Jump to content

Samsung Galaxy S20 FE


baggelispr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το s8 plus ήταν το κινητό που κράτησα μαζί με το s7 edge περισσότερο στην κατοχή μου. Θα βρεις λοιπόν στο Fe 5g τριπλή κάμερα με τηλεφακό και ultra wide με εξαιρετικά αποτελέσματα κατά την γνώμη μου, μόνο σε macro λειτουργία θα κάνεις κάποιες υπαναχωρήσεις. Ακόμη πιο πλούσια οθόνη (6,5" φλατ) όμως άμα σερφάρεις πολύ ή παίζεις παιχνίδια τα 120hz είναι μεγάλη αναβάθμιση σε σχέση με την μείωση της ανάλυσης από 2Κ σε fhd+. Η μπαταρία του σίγουρα θα σε ικανοποιήσει όπως και το κράτημα στο χέρι είναι ελαφρύ για τα σημερινά δεδομένα των κινητών. Το s8 plus όμως έχει πιο premium αίσθηση στο χέρι πιστεύω αφού είναι εξ ολοκλήρου από γυαλί σε σχέση με το glastic πίσω μέρος του Fe. Για μένα παραμένει το πιο προσιτό με εξαιρετικές επιδόσεις επιπέδου ναυαρχίδας Samsung... Μαζεμένο ελαφρύ όπως ανέφερα με όλα τα καλούδια της Sammy. 

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τελευταία εχω ένα πρόβλημα δεν καταλαβαίνω τι πραγματικά γίνεται και κοντεύει να με τρελάνει πραγματικά. Δεν ξέρω πότε συμβαίνει αν και νομίζω ότι έχει σχέση με screenshot δεν ξέρω. Εμφανίζεται όλη την ώρα η ένταση και πάει στη σίγαση από μόνη της και συνεχίζει να το κάνει χωρίς να κάνω τίποτα εγώ και μετά κάποια στιγμή σταματάει. Εκτός άμα κολλάει το vol-

Edited by Cutthroat
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Cutthroat said:

Ρε παιδιά τελευταία εχω ένα πρόβλημα δεν καταλαβαίνω τι πραγματικά γίνεται και κοντεύει να με τρελάνει πραγματικά. Δεν ξέρω πότε συμβαίνει αν και νομίζω ότι έχει σχέση με screenshot δεν ξέρω. Εμφανίζεται όλη την ώρα η ένταση και πάει στη σίγαση από μόνη της και συνεχίζει να το κάνει χωρίς να κάνω τίποτα εγώ και μετά κάποια στιγμή σταματάει 

μπας και σου κολλησε κανα πληκτρο εντασης? μηπως το παταει η θηκη?

*******************************

Ερωτηξις. Με τα update της samsung τι παιζει? πηρα αυτο με security patch αυγουστου, δεν εχει βγει καποιο νεοτερο απο οσο ειδα και εχει περασει πανω απο μηνας....

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Η Samsung πλέον έχει καταλήξει να είναι η πιο συνεπής όσον αφορά τις ενημερώσεις. Δε θα αργήσεις να πάρεις και την πιο πρόσφατη.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

μπας και σου κολλησε κανα πληκτρο εντασης? μηπως το παταει η θηκη?
*******************************
Ερωτηξις. Με τα update της samsung τι παιζει? πηρα αυτο με security patch αυγουστου, δεν εχει βγει καποιο νεοτερο απο οσο ειδα και εχει περασει πανω απο μηνας....
Αυτό έχω κι εγώ, αναμένουμε του Σεπτεμβρίου.

Sent from my SM-G780F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@Cutthroat για τσεκαρε αυτό που αναφέρει ο stxio παραπάνω με τα πλήκτρα.

Όσον αφορά τα updates είμαι με του Σεπτεμβρίου εδώ και μερικές μέρες. Η Samsung έχει διαπρέψει στον τομέα αυτόν κι όχι μόνο. 

Η συσκευή μου είναι Fe 5g από Γερμανό αγορασμένη.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, konakis said:

@Cutthroat για τσεκαρε αυτό που αναφέρει ο stxio παραπάνω με τα πλήκτρα.

Όσον αφορά τα updates είμαι με του Σεπτεμβρίου εδώ και μερικές μέρες. Η Samsung έχει διαπρέψει στον τομέα αυτόν κι όχι μόνο. 

Η συσκευή μου είναι Fe 5g από Γερμανό αγορασμένη.

Βασικά, για το μοντέλο 5g, το patch Σεπτεμβρίου ξεκίνησε να δίνεται από τέλη Αυγούστου. Δηλαδή πόσο νωρίτερα να το έδινε πια 😛

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Κάπου διάβασα ότι θα ξεκινήσει η beta android 12 για τη σειρά s21. Δεν ξέρω βέβαια πως μπορεί κάποιος να τη δοκιμάσει (ίσως με αίτηση και έγκριση; )

Link to comment
Share on other sites

Κάπου διάβασα ότι θα ξεκινήσει η beta android 12 για τη σειρά s21. Δεν ξέρω βέβαια πως μπορεί κάποιος να τη δοκιμάσει (ίσως με αίτηση και έγκριση; )
Στο Samsung Members, ανοίγει πρόσκληση που κραταει για λιγο. (δεν ξερω για ποσο λιγο). Ακολουθεις τα βήματα και μετά απο λίγο (ίσως χρειαστεί και ενα restart) βλέπεις το update στο κινητό σου.
Η διαδικασία αυτή ισχύει δεν ξερω αν ειναι εφαπαξ για όλες τις συσκευές ή ανοιγει κάθε φορά για κάθε συσκευή οταν ειναι ετοιμο το συγκεκριμενο update.
Για το S21 έγινε (δεν ξερω αν είναι ακόμη ανοιχτή η πρόσκληση)

Sent from my S20 FE 5G using Tapatalk

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχω θήκη. Φαίνεται να κολλάει το κουμπί και το κάνει αρκετά συχνά. Σκέφτομαι να το στείλω για εγγύηση άμα συνεχίσει έτσι. Έχω απογοητευτει αρκετά και σκέφτομαι ήδη να το δώσω είναι η αλήθεια. Εγώ που είμαι Θεσσαλονίκη πού απευθύνομαι για σέρβις ξέρει κανείς; ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites




Εγώ που είμαι Θεσσαλονίκη πού απευθύνομαι για σέρβις ξέρει κανείς; ευχαριστώ 

Θα πρότεινα microtech.


from my S10lite


iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Cutthroat said:

Δυστυχώς δεν έχω θήκη. Φαίνεται να κολλάει το κουμπί και το κάνει αρκετά συχνά. Σκέφτομαι να το στείλω για εγγύηση άμα συνεχίσει έτσι. Έχω απογοητευτει αρκετά και σκέφτομαι ήδη να το δώσω είναι η αλήθεια. Εγώ που είμαι Θεσσαλονίκη πού απευθύνομαι για σέρβις ξέρει κανείς; ευχαριστώ 

Αν έχεις απογοητευτεί γενικά και θέλεις να το δώσεις, ΟΚ. Αλλά αν απογοητεύτηκες επειδή έχει πρόβλημα το κουμπί, θα σου πρότεινα να το πας στο service, να δεις και την αντιμετώπιση από εκεί (για να έχεις ολοκληρωμένη εικόνα από την εταιρεία) και μετά να δώσεις ευκαιρία στο τηλέφωνο..... 

Στατιστικά καμία παραγωγική διαδικασία στον πλανήτη δεν έχει 100% επιτυχία. Περίπου το 1,5% των προϊόντων "περνάει" από τους ποιοτικούς ελέγχους και βγαίνει στην αγορά. Για αυτό το λόγο υπάρχει και η έννοια της εγγύησης. 😉

Αν όμως η απογοήτευσή σου είναι γενικότερη, μαζί σου..... 👍

Να σημειώσω ότι δεν είμαι σε payroll της Samsung, δεν δουλεύω στη samsung, ούτε επίσης είμαι funboy της Samsung....  😃

 

Edited by thabull

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά απλά έχω απογοητευτει αρκετά με την αγορά και βγάζω αρνητική ενέργεια γιατί θέλω συμπαράσταση. Ευχαριστώ για τη βοήθεια. Θα το πάω στο σέρβις να δω τι θα μου πουν και εκεί 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Cutthroat said:

Όλα καλά απλά έχω απογοητευτει αρκετά με την αγορά και βγάζω αρνητική ενέργεια γιατί θέλω συμπαράσταση. Ευχαριστώ για τη βοήθεια. Θα το πάω στο σέρβις να δω τι θα μου πουν και εκεί 

Το ξέρω ότι είναι σπάσιμο (προσωπικά μπορεί να είχα σπαστεί ακόμη χειρότερα), αλλά αφού μπήκες στο χορό.... 

Πήγαινέ το στη microtech (επίσημο service της Samsung) στη Δωδεκανήσου (χαμηλά...) και δώστου μια καθαρή ευκαιρία.... Μετά, η "ταλαιπωρία" θα είναι απλά μια ανάμνηση...

Και πάντα, αν δε σου αρέσει, το στέλνεις.... 

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, 

Μιας και τις τρεις τελευταίες μέρες δουλεύω ταυτόχρονα το fe 5g μου με το νέο μου απόκτημα s21 ultra 256GB, σκέφτηκα να  γράψω τις εντυπώσεις μου διότι πιθανόν πολλά μέλη να σκέφτονται την μετάβαση στο κορυφαίο μοντέλο της εταιρείας πλην φυσικά του Fold.

Συνοπτικά λοιπόν όσο μπορώ...

Η Οθόνη του ultra αναμενόμενο να είναι σε άλλο επίπεδο η κορυφαία όχι τυχαία. "Άδικη" σύγκριση όμως πρέπει να το γράψω ειδικά κάτω από τον ήλιο κατάλαβα επιτέλους ότι κρατώ στο χέρι μου ναυαρχίδα. Πολύ καλή η οθόνη του fe όμως του ultra απλά απίστευτη. 

Το περίμενα μπαλντίμι όμως το τηλέφωνο με διέψευσε ευχάριστα και σε σχέση με το άλλο μπαλντίμι της παρέας (mi 10T που έχω συνηθίσει) μου φάνηκε πούπουλο στο χέρι. Κι αυτό όπως πολύ σωστά μου είχε πει υπάλληλος στα κεντρικά της Samsung το s21 ultra δεν έχει καμία σχέση στην αίσθηση βάρους στο χέρι σε σχέση με το περσινό  s20 ultra, νέα σχεδίαση και κατανομή βάρους συμμετρική κι όχι όλα μαζί εκεί κοντά στο πλαίσιο των καμερών. 

Αίσθηση πολύ premium και ειδικά το πίσω μέρος που δεν είναι γυαλιστερό μην αφήνοντας έτσι δαχτυλιές εξαιρετική επιλογή. 

Κάμερες δεν έχει νόημα να γράψω κάτι, απλά top!

Με θήκη σιλικόνης και με μια γνήσια s-pen που έχω μπορεί κάποιος να μετατρέψει το κινητό σε πολυεργαλειο. 

Εκεί που έφαγα την μεγαλύτερη έκπληξη όμως ήταν η συνολική σμουθ εμπειρία χρήσης σε οποιαδήποτε εφαρμογή. Όλα τόσο απλά γρήγορα όμορφα και γλυκά. Όμως!! Σε ταχύτητα ανοίγματος εφαρμογών insta, YouTube, viber face, what's app και ίντερνετ με Samsung browser τα κινητά πηγαίνουν κόπια!! Καμιά φορά ο 865 του fe ήταν και γρηγορότερος θα έλεγα σε πολλές περιπτώσεις να το  διορθώσω. Επίσης ομαλότατο και γρήγορο σφαιράκι το μικρό όπου σε συνδυασμό με τις πιο μαζεμένες του διαστάσεις και βάρος το καθιστούν πρώτη επιλογή για τα θέλω μου...

Το Σαββατοκύριακο θα επιλέξω ποιο θα κρατήσω τελικά. Δύο μπαλντίμια (mi 10T & s21 ultra) δεν νομίζω πως θα τα καταφέρω, το έχω αγαπήσει το  fe και με την φλατ του οθόνη με ελαφρώς τετραγωνισμένες άκρες μου αρέσει πολύ άσε που τοποθετείς και ευκολότερα τζάμι προστασίας. Εδώ να αναφέρω ότι το δαχτυλικο αποτύπωμα του fe είναι καλύτερο, όσες φορές και αν το ξανά πέρασα στο ultra του  fe έχει μηδαμινές αστοχίες ουσιαστικά πάντοτε πιάνει και ανοίγει κάτι που δεν ισχύει στην περίπτωση του u21.

Μιας λοιπόν και δεν με ενδιαφέρουν τόσο οι κάμερες αλλά περισσότερο η χρηστικότητα λόγω μεγέθους με καλή εμπειρία χρήσης καθημερινά η πλάστιγγα δείχνει να γέρνει λιγάκι περισσότερο προς το fe. Να αναφέρω τώρα που θυμήθηκα επίσης ότι κόντρα ήλιο σε καναπέ u21,fe,mi10t ενώ αρχικά ξεκάθαρη η διαφορά υπέρ του ultra φυσικά με δεύτερο το fe και τρίτο το xiaomi στο 3λεπτο 4λεπτο το fe "κόβει" φωτεινότητα για προστασία με αποτέλεσμα να περνάει στην τρίτη θέση με 2ο τον Κινέζο και φυσικά το ultra πρώτο να μην κόβει και να μην καταλαβαίνει από throttling όπως πολύ σωστά είχε γράψει ο γνωστης μέλος μας @Antretng

Αυτά από μένα, ελπίζω να βοήθησα νέους μελλοντικούς αγοραστές είτε του δικού μας fe 5g  είτε της πραγματικής ναυαρχίδας της εταιρείας  U21.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1 hour ago, konakis said:

Αυτά από μένα, ελπίζω να βοήθησα νέους μελλοντικούς αγοραστές είτε του δικού μας fe 5g  είτε της πραγματικής ναυαρχίδας της εταιρείας  U21.

Πολύ ενδιαφέρον. Νομίζω ότι όντως αυτά τα mini reviews χρηστών μπορούν να βοηθήσουν πολύ τους υποψήφιους αγοραστές.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει.Πολλες φορες ειναι πιο χρησιμα απο τα επαγγελματικα reviews.
Κανεις δεν αμφισβητει τι κινηταρα ειναι το S21 Ultra αλλα παντα το καλυτερο κινητο δεν ειναι το κορυφαιο αλλα αυτο που κουμπωνει ιδανικα στις αναγκες σου. Πχ εγω το εχω βρει στο S20+. Θα ηθελα το S21 Ultra αλλα το εχει φιλος και με θηκη το θεωρω ογκωδη και βαρυ για μενα.

Στάλθηκε από το SM-G985F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk





Link to comment
Share on other sites

@konakis
Πολύ ωραίο το mini συγκριτικό.
Επιπρόσθετες VS ερωτήσεις εφόσον έχεις την διάθεση να απαντήσεις φυσικά. 😃

1) Ποιότητα εξόδου ήχου στα ηχεία;
2) Ποιότητα κλήσης; Ποιότητα ήχου στο ακουστικό δηλαδή. Αν και εδώ παίζει καθοριστικό ρόλο KAI ο πάροχος KAI το VoLTE KAI το εάν έχουν και οι δύο VoLTE. Mήπως παρατήρησες κάτι.  
3) Ένταση δόνησης;
4) Διαφορά αναγνώρισης δαχτυλικού (optical vs ultrasonic);

Υ.Γ Τα παραπάνω είναι κάποια από τα VS που προσωπικά είδα μεγάλη διαφορά (μικρής ή μεγάλης σημασίας για τον καθένα) μεταξύ S10+ Note10+ και S10 lite.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

@GMF80 +1.000 

@pavlidisc πάμε 😊

1) πιο καθαρός θα έλεγα  ο ήχος του s21U όμως όχι πιο δυνατός ,πιο φλατ του fe. Θεωρώ πως του Mi10T ο ήχος είναι πιο κοντά στα γούστα μου ,νιώθεις και μπάσο όσο βέβαια γίνεται από τέτοιου είδους συσκευές όμως το περνάει στο χέρι και στην αίσθηση κάτι που δεν συμβαίνει τόσο με τα Samsung

2) SIM Card Wind με Volte ενεργοποιημένα κανονικά και στα δύο άριστο σήμα ,άριστη επικοινωνία λιγάκι πιο δυνατό το ακουστικό του S21U θα έλεγα. Αξιοσημείωτο το γεγονός της εμβέλειας του Wi-Fi (2.4 έχω σπίτι με Adsl 24αρα) ότι επιτέλους ο exynos δεν χωλένει και τα πάει περίφημα δίχως να χάνει επικοινωνία σε πολύ απομακρυσμένα δωμάτια (160τ.μ) σπίτι πιάνει παντού όπως οι Snapdragon.

3) Δεν κατάλαβα διαφορές...αν κάποιος γνωρίζει στην AOD στο Fe υπάρχει επιλογή με διαγράμμιση για την ένταση της φωτεινότητας ενώ στο S21U μόνο αυτόματα δεν μου το βγάζει στις λεπτομέρειες όπως στο Fe π.χ εγώ το έχω στα 3/4 .

4) Mε ικανοποιεί περισσότερο του fe το ανέφερα και παραπάνω, θέλει  περισσότερη δύναμη πίεση με του U21.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Aς μην ξεχνάμε όμως και το γεγονός πως το U21 έχει να υποστηρίξει μια 2Κ οθόνη 6.8" ενώ ο 865 μια 6.5" με FHD ανάλυση με ότι αυτό συνεπάγεται ενθυμούμενοι την περσινή αδυναμία στα 2Κ.

Όποιος το θέλει είναι δυνατό κινητό ,άμεσα μόλις το κρατήσεις στα χέρια σου λες Wow από κάθε άποψη κατά την γνώμη μου,όμως το Fe είναι ένα δυνατό πιο μανιτζέβελο για καθημερινή χρήση πάνω σου συνέχεια να μην σε κουράζει ελαφρύ όπως ελαφρύ με οθονάρα ήταν και το περσινό S21 plus με τα θέματα του που άλλους (σαν εμένα) τους ενοχλούσε και άλλους "όχι" κάνοντας κάποιες υπαναχωρήσεις σε θέμα μπαταρίας θερμοκρασιών και επιδόσεων σε παιχνίδια. 

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση. Αυτο το θεμα με το σκασμενο κιτρινο και πορτοκαλι στις φωτο το εχω μονο εγω η ετσι ειναι? Βασικη καμερα με κλειστο AI (Exynos)

Εν τω μεταξυ οι snapdragon-αδες αρχισαν να παιρνουν το update σεπτεμβριου κατα κυματα απο τελη αυγουστου, εμεις ακομα... 

 

 

20210924_192538.jpg

20210924_192547.jpg

20210924_192554.jpg

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι χρειάζομαι βοήθεια. Προσπαθώ να βρω να αγοράσω το Snapdragon 5G μοντέλο με τα 8GB (G781 256GB/8GB) σε Cloud White, Cloud Mint ή στην χειρότερη Navy Blue από κάποιο μαγαζί στην Ελλάδα και δεν το βρίσκω πουθενά. Πρέπει να είναι υποχρεωτικά από Ελλάδα γιατί είμαι δικαιούχος άρθρου 39 εκτός πια αν η τιμή συγκριτικά είναι καλύτερη από εξωτερικό. Υπόψιν όμως ότι πρέπει να είναι το συγκεκριμένο μοντέλο/προδιαγραφές, Ευρωπαϊκό πάντα. Αν μπορούσατε να με βοηθήσετε θα σας ήμουν ευγνώμων.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
2 ώρες πριν, VIRGIN_KLM said:

Φίλοι χρειάζομαι βοήθεια. Προσπαθώ να βρω να αγοράσω το Snapdragon 5G μοντέλο με τα 8GB (G781 256GB/8GB) σε Cloud White, Cloud Mint ή στην χειρότερη Navy Blue από κάποιο μαγαζί στην Ελλάδα και δεν το βρίσκω πουθενά. Πρέπει να είναι υποχρεωτικά από Ελλάδα γιατί είμαι δικαιούχος άρθρου 39 εκτός πια αν η τιμή συγκριτικά είναι καλύτερη από εξωτερικό. Υπόψιν όμως ότι πρέπει να είναι το συγκεκριμένο μοντέλο/προδιαγραφές, Ευρωπαϊκό πάντα. Αν μπορούσατε να με βοηθήσετε θα σας ήμουν ευγνώμων.

Συγκεκριμένη έκδοση σε συγκεκριμένο χρώμα δύσκολα θα τα πετύχεις Ελλάδα. Θα συνιστούσα να δεις κάποιες από τις υπάρχουσες διαθέσιμες παραλλαγές.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, athanaso77 said:

Συγκεκριμένη έκδοση σε συγκεκριμένο χρώμα δύσκολα θα τα πετύχεις Ελλάδα. Θα συνιστούσα να δεις κάποιες από τις υπάρχουσες διαθέσιμες παραλλαγές.

Οι εναλλακτικές μου είναι:
1. Να πάρω είτε το Exynos 990 μοντέλο (μπλιάχ) που αν ήταν έτσι απλά θα αγόραζα το S20+.
2. Να πάρω ένα από τα βασικά μοντέλα με Snapgragon επεξεργαστή (4G ή 5G) και δεν θέλω εν έτει 2021 να πάρω κινητό με λιγότερο από 8GB RAM.
3. Να πάρω τα 3 απαίσια χρώματα που περισσεύουν (Κόκκινο, Πορτοκαλί, Βιολετί) που τα απεχθάνομαι.

Όλα αυτά γιατί η Samsung τα σκ@τωσε με το S21 FE φέτος και αφαίρεσαν το SD Slot.
Υποτίθεται ότι είναι "Fans Edition". Ποιοι fans είναι η ερώτησή μου και ποιοι από αυτούς τώρα τους είπαν ότι θα αγόραζαν κινητό χωρίς SD Slot είναι κάτι που αδυνατεί να συλλάβει ο νους μου, συνεπώς και πιστεύω πως θα πατώσει σε πωλήσεις.

Δεν μπορεί, κάπου υπάρχει κάποιο S20 FE 5G με 8GB RAM και με περιμένει, έστω και στο εξωτερικό αρκεί να είναι Ευρωπαϊκή έκδοση.

Edited by VIRGIN_KLM
Link to comment
Share on other sites

@VIRGIN_KLM αν διάβασες στην προηγούμενη σελίδα και παραπάνω  σχόλια μου σχετικά με ένα μίνι review με το δυνατό galaxy s21 ultra το μόνο που έχω να σου πω ότι τα 6GB ram είναι τόσο εξαιρετικά διαχειρίσιμα στο fe  5g όπου το τηλέφωνο είναι γρήγορο στα πάντα...αν μου έλεγε κάποιος να το ξανά έπαιρνα στα 6 γιγα ραμ θα του έλεγα φυσικά κατευθείαν. Φοβερή δουλειά η  σαμμυ , μισό χρόνο που το έχω ασκάλωτο το μικρό σούπερ συσκευή. 

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...