Jump to content

Samsung Galaxy S20 FE


baggelispr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πως κανουμε clear cache στο κινητο?
Το έκανα copy paste απο κάπου...

1) Turn off the device.

(Connect with type C cable and connect withpc/laptop only for Android 11 )

2) Press and hold the Volume Up key and the power button.
3) When the Android logo displays, release all keys.
4) Press the Volume down key to navigate and select "Wipe cache partition".
5) Press Power key to select. When the wipe cache partition is complete, Select Reboot System.

Προσοχή μην κάνεις factory reset!

Sent from my SM-G780F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Alexander_T said:

Το έκανα copy paste απο κάπου...

1) Turn off the device.

(Connect with type C cable and connect withpc/laptop only for Android 11 )

2) Press and hold the Volume Up key and the power button.
3) When the Android logo displays, release all keys.
4) Press the Volume down key to navigate and select "Wipe cache partition".
5) Press Power key to select. When the wipe cache partition is complete, Select Reboot System.

Προσοχή μην κάνεις factory reset!

Sent from my SM-G780F using Tapatalk
 

Είναι σωστός ο τρόπος; το κάνουμε; ουσιαστικά σβήνει άχρηστα αρχεία από το κινητό χωρίς να σβήσει εφαρμογές και τα λοιπα αρχεία μας;

Link to comment
Share on other sites

Είναι σωστός ο τρόπος; το κάνουμε; ουσιαστικά σβήνει άχρηστα αρχεία από το κινητό χωρίς να σβήσει εφαρμογές και τα λοιπα αρχεία μας;
Εγώ κάνω wipe cache partition σε κάθε update ακόμα και security update. Το κάνω χρόνια τώρα σε όλα τα κινητά μου και δεν έχω χάσει κάτι από αρχεία και εφαρμογές.
Αλλά το κάνεις με δικιά σου ευθύνη και με προσοχή.
Ας γράψει και κάποιος άλλος που κάνει wipe cache αν θέλει να σε βοηθήσει.

Sent from my SM-G780F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.
Στην κάμερα, στις φωτό, χάθηκε το σηματάκι του scene optimizer?
Εκείνο δηλαδη που ακόμη και στο photo mode να ήσουν, μπορουσες να τραβήξεις φωτο σε night....

Sent from my S20 FE 5G using Tapatalk

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.
Στην κάμερα, στις φωτό, χάθηκε το σηματάκι του scene optimizer?
Εκείνο δηλαδη που ακόμη και στο photo mode να ήσουν, μπορουσες να τραβήξεις φωτο σε night....

Sent from my S20 FE 5G using Tapatalk


Και δω έχει χαθεί παρόλο που στις ρυθμίσεις είναι ενεργό. Μάλλον είναι το Android 12...

Sent from my SM-G780F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας. Εδω και λιγο καιρο στα καλα καθουμενα μου βγαζει οτι δεν υπαρχει καρτα στο κινητο. Αν το κανω επανεκκίνηση καποιες φορες πιανει και αλλες φορες πρεπει να το κανω 2-3 φορες.Γνωριζει κανεις  τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

Βγάλτη καθάρισε την ελαφρώς όπως και όλο το slot και ξανά τοποθέτησε την προσεχτικά. Μου το έκανε κι εμένα ξεκίνησε μια φορά ανά δυο τρεις μέρες και μετά έγινε εντονότερο ουσιαστικά μια και δυο φορές την ημέρα. Έκανα αυτά που σου έγραψα παραπάνω και έκτοτε είμαι κομπλέ, δεν μου το ξανά παρουσίασε. Το έκανα πριν καμιά δεκαριά μέρες ίσως και λιγάκι παραπάνω. 

Απλα να αναφέρω ότι επανεκκίνηση δεν χρειάστηκε ποτέ να κάνω όταν μου το εμφανιζε. Έστρωνε μόνο του ήταν στιγμιαίο μου το έβγαζε ως μήνυμα απλά επανερχόταν άμεσα. Όταν όμως μου το εμφάνισε μια φορά πάνω δε κλήση και έκλεισε η γραμμή  το πήρα απόφαση και έκανα την διαδικασία που έγραψα. Έκτοτε το παραμικρό όπως προανέφερα...αυτά!

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα 

Μετά από 7 μήνες με το s20 fe 5g σκέφτομαι να κάνω μια αλλαγή. 

Ειμαι πολύ ευχαριστημένος όμως με τη συσκευή. 

Τι λέτε; ποια συσκευή να πάρω; 

Το πρώτο πράγμα που περνά από το μυαλό μου είναι να πάω στο Samsung S21 ultra. Βρισκω συσκευές 2μηνων στα 800 ευρω. 

Πέστε καμία γνώμη. Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενδιαφέρει ο τηλεφακός και η φωτεινότατη οθόνη του σε 2Κ ανάλυση αξίζει!! Εγώ τα είχα δίπλα δίπλα για καμιά 20αρια μέρες περίπου τον περασμένο Οκτώβριο. Δεν με βόλεψε το μέγεθος του όπου η λειτουργία του με το ένα χέρι λόγω διαστάσεων και βάρους είναι σχεδόν αδύνατη. Αν έχεις μεγάλες παλάμες, δάχτυλα και δεν σε απασχολεί το μέγεθός του σε συνδυασμό με το ότι λόγω edge οθόνης παρουσιάζει τα γνωστά ακριανά κατά λάθος αγγίγματα τότε χτύπα το! Περιβάλλον χρήσης ουσιαστικά το ίδιο όπως και η όλη εμπειρία χρήσης. Σε ανοίγματα εφαρμογών πήγαιναν κόπια και ορισμένες φορές το Fe 5g ταχύτερο. Να αναφέρω ότι δεν κάνω περιορισμούς, δηλαδή πάντα μέγιστη ανάλυση και μόνο 120hz τα 60 είναι σαν να μην υπάρχουν καν σαν επιλογή. Μπαταρία το Fe 5g ήταν καλύτερο. Το s21U δεν το λες άσχημο σε καμία περίπτωση όμως θες τα 2Κ θες η μεγαλύτερη και φωτεινότερη οθόνη του έχανε ... Για το ένα κινητό είχα δώσει 480 ευρώ καινούργιο (fe) και για το s21U 840 ευρώ τότε για την έκδοση 8/256 και ήταν ελαφρώς μεταχειρισμένο δύο εβδομάδων.

Αναλογικά λοιπόν για τα θέλω μου είναι ευνόητο ότι κράτησα και δεν το μετάνιωσα καθόλου μα καθόλου το fe 5g

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για αυτά που έγραψες. Έπιασες την ουσία. 

Αυτο που θα ήθελα είναι να μπορούσα να το έβλεπα από κοντά βασικά για να έχω μια άποψη. Δε νομίζω να με πειράζει το μέγεθος αλλά επειδή είναι αρκετά τα χρήματα θα ήθελα να το έβλεπα από κοντά. 

Δυστυχώς είμαι σε νησί και εδώ ούτε σε ψεύτικο δεν υπάρχει 

 

Εκανα και μια σκέψη για το s21 fe αλλά δε νομίζω να αξίζει τόσο αυτή η αλλαγή 

Edited by patrik
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως αξίζει, θα δεις μια πλούσια πολύ φωτεινή οθόνη ( ειδικά κάτω από το ήλιο φαίνεται η σημαντική διαφορά) και εφόσον δίνεις βάρος στο ζουμ τότε θα σε ευχαριστήσει διπλά! Εγώ βλέπω να μένω για πολύ καιρό με το fe 5g είναι ωραίο μαζεμένο ελαφρύ ο σναπ865 άψογος. Για το καλοκαίρι που δίνω βάση σε μια πραγματικά πολλη φωτεινή οθόνη πήρα πρόσφατα σε δελεαστική τιμή το Mi 11i. Έχω απλά ενθουσιαστεί, το έχω κοντά στο μήνα, όμως είμαι εξοικειωμένος με το miui. Το πήρα όπως ανέφερα για την φωτεινή του οθόνη (1300nits) και με εξέπληξε ευχάριστα. Το πάχος του 7.9 ή 7.8mm αν θυμάμαι καλά, ο 888 πύραυλος   μπαταρία καλή, κάμερες καλές και η μεγαλύτερη έκπληξη μαζί με την οθόνη η τελείως σμουθ λειτουργία του με φουλ gestures σε theme ios 13 X Pro. Βε-λου-δι-να όλα! Μενού ίντερνετ browsing (πάντα Samsung browser τίποτε άλλο) και ο καλύτερος ήχος που έχω ακούσει από ηχεία σε κινητό ( όχι δεν είναι το Mi 11, το i είναι δίχως το brand name Harman Kardon). Το μοναδικό μείον είναι η μη δυνατότητα επιλογής manually Pro mode video και η ασύρματη φόρτιση. Εμένα με βολεύουν πολύ τα Google messages,  dialer , keyboard (Gboard)  το samsung ψάχνει τις μισές λέξεις και Dolby atmos έχει και μια τυπική αδιαβροχοποίηση για σκόνη σταγόνες νερού κλπ , συσκευή  8/256 GB στα 350 ευρώ του κουτιού με έξτρα άριστα τοποθετημένο γυαλί...ότι πρέπει για παραλία και σε frosty white να ξεφεύγουμε απ  την συνηθισμένη μαυρίλα που επιλέγουμε συνήθως.

Κάνε υπέρβαση και χτύπα το s21U ,εγώ 800αρια δεν δίνω όταν αποκλειστικά και μόνο αυτό που αξιοποιώ και έχω  ως προτεραιότητα την φωτεινή οθόνη για τα μάτια μου. Για  φωτογραφίες έχω πλούσιο εξοπλισμό με αρκετά σώματα dslr και μια ντουζίνα φακούς. 

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα 

Σήμερα έβαλα κάρτα στην q και προσπάθησα να στείλω SMS στο 12410 για να ενεργοποιηθεί το πακέτο. 

Το SMS ομως δεν πάει με τίποτα. Πήρα στην q αλλά και πάλι τίποτα. 

Μου λέει αδύνατη η αποστολή μηνύματος 

Τελικά έβγαλα τη sim την έβαλα σε άλλη συσκευή και έστειλα το sms

Τι να φταίει ρε παιδιά; 

Εκανα επανεκκίνηση Δοκίμασα να στείλω πάλι SMS στο 12410 και πάλι δε στέλνει 

Στέλνω SMS στο 1225 που μου λέει το χρήμ. υπόλοιπο και εκεί πάει κανονικά 

Edited by patrik
Link to comment
Share on other sites

Στο S20 fe 5g της γυναίκας μου που το έχει 2-3 μήνες τη τελευταία βδομάδα της κολλάει η αφή μια φορά τη μέρα , βασικά σαν να κολλάει το τηλέφωνο είναι. Μόνο η κουρτίνα από πάνω κατεβαίνει. Δε πατιέται η οθόνη πουθενά και διορθώνεται με reboot. Εχει κανείς το ίδιο πρόβλημα;

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κανένα θέμα απολύτως.

Την 12 έκδοση έχει περασμένη με one Ui 4;

Αν ναι κι εφόσον λογικά την περάσατε ΟΤΑ θα πρότεινα ένα wipe cache μέσω recovery. Αν συνεχιστεί και ενταθεί το φαινόμενο τότε κατέγραψε το με κάποιο βίντεο και στείλτε το Smartec.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Ούτε το δικό μου εχει κάποιο θέμα με την αφή. 

Οσον αφορά τα 5 ψηφία νομίζω εδώ και καιρό τα έχω μπλοκάρει. 

Αλλά κάτι άλλο έχω κάνει τώρα και δεν ξέρω τι

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κανένα θέμα απολύτως.
Την 12 έκδοση έχει περασμένη με one Ui 4;
Αν ναι κι εφόσον λογικά την περάσατε ΟΤΑ θα πρότεινα ένα wipe cache μέσω recovery. Αν συνεχιστεί και ενταθεί το φαινόμενο τότε κατέγραψε το με κάποιο βίντεο και στείλτε το Smartec.
Πατάω power + volume up αλλα δε μπαίνει recovery. Καμιά ιδέα;

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σύνδεσε το με καλώδιο αφού έχεις κλείσει πρώτα την συσκευή με κάποιο pc , laptop 💻απλά επαναλαμβάνω όταν το κλείσεις σύνδεσε του τo καλώδιο του με κάποιο pc laptop και μετά κάνε την διαδικασία που περιγράφεις με το power button and volume up ταυτόχρονα 

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Σύνδεσε το με καλώδιο αφού έχεις κλείσει πρώτα την συσκευή με κάποιο pc , laptop απλά επαναλαμβάνω όταν το κλείσεις σύνδεσε του τo καλώδιο του με κάποιο pc laptop και μετά κάνε την διαδικασία που περιγράφεις με το power button and volume up ταυτόχρονα 
Σε ευχαριστώ

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα 

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η συσκευή μου δεν μπορεί να στείλει sms στο 12410 για ανανέωση στην  q. 

Εβαλα τη sim σε άλλη συσκευή και στέλνει κανονικά το sms. Οπότε δεν έχει φραγή. 

Κοίταξα μήπως έχω κάνει κάνει αποκλεισμό του αριθμού στις ρυθμίσεις sms αλλά τίποτα δεν υπάρχει και εκεί. 

Τι άλλο μπορώ να κάνω;

Για να γλιτώσω την επαναφορά σε εργοστασιακες ρυθμίσεις; 

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έσκασε!
Καλησπέρα. 13f29ed452d2113dc57eaf88db1c5a86.jpg

My S20 Fe 5g is Awesome

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Κομπλέ patches Φλεβάρη και ενημέρωση Google play Ιανουαρίου ✌️ πριν λίγο την πέρασα... εγγύηση Sammy.

Μου έχουν προτείνει αγορά του κινητού μου το οποίο το έχω ένα χρόνο περίπου. Μα την Παναγία δεν ξέρω τί να κάνω αλλά το κυριότερο τί να πάρω;; Σε s21u δεν ξανά πάω ,το είχα δοκιμάσει για καμιά 20αρια μέρες τον περασμένο Οκτώβριο και δεν με ενθουσίασε για τα θέλω μου. Το μέγεθος το βάρος του αποτρεπτικοί παράγοντες, ο τηλεφακός δεν τον χρησιμοποιώ ούτε κατά βάση τις κάμερες. Έχει μια εξαιρετική οθόνη φωτεινή όμως και αυτή η LTPO λειτουργία της με άφησε με ανάμικτα συναισθήματα συναισθήματα ώρες ώρες παρουσίαζε ελαφριά κομπιασματα . Σκεφτόμουν το 21 fe όμως τα reviews είναι αποκαρδιωτικά όσον αφορά την διάρκεια της μπαταρίας. Απ'την άλλη είναι μαζεμένο κι έχει και μη μεταβλητού ρυθμού επιλογή των hz δηλαδή δεν είναι LTPO. Πραγματικά είμαι σε δίλημμα και μπερδεμένος... βλέπω να παίρνω καμιά νέα θηκουλα για το fe 5g μου 🤭😁 

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αν θα άλλαζα θα πήγαινα σε κάποιο απο τα ultra λόγω τηλεφακού. Αλλά για να βγάλεις μια αξιόλογη φωτο με τον τηλεφακό απαιτείται μπόλικο φως, άπνοια ή χρήση τρίποδα. Διότι στο x10 ζουμ το κάδρο χορεύει όσο σταθερό χέρι και να έχεις.


Στάλθηκε από το SM-G781B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...