Jump to content

Samsung Galaxy S20 FE


baggelispr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

15 minutes ago, konakis said:

@VIRGIN_KLM αν διάβασες στην προηγούμενη σελίδα και παραπάνω  σχόλια μου σχετικά με ένα μίνι review με το δυνατό galaxy s21 ultra το μόνο που έχω να σου πω ότι τα 6GB ram είναι τόσο εξαιρετικά διαχειρίσιμα στο fe  5g όπου το τηλέφωνο είναι γρήγορο στα πάντα...αν μου έλεγε κάποιος να το ξανά έπαιρνα στα 6 γιγα ραμ θα του έλεγα φυσικά κατευθείαν. Φοβερή δουλειά η  σαμμυ , μισό χρόνο που το έχω ασκάλωτο το μικρό σούπερ συσκευή. 

Ισχύει ότι είναι, αλλά, βλέποντας το παρελθόν και προβλέποντας το μέλλον μπορώ να σου εγγυηθώ ότι σε 1/1,5 χρόνο θα είναι σε επίπεδα ελαφρώς παραπάνω από entry level και αυτά τα 2GB θα κάνουν την διαφορά. Ένα σχετικό παράδειγμα είναι ότι η Samsung ο μόνος λόγος που δεν έκανε τις βασικές εκδόσεις του S3 update τότε σε KitKat είναι η RAM. Όλα τα υπόλοιπα variants του S3 με 2GB και το Note 2 με το ίδιο chipset πήρε το update. Όχι ότι περιμένω κάτι αντίστοιχο αλλά ο λόγος που το έκαναν ήταν προφανής, το μέγεθος της RAM του βασικού μοντέλου πάλιωσε απότομα.

Πραγματικά δύσκολο να αντικαταστήσω το S7 μου. Το πρώτο κινητό που μέχρι και σήμερα το αγαπώ και νιώθω ότι δεν έκανα συμβιβασμό σε κανένα τομέα. Ζούμε στην εποχή που μας επιβάλουν να συμβιβαστούμε με ακριβές μετριότητες. Τι απαίσια εποχή για την πορεία των smartphone, πραγματικά.

Edited by VIRGIN_KLM
Link to comment
Share on other sites

"Βαριά" συζήτηση ανοίγεις ,δυστυχώς δύσκολες εποχές μεγάλος ανταγωνισμός και οι ίδιες οι εταιρείες θέλουν φυσικά να παρουσιάζουν συνεχώς κέρδη κι όχι μόνο ειδικά οι κολοσσοί όπως η Samsung...έχω ακόμα Xperia Z και σε καταλαβαίνω. Πάντως Samsung  & snapdragon πρώτη φορά επέλεξα και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Εύχομαι να το βρεις το 8αρι...

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, VIRGIN_KLM said:

Ισχύει ότι είναι, αλλά, βλέποντας το παρελθόν και προβλέποντας το μέλλον μπορώ να σου εγγυηθώ ότι σε 1/1,5 χρόνο θα είναι σε επίπεδα ελαφρώς παραπάνω από entry level και αυτά τα 2GB θα κάνουν την διαφορά. Ένα σχετικό παράδειγμα είναι ότι η Samsung ο μόνος λόγος που δεν έκανε τις βασικές εκδόσεις του S3 update τότε σε KitKat είναι η RAM. Όλα τα υπόλοιπα variants του S3 με 2GB και το Note 2 με το ίδιο chipset πήρε το update. Όχι ότι περιμένω κάτι αντίστοιχο αλλά ο λόγος που το έκαναν ήταν προφανής, το μέγεθος της RAM του βασικού μοντέλου πάλιωσε απότομα.

Πραγματικά δύσκολο να αντικαταστήσω το S7 μου. Το πρώτο κινητό που μέχρι και σήμερα το αγαπώ και νιώθω ότι δεν έκανα συμβιβασμό σε κανένα τομέα. Ζούμε στην εποχή που μας επιβάλουν να συμβιβαστούμε με ακριβές μετριότητες. Τι απαίσια εποχή για την πορεία των smartphone, πραγματικά.

Ναι εγινε καποια στιγμη παλια αλλα τα τελευταια χρονια  δεν ισχυει .Πλεον Η   sammy  βγαζει ακομα και  συσκευη με android 11 , 16g storage και 1 giga ram.Σε καθε συσκευη δινει το λειτουργικο βελτιστοποιημενο ωστε να μην παρουσιαζει προβληματα εξου και οι τρεις αναβαθμισεις λειτουργικου που παιρνει .Ετσι οτι συσκευη και να παρεις με οσα ραμ λιγα η πολλα δεν παιζει ρολο οπως τα παλια χρονια.Θα εχει την αναλογη βελτιστοποιηση συμφωνα με τις προδιαγραφες του 

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, s_wind said:

Ναι εγινε καποια στιγμη παλια αλλα τα τελευταια χρονια  δεν ισχυει .Πλεον Η   sammy  βγαζει ακομα και  συσκευη με android 11 , 16g storage και 1 giga ram.Σε καθε συσκευη δινει το λειτουργικο βελτιστοποιημενο ωστε να μην παρουσιαζει προβληματα εξου και οι τρεις αναβαθμισεις λειτουργικου που παιρνει .Ετσι οτι συσκευη και να παρεις με οσα ραμ λιγα η πολλα δεν παιζει ρολο οπως τα παλια χρονια.Θα εχει την αναλογη βελτιστοποιηση συμφωνα με τις προδιαγραφες του 

Δεν το εννοούσα με αυτό τον τρόπο τον περιορισμό RAM. Το εννοούσα ότι οι εφαρμογές αρχίζουν πολύ γρηγορότερα από ποτέ να έχουν μεγαλύτερη απαιτητικότητα RAM και η ροπή της εξέλιξης είναι όλο και μεγαλύτερη. Ζούμε σε μια εποχή που όλοι οι developers "απλώνονται" σε άποψη RAM και δεν δείχνουν ενδιαφέρον πολύ στο RAM optimization μιας και σου λένε, σε κανένα χρόνο θα το πετάξουν και θα πάρουν άλλο. Με αυτή την πορεία πιστεύω πως τα 6GB θα θεωρούνται -στην πράξη- upper entry level σε λιγότερο απο 1,5 χρόνο και όσο και να θέλει η Samsung δεν θα μπορεί να κάνει τίποτα, το κινητό θα παλιώσει απότομα κάτι που δεν δικαιολογεί την τιμή και την ηλικία του σχετικού κινητού.

Σκ*** τα 'χουν κάνει, σε έχουν βάλει σε ένα τρυπάκι να μην είσαι ποτέ ευχαριστημένος όπως ήσουν παλιότερα.

Edited by VIRGIN_KLM
Link to comment
Share on other sites

(Αφου περασαν τα χρονια κι ασπρισαν τα μαλλια, 😝) Εσκασε μυτη το update σεπτεμβριου.

κατι καινουριο που ειδα, στην γκαλερι των φωτο στο μενου εμφανιστηκε νεα λειτουργια "αυτοματη βελτιωση" που αναλυει την φωτο και παρουσιαζει αποτελεσμα πριν/μετα. Στις βραδυνες δεν μπορω να πω οτι με συγκνησε αλλα ριχτε του μια ματια. Λογικα θα βασιζεται στο ιδιο ΑΙ που χρησιμοποιειται κατα την διαρκεια των ληψεων.

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως σημερα χαλασε το κινητο μου και εχω ξεμεινει και πρεπει σημερα να αγορασω.μπορει καποιος που το εχει να μου πει αν μπορω να εχω 2 σιμ (μια κοσμοτε και μια wind)?

σας ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
9 minutes ago, saltofx_v said:

μπορει καποιος που το εχει να μου πει αν μπορω να εχω 2 σιμ (μια κοσμοτε και μια wind)?

Ναι, αρκεί να μη θέλεις να χρησιμοποιήσεις και microSD.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, athanaso77 said:

Ναι, αρκεί να μη θέλεις να χρησιμοποιήσεις και microSD.

ευχαριστω πολυ....πριν λιγο το πηρα...προσπαθω να το συνηθισω μιας και εχω να παρω samsung απο το s3.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
9 minutes ago, saltofx_v said:

ευχαριστω πολυ....πριν λιγο το πηρα...προσπαθω να το συνηθισω μιας και εχω να παρω samsung απο το s3.

Καλορίζικο, για ότι χρειαστείς οι κάτοχοι εδώ θα σε βοηθήσουν να λύσεις κάθε απορία.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ....πριν λιγο το πηρα...προσπαθω να το συνηθισω μιας και εχω να παρω samsung απο το s3.
Καλοδούλευτο και καλωσήρθες στο club....

Sent from my S20 FE 5G using Tapatalk

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα τα βρήκα. Μια απορία. Στις επαφές πρεπει να σκρολαρω για να εμφανίσει την ΑΒ . δεν γίνεται να την δείχνει μόνιμα;

Γενικά πολύ ευχαριστημένος από το κινητό. Λίγο καλύτερη μπαταρία περίμενα λόγω της ονομαστικής χωρητικότητας.

Στάλθηκε από το SM-G780G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, saltofx_v said:

Τα περισσότερα τα βρήκα. Μια απορία. Στις επαφές πρεπει να σκρολαρω για να εμφανίσει την ΑΒ . δεν γίνεται να την δείχνει μόνιμα;
Στάλθηκε από το SM-G780G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έχεις προσθέσεις favorites; Έχω την αίσθηση ότι η ΑΒ εμφανίζεται όταν αρχίζει και φαίνεται η λίστα (μετά τα favorites και τα πρόσφατα).

Όσο για τη μπαταρία σιγά σιγά θα στρώνει.... Γενικότερα βέβαια ο SD έχει πολύ καλύτερη απόδοση από τον exynos (όχι βέβαια ότι ο ex δεν έχει βελτιωθεί πάρα πολύ σε σχέση με παλιότερα μοντέλα...)

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά και καλή εβδομάδα.
Μόλις έσκασε. e860c9bbd282c1baf5a5350eb64d318f.jpg

Στάλθηκε από το SM-G781B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, υπάρχει κάποιος που έχει αφαιρέσει bloatware μέσω adb για να μου πει πόση διαφορά υπάρχει και αν αξίζει η όλη διαδικασία; Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Cutthroat said:

Καλησπέρα, υπάρχει κάποιος που έχει αφαιρέσει bloatware μέσω adb για να μου πει πόση διαφορά υπάρχει και αν αξίζει η όλη διαδικασία; Ευχαριστώ 

Αφαιρεσα οτι δε χρειαζομουν απο εφαρμογες απο την αρχη που το πηρα... σιγουρα ελευθερωθηκε μνημη καθως πολλες τρεχανε παρασκηνιο.

Λιγη απελευθερωση χωρου, λιγοτερα download updates... και πιο συμμαζεμενο συρταρι εφαρμογων.

Βεβαια αφαιρεισα μονο οσα ηταν ορατα στο συρταρι και τα μενου, ο καταλογος με οτι μπορεις να βγαλεις απο sammy και google ειναι μακρυς... 

Και το πιο βασικο, εβαλα nova launcher prime.

Edited by stxio

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
2 ώρες πριν, Cutthroat said:

Καλησπέρα, υπάρχει κάποιος που έχει αφαιρέσει bloatware μέσω adb για να μου πει πόση διαφορά υπάρχει και αν αξίζει η όλη διαδικασία; Ευχαριστώ 

Φυσικά και αξίζει η διαδικασία δεδομένου ότι ελαφρώνεις τη συσκευή από περιττά processes.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, fotisbasm said:

Λίγο παραπάνω βοήθεια; που θα βρω τα αρχειακια και με τι σειρά;

Στάλθηκε από το AGS2-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Δεν εχω κρατησει τις σελιδες με τις εντολες για το καθε τι. Ψαξε στο google "samsung s20 fe debloat list" η "bloatware list"

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Μιας που λεγαμε για debloat και ADB... MHN σβηνετε το Samsung keyboard (honeyboard)...

Χωρις αυτο δεν μου δουλευε πια το μενου "Προσβασιμοτητα" στις ρυθμισεις και εφαγα ωρες να βρω τι φταιει.... 

θα με πειτε, τι το θες το μενου προσβασιμοτητα? Απο κει κλειδωνει ο Nova την οθονη με double tap μεταξυ αλλων...

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ρε παιδιά έχει μια κιτρινιλα η οθόνη του s20fe γενικά η μου φένεται; Φυσικά ελχω κλειστη την προστασία για τα μάτια.επισης έχω βάλει στις ρυθμίσεις τη θερμοκρασία χρώματος τέρμα στο ψυχρό. Έχω κλείσει το night mode αλλά η οθόνη μου φένεται πάλι κίτρινι. Το έχετε και εσείς προσέξει στα δικά σας η έχει κάνα πρόβλημα το δικό μου κινιτο.δεν είναι πολύ έντονο.

adok13
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει ετσι ειναι οι amoled αλλοτε λιγοτερο αλλοτε περισσοτερο βαλε την χρωματικη αποδοση ετσι μπας και σου κατσει καλυτερα.

 

spacer.png

 

Link to comment
Share on other sites

 ναι οντως είναι καλύτερο το άσπρο. Δε ξέρω μήπως φταίει η μεμβράνη της media markt. Αν και σε ένα κατάστημα που πήγα και είδα ένα s20fe  δίπλα σε ένα a52s (με ίδιες ρυθμισεις οθόνης) μου φάνηκε πιο κίτρινη από αυτό. Και το s21 plys της γυναίκας μου έχει πιο καθαρό άσπρο και δεν έχει αυτή τη κιτρινιλα.

adok13
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει προβλημα μην αγχωνεσαι οπως βλεπεις τις ρυθμισεις ποιο πανω βαλε οπως εχω  το κοκκινο και το μπλε και το πρασινο παιξτο απο την μεση και μπροστα. Και η μεμβρανη να το ψιλοπροκαλει μη την πειραζεις... ολα καλα.

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...