Jump to content

Samsung Galaxy S20 FE


baggelispr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

7 minutes ago, thabull said:

Η φωτογραφία και το βίντεο έχουν 2 διαφορετικές φιλοσοφίες ως προς το ερώτημα που θέτεις.

Καταρχήν δεν υπάρχει "ιδανικό". Εξαρτάται αποκλειστικά από εσένα και αυτά που θέλεις και σου αρέσουν. Επίσης εξαρτάται από το αν έχεις χρόνο να επεξεργάζεσαι τις φωτό ή τα βίντεο.

Φωτό

Η μεγαλύτερη δυνατή ανάλυση (τα 12mp που αναφέρονται σαν "capcity" της κάμερας) τα παίρνεις με το 3:4. Οποιαδήποτε άλλη διάσταση αν διαλέξεις ουσιαστικά λειτουργεί σαν να γίνεται crop στα 3:4. Άρα αν έχεις χρόνο για επεξεργασία της φωτογραφίας, καλύτερα να χρησιμοποιείς τα 3:4 γιατί μετά μπορείς να cropάρεις εσύ τη φωτό όπως σου αρέσει και το τμήμα που σου αρέσει.

Βέβαια κάθε διάσταση δίνει και το δικό της μέγεθος (σε Mb) στη φωτογραφία

Το θέμα των φωτό είναι καθαρά τεχνικό καθώς αφορά στις δυνατότητες της κάμερας και πως αυτή συμπεριφέρεται. Η περίπτωση των video δεν έχει να κάνει με τις δυνατότητες της κάμερας, καθώς αυτές είναι συγκεκριμένες, αλλά με τις επιλογές λήψης.

Video

Στην περίπτωση του video, δεν τίθεται θέμα διάστασης σε επίπεδο 3:4 ή 9:16, αλλά ανάλυσης (δηλαδή hd, full hd, 4k, 8k κλπ), όπως επίσης και σε frame rate (15 fps, 30 fps, 60 fps κλπ)

Το frame rate θα σου δώσει μια πιο cinematic εικόνα (με χρήση π.χ. 24fps) ή πιο ρεαλιστική και χωρίς πολύ bluring στην κίνηση (αν χρησιμοποιήσεις π.χ. 60fps). Έχε υπόψη ότι οι ταινίες που παρακολουθούμε είναι σε 24 fps.

Εδώ δεν υπάρχει βέλτιστο ή "ιδανικό" καθώς είναι θέμα αποκλειστικά της αισθητικής σου.  Η μόνη περίπτωση είναι αν θέλεις να τραβήξεις κάτι εκείνη τη στιγμή και σε επεξεργασία αργότερα να το κάνεις slow motion, οπότε πρέπει να πας σε 60, 120 κλπ fps και με την επεξεργασία να το επιβραδύνεις.

Όσο αφορά στην ανάλυση (720p, 1080p, 4k, 8k), εδώ η λογική είναι ίδια με τη φωτό. Αν θέλεις να επεξεργαστείς το video μετά και η τελική σου ανάλυση να είναι π.χ. 1080p τότε καλό είναι οι λήψεις σου να είναι σε υψηλότερη ανάλυση (π.χ. 4k) γιατί σε αυτή την περίπτωση μπορείς να χαμηλώσεις ανάλυση χωρίς προφανώς να χάσεςι ποιότητα. Το ανάποδο δεν γίνεται (ένα video 1080p να το κάνεις 4Κ χωρίς να χάσεις ποιότητα).

Αυτά τα πολύ βασικά. Για περισσότερες πληροφορίες έχει εκατομμύρια videaκια tutorials στο youtube για mobile photoshoting ή video capturing..... (αυτά που γράφω είνια τα πολύ βασικά. Δυστυχώς δε μπορώ να περάσω όλη αυτή την πληροφορία εδώ.... 😃

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου, διαβαζω και ψαχνω και στο ιντερνετ αλλα μεσα σε λιγες γραμμες που τα αποσαφήνισες πληρως. Επομενως ο κανονας ειναι 3:4 για φωτογραφια και 16:9 για βιντεο. 

Τωρα για να επιτυχω το καλυτερο αποτελεσμα (κριτηριο ειναι το smoothness video απο iphone που εχω δει ειναι η αληθεια...) για το βιντεο, αξιζει να επιλεγω την σταθεροποιηση βιντεο που εχει ως αποτελεσμα να ριχνει...τη ποιοτητα στο UHD 30fps? Επισης στη συγκεκριμενη περιπτωση εχουμε χρηση και του ευρυγωνιου φακου. Ενω, αν ανεβουμε σε ποιοτητα, UHD 60 fps χανω τον ευρυγωνιο, ειναι πολυ μεγαλη η διαφορα ομως σε ποιοτητα? Το αντικειμενο προς φωτογραφιση, social αναρτησεις απο τοπια, εκδηλωσεις, παιδικές δραστηριοτητες. Ευχαριστω και παλι για τις πληροφοριες σου.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, bekatakis said:

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου, διαβαζω και ψαχνω και στο ιντερνετ αλλα μεσα σε λιγες γραμμες που τα αποσαφήνισες πληρως. Επομενως ο κανονας ειναι 3:4 για φωτογραφια και 16:9 για βιντεο. 

Τωρα για να επιτυχω το καλυτερο αποτελεσμα (κριτηριο ειναι το smoothness video απο iphone που εχω δει ειναι η αληθεια...) για το βιντεο, αξιζει να επιλεγω την σταθεροποιηση βιντεο που εχει ως αποτελεσμα να ριχνει...τη ποιοτητα στο UHD 30fps? Επισης στη συγκεκριμενη περιπτωση εχουμε χρηση και του ευρυγωνιου φακου. Ενω, αν ανεβουμε σε ποιοτητα, UHD 60 fps χανω τον ευρυγωνιο, ειναι πολυ μεγαλη η διαφορα ομως σε ποιοτητα? Το αντικειμενο προς φωτογραφιση, social αναρτησεις απο τοπια, εκδηλωσεις, παιδικές δραστηριοτητες. Ευχαριστω και παλι για τις πληροφοριες σου.

Παρακαλώ.... χαίρομαι που βοήθησα. Η επανάληψη όμως είναι η μητέρα της μάθησης. Σωστά τα είπες για τη φωτό. Για το video πρέπει να τα ξαναπούμε (αν και κατά τη γνώμη μου παίρνεις τη σωστή απόφαση).

Στο video η επιλογή 3:4 kai 9:16 δεν παίζει ρόλο στην ποιότητα. Έχει να κάνει με το πως σου αρέσει να τα παρακολουθείς. Όλες οι συσκευές (εκτός τηλεφώνων) χρησιμοποιούν την 16:9 διάσταση, οπότε...... απλά αν θες να ανεβάσεις βιντεάκι στο ινστα θα πας σε άλλη διάσταση (εκτός αν είμαι outdated.... χαχαχαχα)

30 και 60fps δεν έχουν ποιοτική διαφορά σε επίπεδο το ένα να είναι καλύτερο από το άλλο. Σκέψου ότι όπως σου είπα οι ταινίες που παρακολουθούμε είναι σε 24 fps. Όλος ο κινηματογράφος είναι σε 24 fps. Εδώ θα πρέπει να τραβήξεις λήψεις και να δεις τι σου αρέσει καλύτερα.

Κατά την προσωπική μου άποψη, όταν κινείσαι δεν αξίζει ο κόπος να θυσιάσεις το stabilization για το frame rate.

Για το βίντεο, πρέπει (αν πραγματικά σου αρέσει) να ξοδέψεις χρόνο σε tutorials για να καταλάβεις ακριβώς τι παίζει.

Επίσης επειδή η συζήτηση αρχίζει και ξεφεύγει από το θέμα του νήματος και δεν έχει να κάνει πλέον με το τηλέφωνο, αλλά γενικότερα περί φωτογραφίας και video, και για να μην κουράζουμε εδώ, αν χρειάζεσαι κάτι στείλε μυν.....

Edited by thabull

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

On 10/12/2021 at 8:37 ΠΜ, johnnyman25 said:

Καλημέρα παιδιά.
Μας ξέχασε η σαμμυ αυτό τον μήνα...

My S20 FE 5G is Awesome
 

Έτσι φαίνεται...όμως απλά να αναφέρω μια δική μου εμπειρία. Εγώ συνήθως κλείνω τις συσκευές μου τη νύχτα καθαρά για προσωπικούς λόγους. Εχθές επειδή  ήθελα να έχω εικόνα της ώρας το άφησα ανοιχτό και  κοιμήθηκα γύρω στις 12 κ μισή τα μεσάνυχτα. Τότε το ποσοστό ήταν στο 76% και τώρα που γράφω είναι στο 72%.!!

Απίστευτη δουλίτσα από την θεία σαμμυ, ας μην το  χαλάσουν με το καινούργιο Ui, εκεί ακριβώς ήθελα να καταλήξω. Άσε τα υπόλοιπα που λειτουργούν τελείως απροβλημάτιστα...εν αναμονή λοιπόν. 

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για τα σεντόνια @thabull

Δεν θα έλεγα ότι είναι κουραστικά προσωπικά αλλά ενδιαφέροντα.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ κάτι με τη σειρά μου αφού θίξαμε αυτό το θέμα.

1)Προσπαθώ να βγάλω φώτο φίλους, ζώα, παιδιά αλλά με την ελάχιστη κίνηση μου χαλάει η εικόνα. Εκτός από manual, γιατί είναι φωτογραφία της στιγμής, υπάρχει κάποια λύση; με pixel και iphone δε θυμάμαι να είχα αυτό το πρόβλημα.

 

2)Επίσης ήθελα να ρωτήσω με τον telephoto όταν παω να τραβήξω νιώθω ότι δεν έχει ois στο gsmarena αναφέρει ότι έχει ποια είναι η δικιά σας εμπειρία; 

3)τέλος τρώω πολυ συχνά κρας στο oneui home και ενώ εχω κάνει clear cache και data δεν είδα κάποια βελτίωση απλά με το τελευταίο update είναι πιο σπάνιο το φαινόμενο. 

Edited by Cutthroat
Link to comment
Share on other sites

On 11/12/2021 at 10:35 ΜΜ, Cutthroat said:

Ευχαριστούμε για τα σεντόνια @thabull

Δεν θα έλεγα ότι είναι κουραστικά προσωπικά αλλά ενδιαφέροντα.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ κάτι με τη σειρά μου αφού θίξαμε αυτό το θέμα.

1)Προσπαθώ να βγάλω φώτο φίλους, ζώα, παιδιά αλλά με την ελάχιστη κίνηση μου χαλάει η εικόνα. Εκτός από manual, γιατί είναι φωτογραφία της στιγμής, υπάρχει κάποια λύση; με pixel και iphone δε θυμάμαι να είχα αυτό το πρόβλημα.

 

2)Επίσης ήθελα να ρωτήσω με τον telephoto όταν παω να τραβήξω νιώθω ότι δεν έχει ois στο gsmarena αναφέρει ότι έχει ποια είναι η δικιά σας εμπειρία; 

3)τέλος τρώω πολυ συχνά κρας στο oneui home και ενώ εχω κάνει clear cache και data δεν είδα κάποια βελτίωση απλά με το τελευταίο update είναι πιο σπάνιο το φαινόμενο. 

Χαίρομαι....

Sorry για την καθυστερημένη απάντηση.....

1. τι ακριβώς εννοείς με το "χαλάει" με την ελάχιστη κίνηση? 

2. ois δεν υπάρχει σε φωτογραφία. (Τουλάχιστον από όσο γνωρίζω). Τώρα αν εννοείς σε video, έχε υπόψη ότι όταν είσαι σε zomm η παραμικρή και ανεπαίσθητη κίνηση με το zomm φαίνεται σεισμός 10R..... Δεν ξέρω αν το ois μπορεί να κάνει κάτι

3. Εννοείς με την κάμερα τρώει κρασάρισμα; Αν ναι, τότε περίμενε το update... μάλλον δεν "έκατσε" κάτι καλά, αν και πιστεύω ότι άλλη εφαρμογή στην κάνει τη δουλειά.....

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα στην καμερα του S20 fe εαν εχει το παρακατω θα σου τραβηξει ενα σετ απο φωτο στην κινηση και θα διαλεξεις αυτη που θες .

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

On 13/12/2021 at 7:17 ΜΜ, thabull said:

Χαίρομαι....

Sorry για την καθυστερημένη απάντηση.....

1. τι ακριβώς εννοείς με το "χαλάει" με την ελάχιστη κίνηση? 

2. ois δεν υπάρχει σε φωτογραφία. (Τουλάχιστον από όσο γνωρίζω). Τώρα αν εννοείς σε video, έχε υπόψη ότι όταν είσαι σε zomm η παραμικρή και ανεπαίσθητη κίνηση με το zomm φαίνεται σεισμός 10R..... Δεν ξέρω αν το ois μπορεί να κάνει κάτι

3. Εννοείς με την κάμερα τρώει κρασάρισμα; Αν ναι, τότε περίμενε το update... μάλλον δεν "έκατσε" κάτι καλά, αν και πιστεύω ότι άλλη εφαρμογή στην κάνει τη δουλειά.....

1.Βγαίνει θολή, κουνημένη. Ειδικά όταν μειώνεται λίγο ο φωτισμός

2. Κατάλαβα. Σίγουρα παίζει ρόλο και αυτό και επειδή είναι ίσως 3χ ενώ πριν είχα λιγότερο. αλλά και πάλι περίμενα κάτι καλύτερο. οκει τότε.

3. οχι οχι άσχετο με την κάμερα ο launcher κρασαρει. το oneui home

On 13/12/2021 at 9:20 ΜΜ, s_wind said:

Κοιτα στην καμερα του S20 fe εαν εχει το παρακατω θα σου τραβηξει ενα σετ απο φωτο στην κινηση και θα διαλεξεις αυτη που θες .

spacer.png

το motion photo λες ε; ναι ναι έτσι το κάνω και εγώ αλλά έλεγα μήπως υπάρχει κάτι άλλο. μάλλον θα πρέπει να αρκεστώ σε αυτό.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια και τους δυο!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα στην καμερα του S20 fe εαν εχει το παρακατω θα σου τραβηξει ενα σετ απο φωτο στην κινηση και θα διαλεξεις αυτη που θες .
266316593_4739415959452303_51698291754295200_n.jpg?_nc_cat=107&ccb=1-5&_nc_sid=110474&efg=eyJpIjoidCJ9&_nc_ohc=0SOsu4I4m5oAX-7NFUb&_nc_ht=scontent.fath5-1.fna&oh=00_AT-4sKya18p7zQ0z62HkD_5b-AKdaoLzznwPjPOBlrH5DQ&oe=61BC4358
πως διαλέγεις μετά αυτήν που θες; για βοήθα λίγο!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

περιμενω αυριο το 5G καμια προταση για screen protector τζαμακι?

υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, GMF80 said:

Αν βρεις της X-One ειναι το καλυτερο για μενα. 

βρισκω μονο σε μεμβρανη....

υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Κριμα..Το εχω βαλει 2 φορες στο S20+ (το εχω 19 μηνες) κ ειναι το καλυτερο τζαμακι που εχει περασει απο τα χερια μου.

Link to comment
Share on other sites

προερχομαι απο το S10  ο λογος που αποφασισα την αλλαγη μετα απο 2 χρονια ειναι η μπαταρια του S10  ξερω οτι θα χασω σε οθονη και μνημη αλλα δεν πειραζει επιπλεον ηθελα 5G. Με την χρηση που κανω δεν ξεπερναω τα 4.5gb ram

υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα χρόνια πολλά.. με το update Δεκεμβρίου τι γίνεται ρε παιδια; κοντευει να βγει ο μήνας και ακόμα τίποτα

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Ουτε στο S20+ εχει ερθει που του Νοεμβρη ηρθε στις 3 του μηνα. Πιθανον να περιμενουν να το βγαλουν μαζι με το One Ui 4.0... Οπως και να εχει δεν με πειραζει. Θα ερθει καποια στιγμη...

Link to comment
Share on other sites

Θα αργησει λιγο ακομα το One UI 4 ...

Αναβάλλεται ξανά η μεγάλη One UI 4 αναβάθμιση για τα Samsung smartphones - Unboxholics.com

 

Edit: Αρχισε το roll out του update δεκεμβριου για το G-780F

Download Samsung Galaxy S20 FE SM-G780G firmware (sammobile.com)

Edited by stxio
more info

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έσκασε oneui 4 s20 fe 5g Switzerland csc!3bc46a6f6a7a36919f0ce02e0d9d0ae5.jpg

My S20 FE 5G is Awesome

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Moλις εγινε επαναφορα και στηνεται απο την αρχη!

Αντε να δουμε!

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

On 28/12/2021 at 10:08 ΜΜ, johnnyman25 said:

Moλις εγινε επαναφορα και στηνεται απο την αρχη!

Αντε να δουμε!

Την πέρασες? Πως σου φαίνεται αρχικά? Εντυπώσεις?

Είμαστε στην αναμονή εδώ  😛 

 

3 ώρες πριν, nantofs said:

Για να δούμε με την αναβάθμιση θα κρατάει η μπαταρία παραπάνω 

Έχεις θέμα με μπαταρία στο S20 FE? Εμένα ακομα δεν το έχω καταφέρει να φτάσει κάτω απο 20% μέχρι το βράδυ.

Απο το Realme GT πχ που είχα πριν τουλάχιστον 30% επάνω ειναι .

Samsung S20 FE 

Snapdragon edition

Link to comment
Share on other sites

Πάντα είχε θέμα με μπαταρία και σήμα κινητής λογικά με την αναβάθμιση θα στρώσει. Αλλιώς πέταμα 

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, nantofs said:

Πάντα είχε θέμα με μπαταρία και σήμα κινητής λογικά με την αναβάθμιση θα στρώσει. Αλλιώς πέταμα 

Μάλλον για άλλο κινητό θα λες. Καμία σχέση με το δικό μου S20 FE. Μήπως να το πηγαίνες service?

Samsung S20 FE 

Snapdragon edition

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, jimpsar said:

Μάλλον για άλλο κινητό θα λες. Καμία σχέση με το δικό μου S20 FE. Μήπως να το πηγαίνες service?

Συμφωνώ απολύτως.....

 

Μήπως επίσης υπάρχει καμιά εφαρμογή που δεν έχει κάτσει καλά και τραβάει μπαταρία? Πρόσφατα εγκατέστησα 1-2 εφαρμογές και κατά τη διάρκεια της μέρας δε μου άρεσε η συμπεριφορά της μπαταρίας. Με το που τις απεγκατέστησα (ούτως ή άλλως ήταν απλά για δοκιμή) η μπαταρία επέστρεψε στα φυσιολογικά της.

Edited by thabull

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω παιδιά γιατί το έστειλα 3 φορές service. Την πρώτη φορά άλλαξαν πλακέτα, την δεύτερη φορά αλλάξαν μπαταρία πλακέτα και θύρα φόρτισης και την τρίτη φορά είπαν ότι πέρασε όλα τα τεστ. Δηλαδή μετά από όλα αυτά πάλι μπαταρία την τρώει σχετικά γρήγορα και σήμα σχεδόν τίποτα 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...