Jump to content

Samsung Galaxy S20 FE


baggelispr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτό που παρατήρησα πρόσφατα είναι ότι με την 4.1 άλλαξε το μενού και ιδιαίτερα η λειτουργία του manually video. Έγινε πιο  πολύπλοκο θα έλεγα για κινητό όπου ουσιαστικά το θόλωμα φονταρισμα ξεφοντάρισμα κατά την μπάρα εστίασης είναι πολυπλοκότερο, καθώς επίσης λόγω του φοκους υποθέτω μου βγάζει πράσινη απόχρωση σαν λέιζερ. Πάντα στο manual αναφέρομαι. Παράξενα πράγματα όπως και το white balance μπλεδίζει πολύ ορισμένες φορές πιθανόν λόγω HDR λειτουργίας υποθέτω.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτό εδώ εννοώ...το κάνει και στο βίντεο και στην φωτογραφία όταν επιλεγεί η λειτουργία  focus μη αυτόματο  

Screenshot_20220408-105339_Camera.jpg

20220408_105223.jpg

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Με το πρασίνισμα σου δείχνει το σημείο που εστιάζει εκείνη τη στιγμή. Για να μπορείς να το ελέγξεις καλύτερα. (όλες οι κορυφαίες εφαρμογές έχουν αυτό το feature).

To WB μπλεδίζει ή πορτοκαλίζει ανάλογα με το αν ο φωτισμός σου πάει προς τα ψυχρά (μπλε) kelvin (περιοχή προς τα χαμηλά νούμερα του 2300) ή προς τα θερμά (πορτοκαλί)..... Δεν έχει να κάνει με το HDR. (στο PRO mode το HDR είναι απενεργοποιημένο....)

Πάρα πολύ καλό και βοηθητικό για αν μπορείς να "δεις" τι εστιάζει η φωτό και με ποια απόχρωση θα προκύψει

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Το έδωσα χθες(5g) μετά από 13 απολαυστικούς μήνες και τώρα είμαι στο ψάξιμο. Εντυπωσιάστηκα από την οθόνη του s22 plus όμως οι τιμές είναι ακόμα ψηλά, η ιδανικότερη λύση φαίνεται το s21 Fe όμως είμαι διστακτικός γιατί οι διαφορές είναι ελάχιστες... βλέποντας και κάνοντας. 

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

@konakis φανταζομαι το "μικροβιο" της αλλαγης σε οδηγησε να δωσεις τη συσκευη...🤣

Και εγω το ειχα παλια αλλα μαλλον γιατρευτηκα.

 

Link to comment
Share on other sites

Άστα να πάνε...12μηνες είχα το 1+ 7 Pro ,13 το Fe. Κάποιοι τα αλλάζουν αν όχι κάθε βδομάδα κάθε μήνα. Προς το παρόν είμαι με Xiaomi ως βασικό κι όχι ως δεύτερη συσκευή. 

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Αλλαζα 4 το χρονο μεχρι το 18. Μετα το πηγα σε 1 το χρονο μεχρι που τωρα ειμαι 2 χρονια με το ιδιο κινητο...

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάζω που και που και εγώ. Τίποτα δε με τρελαίνει. Μόνο iPhone άμα έπαιρνα. Βέβαια το έχω και μόνο μισό χρόνο. 

Link to comment
Share on other sites

Patch Απριλίου s20 fe 5g. 11f0cb6a1afa799349f287438aa74d6c.jpg

My S20 Fe 5g is Awesome

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται, εσείς με τα 5g παίρνετε patch Απριλίου κι εμείς με exynos δεν έχουμε πάρει ακόμη την 4.1...

Sent from my SM-G780F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, johnnyman25 said:

Patch Απριλίου s20 fe 5g. 

Επίσης....... Μεγαλούτσικο.....

Screenshot-20220413-211217-Software-upda

 

Edited by thabull

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από τις βλέπω δεν δουλεύει το αυτόματο hdr στην κάμερα, είναι κάποιο bug μπορεί να επιβεβαιώσει κάποιος ;

https://photos.app.goo.gl/EC67ujBE62nuaXJs9

Στάλθηκε από το SM-G781B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση με βάση την εμπειρία σας:

Είμαι μεταξύ Α52s και S20 FE. Αξίζουν τα παραπάνω χρήματα (περίπου +140EUR) για το S20 FE που είναι και 1 χρόνο παλιότερο μοντέλο ? Εκτός από καλύτερες κάμερες ποιά άλλα ουσιαστικά πλεονεκτήματα έχει?

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, tifozo said:

Μια ερώτηση με βάση την εμπειρία σας:

Είμαι μεταξύ Α52s και S20 FE. Αξίζουν τα παραπάνω χρήματα (περίπου +140EUR) για το S20 FE που είναι και 1 χρόνο παλιότερο μοντέλο ? Εκτός από καλύτερες κάμερες ποιά άλλα ουσιαστικά πλεονεκτήματα έχει?

Ευχαριστώ

 

Καλησπέρα, έχω το S20 FE από το Μάϊο του 2021, με φουλ καθημερινή χρήση, φουλ εφαρμογές ανοιχτές ( δε λεώ για Social) κλπ, είναι πραγματικά πολύ καλό. Πραγματικά αξίζει να το πάρεις. Αν είσαι τύπος που θέλει ένα κινητό να το έχεις για χρόνια τύπου και να λαμβάνεις τα updates που σταματάνε (αν δεν κάνω λάθος) στην 4ετία τότε πάρε κάτι πιο σύγχρονο. Στο θέμα κάμερας είναι μια χαρά, αν ξέρεις κι όλας να τη χρησιμοποιείς (δλδ pro χρήση) τότε ακόμα καλύτερα, αλλά και στις απλές της ρυθμίσεις είναι τούμπανη. Πεντακάθαρα χρώματα, ευκρίνεια, ωραίο ζουμ, το μόνο που δεν είμαι ευχαριστημένη είναι για τη νυχτερινή λήψη.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, Giwrgos_Gk said:

Παιδιά από τις βλέπω δεν δουλεύει το αυτόματο hdr στην κάμερα, είναι κάποιο bug μπορεί να επιβεβαιώσει κάποιος ;

https://photos.app.goo.gl/EC67ujBE62nuaXJs9

Στάλθηκε από το SM-G781B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Εννοείς ότι ενώ το έχεις στο "on" τελικά οι φωτό δε βγαίνει με hdr?

Και πως καταλαβαίνεις ότι η φωτό που έχεις στο link δεν έχει hdr? (sorry για την ερώτηση, αλλά δεν έχω τόσο μεγάλη εξοικείωση για να μπορώ να αντιλαμβάνομαι τέτοιου είδους σημεία σε μια φωτογραφία)

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι ενώ το έχεις στο "on" τελικά οι φωτό δε βγαίνει με hdr?
Και πως καταλαβαίνεις ότι η φωτό που έχεις στο link δεν έχει hdr? (sorry για την ερώτηση, αλλά δεν έχω τόσο μεγάλη εξοικείωση για να μπορώ να αντιλαμβάνομαι τέτοιου είδους σημεία σε μια φωτογραφία)
Τσέκαρε σου έστειλα εδώ δύο παρεμφερείς φωτογραφίες, πως φαίνεται ο ήλιος όταν λειτουργεί το HDR σωστά
https://photos.app.goo.gl/1ZMnoM1wQPgGMkKn8

Στάλθηκε από το SM-G781B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, Giwrgos_Gk said:

Τσέκαρε σου έστειλα εδώ δύο παρεμφερείς φωτογραφίες, πως φαίνεται ο ήλιος όταν λειτουργεί το HDR σωστά
https://photos.app.goo.gl/1ZMnoM1wQPgGMkKn8

Στάλθηκε από το SM-G781B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Συγγνώμη φίλε Γιώργο, δε μπορώ να σε βοηθήσω. Οι φωτό που δείχνεις είναι τραβηγμένες με διαφορετικά κινητά που το καθένα ούτως ή άλλως θα ανταποκρινόταν διαφορετικά σε κάποιες καταστάσεις. Η φωτό του TCL είνια με τη stock κάμερα με hdr mode on?

Στο TCL έχεις σχεδόν τη μισή φωτεινότητα στη φωτό που τράβηξες (και zoom 2x).... Δεν μπορώ να ξέρω (εγώ τουλάχιστον) αν αυτά τα στοιχεία προκύπτουν από δυσλειτουργία του hdr ή απλά λόγω διαφορετικών καμερών και τηλεφώνων....

 

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη φίλε Γιώργο, δε μπορώ να σε βοηθήσω. Οι φωτό που δείχνεις είναι τραβηγμένες με διαφορετικά κινητά που το καθένα ούτως ή άλλως θα ανταποκρινόταν διαφορετικά σε κάποιες καταστάσεις. Η φωτό του TCL είνια με τη stock κάμερα με hdr mode on?
Στο TCL έχεις σχεδόν τη μισή φωτεινότητα στη φωτό που τράβηξες (και zoom 2x).... Δεν μπορώ να ξέρω (εγώ τουλάχιστον) αν αυτά τα στοιχεία προκύπτουν από δυσλειτουργία του hdr ή απλά λόγω διαφορετικών καμερών και τηλεφώνων....
 
Αν τραβήξεις με κόντρα ήλιο θα το διαπιστώσεις και μόνος σου,το κινητό το είχα και πέρσι όταν βγήκε δεν είχε αυτό το θέμα, υπάρχουν και αλλού αναφορές
https://r2.community.samsung.com/t5/Galaxy-S/Hdr-issue-in-camera-after-one-ui-4-0-in-s20-fe-5g/td-p/10699142
Αλλά ούτως ή άλλως δεν είναι φυσιολογικό να βγαίνει ο ήλιος σαν μια τεράστια λευκή μπάλα,και χωρίς να το συγκρίνεις δηλαδή με άλλα κινητά κάνει μπαμ.

Στάλθηκε από το SM-G781B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Giwrgos_Gk said:

Αν τραβήξεις με κόντρα ήλιο θα το διαπιστώσεις και μόνος σου,το κινητό το είχα και πέρσι όταν βγήκε δεν είχε αυτό το θέμα, υπάρχουν και αλλού αναφορές
https://r2.community.samsung.com/t5/Galaxy-S/Hdr-issue-in-camera-after-one-ui-4-0-in-s20-fe-5g/td-p/10699142
Αλλά ούτως ή άλλως δεν είναι φυσιολογικό να βγαίνει ο ήλιος σαν μια τεράστια λευκή μπάλα,και χωρίς να το συγκρίνεις δηλαδή με άλλα κινητά κάνει μπαμ.

Στάλθηκε από το SM-G781B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Συμφωνώ. Απλά δεν ξέρω αν είναι θέμα hdr....

Σε γενικές γραμμές πάντως και εγώ έχω μια αίσθηση ότι η κάμερα γενικώς υποβαθμίστηκε.... (και στο θέμα του sceen optimizer π.χ.)

Edited by thabull

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Ένα άλλο θέμα παιδιά που διαπίστωσα είναι ότι δεν διαβάζει usb που είναι σε διαμόρφωση ntfs και η πλάκα είναι ότι το Mate 9 που έχω μοντέλο του 2016 διαβάζει τα πάντα. Άρα έχουμε και λέμε μπαταρία δεν κρατάει επίσης σήμα τηλέφωνου σχεδόν τίποτα και δεν διαβάζει και τα στικακια άρα ποιος ο λόγος να το αγοράσει κάποιος. Η χειρότερη αγορά που έκανα και ακόμη κλαίω τα 600 ευρώ 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, nantofs said:

Ένα άλλο θέμα παιδιά που διαπίστωσα είναι ότι δεν διαβάζει usb που είναι σε διαμόρφωση ntfs και η πλάκα είναι ότι το Mate 9 που έχω μοντέλο του 2016 διαβάζει τα πάντα. Άρα έχουμε και λέμε μπαταρία δεν κρατάει επίσης σήμα τηλέφωνου σχεδόν τίποτα και δεν διαβάζει και τα στικακια άρα ποιος ο λόγος να το αγοράσει κάποιος. Η χειρότερη αγορά που έκανα και ακόμη κλαίω τα 600 ευρώ 

χαχαχαχα.. υπερβάλεις λίγο, θαρρώ.....

Το τηλέφωνο συνεχίζει να είναι πολύ ανώτερο από σχεδόν όλα τα τηλέφωνα (πλην των ναυαρχίδων) σε επίπεδο κάμερας.

Η μπαταρία επίσης είναι άψογη. Άνετα βγάζει μέρα με 5g, δεδομένα, wifi, bluetooth ανοιχτά..... και το έχω 1,5 χρόνο τώρα.....

Όσο αφορά τα usb με ntfs, τα διαβάζει άνετα και μπορείς να δεις αρχεία (foto, videos κλπ). Απλά δε μπορείς να μεταφέρεις.....

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

@thabullμην δινεις σημασια... Τετοιες κριτικες γραφουν στο σκρουτζ για ολα τα κινητα. Ακομα και για το A52 S που ειναι σουπερ στην αυτονομια λενε για την μπαταρια.

Προχθες στις ερωτησεις του σκρουτζ ειδα και αυτο το επικο για τα κινητα της Samsung.

Screenshot_20220423-102752_Skroutz.jpg

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, thabull said:

χαχαχαχα.. υπερβάλεις λίγο, θαρρώ.....

Το τηλέφωνο συνεχίζει να είναι πολύ ανώτερο από σχεδόν όλα τα τηλέφωνα (πλην των ναυαρχίδων) σε επίπεδο κάμερας.

Η μπαταρία επίσης είναι άψογη. Άνετα βγάζει μέρα με 5g, δεδομένα, wifi, bluetooth ανοιχτά..... και το έχω 1,5 χρόνο τώρα.....

Όσο αφορά τα usb με ntfs,τα διαβάζει άνετα και μπορείς να δεις αρχεία (foto, videos κλπ). Απλά δε μπορείς να μεταφέρεις.....

 

5 ώρες πριν, GMF80 said:

@thabullμην δινεις σημασια... Τετοιες κριτικες γραφουν στο σκρουτζ για ολα τα κινητα. Ακομα και για το A52 S που ειναι σουπερ στην αυτονομια λενε για την μπαταρια.

Προχθες στις ερωτησεις του σκρουτζ ειδα και αυτο το επικο για τα κινητα της Samsung.

Screenshot_20220423-102752_Skroutz.jpg

Δε χρειάζεται να είμαστε όλοι γνώστες αλλά εφόσον μπορείς να μπεις να ψάξεις 2-3 πράγματα, άνετα βρίσκεις τα 8gb ram. Και γενικά συμφωνώ απόλυτα στο ότι πάντα υπάρχουν προβλήματα με όλες τις συσκευές, ειδικά για μπαταρία, αν είσαι με 800 εφαρμογές ανοιχτές, με data, κατεβάζεις και 1002 άλλα πράγματα, η μπαταρία όσο capacity και να χει θα πέσει. Εγώ μετά από 1 χρόνο+ του S20FE δεν έχω το ίδιο capacity είναι απόλυτα λογικό, αλλά και πάλι με άπειρη χρήση είναι τούμπανο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...