με τις κάρτες sim. Το παλιό 9s επιστράφηκε και σήμερα πήγα καινούργιο από αλλού. Τώρα δουλεύει κανονικά χωρίς κανένα θέμα. Θα δείξει στις επόμενες μέρες.

Η μόνη διαφορά είναι ότι το πρώτο που είχα πρόβλημα φορούσε την 11.0.8.0 ενώ τώρα φορά την 11.0.3.0 δεν νομίζω να παίζει ρόλο αυτό, το ποιο πιθανό να ήταν προβληματική συσκευή αλλά βλέπω στο skroutz που συνεχίζουν να γράφουν για αποσυνδέσεις με vodafone... Πάντως σε εμένα ήταν ξεκάθαρα θέμα συσκευής hw ή sw. Τώρα αν αλλάξει κάτι τις επόμενες μέρες θα δείξει.

Htc One X

Samsung Galaxy S 3

Samsung Galaxy S plus

redmi note 3 pro

redmi note 5 pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, επειδή έχεις ήδη βλέπω και το 9s και το 7αρι, σήμερα το παρήγγειλα από Ελλάδα το 9s με 185€ για την έκδοση 6/64, για τη σύζυγο.

 

Τώρα έχει το RN 6 Pro 3/32, είναι σε όλα καλύτερο το 9s;;

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φίλε μου 6/64 και 9S δεν γίνεται τo 4/64 παράγγειλες με 185 euro.

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

Edited by leotzian
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν νεότερα από το πρόβλημα με τις κάρτες sim. Το παλιό 9s επιστράφηκε και σήμερα πήγα καινούργιο από αλλού. Τώρα δουλεύει κανονικά χωρίς κανένα θέμα. Θα δείξει στις επόμενες μέρες.

Η μόνη διαφορά είναι ότι το πρώτο που είχα πρόβλημα φορούσε την 11.0.8.0 ενώ τώρα φορά την 11.0.3.0 δεν νομίζω να παίζει ρόλο αυτό, το ποιο πιθανό να ήταν προβληματική συσκευή αλλά βλέπω στο skroutz που συνεχίζουν να γράφουν για αποσυνδέσεις με vodafone... Πάντως σε εμένα ήταν ξεκάθαρα θέμα συσκευής hw ή sw. Τώρα αν αλλάξει κάτι τις επόμενες μέρες θα δείξει.

Ωραία νέα, άντε να το χαρείς! Η 11.0.3 δίνει τώρα ή εταιρεία, νομίζω την πήρε πίσω την 11.0.8 Μην αγχώνεσαι. Πολύ σε κούρασε όπως και να χει η όλη φάση.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου 6/64 και 9S δεν γίνεται τo 4/64 παράγγειλες με 185 euro.

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

Ναι, σωστά, λάθος πληκτρολόγηση, το 4/64 είναι....

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε το καταλαβα! Γενικοτερα αυτο νομιζω ειναι και το νοημα των φορουμ. Να βοηθαμε ο ενας τον αλλο, κανενας δεν τα ξερει ολα.

Να πω οτι εβαλα και εξωτερικο μικροφωνο (primo em172 ---> ενα πραγματικο κριμενο διαμαντι) με σπλιτερ και ο ηχος ειναι φανταστικος.

Φίλε μας ΄΄geozigo΄΄ Για μένα είναι πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες που μας είπες , συνέχισε έτσι, (αυτοί που γνωρίζουν σε καταλαβαίνουν απόλυτα).

Xiaomi -(Άμιλλα Ναι - Ανταγωνισμός Όχι)
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μας ΄΄geozigo΄΄ Για μένα είναι πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες που μας είπες , συνέχισε έτσι, (αυτοί που γνωρίζουν σε καταλαβαίνουν απόλυτα).

 

Να σε καλα φιλε μου. Ασχολουμαι με το βιντεο απο χομπυ λογω καναλιων στο Youtube ("Golemisoptics" αυτος ειμαι εγω και "PANAGIOTIS GOLEMIS" ο αδερφος μου). Στο πρωτο καναλι μπορεις να ακουσεις πως ακουγεται το primo με το οποιο γραφω ηχο. Οπου μπορω και αν μπορω να βοηθησω μου λετε. Σε αυτο το καναλι ανεβαζω βιντεο οταν θελω να δω πως θα φαιντονται (

) Σε αυτο το βιντεο εχω πειραξει χρωματα με resolve και εχω κανει downscale σε 1440p. Edited by geozigo
Link to comment
Share on other sites

Φίλε ΄΄geozigo΄΄ Σε ευχαριστώ που μοιράζεσαι μαζί μας τις γνώσεις σου , μπράβο σου.
Xiaomi -(Άμιλλα Ναι - Ανταγωνισμός Όχι)
Link to comment
Share on other sites

Να σας πω παιδιά κάτι που δεν ήξερα γιατί δεν είχα χρησιμοποιήσει σε edit footage από κινητό. Τα κινητά γράφουν vfr( variable frame rate) ενώ οι κάμερες cfr(constant). Για αυτό και έχεις περίεργα fps στα βίντεο. Οπότε αν έχεις ένα project 24αρι πχ ή χρησιμοποιείς πρόγραμμα που υποστηρίζει vfr ( premiere pro , final cut τελευταίες εκδόσεις) η κάνεις transcode τα κλιπ σε cfr πριν τα χρησιμοποιήσεις.Επισης να σημειωθεί ότι το κινητό εχει το καλύτερο σήμα wifi που έχω δει.
Link to comment
Share on other sites

Να σας πω παιδιά κάτι που δεν ήξερα γιατί δεν είχα χρησιμοποιήσει σε edit footage από κινητό. Τα κινητά γράφουν vfr( variable frame rate) ενώ οι κάμερες cfr(constant). Για αυτό και έχεις περίεργα fps στα βίντεο. Οπότε αν έχεις ένα project 24αρι πχ ή χρησιμοποιείς πρόγραμμα που υποστηρίζει vfr ( premiere pro , final cut τελευταίες εκδόσεις) η κάνεις transcode τα κλιπ σε cfr πριν τα χρησιμοποιήσεις.Επισης να σημειωθεί ότι το κινητό εχει το καλύτερο σήμα wifi που έχω δει.

 

Συνέχισε έτσι, ωραίος! Σε ευχαριστούμε! ✌

Πέραν του βίντεο που δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα (σημαντικότατα φυσικά αυτά που αναφέρεις) επιβεβαιώνω τα γραφόμενα σου για wifi κλπ όπως και στα προηγούμενα ποστ σου.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Έχει κάνει κάποιος μετρήσεις Wifi σε γρήγορη γραμμή vdsl να μας πει αποτελέσματα σε σχέση με άλλο smartphone.; Όταν είχα το Samsung S9 + σε 100αρα γραμμή έβλεπα 65Mbps ενώ με το Redmi Note 4 έβλεπα 40Mbps.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Θα άξιζε η μετάβαση σε 9 pro από mi 9 lite?

Νομίζω απάντησα και στο θέμα του λιτε

Ο μόνος λόγος που θα έκανα την αλλαγή είναι η μεγαλύτερη οθόνη.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάνει κάποιος μετρήσεις Wifi σε γρήγορη γραμμή vdsl να μας πει αποτελέσματα σε σχέση με άλλο smartphone.; Όταν είχα το Samsung S9 + σε 100αρα γραμμή έβλεπα 65Mbps ενώ με το Redmi Note 4 έβλεπα 40Mbps.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

οκ να συγκρίνει κάποιος το note9 s/pro με το s9 να το δεχτώ (όσον αφορά το wifi)

αλλά από που κι ως που το σύγκρινες με το Note 4 ;

και ως προς τι ; δεν υποστηρίζουν καν τα ίδια πράγματα στο wifi

π.χ. σίγουρα ήταν συνδεδεμένα και τα 2 στο ίδιο 2.4 δίκτυο ; κ.α.

 

η σύγκριση είναι αντίστοιχη με το "είχα samsung core και κολλούσε , άρα μόνο iphone αξίζει" :))

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία μου βγαΖε;ι συχνά το μήνυμα " μην καλύπτετε την υποδοχή ακουστικών" και απ' ότι διάβασα το βγάζει και σε άλλους. Είναι άραγε θέμα software?
Link to comment
Share on other sites

οκ να συγκρίνει κάποιος το note9 s/pro με το s9 να το δεχτώ (όσον αφορά το wifi)

 

αλλά από που κι ως που το σύγκρινες με το Note 4 ;

 

και ως προς τι ; δεν υποστηρίζουν καν τα ίδια πράγματα στο wifi

 

π.χ. σίγουρα ήταν συνδεδεμένα και τα 2 στο ίδιο 2.4 δίκτυο ; κ.α.

 

 

 

η σύγκριση είναι αντίστοιχη με το "είχα samsung core και κολλούσε , άρα μόνο iphone αξίζει" :))

Προφανώς η μέτρηση έγινε στο ίδιο ρουτερ με υποστήριξη 2.4Ghz. Παράδειγμα έδωσα ανάμεσα σε 2 Smartphones. Εννοείται ότι δεν υπάρχει σύγκριση ανάμεσα στα 2 κινητά αλλά πριν 2-3 χρόνια η δοκιμή έγινε ανάμεσα σε αυτά τα 2. Τώρα μπορεί κάποιος να συγκρίνει το 9s με κάποιο άλλο midrange ή καλύτερο. Επειδή ειπώθηκε ότι έχει πολύ καλό Wifi ζήτησα αν υπάρχουν και κάποιες μετρήσεις για να έχουμε μια ιδέα.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Edited by stilskin
http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Τελευταία μου βγαΖε;ι συχνά το μήνυμα " μην καλύπτετε την υποδοχή ακουστικών" και απ' ότι διάβασα το βγάζει και σε άλλους. Είναι άραγε θέμα software?

Κι εμένα μου το έκανε ένα διάστημα στη δικιά μου συσκευή (βλ. υπογραφή) μετά σταμάτησε μόλις πήρε το security update Μαίου!

Σίγουρα δεν είναι θέμα συσκευής.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Για αυτόν που ρώτησε πόσα mbit πιάνει θα κάνω ένα speed test στο σπίτι αργότερα που έχω 50αρα. Δεν έχω router με ac wifi οπότε το τηλέφωνο κλειδώνει στα 144mbit. Αν θυμάμαι καλά παίζει κάπου στα 45down/5.2up( το ρούτερ κλειδώνει στα 55/5.5). Για σιγουριά θα σας πω μετά.
Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο σπίτι στο ίδιο δωμάτιο με το ρούτερ λινκ στα 144mbit , ρούτερ κλειδωμένο στα 55/5.5, dsl speed test 50.9down /5.2up. Με τοίχο να μεσολαβεί ακριβώς το ίδιο 50.9/5.3. Edited by geozigo
Link to comment
Share on other sites

Έναν όροφο πάνω ακριβώς πάνω από το δωμάτιο του router σε 50αρα γραμμή vodafone. Στο ίδιο σημείο έχει την καλύτερη απόδοση από όλες τις συσκευές ( το παλιό lg g3 λάπτοπ σταθερό pc...)cb57b022b7fd7c4e5cdf225c5f1ad9bd.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τελικά φαίνεται ότι έχει καλό Wifi. Αν κάποιος έχει 100Mbps σύνδεση ας μας δώσει μια μέτρηση.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Ρούτερ στον τέταρτο όροφο, είμαι κάτω στο δρόμο χωρίς οπτική επαφή (πίσω από γωνία άλλης πολυκατοικίας)με το διαμέρισμα σε απόσταση 50-70 μέτρα σε ευθεία και έχει ακόμα σήμα(ρούτερ της wind ΖΤΕ) Edited by geozigo
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μερικες ημερες συνυπαρξης με το τηλεφωνο μια πρωτη εικονα

Ειναι ευμεγεθο – χορταστικο !!!

Η μπαταρια του εχει τον “ατελειωτο”. Η χρηση που το κανω δεν ειναι exterem με παιχνιδια και ατελειωτες ωρες video, ειμαι μαλλων στην κατηγορια μεσος χρηστης, αλλα το ειχα στο αυτοκινητο κατω απο το παρμπιζ με την πλοηγηση ανοιχτη δυο μερες στην δουλεια και γυρνουσα σπιτι με 55-50% και χωρις να ανεβαζει θερμοκρασια!

GPS καλο, δεν λεω κορυφαιο γιατι δεν εχω μετρο συγκρισεις με κατι καλυτερο, το σημα δεν το χανει, δεν κανει αποσυνδεσεις.

Οθονη μεγαλη, χορταστικη με ποιο ζεστα χρωματα απο το προϋγουμενο, ορατη και κατω απο ηλιο, οχι απροβληματιστα αλλα βλεπεις. Ειχα δει κατι βιντεακια στο youtube και σ'αυτο το σημειο με ειχαν προβληματισει, σιγουρα υπαρχουν και ποιο φωτηνες οθονες, αλλα και με αυτη εδω δεν ειχα ιδιετερο προβλημα.

Σημα Wi-Fi, δυκτιου δεν ειχα κανενα θεμα.

Καποια εξοικειωση θελω με το δακτυλικο αποτυπωμα επειδη ο δεξιος μου αντιχειρας που με βολευει ειναι φθαρμενος μαλλον και δεν το πετυχαινω παντα.

Για τις καμερες δεν λεω τιποτα δεν με απασχολει ιδιετερα.

Κατι αρνητικο τωρα, το Σαββατο το πρωι οταν ανοιξα την οθονη ειδα οτι ελειπαν σχεδον τα μισα εικονιδια απο αυτα που ειχα βαλει, χρησημοποιω τον Nova και οχι τον μαμα launcher και ελπιζω να μην συμβενει αυτο τακτικα και να επιλυθει με μαλλοντικη αναβαθμιση. Ηρθε με την 11,0,3 και τωρα εχει 11,0,8.

Επισεις εχω προβλημα με τα widgets ρολοϊ, ημερολογιο, καιρου που χρησημοποιω, δεν ειναι λειτουργικα τα σημεια αγγιγματων. Αν τα αφαιρεσω και τα ξανα βαλω δουλεβουν, υποθετω οτι ειναι και αυτο καποια ασυμβατοτητα του Nova με το miui και να επιλυθει συντομα.

Αν μπορω να απαντησω σε καποια ερωτηση σας ευχαριστος

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi Note 9S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...