Jump to content

Samsung Galaxy S20 FE


baggelispr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω θα παω στο S22 το απλο, βαρεθηκα τις μεγαλες συσκευες. Μου θυμιζει το s10e το S22 και εκει θα παω. 

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Και το s21 Fe θυμίζει περισσότερο s7edge μην πέσεις απότομα αν όμως είχες το s10e το s22 όντως είναι καλή περίπτωση μόνο η μπαταρία του είναι ερωτηματικό αν θα βγάζει μέρα....

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Θα το σκεφτώ για το clear cache.... Δεν το έχω κάνει ποτέ, και από ότι καταλαβαίνω δεν υπάρχει και κάποιο "κόστος"......

Όσο για το 4.1, σε εμένα συνεχίζει να μην εμφανίζεται το sceen optimizer στην κάμερα.....

Ισχύει σε όλους να υποθέσω;

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, thabull said:

Θα το σκεφτώ για το clear cache.... Δεν το έχω κάνει ποτέ, και από ότι καταλαβαίνω δεν υπάρχει και κάποιο "κόστος"......

Όσο για το 4.1, σε εμένα συνεχίζει να μην εμφανίζεται το sceen optimizer στην κάμερα.....

Ισχύει σε όλους να υποθέσω;

Όπως έγραψε παραπάνω κι ο GMF80 κλείνεις την συσκευή, περιμένεις δυο τρία δευτερόλεπτα,συνδέεις μετά το καλώδιο usb C με ανοιχτό φυσικά υπολογιστή ή laptop σου βγάζει ένδειξη φόρτισης και μετά πατώντας ταυτόχρονα power button και volume up βγαίνει στο μενού κατεβαίνεις στο wipe cache όπως στο βίντεο, πολύ απλό...

Πάτα s20 fe 5ĝ wipe cache partition στο YouTube και θα δεις αναλυτικά...

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψε παραπάνω κι ο GMF80 κλείνεις την συσκευή, περιμένεις δυο τρία δευτερόλεπτα,συνδέεις μετά το καλώδιο usb C με ανοιχτό φυσικά υπολογιστή ή laptop σου βγάζει ένδειξη φόρτισης και μετά πατώντας ταυτόχρονα power button και volume up βγαίνει στο μενού κατεβαίνεις στο wipe cache όπως στο βίντεο, πολύ απλό...
Πάτα s20 fe 5ĝ wipe cache partition στο YouTube και θα δεις αναλυτικά...
Thanks για τις λεπτομέρειες.

Για το screen optimization στην κάμερα ξέρουμε κάτι;

Sent from my S20 FE 5G using Tapatalk

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Έχει ψάξει κανείς πως μπορεί να ενεργοποιήσει esim σαν δυνατότητα στο κινητό; Σε κάποια μοντέλα s20 fe νομίζω υπάρχει η δυνατότητα αλλά η μαμά Samsung στην Ευρώπη δεν το έχει ανοίξει....

Στάλθηκε από το SM-G780G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 22/3/2022 at 11:45 ΜΜ, ea6gka said:

Το γεγονος οτι το G780G λανσαριστηκε με android 11, σημαινει οτι θα παει μεχρι 14? ή θα ακολουθησει το απλο που λανσαριστηκε με 10 και θα παει μεχρι 13?

Μεχρι 13 κι +1 χρονο ενημερωσεις .Αρα του χρονου θα παρει το τελευταιο antroid 13 και το 2014 τις τελευταιες ενημερωσεις ασφαλειας.

Ενω η samsung για το A72 δηλωσε οτι  η συσκευή θα πάρει τέσσερις βασικές εκδόσεις Android και πέντε χρόνια ενημερώσεις ασφαλείας.

Edited by powerup
Link to comment
Share on other sites

On 23/3/2022 at 12:16 ΜΜ, konakis said:

Υπέρ σμουθίλα πάλι το εργαλείο, του έκανα φυσικά κι ένα wipe cache partition και ράβει ασύστολα...απολαυστικό πάει το σκάλισμα φουλ 😁😄

 

Καλησπέρα σε όλους. Κάθε λίγο και λιγάκι μου βγαζει εκτός την κάρτα sim. Μια φορά στις 10 επανέρχεται. Τις άλλες φορές πρέπει να το κάνω 5-6 φορές επανεκκίνηση και κάποια στιγμή θα ανοίξει. Αυτό γίνεται 6-7 φορές την ημέρα!!!! Γνωρίζει κάποιος κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε το smartec κι εξήγησε τους τί σου συμβαίνει εφόσον εξακολουθεί να στο κάνει συνέχεια. Εμένα δεν το εμφάνισε ξανά από τότε που έβγαλα και ξανά έβαλα την sim μου, φυσώντας και καθαρίζοντας ελαφρώς το συρταράκι με την υποδοχή της  Sim αλλά και την ίδια την κάρτα. 

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, bd0718 said:

 

Καλησπέρα σε όλους. Κάθε λίγο και λιγάκι μου βγαζει εκτός την κάρτα sim. Μια φορά στις 10 επανέρχεται. Τις άλλες φορές πρέπει να το κάνω 5-6 φορές επανεκκίνηση και κάποια στιγμή θα ανοίξει. Αυτό γίνεται 6-7 φορές την ημέρα!!!! Γνωρίζει κάποιος κάτι?

Η θεση 1 που βαζουμε την Sim παντα ειναι πιο ευαισθητη τραβα την υποδοχη και  βαλτην στη θεση 2 εκει ειναι βραχος δεν θα εχεις προβλημα.

spacer.png

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Έχω το ίδιο πρόβλημα κιεγω και νόμιζα ότι φταίει η sim και ειμουνα έτοιμος να την αλλάξω. Θα δοκιμάσω κιεγω στη sim 2.  Μήπως όμως είναι πρόβλημα του κινιτου γενικό αφού αποτι ειδα το έχουμε αρκετοί εδώ μέσα 

adok13
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, adok13 said:

Έχω το ίδιο πρόβλημα κιεγω και νόμιζα ότι φταίει η sim και ειμουνα έτοιμος να την αλλάξω. Θα δοκιμάσω κιεγω στη sim 2.  Μήπως όμως είναι πρόβλημα του κινιτου γενικό αφού αποτι ειδα το έχουμε αρκετοί εδώ μέσα 

Ειναι χαζα τα υλικα της υποδοχης με αποτελεσμα η θεση 1 να παλατζαρει ειναι πιο ανοιχτη εχει μεγαλυτερο κενο μιλαμε βεβαια για χιλιοστα .Χρονια αυτο το θεμα παρουσιαζεται κατα καιρους  σε διαφορες συσκευες εγω το παθαινω σχεδον παντα χαχα....Οκ..  Ενω στη θεση 2 το καταλαβαινεις αμεσως κουμπωνει πιο σφιχτα !

Την αλλαγη θεσης καντε τη με ανοιχτα τα δεδομενα να ξαναδιαβασει τα csc του λειτουργικου.

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση να κάνω αν γνωρίζετε. Διαβασα στο νήμα του s20 plus ένα σχόλιο ότι κάποιος θέλει να κάνει αλλαγή μπαταρίας πριν τελειώσει η εγγύηση στην smartec.Ηθελα να ρωτήσω υπαρχει κάποιο όφελος οικονομικό η κάποιο αλλο αν αλλάξεις μπαταρία  πριν τελειώσει η εγγυηση?

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση να κάνω αν γνωρίζετε. Διαβασα στο νήμα του s20 plus ένα σχόλιο ότι κάποιος θέλει να κάνει αλλαγή μπαταρίας πριν τελειώσει η εγγύηση στην smartec.Ηθελα να ρωτήσω υπαρχει κάποιο όφελος οικονομικό η κάποιο αλλο αν αλλάξεις μπαταρία  πριν τελειώσει η εγγυηση?
Απάντηση από τη smartec σε ερώτησή μου.

Η αλλαγή μπαταρίας στο S20 FE στοιχίζει περίπου 37€ εφόσον είναι εκτός 2ετίας, 22€ εφόσον είναι μεταξύ 1ου και 2ου έτους και χωρίς κόστος εάν δεν έχει περάσει ο 1ος χρόνος από την αγορά της συσκευής. Μπορείτε να φέρετε τη συσκευή από το κατάστημά μας Δευ-Παρ: 09:00-16:00 (εάν παραλάβουμε τη συσκευή πριν τις 14:00, ενδέχεται να επισκευαστεί αυθημερόν*), διαφορετικά μπορείτε να την αποστείλετε χωρίς καμία επιβάρυνση με την ACS. Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να έχετε δημιουργήσει αντίγραφο ασφαλείας των δεδομένων σας και η συσκευή να είναι ξεκλειδωμένη ώστε να γίνουν όλοι οι απαραίτητοι έλεγχοι.

Σε περίπτωση εκτός εγγύησης συσκευής επιβαρύνεστε με το κόστος ελέγχου στα 15€, το οποίο ποσό συμψηφίζεται σε περίπτωση που αποδεχθείτε το τελικό κόστος επισκευής, διαφορετικά δεν επιστέφεται.

*Για αυθημερόν επισκευές προϋπόθεση είναι να υπάρχουν διαθέσιμα όλα τα ανταλλακτικά που θα χρειαστούν για την επισκευή. Αυτό κρίνεται ύστερα από τον έλεγχο που θα γίνει από το τεχνικό μας τμήμα.

Sent from my SM-G780F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Alexander_T said:

Απάντηση από τη smartec σε ερώτησή μου.

Η αλλαγή μπαταρίας στο S20 FE στοιχίζει περίπου 37€ εφόσον είναι εκτός 2ετίας, 22€ εφόσον είναι μεταξύ 1ου και 2ου έτους και χωρίς κόστος εάν δεν έχει περάσει ο 1ος χρόνος από την αγορά της συσκευής. Μπορείτε να φέρετε τη συσκευή από το κατάστημά μας Δευ-Παρ: 09:00-16:00 (εάν παραλάβουμε τη συσκευή πριν τις 14:00, ενδέχεται να επισκευαστεί αυθημερόν*), διαφορετικά μπορείτε να την αποστείλετε χωρίς καμία επιβάρυνση με την ACS. Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να έχετε δημιουργήσει αντίγραφο ασφαλείας των δεδομένων σας και η συσκευή να είναι ξεκλειδωμένη ώστε να γίνουν όλοι οι απαραίτητοι έλεγχοι.

Σε περίπτωση εκτός εγγύησης συσκευής επιβαρύνεστε με το κόστος ελέγχου στα 15€, το οποίο ποσό συμψηφίζεται σε περίπτωση που αποδεχθείτε το τελικό κόστος επισκευής, διαφορετικά δεν επιστέφεται.

*Για αυθημερόν επισκευές προϋπόθεση είναι να υπάρχουν διαθέσιμα όλα τα ανταλλακτικά που θα χρειαστούν για την επισκευή. Αυτό κρίνεται ύστερα από τον έλεγχο που θα γίνει από το τεχνικό μας τμήμα.

Sent from my SM-G780F using Tapatalk
 

Ευχαριστώ δεν το ήξερα.Λογικα όλα αυτά ισχύουν με την προϋπόθεση ότι θες να την αλλάξεις οικειοθελώς δηλαδή όχι να πιστοποιήσει η smartec ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα  και τότε μόνο να κάνει την αλλαγή και να ισχύουν αυτές οι τιμές 

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites


 

8 ώρες πριν, sifario said:
..... δηλαδή όχι να πιστοποιήσει η smartec ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα  και τότε μόνο να κάνει την αλλαγή και να ισχύουν αυτές οι τιμές 

 


Να πιστοποιήσει δηλαδή κάποιος ότι μετά από 1 χρόνο λειτουργίας, η μπαταρία έχει εργαστασιακό πρόβλημα και να την αλλάξει δωρεάν;
Αυτό υπονοείς;

Sent from my S20 FE 5G using Tapatalk
 

 

Edited by thabull

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, thabull said:


 

 


Να πιστοποιήσει δηλαδή κάποιος ότι μετά από 1 χρόνο λειτουργίας, η μπαταρία έχει εργαστασιακό πρόβλημα και να την αλλάξει δωρεάν;
Αυτό υπονοείς;

Sent from my S20 FE 5G using Tapatalk
 

 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν το πάω στην smartec για αλλαγή μπαταρίας π.χ χωρίς να έχω κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα με αυτονομία πριν λήξει η εγγύηση θα ισχύουν αυτές οι τιμές  χωρίς να με πουν το παραμικρό για έλεγχο συσκευής και για πιο λόγο γίνεται αλλαγή μπαταριας

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, sifario said:

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν το πάω στην smartec για αλλαγή μπαταρίας π.χ χωρίς να έχω κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα με αυτονομία πριν λήξει η εγγύηση θα ισχύουν αυτές οι τιμές  χωρίς να με πουν το παραμικρό για έλεγχο συσκευής και για πιο λόγο γίνεται αλλαγή μπαταριας

Από ότι φαίνεται ναι, καθώς ο Alexander_T ανέφερε απάντηση της smartech. Το μόνο που δε γνώριζα από αυτά που έγραψε είανι τι ισχύει για τον πρώτο χρόνο. Αλλά λογικά το κάνουν γιατί ποιος θα πάει τον πρώτο χρόνο να αλλάξει μπαταρία αν αυτή δεν έχει πρόβλημα; Θα πας κατευθείαν λίγο πριν κλείσει ο 2ος και με 22 € θα έχεις  καινούρια μπαταρία για 2-3 χρόνια ακόμη (τουλάχιστον).

Μετά τη λήξη της εγγύησης της συσκευής (δηλαδή μετά τον 3ο χρόνο) το κόστος είναι στην πραγματικότητα 37€ (η αλλαγή μπαταρίας) + 15€ (ο έλεγχος για βλάβες) = 52€. Αν υπάρχει όμως πρόβλημα με το κινητό, αυτά τα 15 συνυπολογίζονται στο τελικό κόστος.

Ο λόγος που γίνεται αυτή η διαβάθμιση με τα έτη είναι η εγγύηση της συσκευής.

Στο 1ο έτος μπορούν να περάσουν και τη μπαταρία στην εγγύηση (ξαναλέω όμως ποιος θα πάει απλά για αλλαγή;)

Στο 2ο σου χρεώνουν τη μπαταρία, αλλά όχι τα εργατικά για άνοιγμα, κλείσιμο, αδιαβροχοποίηση κλπ λόγω εγγύησης συσκευής

Τώρα, πως θα τους προσεγγίσεις αν απλά θέλεις να αλλάξεις τη μπαταρία, είναι ενδεχομένως ένα άλλο θέμα, αλλά πιστεύω ότι αν πεις ότι η μπαταρία σου έχει πέσει και τι μπορεί να γίνει για αυτό, θα πάρεις την απάντηση που έδωσαν. δε θεωρώ από ότι έχω διαβάσει γενικότερα ότι είναι μπαμπούλες 😉  )   

Η δουλειά να γίνει.

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Όχι βέβαια το αντίθετο είναι εξαιρετικό σέρβις και πολύ ευέλικτο θα έλεγα. Βέβαια σε μια συσκευή ελάχιστα δουλεμένη με "σωστούς" κύκλους φόρτισης δεν θα έχει ιδιαίτερη πτώση η απόδοσή της. 

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

On 27/3/2022 at 10:58 ΜΜ, s_wind said:

Ειναι χαζα τα υλικα της υποδοχης με αποτελεσμα η θεση 1 να παλατζαρει ειναι πιο ανοιχτη εχει μεγαλυτερο κενο μιλαμε βεβαια για χιλιοστα .Χρονια αυτο το θεμα παρουσιαζεται κατα καιρους  σε διαφορες συσκευες εγω το παθαινω σχεδον παντα χαχα....Οκ..  Ενω στη θεση 2 το καταλαβαινεις αμεσως κουμπωνει πιο σφιχτα !

Την αλλαγη θεσης καντε τη με ανοιχτα τα δεδομενα να ξαναδιαβασει τα csc του λειτουργικου.

φιλε σευχαριστω για τη συμβουλη δεν μου ξαναβγαλε το μήνυμα no sim.

adok13
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα , ψάχνω τζαμάκι που να έχει ΤΕΛΕΙΑ εφαρμογή στη συσκευή και να μην έχει τρύπα για την σελφι. Να είναι ένα μονοκόμματο τζάμι, υπάρχει κάτι που να το έχετε δοκιμάσει ; 

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

ηρθε αναβαθμιση σε 4.1
 
1,2 γιγα
Σε τι προέλευση; σε γερμανικό που είναι της γυναίκας δεν έχει έρθει..

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόλις εγκατέστησα την 4.1, για να δούμε τι ψάρια θα πιάσουμε με αυτήν!

Στάλθηκε από το SM-G780G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...