Jump to content

Μετατροπή από συμβόλαιο Vodafone σε καρτοκινητό, 5 μήνες πρι


Green_Dragon
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά!

Ζητάω από τη Vodafone να εξετάσουμε την διακοπή του συμβολαίου μου και την μετατροπή σε Vodafone κάρτα.

Δυστυχώς έχω κάνει άπειρες προσπάθειες, όπου με στέλνουν από τον ένα στον άλλον. Λέω την ιστορία σε όλους και αφού έχω φάει πάνω από μισή ώρα στο τηλέφωνο, στο τέλος μου "κλείνουν " τη γραμμή και δεν έχω καταφέρει τίποτα.

 

Μπορείτε να με βοηθήσετε να καταλάβω ποια διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω και ποιες είναι οι υποχρεώσεις μου απέναντί στη Vodafone, για να καταφέρω να κάνω τη μετάβαση;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Η σίγουρη λύση είναι να κάνεις φορητότητα σε άλλον πάροχο, πληρώνοντας φυσικά την ανάλογη ρήτρα.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα ότι η vodafone έχει γίνει μπ...., αλλά και η cosmote που ρώτησα δεν πάει πίσω.

Σε κατάστημα της cosmote μου είπαν ότι υπάρχει έλλειψη σε κάρτες.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε στο 21 0651 3888 και κάνε εκεί την αίτηση..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πάρε στο 21 0651 3888 και κάνε εκεί την αίτηση..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Οι εταιρίες κινητής είναι καταρχήν καρτέλ και κατά δεύτερον απάτη.

Πήρα στο 2106513888 από το σταθερό μου, πιστεύοντας ότι καλώ σε σταθερό και εκεί έμαθα ότι έχω καλέσει το πενταψήφιο 13888, για τα οποία πενταψήφια η Vodafone με τσεκουρώνει.

Link to comment
Share on other sites

Χρεώθηκες; Εγώ δεν έχω χρεωθεί ποτέ..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χρεώθηκες; Εγώ δεν έχω χρεωθεί ποτέ..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Αν καλείς από Cosmote προφανώς όχι,

εγώ που καλώ από Vodafone έχω φάει τσεκουριά από κλήσεις στο 13888

Link to comment
Share on other sites

Την τελευταία φορά που κάλεσα, είχα καλέσει από το σταθερό κ δεν είχα καμία χρέωση.. Αν τρομάζεις επειδή το λέει στην αρχή της κλήσης, να σου υπενθυμίσω ότι είναι το ίδιο σύστημα απλώς με διαφορετικό νούμερο κ διαφορετικές χρεώσεις.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οι εταιρίες κινητής είναι καταρχήν καρτέλ και κατά δεύτερον απάτη.

Πήρα στο 2106513888 από το σταθερό μου, πιστεύοντας ότι καλώ σε σταθερό και εκεί έμαθα ότι έχω καλέσει το πενταψήφιο 13888, για τα οποία πενταψήφια η Vodafone με τσεκουρώνει.

 

Αφου σταθερό καλείς,ας το δρομολογούν όπου θελουν αυτοί μετά.

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα ότι η vodafone έχει γίνει μπ...., αλλά και η cosmote που ρώτησα δεν πάει πίσω.

Σε κατάστημα της cosmote μου είπαν ότι υπάρχει έλλειψη σε κάρτες.

 

 

6 χρόνια αυτο λένε.Απάτη

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Ποιο είναι το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις; Τη διαδικασία την κάναμε πριν μερικά χρόνια, δεν νομίζω να έχει αλλάξει. Μου είχαν πει από το τμήμα αποσυνδέσεων να πληρώσω το λογαριασμό και το τέλος 20 ευρώ, υπέγραψα στο καταστημα και σε 30 ημέρες έγινε.

 

Στη δική σου περίπτωση όμως μάλλον θέλει να πληρώσεις και για πρόωρη αποσύνδεση, αφού λες λήγει σε 5 μήνες το συμβόλαιό σου.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο είναι το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις; Τη διαδικασία την κάναμε πριν μερικά χρόνια, δεν νομίζω να έχει αλλάξει. Μου είχαν πει από το τμήμα αποσυνδέσεων να πληρώσω το λογαριασμό και το τέλος 20 ευρώ, υπέγραψα στο καταστημα και σε 30 ημέρες έγινε.

 

Στη δική σου περίπτωση όμως μάλλον θέλει να πληρώσεις και για πρόωρη αποσύνδεση, αφού λες λήγει σε 5 μήνες το συμβόλαιό σου.

 

Είμαι διατεθειμένος να πληρώσω το πέναλτι για την πρόωρη, κατά 5 μήνες, διακοπή του συμβολαίου. Αυτό βγαίνει κάπου 50 ευρώ για μένα και 55 ευρώ για τη σύζυγό μου. Οκ, το έχω αποδεχτεί αυτό και θα το πληρώσω.

Στη Vodafone που ρώτησα πρώτα, μου είπαν ότι για να μας δώσουν κάρτα πρέπει εκτός από τα 105 ευρώ να πληρώσω και έξτρα τέλος αποσύνδεσης 20 ευρώ για κάθε γραμμή. 40 ευρώ επιπλέον και για τις δύο συνδέσεις. Ο χρόνος θα είναι περίπου 30 μέρες.

Στη συνέχεια πήγα και στην Cosmote να ρωτήσω για την Cosmokarta. Εκεί μου είπαν ότι το τέλος αποσύνδεσης των 20 ευρώ - όχι το πέναλτι - έχει καταργηθεί δια νόμου από το 2018 για όλες τις εταιρείες.

Δεν ξέρω ποιόν να πιστέψω και τι ισχύει τελικά. Έχω κάνει το λάθος να πληρώνω με πάγια εντολή τη Vodafone και φοβάμαι ότι θα μου χρεώσουν και τα έξτρα 40 ευρώ. Αυτό μου έχει προκαλέσει τον εκνευρισμό.

Edited by Green_Dragon
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα ενημέρωσε τους ότι το τέλος αποσύνδεσης έχει καταργηθεί εδω κ κάποια χρόνια.. Πραγματικά είναι απίστευτοι!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα ενημέρωσε τους ότι το τέλος αποσύνδεσης έχει καταργηθεί εδω κ κάποια χρόνια.. Πραγματικά είναι απίστευτοι!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ξέχασα να γράψω και το αδιανόητο. Δεν αναγνώριζαν στη Vodafone της Αγίας Παρασκευής, την εξουσιοδότηση της συζύγου μου προς εμένα, που είχε εκδώσει μέσω gov.gr. Την περιεργάστηκαν κάμποση ώρα, λες και έβλεπαν κάτι εξωγήινο. Και στο τέλος αποφάνθηκαν ότι θέλουν εξουσιοδότηση από ΚΕΠ ή να πάει η ίδια από το κατάστημα. Μιλάμε τώρα για Εταιρεία υψηλής τεχνολογίας.

Και φυσικά ότι η διαδικασία θα ολοκληρωθεί σε ένα μήνα. Με κάρβουνο να λειτουργούσαν ή με τα πόδια να πήγαιναν, πόσες μέρες θα χρειάζονταν;

Link to comment
Share on other sites

Είμαι διατεθειμένος να πληρώσω το πέναλτι για την πρόωρη, κατά 5 μήνες, διακοπή του συμβολαίου. Αυτό βγαίνει κάπου 50 ευρώ για μένα και 55 ευρώ για τη σύζυγό μου. Οκ, το έχω αποδεχτεί αυτό και θα το πληρώσω.

Στη Vodafone που ρώτησα πρώτα, μου είπαν ότι για να μας δώσουν κάρτα πρέπει εκτός από τα 105 ευρώ να πληρώσω και έξτρα τέλος αποσύνδεσης 20 ευρώ για κάθε γραμμή. 40 ευρώ επιπλέον και για τις δύο συνδέσεις. Ο χρόνος θα είναι περίπου 30 μέρες.

Στη συνέχεια πήγα και στην Cosmote να ρωτήσω για την Cosmokarta. Εκεί μου είπαν ότι το τέλος αποσύνδεσης των 20 ευρώ - όχι το πέναλτι - έχει καταργηθεί δια νόμου από το 2018 για όλες τις εταιρείες.

Δεν ξέρω ποιόν να πιστέψω και τι ισχύει τελικά. Έχω κάνει το λάθος να πληρώνω με πάγια εντολή τη Vodafone και φοβάμαι ότι θα μου χρεώσουν και τα έξτρα 40 ευρώ. Αυτό μου έχει προκαλέσει τον εκνευρισμό.

 

Το τέλος αποσύνδεσης έχει όντως καταργηθεί, αλλά εσύ κάνεις μετατροπή σε κάρτα, δεν αποσυνδέεσαι. Τέλος μετατροπής είναι αυτό που σου ζητάνε. Οπότε ή το πληρώνεις και κάνεις κάρτα στη Vodafone ή πας στην Cosmote για να πληρώσεις μόνο τη ρήτρα και όχι επιπλέον τέλη.

 

Τώρα για την εξουσιοδότηση που έχεις θέμα στο κατάστημα δεν ξέρω, αυτό καλό είναι να το ρωτήσεις στην εξυπηρέτηση, δηλαδή τι ακριβώς χρειάζεσαι για να μην πάτε και οι δύο μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Το τέλος αποσύνδεσης έχει όντως καταργηθεί, αλλά εσύ κάνεις μετατροπή σε κάρτα, δεν αποσυνδέεσαι. Τέλος μετατροπής είναι αυτό που σου ζητάνε. Οπότε ή το πληρώνεις και κάνεις κάρτα στη Vodafone ή πας στην Cosmote για να πληρώσεις μόνο τη ρήτρα και όχι επιπλέον τέλη.

 

Τώρα για την εξουσιοδότηση που έχεις θέμα στο κατάστημα δεν ξέρω, αυτό καλό είναι να το ρωτήσεις στην εξυπηρέτηση, δηλαδή τι ακριβώς χρειάζεσαι για να μην πάτε και οι δύο μαζί.

Δεν μπορώ να σε αμφισβητήσω, έτσι το ονομάζουν "τέλος μετατροπής". Εμένα μου μοιάζει σαν ένα χαράτσι που το ονομάζουν με όποιο τρόπο θέλουν. Δεν ξέρω κατά πόσον είναι νόμιμο ή καταχρηστικό.

 

Δηλαδή για να μείνουμε στη δικη τους κάρτα, μας ζητάνε 20+20 ευρώ. Αν πάμε στον ανταγωνισμό δεν πληρώνουμε το συγκεκριμένο κόστος. Περίεργο πραγματικά.

Το καλύτερο που έχω να κάνω, είναι ένα ερώτημα στον Συνήγορο του καταναλωτή.

Edited by Green_Dragon
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να σε αμφισβητήσω, έτσι το ονομάζουν "τέλος μετατροπής". Εμένα μου μοιάζει σαν ένα χαράτσι που το ονομάζουν με όποιο τρόπο θέλουν. Δεν ξέρω κατά πόσον είναι νόμιμο ή καταχρηστικό.

 

Δηλαδή για να μείνουμε στη δικη τους κάρτα, μας ζητάνε 20+20 ευρώ. Αν πάμε στον ανταγωνισμό δεν πληρώνουμε το συγκεκριμένο κόστος. Περίεργο πραγματικά.

Το καλύτερο που έχω να κάνω, είναι ένα ερώτημα στον Συνήγορο του καταναλωτή.

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου, και εγώ θεωρώ ότι είναι ένα παράλογο κόστος και επίσης εκνευριστικό είναι και το διάστημα των 30 ημερών. Απλώς και η φορητότητα σε καρτοκινητό έχει γίνει επίσης μπελάς, οπότε ναι μεν δεν πληρώνεις εκεί 20ρικο, αλλά ψάχνεις να βρεις κατάστημα που "θα έχει κάρτες sim" :rolleyes: Εγώ είμαι τεμπέλης και δεν ήθελα να ασχοληθώ (χρόνος είναι χρήμα κλπ κλπ) οπότε δεν είχα γκρινιάξει, αλλά σε εμένα είχε λήξει το συμβόλαιο οπότε δεν είχα κάτι άλλο να πληρώσω.

 

Λογικά για να τα κάνουν αυτά νομικά είναι καλυμμένοι, οπότε η ΕΕΤΤ δε θα έκανε τίποτα απολύτως, ίσως ο Συνήγορος που σκέφτεσαι είναι μια καλή ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...