Jump to content

Samsung Galaxy S20 FE


baggelispr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ αυτό που θα ήθελα να ξέρω είναι κατά ποσο αξίζει το Samsung s 21 plus έναντι στο Samsung s 20 fe 5g.

Σε κάμερα γιατί στα υπόλοιπα δεν έχουν τρελές διάφορες

 

Υποθέτω ότι θα χάνει στο ζουμ το s21.

 

Στο βασικό φακό, απο όσο ξέρω σε hw είναι ίδια. Τώρα δεν ξέρω πόση διαφορά έχουν στο λογισμικό και αν αυτή η διαφορά είναι τύπου προσέγγισης jpeg engine, που αφορά το υποκειμενικό κομμάτι, ή αν έχει καλύτερο signal to noise ratio, DR κλπ λόγω πχ πιο αποτελεσματικού stacking.

 

Επίσης, ενδέχεται τυχόν διαφορές σε λογισμικό να έρθουν αργότερα με update. Καλό θα ήταν να βρεις συγκριτικό του fe με το s20+ το οποίο δεν διαφέρει ιδιαίτερα στη κάμερα από το s21+ (από συγκριτκα που είχα δει οι διαφορές ήταν τύπου wb).

Link to comment
Share on other sites

Και οι βραδυνες σε σχεση με το P4a 5G ?
Μου διέφυγε αυτή η ερώτηση.

Κοίτα, δεν το έχω πολλές μέρες το 4a 5G.

Σαφέστατα όμως οι φωτογραφίες είναι πάρα πολύ καλές και κυρίως το πορτραίτο του.

Έχω κάνει κάτι λήψεις στα πιτσιρίκια, όνειρο. Μιλάμε για κορνίζα. Έχω πάθει πλάκα.

Για βραδυνές και αστροφωτογραφια, δεν το συζητώ καν. Απαιχτο.

Εκείνο όμως που μου αρέσει περισσότερο, είναι ότι απεικονίζει χρωματικά αυτό ακριβώς που βλέπεις. Ότι βλέπω με γυμνό μάτι δηλαδή, βλέπω μετά τη λήψη και στην οθόνη του κινητού.

Στην αρχή και προερχόμενος από το Samsung που ωραιοποιει τις φωτογραφίες, μου φάνηκε κάπως. Στην πορεία όμως το συνήθισα.

Αν και νομίζω ότι στα τελευταία μοντέλα της η Samsung, του S20 FE συμπεριλαμβανομένου, έχει περιορίσει αρκετά αυτόν τον υπερκορεσμο των χρωμάτων.

 

 

 

Εστάλη από το Pixel 4a (5G)

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα. Αυτο με το saturation ηδη το παρατηρησα. Στα ηλιοβασιλεματα ο ηλιος εχει κιτρινο φωτοστεφανο σε ολες τις καμερες...

Σαφως πιο natural του pixel και παλευει πολυ καλυτερα κοντρα ηλιο.

Δε με λετε το ΑΙ ισχυει οτι καλυτερα να το εχω μονιμα ενεργοποιημενο? καπου το διαβασα σε ξενο review...

Μολις ανακαλυψα την επιλογη "νυχτα" ... θα μου λειψει και το σφαιρατο nightsight του Pixel...

 

Κατα τα αλλα πολυ ωραια οθονη, ηχος, αρκετα ευχαριστημενος απο τις προσθηκες ευρυγωνιου και tele, το δακτυλικο δουλευει καλα,

κλασσικα πολλη σαβουρα apps η sammy, μονο που πλεον καποια δεν τα κατεβαζεις η τα απενεργοποιεις, το καλωδιο φορτισης ειναι σαν ψευτικο, σιγουρα θα παιξει φορτιστης 25w και θηκη.

Πολυ καλη η επιλογη grid σε αρχικη οθονη και συρταρι καθως και οι φακελοι στο συρταρι, ισως να μην βαλω Nova Launcher για 1η φορα σε νεο κινητο... τωρα ενα σκασμο λειτουργιες που εχει και δε τις ξερω, θα χω να παιζω για καιρο.

 

Παρατηρησα οτι οτι με το windows connect δεν αποθηκευονται original οι φωτο στο pc αλλα μικροτερης αναλυσης. Κανω κατι λαθος?

 

Αυτα σαν 1ες εντυπωσεις. Παρτε και μια 3Χ

 

51382006702_9494829d1f.jpgS20FE First shot by George M, on Flickr

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Μεγειες λοιπόν κι εύχομαι να το ευχαριστηθείς.

 

Κάτι άλλο που θυμήθηκα από τη σύντομη συμβίωσή μου με το S20, είναι ότι δυσκολευόταν αρκετά να εστιάσει σε πολύ κοντινές λήψεις λόγω της απουσίας macro.

Χρειαζοταν να κάνω μερικές προσπαθειες προκειμένου να πετύχω το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Δοκίμασε για παράδειγμα να τραβηξεις μια κοντινή φωτό του ρολογιού σου.

Θα δεις ότι σε αρκετές λήψεις δε φαίνονται καθαρά τα γραμματα στο dial του ρολογιού.

 

Εστάλη από το Pixel 4a (5G)

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Μεγειες λοιπόν κι εύχομαι να το ευχαριστηθείς.

 

Κάτι άλλο που θυμήθηκα από τη σύντομη συμβίωσή μου με το S20, είναι ότι δυσκολευόταν αρκετά να εστιάσει σε πολύ κοντινές λήψεις λόγω της απουσίας macro.

Χρειαζοταν να κάνω μερικές προσπαθειες προκειμένου να πετύχω το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Δοκίμασε για παράδειγμα να τραβηξεις μια κοντινή φωτό του ρολογιού σου.

Θα δεις ότι σε αρκετές λήψεις δε φαίνονται καθαρά τα γραμματα στο dial του ρολογιού.

 

Εστάλη από το Pixel 4a (5G)

 

Βασικά εκεί έχεις δύο επιλογές. Είτε βάζεις ψηφιακό ζουμ τύπου 2χ για να σε απομακρύνει λίγο είτε το γυρίζεις σε ultrawide. Και στις δύο περιπτώσεις θα έχεις μεγαλύτερο dof.

 

----- προσθήκη μηνύματος 97 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παρελαβα. Αυτο με το saturation ηδη το παρατηρησα. Στα ηλιοβασιλεματα ο ηλιος εχει κιτρινο φωτοστεφανο σε ολες τις καμερες...

Σαφως πιο natural του pixel και παλευει πολυ καλυτερα κοντρα ηλιο.

Δε με λετε το ΑΙ ισχυει οτι καλυτερα να το εχω μονιμα ενεργοποιημενο? καπου το διαβασα σε ξενο review...

Μολις ανακαλυψα την επιλογη "νυχτα" ... θα μου λειψει και το σφαιρατο nightsight του Pixel...

 

Κατα τα αλλα πολυ ωραια οθονη, ηχος, αρκετα ευχαριστημενος απο τις προσθηκες ευρυγωνιου και tele, το δακτυλικο δουλευει καλα,

κλασσικα πολλη σαβουρα apps η sammy, μονο που πλεον καποια δεν τα κατεβαζεις η τα απενεργοποιεις, το καλωδιο φορτισης ειναι σαν ψευτικο, σιγουρα θα παιξει φορτιστης 25w και θηκη.

Πολυ καλη η επιλογη grid σε αρχικη οθονη και συρταρι καθως και οι φακελοι στο συρταρι, ισως να μην βαλω Nova Launcher για 1η φορα σε νεο κινητο... τωρα ενα σκασμο λειτουργιες που εχει και δε τις ξερω, θα χω να παιζω για καιρο.

 

Παρατηρησα οτι οτι με το windows connect δεν αποθηκευονται original οι φωτο στο pc αλλα μικροτερης αναλυσης. Κανω κατι λαθος?

 

Αυτα σαν 1ες εντυπωσεις. Παρτε και μια 3Χ

 

51382006702_9494829d1f.jpgS20FE First shot by George M, on Flickr

 

Εγώ έχω ενεργό το ai.

 

Όσον αφορά το windows connect, έχω την εντύπωση ότι η μεταφορά γίνεται σε χαμηλή ανάλυση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Μεγειες λοιπόν κι εύχομαι να το ευχαριστηθείς.

 

Σε ευχαριστω!

 

Παραυτα πειτε μου μια λειτουργικη GCam για Exynos γιατι αφενος οι βραδυνες με απλη ληψη δε με πειθουν και με την επιλογη "νυχτα" μαλωσα ηδη, αφετερου ολα τα presets μου στο lightroom ειναι αχρηστα με τις φωτο του S20 :cry:

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα.

Δε με λετε το ΑΙ ισχυει οτι καλυτερα να το εχω μονιμα ενεργοποιημενο? καπου το διαβασα σε ξενο review...

 

Πολυ καλη η επιλογη grid σε αρχικη οθονη και συρταρι καθως και οι φακελοι στο συρταρι, ισως να μην βαλω Nova Launcher για 1η φορα σε νεο κινητο...

 

Με γειες και καλοδούλευτο !!!!!!!!!!!

 

Εγώ το ΑΙ το έχω μόνιμα όταν είμαι στο αυτόματο (και παίρνει και αυτόματα το night mode όταν χρειάζεται...) Νομίζω δεν θα χάσεις....

 

Το μόνο μειονέκτημα που έχω δει σε σχέση με τον Nova είναι ότι στους φακέλους έχεις οριζόντιο grid x3.... παίδεμα για να σετάρεις τους φακέλους σου (αν έχεις φακέλους).

 

Εκτός και αν ξέρει κάποιος αν αλλάζει αυτό....

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Με γειες και καλοδούλευτο !!!!!!!!!!!

 

 

 

Εγώ το ΑΙ το έχω μόνιμα όταν είμαι στο αυτόματο (και παίρνει και αυτόματα το night mode όταν χρειάζεται...) Νομίζω δεν θα χάσεις....

 

 

 

Το μόνο μειονέκτημα που έχω δει σε σχέση με τον Nova είναι ότι στους φακέλους έχεις οριζόντιο grid x3.... παίδεμα για να σετάρεις τους φακέλους σου (αν έχεις φακέλους).

 

 

 

Εκτός και αν ξέρει κάποιος αν αλλάζει αυτό....

Κατέβασε nicelock και βάλε το home up module.

Θα κάνεις παπάδες.

Εγώ αυτά έχω.

e795970b4ba04c92a6a385b0e4564e49.jpg

 

My S20 FE Snapdragon is awesome

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Με γειες και καλοδούλευτο !!!!!!!!!!!

...

 

Το μόνο μειονέκτημα που έχω δει σε σχέση με τον Nova είναι ότι στους φακέλους έχεις οριζόντιο grid x3.... παίδεμα για να σετάρεις τους φακέλους σου (αν έχεις φακέλους).

 

Εκτός και αν ξέρει κάποιος αν αλλάζει αυτό....

 

Thanks! Στις ρυθμισεις αρχικης οθονης εχει επιλογη "πλεγμα φακελων" εχει 3χ3 και 4χ4 και ισχυει και στο συρταρι εφαρμογων

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

 

(και παίρνει και αυτόματα το night mode όταν χρειάζεται...)

 

Με ενεργό ai βαζει μεν ενα ειδος night mode αλλα λιγο πιο σβέλτο με αρκετά κατώτερο αποτέλεσμα. Αν δεν βιάζεσαι, το night mode παραμένει καλύτερη επιλογή.

 

Επισης, κάτι που συζητάγαμε και με το Γιάννη, αν στην οθόνη έχεις επιλέξει έντονα χρώματα τότε οι φωτογραφίες της κάμερας ίσως σου φανούν κορεσμένες. Οπότε δείτε τις φωτογραφίες και στο pc πριν πείτε ότι ειναι έντονα τα χρώματα :)

Link to comment
Share on other sites

αν στην οθόνη έχεις επιλέξει έντονα χρώματα τότε οι φωτογραφίες της κάμερας ίσως σου φανούν κορεσμένες. Οπότε δείτε τις φωτογραφίες και στο pc πριν πείτε ότι ειναι έντονα τα χρώματα :)

 

Ισχυει. Ηταν το 1ο που εκανα οταν ρυθμισα το τηλ. Παραυτα στο pc και στο edit βλεπω πως ειναι πουσαρισμενο το saturation / vibrance.

RAW τραβαει μονο σε pro mode απο οτι βλεπω.

Θα δοκιμασω με το AI Off μηπως εχω πιο φυσικες αποδωσεις στα χρωματα...

Παντως εχω να πω πως ο ultrawide και ο tele εστω και με 3χ optical ειναι μεγαλες προσθηκες για μενα που ημουν παντα με μονοκαμερο.

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει. Ηταν το 1ο που εκανα οταν ρυθμισα το τηλ. Παραυτα στο pc και στο edit βλεπω πως ειναι πουσαρισμενο το saturation / vibrance.

RAW τραβαει μονο σε pro mode απο οτι βλεπω.

Θα δοκιμασω με το AI Off μηπως εχω πιο φυσικες αποδωσεις στα χρωματα...

Παντως εχω να πω πως ο ultrawide και ο tele εστω και με 3χ optical ειναι μεγαλες προσθηκες για μενα που ημουν παντα με μονοκαμερο.

 

Λίγο πολύ, ακόμα και οικονομικά τηλέφωνα, θα σου κάνουν τη δουλειά σου στο βασικό. Έχουν βελτιωθεί οι κάμερες. Τη διαφορά για μένα πλεον την κάνουν οι aux φακοί.

 

Τώρα για τα χρώματα το βλέπεις. Πάντως δεν είναι σε τόσο τραγικό επίπεδο ο κορεσμός. Προσωπικά μου αρέσει τις περισσότερες φορές η προσέγγιση της. Βέβαια αυτά είναι και γούστα.

 

Παρεμπιπτόντως, για τη gcam που ρώτησες, το snap δεν είχες παραγγείλει; Για τον exynos να ξέρεις θέλει διαφορετικές ρυθμίσεις. Οπότε σε xml απέφυγε αυτά που γίναν για snap.

 

Δοκίμασε του bsg αυτές που έχουν package name "ruler". Αν είσαι τυχερός δες αν δουλεύει και η scan 3d. Η δεύτερη είναι η μόνη που δουλεύει στο snap ο τηλεφακός.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Ενδιαφέρομαι για την αγορά του συγκεκριμένου κινητού. Υπάρχει κάποιο θέμα αξιοπιστίας της συσκευής;

Είμαι ανάμεσα στις εκδόσεις 4g και 5g ,αμφότερες με snapdragon στα 499 και 579 ευρώ αντίστοιχα. Υπερτερεί σε κάποιο χαρακτηριστικό που μου διαφεύγει η 4g έκδοση;

Σκέφτηκα και την αγορά του s20 plus αλλά θεωρώ πως το s20 fe ως πιο καινούργιο προϊόν θα είναι καλύτερη αγορά.

Οποιαδήποτε συμβουλή-υπόδειξη είναι ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Ενδιαφέρομαι για την αγορά του συγκεκριμένου κινητού. Υπάρχει κάποιο θέμα αξιοπιστίας της συσκευής;

Είμαι ανάμεσα στις εκδόσεις 4g και 5g ,αμφότερες με snapdragon στα 499 και 579 ευρώ αντίστοιχα. Υπερτερεί σε κάποιο χαρακτηριστικό που μου διαφεύγει η 4g έκδοση;

Σκέφτηκα και την αγορά του s20 plus αλλά θεωρώ πως το s20 fe ως πιο καινούργιο προϊόν θα είναι καλύτερη αγορά.

Οποιαδήποτε συμβουλή-υπόδειξη είναι ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ

Δημήτρης

 

 

αν δεν σε ενδιαφερει το 5g η μονη αλλη σημαντικη διαφορα ειναι ο επεξεργαστης . το 5g εχει snapdragon , το παλιο 4g exynos και το τελευταιο 4g με κωδικο SM-G780G παλι snapdragon . προσεξε ποιο κωδικο θα σου δωσουν

Edited by stelioz78

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Σε μετάβαση από Samsung A3 2016 στο S20 FE 5G με το Smart Switch δεν μεταφέρει τις Σημειώσεις. Οι Σημειώσεις ήταν μέσα στην Ομάδα των Εργαλείων μαζί με Τα Αρχεία Μου και Εγγραφή Φωνής. Επειδή είναι πολύ σημαντικές γνωρίζετε πως μπορώ να τις μεταφέρω;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πάντως επειδή βλέπω να αναφέρεται αρκετά η επιλογή ή όχι της συσκευής με 5G, ως χρήστης της 5G συσκευής και με γνώμονα ότι μένω μόνιμα στην Αθήνα που η κάλυψη πλέον είναι σε πολύ καλά επίπεδα και συνεχώς αυξάνεται, προσωπικά δε μετανιώνω ούτε λεπτό που επέλεξα να δώσω λίγα χρήματα παραπάνω για το 5G και αυτό θα πρότεινα σε κάποιον που θα αγόραζε τώρα τη συσκευή. Εκτός του καλύτερου σήματος και της μεγαλύτερης ταχυτητας που προσφέρει ειδικά στο upload, θα έχει μεγαλύτερη μεταπωλητική αξία και σε λίγο καιρό που το 5G θα είναι το στάνταρ σε περισσότερες περιοχές, η συσκευή δε θα υπολείπεται σε τίποτα.

Samsung Galaxy S20 FE 5G:)

 

«Οι πιο σκοτεινές γωνιές στην Κόλαση είναι φυλαγμένες για εκείνους που διατηρούν την ουδετερότητά τους σε εποχές ηθικής κρισης». - Dante Alighieri

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα.

Έχω τη συσκευή 3 μέρες. 

Ήμουν ανάμεσα σε αυτό και στο Samsung s 21 plus αλλά επέλεξα το s 20 fe 5g λόγω καλύτερης τιμής. 

Βέβαια πολύ θα ήθελα να το συγκρίνω με το s21 plus για να δω αν αξίζει τα παραπάνω χρήματα αλλά θα δούμε. Ίσως γίνει στο μέλλον 

Αυτό που εχω παρατήρησει είναι η πολύ αργή του φόρτιση. 

Παρήγγειλα από skrouz ένα φορτιστή Samsung 25 w, να δούμε πως θα τα παει με αυτόν 

Edited by patrik
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, patrik said:

Καλημέρα.

Έχω τη συσκευή 3 μέρες. 

Ήμουν ανάμεσα σε αυτό και στο Samsung s 21 plus αλλά επέλεξα το s 20 fe 5g λόγω καλύτερης τιμής. 

Βέβαια πολύ θα ήθελα να το συγκρίνω με το s21 plus για να δω αν αξίζει τα παραπάνω χρήματα αλλά θα δούμε. Ίσως γίνει στο μέλλον 

Αυτό που εχω παρατήρησει είναι η πολύ αργή του φόρτιση. 

Παρήγγειλα από skrouz ένα φορτιστή Samsung 25 w, να δούμε πως θα τα παει με αυτόν 

Θα πάει πολύ καλύτερα. Είναι 15αρης αυτός που περιέχεται στο κουτί. Οπότε θα δεις σχεδόν διπλή φόρτιση. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. 

Μόλις έσκασε. 

Screenshot_20210830-114305_Software update.jpg

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πηρα σήμερα το 5G σε μπλε, θέλω να του βάλω λεπτή θήκη με εξόγκωμα πανω κάτω για προστασια της οθόνης από πτώση, κατά προτιμηση διάφανη, έχει κανείς υπόψην τίποτα? Η spiegen μου φαίνεται ογκώδης. Επίσης το τζάμι που δίνει το   πλαίσιο το έχει βάλει κανεις? Γυρω στα 13 ευρώ το έχουν. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1 minute ago, jackdaniels said:

Καλησπέρα, πηρα σήμερα το 5G σε μπλε, θέλω να του βάλω λεπτή θήκη με εξόγκωμα πανω κάτω για προστασια της οθόνης από πτώση, κατά προτιμηση διάφανη, έχει κανείς υπόψην τίποτα? Η spiegen μου φαίνεται ογκώδης. Επίσης το τζάμι που δίνει το   πλαίσιο το έχει βάλει κανεις? Γυρω στα 13 ευρώ το έχουν. 

 

Λεπτή θήκη και με εξογκώματα... δύσκολο να βρεις μια και αυτά δεν πάνε μαζί. Εξογκώματα έχουν οι πιο rugged θήκες.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Μία ερώτηση γιατί με παραξενεύει κάτι. Τραβάω φωτογραφία με τον zoοm φακό σε low light conditions πχ μέσα στο σπίτι και αντί να χρησιμοποιεί τον telephoto τραβάει με την main camera και κάνει μάλλον crop. Ακόμα και σε night mode που δοκίμασα πάλι τα ίδια. Στο gsmarena όμως είδα sample photos είναι κανονικά από τον telephoto (F2.4). Ξέρει κανείς τι παίζει???

Ευχαριστώ προκαταβολικά......

PS. Έχω το 4G με snapdragon

Γιαννης. Μ.
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, johmic said:

Καλησπέρα στην παρέα. Μία ερώτηση γιατί με παραξενεύει κάτι. Τραβάω φωτογραφία με τον zoοm φακό σε low light conditions πχ μέσα στο σπίτι και αντί να χρησιμοποιεί τον telephoto τραβάει με την main camera και κάνει μάλλον crop. Ακόμα και σε night mode που δοκίμασα πάλι τα ίδια. Στο gsmarena όμως είδα sample photos είναι κανονικά από τον telephoto (F2.4). Ξέρει κανείς τι παίζει???

Ευχαριστώ προκαταβολικά......

PS. Έχω το 4G με snapdragon

Με τι ζουμ τραβάς? Πάνω από 3x?

 

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, thabull said:

Με τι ζουμ τραβάς? Πάνω από 3x?

 

Όχι με 3χ .....

Θες να το δοκιμάσεις να μου πεις???  Οταν η σκηνή έχει αρκετό φως την χρησιμοποιεί αν όχι δεν.....

Γιαννης. Μ.
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, johmic said:

Όχι με 3χ .....

Θες να το δοκιμάσεις να μου πεις???  Οταν η σκηνή έχει αρκετό φως την χρησιμοποιεί αν όχι δεν.....

Μάλλον έτσι δουλευεί το σ΄σύστημα καμερών... Παραθέτω κείμενο από το φορουμ της samsung...

Capture.PNG

Γιαννης. Μ.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S20 FE

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...