Jump to content

Samsung Galaxy S20 FE


baggelispr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το 5G σε αυτή τη τιμή… εννοείται ότι το παίρνεις χωρίς δεύτερη σκέψη.
Εννοείται το έκανα παραγγελία επιτόπου και το πήρα. Το είχαν βάλει 2 3 μαγαζιά σε αυτή τη τιμή αλλά δε το πρόλαβα σε 5 λεπτά το έβγαλαν ξανά. Κάτι μου είπαν ότι το σκρουτζ κατεβάζει μόνο του την τιμή... Περίμενα λίγο ακόμα το κατεβάζει άλλο μαγαζί, το κάνω παραγγελία να κατοχυρώσω την τιμή ε και το τσίμπησα... Εντωμεταξύ το κοιτάω μήπως πέσει ένα μήνα τώρα για αγορά και την ημέρα που θα πήγαινα να το πάρω στα 550 επειδή δεν μπορούσα να περιμένω άλλο, έπρεπε να αγοραστεί, πέφτει 70€. Καλή φάση λέω..

Sent from my SM-G988B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αποφάσισα να το πάρω. 

Απλώς δεν ξέρω ακόμα από θέμα προστασίας θήκης και tempered glass ποιας εταιρείας να βάλω. 

Nillkin ή Spigen? 

Αν τις έχετε δοκιμάσει θα ήθελα να διαβάσω τις γνώμες σας και ποια προτείνετε 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
2 ώρες πριν, aviador said:

Αποφάσισα να το πάρω. 

Απλώς δεν ξέρω ακόμα από θέμα προστασίας θήκης και tempered glass ποιας εταιρείας να βάλω. 

Nillkin ή Spigen? 

Αν τις έχετε δοκιμάσει θα ήθελα να διαβάσω τις γνώμες σας και ποια προτείνετε 

ESR, Spigen, Nillkin, είναι επώνυμα και είναι μια χαρά. Απέφευγε αυτά τα no name που κυκλοφορούν γιατί η αίσθηση και η εφαρμογή που προσφέρουν δεν είναι η ίδια.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Και μόνο που " ξημερώνει" 2022 και πολλοί ακόμη επιλέγουν την σειρά s20 Fe δείχνει πόσο λίγα έδωσε η Samsung στην σειρά της s21 πλην βέβαια του s21 ultra. Αν δε λάβουμε υπόψη μας τα διάφορα που γράφονται για το νέο s21 Fe τότε η επιλογή fe 5g ακόμη και 4g με τον 865 δείχνει καλύτερη ειδικά σε αυτές τις τιμές black Friday.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Για να ανεβασει το Ultra η Samsung δυστυχως εριξε το plus και το απλο.  Εκει πιστευω προτιμας ανετα το καλυτερο της σειρας A η το FE.

Εγω με το S20+  ακομα εχω δρομο μπροστα και δεν θα πληρωνα για το επομενο τα λεφτα που ζηταει για το Ultra... Πιθανον το επομενο να ειναι το καλυτερο VFM της...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
21 ώρες πριν, konakis said:

η επιλογή fe 5g ακόμη και 4g με τον 865 δείχνει καλύτερη ειδικά σε αυτές τις τιμές black Friday.

Μια διευκρίνιση για το 4G…  η έκδοση με τον Snapdragon 865 είναι το G780G και η έκδοση με τον Exynos 990 είναι το G780F.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η έκδοση 5G με 8gb RAM δεν δείχνει να πέφτει με τίποτα.
Θα κρατήσει άραγε το κινητό για 3-4 χρόνια με μόνο 6GB?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
7 minutes ago, ZAMPON7 said:

Δυστυχώς η έκδοση 5G με 8gb RAM δεν δείχνει να πέφτει με τίποτα.
Θα κρατήσει άραγε το κινητό για 3-4 χρόνια με μόνο 6GB?

Προσωπική εκτίμηση είναι ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Ακόμα και σήμερα μια χαρά δουλεύουν συσκευές με 4GB RAM.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, ZAMPON7 said:

Δυστυχώς η έκδοση 5G με 8gb RAM δεν δείχνει να πέφτει με τίποτα.
Θα κρατήσει άραγε το κινητό για 3-4 χρόνια με μόνο 6GB?

Εκτός του ότι η συγκεκριμένη έκδοση δεν εισάγεται επίσημα στην Ελλάδα (αυτή την εντύπωση έχω), η Samsung δίνει στις συσκευές της μέσω αναβάθμισης τη λειτουργία RAM plus, όπου δεσμεύει 4GB της ROM και τα χρησιμοποιεί ως RAM.

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, ZAMPON7 said:

Δυστυχώς η έκδοση 5G με 8gb RAM δεν δείχνει να πέφτει με τίποτα.
Θα κρατήσει άραγε το κινητό για 3-4 χρόνια με μόνο 6GB?

1 χρονο με το 5G ουδεποτε αντιμετωπισα προβλημα με τη ram. Παραθετω και ενα screenshot του τελευταιου μηνα. 

Εδω ακομη αντεχουν συσκευες με 3-4giga

Screenshot_20211123-023437_Memory Guardian.jpg

Edited by lazyd2
Link to comment
Share on other sites

έχει κανείς δοκιμάσει να φορτίσει με το κινητό το galaxy watch 4; για μένα θα ήταν μεγάλο υπέρ ενάντια στο 1+ 8T που επίσης κοιτάζω...

Link to comment
Share on other sites

On 22/11/2021 at 12:38 ΜΜ, stefan_city said:

Εκτός του ότι η συγκεκριμένη έκδοση δεν εισάγεται επίσημα στην Ελλάδα (αυτή την εντύπωση έχω), η Samsung δίνει στις συσκευές της μέσω αναβάθμισης τη λειτουργία RAM plus, όπου δεσμεύει 4GB της ROM και τα χρησιμοποιεί ως RAM.

Α, δεν ο ήξερα αυτό! Νόμιζα πως μόνο η Xiaomi το έδινε ( με την λειτουργία επέκταση μνήμης) που έχω και στο Mi 10T μου. Σε ευχαριστώ για την επισήμανση αν και όπως ανέφερα και παραπάνω η συσκευή πραγματικά φυσάει και ουσιαστικά με την καμία δεν θα καταλάβει κάποιος και να αισθανθεί έλλειψη ραμ. Φοβερή δουλειά η σαμμυ...

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

έχει κανείς δοκιμάσει να φορτίσει με το κινητό το galaxy watch 4; για μένα θα ήταν μεγάλο υπέρ ενάντια στο 1+ 8T που επίσης κοιτάζω...
Το active 2 που έχω το φορτίζει κανονικά.

My S20 FE 5G is Awesome

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα το βήμα και το παρήγγειλα και εγώ από τον Γερμανό και το περιμένω. 

Έχετε να προτείνετε καποια οικονομική και δοκιμασμένη βάση για ασύρματη φόρτιση; αν ταυτόχρονα μπορεί να φορτίζει και το GW4 θα ήταν σούπερ!

Επίσης μπορώ να χρησιμοποιήσω οποιονδήποτε φορτιστη 25W για γρηγορότερη φόρτιση ή πρέπει να είναι samsung?

Edited by smyrali
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είναι Samsung (fast charging) ή να υποστηρίζει usb Power delivery 3.0

 

Τι σημαίνει δοκιμασμένη βάση; νομίζω παίρνεις ανάλογα τα γούστα σου και τα specs 

Edited by Cutthroat
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είναι Samsung (fast charging) ή να υποστηρίζει usb Power delivery 3.0
 
Τι σημαίνει δοκιμασμένη βάση; νομίζω παίρνεις ανάλογα τα γούστα σου και τα specs 
Θα ήθελα να φορτίζει και το GW4 και το τηλέφωνο με 15w ισχύ.

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και μόνο που " ξημερώνει" 2022 και πολλοί ακόμη επιλέγουν την σειρά s20 Fe δείχνει πόσο λίγα έδωσε η Samsung στην σειρά της s21 πλην βέβαια του s21 ultra.


Για να ανεβασει το Ultra η Samsung δυστυχως εριξε το plus και το απλο.  Εκει πιστευω προτιμας ανετα το καλυτερο της σειρας A η το FE.

Δε συμφωνώ ρε παιδιά.
Το ότι η Samsung δεν του έδωσε κάποια τρομερή αναβάθμιση σε σχέση με το S20, αυτό δεν το καθιστά αυτόματα και σκάρτο.
Το S21 είναι γενικά ένα εξαιρετικό κινητό, πόσο μάλλον δε όταν το συγκρίνουμε με το S20 FE. Τα είχα και τα δύο (το S21 ακόμα το έχω) και θεωρώ ότι έστω και στα σημεία, υπερτερεί του S20 FE.
Πέρα από το μέγεθος και το βάρος που εγώ τα θεωρώ ιδανικά (αλλά αυτό είναι υποκειμενικό), είναι ένα κλικ καλύτερο και στις φωτό.
ΟΚ, έχουμε τον exynos που όλους μας ξενερώνει, αλλά το έχουμε συνηθίσει πια. Σειρά S=exynos

Ειδικά όταν όλη την προηγούμενη εβδομάδα έπαιζε στον Γερμανό στα €550 με κάρτα Eurobank, το θεωρώ κουτό να πάει κάποιος να δώσει €490 για το S20 FE.
Άποψη μου πάντα, έτσι;


Sent from my Pixel 5

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, jimteo said:


Ειδικά όταν όλη την προηγούμενη εβδομάδα έπαιζε στον Γερμανό στα €550 με κάρτα Eurobank, το θεωρώ κουτό να πάει κάποιος να δώσει €490 για το S20 FE.
Άποψη μου πάντα, έτσι;
 

Το S20 FE με SD εβγαινε 360 επισης με κάρτα Eurobank! Οποτε αυτο το λες σημαντικη διαφορα 😉

 

Samsung Galaxy S23 Ultra (8/256) Black

Samsung Galaxy Watch4 Classic 46mm

Link to comment
Share on other sites

Πάσο τότε. 

Απλά είπε ένα παλικάρι για €483 κι έμεινα εκεί.

Εννοείται ότι στα €360 είναι τρελή ευκαιρία ένα κινητό με τα χαρακτηριστικά του FE.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Ας είχε το Fe  την φωτεινότητα της οθόνης του s21U και δεν θα άλλαζα κινητό για πάρα πολύ καιρό. Μόνο το καλοκαίρι με ντάλα και κόντρα ήλιο για σερφάρισμα κλπ στην παραλία αισθάνθηκα οριακά άσε που με το φετινό καυτό καλοκαίρι έκοβε κιόλας στις υψηλές θερμοκρασίες. Ας ελπίσουμε στην σειρά s22 να δώσει nits ... τίποτε άλλο απολύτως από εμπειρία χρήσης δεν μου έλειψε για αυτό και το έδωσα το s21U  μιας και οι κάμερες δεν με απασχολούν, εξαιρετικά τα πηγαίνει και το fe με τα μισά λεφτά και την πιο εύκολη λειτουργία του με το ένα χέρι.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

On 1/12/2021 at 10:51 ΠΜ, Mythos said:

Το S20 FE με SD εβγαινε 360 επισης με κάρτα Eurobank! Οποτε αυτο το λες σημαντικη διαφορα 😉

 

Και  με τιμολογιο ακομη πιο κατω. Σχεδον steal θα ελεγα. 

Νεος κατοχος και εγω, ηρθα απο το πολυ γρηγορο μεν Realme GT, στο ολοκληρωμενο S20 Fe .

Εξαιρετικο VFM το θεωρω προσωπικα με την ολη εγγυηση - ασφαλεια της Samsung . 

Με το GT πχ ειχα ακομη ενημερωση Ιουλιου  οσο και λιγο ή πολυ να μετραει για καποιους. 

 

Samsung S20 FE 

Snapdragon edition

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω πάρει μια θήκη Spigen Rugged Armor αλλά θα ήθελα μια διάφανη πιο λεπτή που να καλύπτει οθόνη και κάμερα όμως. Εκτός από την διάφανη τούμπανο της Spigen έχετε να μου προτείνετε κάποια άλλη για χρήση στο σπίτι;

Στάλθηκε από το SM-G780G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.
Μας ξέχασε η σαμμυ αυτό τον μήνα...

My S20 FE 5G is Awesome

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στη παρεα! κατοχος εδω και λιγες βδομαδες, θα ηθελα να ρωτησω ποιες ειναι οι ιδανικες επιλογες διαστασεις για τη φωτογραφια και για το βιντεο? 3:4 ή 16:9? προφανως επηρεαζει την ποιοτητα στην εικονα και στο βιντεο ναι? ποιες να επιλεξω?

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, bekatakis said:

Καλησπερα στη παρεα! κατοχος εδω και λιγες βδομαδες, θα ηθελα να ρωτησω ποιες ειναι οι ιδανικες επιλογες διαστασεις για τη φωτογραφια και για το βιντεο? 3:4 ή 16:9? προφανως επηρεαζει την ποιοτητα στην εικονα και στο βιντεο ναι? ποιες να επιλεξω?

Η φωτογραφία και το βίντεο έχουν 2 διαφορετικές φιλοσοφίες ως προς το ερώτημα που θέτεις.

Καταρχήν δεν υπάρχει "ιδανικό". Εξαρτάται αποκλειστικά από εσένα και αυτά που θέλεις και σου αρέσουν. Επίσης εξαρτάται από το αν έχεις χρόνο να επεξεργάζεσαι τις φωτό ή τα βίντεο.

Φωτό

Η μεγαλύτερη δυνατή ανάλυση (τα 12mp που αναφέρονται σαν "capcity" της κάμερας) τα παίρνεις με το 3:4. Οποιαδήποτε άλλη διάσταση αν διαλέξεις ουσιαστικά λειτουργεί σαν να γίνεται crop στα 3:4. Άρα αν έχεις χρόνο για επεξεργασία της φωτογραφίας, καλύτερα να χρησιμοποιείς τα 3:4 γιατί μετά μπορείς να cropάρεις εσύ τη φωτό όπως σου αρέσει και το τμήμα που σου αρέσει.

Βέβαια κάθε διάσταση δίνει και το δικό της μέγεθος (σε Mb) στη φωτογραφία

Το θέμα των φωτό είναι καθαρά τεχνικό καθώς αφορά στις δυνατότητες της κάμερας και πως αυτή συμπεριφέρεται. Η περίπτωση των video δεν έχει να κάνει με τις δυνατότητες της κάμερας, καθώς αυτές είναι συγκεκριμένες, αλλά με τις επιλογές λήψης.

Video

Στην περίπτωση του video, δεν τίθεται θέμα διάστασης σε επίπεδο 3:4 ή 9:16, αλλά ανάλυσης (δηλαδή hd, full hd, 4k, 8k κλπ), όπως επίσης και σε frame rate (15 fps, 30 fps, 60 fps κλπ)

Το frame rate θα σου δώσει μια πιο cinematic εικόνα (με χρήση π.χ. 24fps) ή πιο ρεαλιστική και χωρίς πολύ bluring στην κίνηση (αν χρησιμοποιήσεις π.χ. 60fps). Έχε υπόψη ότι οι ταινίες που παρακολουθούμε είναι σε 24 fps.

Εδώ δεν υπάρχει βέλτιστο ή "ιδανικό" καθώς είναι θέμα αποκλειστικά της αισθητικής σου.  Η μόνη περίπτωση είναι αν θέλεις να τραβήξεις κάτι εκείνη τη στιγμή και σε επεξεργασία αργότερα να το κάνεις slow motion, οπότε πρέπει να πας σε 60, 120 κλπ fps και με την επεξεργασία να το επιβραδύνεις.

Όσο αφορά στην ανάλυση (720p, 1080p, 4k, 8k), εδώ η λογική είναι ίδια με τη φωτό. Αν θέλεις να επεξεργαστείς το video μετά και η τελική σου ανάλυση να είναι π.χ. 1080p τότε καλό είναι οι λήψεις σου να είναι σε υψηλότερη ανάλυση (π.χ. 4k) γιατί σε αυτή την περίπτωση μπορείς να χαμηλώσεις ανάλυση χωρίς προφανώς να χάσεςι ποιότητα. Το ανάποδο δεν γίνεται (ένα video 1080p να το κάνεις 4Κ χωρίς να χάσεις ποιότητα).

Αυτά τα πολύ βασικά. Για περισσότερες πληροφορίες έχει εκατομμύρια videaκια tutorials στο youtube για mobile photoshoting ή video capturing..... (αυτά που γράφω είνια τα πολύ βασικά. Δυστυχώς δε μπορώ να περάσω όλη αυτή την πληροφορία εδώ.... 😃

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...