Jump to content

Samsung Galaxy S20 FE


baggelispr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποιο μοντέλο πήρες τελικά; 4g ή 5g;

Το 4g με Snapdragon όμως, το έκανα και αποφορολόγηση και για τα λεφτά που έδωσα πιστεύω ήταν η καλύτερη επιλογή γιατί το OnePlus 8T υστερεί πολύ σε κάμερες

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Κατοχος Pixel 3a και μολις παραγγειλα το S20FE 4G.

Οθονη και τρικαμερο ηταν οι πιο βασικοι λογοι που το διαλεξα (στα 405 ευρω, ηθελα αμεση αγορα και οχι xiaomi)

Μπηκα λιγο στο reddit sub του S20FE και προς μεγαλη μου εκπληξη, πολυς κοσμος ψαχνεται με... GCam...

Ειναι τοσο υποδιεστερες οι φωτο του S20FE σε σχεση με pixel ? Μηπως να κρατησω το 3a για βραδυ ? :wacko::wacko::wacko:

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μια από τα ίδια, το κοιτούσα καιρό αλλά έσπασε η οθόνη του μι8 και έπρεπε να πάρω κινητό άμεσα. Η gcam υπερτερεί στις σελφι από ότι έχω δει. Την έκδοση με τον exynos πήρες;
Link to comment
Share on other sites

Η gcam υπερτερεί στις σελφι από ότι έχω δει. Την έκδοση με τον exynos πήρες;

 

Λογικα αυτη θα ειναι, δεν εδωσα σημασια μιας και δε παιζω παιχνιδια. Για τις selfie δε με καιει, ultrawide και tele ηταν οι προσθηκες που ηθελα. Τραβαω και βραδυ πολλες, ειδα μεν καλα δειγματα εδω, αλλα με εκανε εντυπωση το οτι βαζουν gcam...

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Εχει πολλα θεματα η βραδινη φωτο.

Καταρχας βγαινει πιο φωτεινη απ οτι πρεπει ακομα και βαλω την ευαισθησια στο τερμα πιο σκοτεινο

Επισης οταν υπαρχει πηγη φωτος κοντα ειναι σαν να εστιαζει εκει και βγαινει με πολυ υπερφωτεινη αθλια εικονα.

Γενικα με το s8 εβγαζα πολυ καλυτερες φωτογραφιες το βραδυ κατα μεσο ορο.

Στο s20 πολλες φωτογραφιες το βραδυ θα βγουν χαλια και θα θελουν σβησιμο

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Κατοχος Pixel 3a και μολις παραγγειλα το S20FE 4G.

Οθονη και τρικαμερο ηταν οι πιο βασικοι λογοι που το διαλεξα (στα 405 ευρω, ηθελα αμεση αγορα και οχι xiaomi)

Μπηκα λιγο στο reddit sub του S20FE και προς μεγαλη μου εκπληξη, πολυς κοσμος ψαχνεται με... GCam...

Ειναι τοσο υποδιεστερες οι φωτο του S20FE σε σχεση με pixel ? Μηπως να κρατησω το 3a για βραδυ ? :wacko::wacko::wacko:

 

Είναι εξαιρετική η στοκ, είτε μιλάμε για βασικό φακό είτε για τους aux. Ειδικά ο ultrawide είναι από τους πιο ευρύς και ταυτόχρονα εξαιρετικούς σε ποιότητα που έχω δει. Το ζουμ επίσης εξαιρετικό αφού μέχρι και 10χ βγάζει σχετικά usable φωτογραφία (μιλάω για μέρα). Επιπλέον εστιάζει ακόμα και στις πιο δύσκολες συνθήκες παρά το περιορισμένο dof που έχει ο μεγάλος σχετικά αισθητήρας του βασικού φακού. Το δε βίντεο δεν το συζητάμε. Όπως και σε άλλα της τα μοντέλα εξαιρετικό.

 

Τώρα, όσον αφορά τις γκρίνιες προφανώς αναφερονται σε νυχτερινά τοπία που έχει μέσα ουρανό. Εκεί θέλει μόνιμα night mode και κατεβασμα 1-2 στοπ την έκθεση πριν το κλικ. Και αυτό να πω πως ισχύει σε αρκετά μοντέλα που έχουν μεγάλο αισθητήρα (πχ και στο p40 pro έκανε τη νύχτα μέρα).

 

Εγώ προσωπικά το θεωρώ πολύ καλύτερο από προηγούμενα μοντέλα της samsung. Απλά αν κάποιος προέρχεται από παλιό κινητό ίσως τον ξενίσει το ότι έχει πολύ μεγαλύτερη δυνατότητα έκθεσης. Ιδανικά και γω θα το ήθελα λίγο πιο συντηρητικό στο exposure αλλά τι να κάνουμε... Δεν υπάρχει κάμερα που να μην έχει αδυναμίες. Τουλάχιστον αυτή αντιμετωπίζεται αρκετά εύκολα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όσον αφορά το αν υπερτερεί η gcam, θα έλεγα ότι αυτοί που την προτιμούν απλά έχουν διαφορετικές προτιμήσεις όσον αφορά την jpeg engine. Δηλαδή δεν είναι ανώτερη αλλά απλά έχει διαφορετικά θετικά σημεία (πχ θα αν έχεις τις ρυθμίσεις με χαμηλό nr, θα είναι πιο sharp αλλά θα έχει και χαοτικά περισσότερο θόρυβο). Αλλά ξεκάθαρα μονίμως χάνει σε dr η gcam (όσο και αν πουσαρεις τα curves, exposure κλπ).

 

Βέβαια είναι πολλοί που ψάχνουν gcam επειδή μόνιμα ψάχνουν gcam. Ειδικά όταν μιλάμε για ινδούς, σε όλες τις εταιρίες, έχω δει μια μόνιμη γκρίνια σε γκρουπακια στο τελεγκραμ.

 

Προσωπικά έχω στήσει μια gcam (όπως κάνω πάντα σε όλα μου τα κινητά) αλλά πραγματικά μόνο λόγω γούστου αν την προτιμήσει κάποιος. Τη θεωρώ συνολικά καλύτερη τη στοκ.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Το πήρα σήμερα για να το δοκιμάσω. Ομολογώ πως είναι vfm συσκευή έχω μείνει ικανοποιημένος!
Link to comment
Share on other sites

@Antretng ευχαριστω για την απαντηση, κατανοητα ολα και ησυχασα τωρα (δε μου ηρθε ακομα το κιν)

 

Το θεμα του nightmode που θελει κατεβασμα 1-2 κλικ στο exposure για να μην κανει την νυχτα μερα το ειχα και στο pixel.

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Είναι εξαιρετική η στοκ, .....................................

..................Προσωπικά έχω στήσει μια gcam (όπως κάνω πάντα σε όλα μου τα κινητά) αλλά πραγματικά μόνο λόγω γούστου αν την προτιμήσει κάποιος. Τη θεωρώ συνολικά καλύτερη τη στοκ.

 

Συμφωνώ απόλυτα με όλα όσα είπες.

Και εγώ προσωπικά έστησα gcam, αλλά όπως έλεγα μόλις σε προηγούμενα post, την έστησα μόνο για να δοκιμάσω αν θα δώσει καλύτερα αποτελέσματα στο να φωτογραφίσω τον milkyway.

Οτιδήποτε νυχτεριν'ο τράβηξα ήταν με την stock. και μάλιστα πολλές φόρες στο auto mode που επίσης κάνει εξαιρετική δουλειά τη νύχτα....

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

λιιιγο off topic....

 

ενδιαφέρομαι είτε για αυτό το κινητό είτε για το Α72. αξίζει τα παραπάνω χρήματα το FE; σβελταδα και κάμερα αυτά που με ενδιαφέρουν πιο πολύ

 

Sent from my SM-A315G using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@Antretng ευχαριστω για την απαντηση, κατανοητα ολα και ησυχασα τωρα (δε μου ηρθε ακομα το κιν)

 

Το θεμα του nightmode που θελει κατεβασμα 1-2 κλικ στο exposure για να μην κανει την νυχτα μερα το ειχα και στο pixel.

 

Απλά σε αντίθεση με πχ το p40 pro, το υπερβολικό ανέβασμα στον ουρανό οδηγούσε σε εμφάνιση της φωτορύπανσης και σημαντικού θορύβου (κάτι που το εντυπωσιακό λογισμικό και αισθητήρας της huawei το έσωζε). Οπότε έχουν ένα δίκιο σε αυτό. Αλλά αντιμετωπίζεται πολύ εύκολα. Ρίχνεις την έκθεση πριν το κλικ και έχεις εξαιρετικό αποτέλεσμα.

 

Πιστεύω όταν σου έρθει δεν θα απογοητευτείς. Και σίγουρα είναι ανώτερο από προηγούμενα μοντέλα της Samsung.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Συμφωνώ απόλυτα με όλα όσα είπες.

Και εγώ προσωπικά έστησα gcam, αλλά όπως έλεγα μόλις σε προηγούμενα post, την έστησα μόνο για να δοκιμάσω αν θα δώσει καλύτερα αποτελέσματα στο να φωτογραφίσω τον milkyway.

Οτιδήποτε νυχτεριν'ο τράβηξα ήταν με την stock. και μάλιστα πολλές φόρες στο auto mode που επίσης κάνει εξαιρετική δουλειά τη νύχτα....

 

Να σου πω την αλήθεια, σε uw τοπία ή στο βασικό πρόσωπα καταφέρνω κάτι καλύτερο με gcam. Αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι για να πεις "παράτα τη στοκ και πιασε gcam". Και αυτό μετά από κάνα δύο βδομάδες στησίματος (όσοι με ξέρουν θα έχουν δει ότι είμαι λίγο καμενος με το θέμα gcam :P )

Link to comment
Share on other sites

Και επειδη μια εικονα ειναι χιλιες λεξεις, σας παραθέτω 8.000 :lol:

 

Σε κάθε σκηνή έχω ανεβάσει δύο φωτογραφίες. Μια που ειναι ακριβως οπως εβγαζε η στοκ και μια που ειναι κοντα σε αυτο που εβλεπα με τα ματια μου με κατεβασμα καπου 1μιση στοπ συνηθως.

 

https://photos.app.goo.gl/asHNxs7khntgwMWM7

 

Αυτες προφανως δεν ειναι η μεση φωτογραφια που βγαζει καποιος στη καθημερινοτητα μιας και μιλαμε για σκοταδια. Οταν εχει περισσοτερο φως, ή ορθοτερα όταν δεν υπαρχει μεγάλη "μαυρη επιφανεια" (πχ ουρανος), δεν χρειάζεται κατέβασμα.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό είναι εξαιρετικό από κάθε άποψη και ειδικά στις φωτό.

Δε νομίζω ότι κάποιος που θα το πάρει, θα μείνει δυσαρεστημένος.

Αν θέλουμε να βρούμε λόγο να γκρινιαξουμε, βρισκουμε και σε κινητό του 1000αρικου.

Οι φωτό του είναι εκπληκτικές και οι βραδυνές αρκετά καλύτερες, τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα, από το Ρ40 που είχα πριν από αυτό.

Εγώ έμεινα πολύ ικανοποιημένος οσο το κράτησα. Το έδωσα καθαρά και μόνο λόγω μεγέθους.

Αν ήταν στις 6", θεωρώ πως θα αργούσα πολύ να το αποχωριστώ.

 

Εστάλη από το Pixel 4a (5G)

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερο από το Ρ40?

 

Στάλθηκε από το ELE-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Στις βραδυνές σαφέστατα.

Στο Ρ40 βγαίνανε όλες πολύ φωτεινές στο auto, σε σημείο που χαλούσε όλη η φωτό.

Έπρεπε να κατεβάζεις συνέχεια το iso, προκειμένου να έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Επίσης πολύ καλύτερο στο S20 το πορτραίτο.

 

Εστάλη από το Pixel 4a (5G)

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Στις βραδυνές σαφέστατα.

Στο Ρ40 βγαίνανε όλες πολύ φωτεινές στο auto, σε σημείο που χαλούσε όλη η φωτό.

Έπρεπε να κατεβάζεις συνέχεια το iso, προκειμένου να έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Επίσης πολύ καλύτερο στο S20 το πορτραίτο.

 

Εστάλη από το Pixel 4a (5G)

 

Και οι βραδυνες σε σχεση με το P4a 5G ?

Pffff...

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερο από το Ρ40?

 

Στάλθηκε από το ELE-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Προσωπικά το θεωρώ πολύ καλύτερο στις νυχτερινές το p40 pro (δεν ξέρω αν διαφέρει το απλό p40). Ανεβαζε μεν την έκθεση στο θεό αλλά δεν εμφανίζει τη φωτορύπανση και θόρυβο του fe (δείτε τα δείγματα που ανέβασα).

 

Βέβαια μιλάμε για φωτογραφικό τέρας το p40 pro. Μακράν η καλύτερη all around κάμερα στις φωτογραφίες (χάνει βέβαια από άποψη στενού uw και βίντεο).

 

Κατά τα άλλα, πλέον όλα τα κινητά έχουν δυνατότητες για πολύ ανέβασμα. Δεν είναι όπως παλιά που δεν φώτιζαν γιατί τελικιαζε το iso τους. Οπότε θα πρέπει να παρεμβαίνουμε και να ρίχνουμε την έκθεση. Ίσως θα μπορούσαν να είχαν λίγο πιο συντηρητικό exposure αλλά δεν βαριέσαι. Είναι αστείο πρόβλημα για μένα από την άποψη ότι είναι απλή η λύση.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και οι βραδυνες σε σχεση με το P4a 5G ?

 

Θα το ανακαλύψεις σύντομα ;)

 

Για μένα κάνουμε ένα λάθος στη συζήτηση από την άποψη ότι μιλάμε αποκλειστικά για βραδυνές και βασικό φακό. Κάμερα όμως είναι και ημερήσιες. Κάμερα είναι και ο uw. Κάμερα είναι και το ζουμ. Κάμερα είναι και το βίντεο.

 

Ας πούμε τα πιξελ την ημέρα, αν έχει υψηλή αντίθεση, εμφανίζουν αρκετά αυξημένο θόρυβο ενώ υστερεί σίγουρα στους aux. Δεν είναι όλα φωτογραφίες βασικό φακό νύχτα. Είναι ένα σύνολο. Και συνήθως κάπου χάνεις και κάπου κερδίζεις. Απλά στα φορουμς αρεσκομαστε στα μπαλκανατα φωτογραφικά συγκριτικά σε συνθήκες σκοταδιού.

 

Ας πούμε πολλοί κυνηγάνε να βάζουν την modded google camera στα κινητά τους και εντυπωσιάζονται από το πόσο καλά τα πάει στο μπαλκονατο τους συγκριτικό. Έχουν όμως δει ότι δυσκολεύεται να εστιάσει σε κοντινά νυχτερινά πλάνα (πχ μια φωτογραφία ανθρώπου) ; Δεν είναι μεγαλύτερη απώλεια μια μη εστιασμένη φωτογραφία από ότι μια που έχει λίγο θόρυβο πάνω; Επίσης ο χρόνος που χάνεις για να εναλλαξεις φακούς μήπως αποβει μοιραίος και να χάσεις την λήψη; Τέλος, ένα υπερβολικά αργό κλείστρο (night sight) μπορεί να είναι αποτελεσματικο σε ένα μπαλκονατο (ήρεμο) συγκριτικό, αλλά σε πραγματικές συνθήκες που δεν είσαι τόσο συγκεντρωμένος μπορεί να οδηγήσει σε απώλειες οξύτητας από camera shake και να ήταν καλύτερη τελικά η στοκ. Οπότε είναι όλα πολύ σχετικά.

 

Απλές σκέψεις :)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το θεωρώ πολύ καλύτερο στις νυχτερινές το p40 pro (δεν ξέρω αν διαφέρει το απλό p40). Ανεβαζε μεν την έκθεση στο θεό αλλά δεν εμφανίζει τη φωτορύπανση και θόρυβο του fe (δείτε τα δείγματα που ανέβασα).

 

 

 

Βέβαια μιλάμε για φωτογραφικό τέρας το p40 pro. Μακράν η καλύτερη all around κάμερα στις φωτογραφίες (χάνει βέβαια από άποψη στενού uw και βίντεο).

 

 

 

Κατά τα άλλα, πλέον όλα τα κινητά έχουν δυνατότητες για πολύ ανέβασμα. Δεν είναι όπως παλιά που δεν φώτιζαν γιατί τελικιαζε το iso τους. Οπότε θα πρέπει να παρεμβαίνουμε και να ρίχνουμε την έκθεση. Ίσως θα μπορούσαν να είχαν λίγο πιο συντηρητικό exposure αλλά δεν βαριέσαι. Είναι αστείο πρόβλημα για μένα από την άποψη ότι είναι απλή η λύση.

 

 

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

 

 

Θα το ανακαλύψεις σύντομα ;)

 

 

 

Για μένα κάνουμε ένα λάθος στη συζήτηση από την άποψη ότι μιλάμε αποκλειστικά για βραδυνές και βασικό φακό. Κάμερα όμως είναι και ημερήσιες. Κάμερα είναι και ο uw. Κάμερα είναι και το ζουμ. Κάμερα είναι και το βίντεο.

 

 

 

Ας πούμε τα πιξελ την ημέρα, αν έχει υψηλή αντίθεση, εμφανίζουν αρκετά αυξημένο θόρυβο ενώ υστερεί σίγουρα στους aux. Δεν είναι όλα φωτογραφίες βασικό φακό νύχτα. Είναι ένα σύνολο. Και συνήθως κάπου χάνεις και κάπου κερδίζεις. Απλά στα φορουμς αρεσκομαστε στα μπαλκανατα φωτογραφικά συγκριτικά σε συνθήκες σκοταδιού.

 

 

 

Ας πούμε πολλοί κυνηγάνε να βάζουν την modded google camera στα κινητά τους και εντυπωσιάζονται από το πόσο καλά τα πάει στο μπαλκονατο τους συγκριτικό. Έχουν όμως δει ότι δυσκολεύεται να εστιάσει σε κοντινά νυχτερινά πλάνα (πχ μια φωτογραφία ανθρώπου) ; Δεν είναι μεγαλύτερη απώλεια μια μη εστιασμένη φωτογραφία από ότι μια που έχει λίγο θόρυβο πάνω; Επίσης ο χρόνος που χάνεις για να εναλλαξεις φακούς μήπως αποβει μοιραίος και να χάσεις την λήψη; Τέλος, ένα υπερβολικά αργό κλείστρο (night sight) μπορεί να είναι αποτελεσματικο σε ένα μπαλκονατο (ήρεμο) συγκριτικό, αλλά σε πραγματικές συνθήκες που δεν είσαι τόσο συγκεντρωμένος μπορεί να οδηγήσει σε απώλειες οξύτητας από camera shake και να ήταν καλύτερη τελικά η στοκ. Οπότε είναι όλα πολύ σχετικά.

 

 

 

Απλές σκέψεις :)

χαχαχα wtf? μπερδεύτηκα!!!

 

Sent from my SM-A315G using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα wtf? μπερδεύτηκα!!!

 

Sent from my SM-A315G using Tapatalk

 

Long story short, έχει πολύ καλή κάμερα. Απλά όταν πέφτει λίγο ο φωτισμός θέλει μόνιμα night mode και οπωσδήποτε μείωση της έκθεσης πριν το κλικ (κάνεις ταπ και σέρνεις μπάρα αριστερά). Η gcam είναι περισσότερο για μερακλήδες/χομπίστες παρά αναγκαία σε αυτό το κινητό :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα έχει λίγο χαμηλή ένταση ακουστικού σε σχέση με άλλες συσκευές? Edited by kostassa
Link to comment
Share on other sites

Επειδη τυχαινει να εχω στη κατοχη μου και τις 2 συσκευες ( FE 5G & 20 Plus) δεν ειμαι σιγουρος κατα ποσο ισχυουν καποια πραγματα... Καλυτερο πορτρέτο με το FE απο το κανονικο S20 δεν εχω πετυχει ουτε σε μια ληψη. Επειδη εχω εγω το FE και η συζυγος το 20+ οταν θελω portrait mode και selfie (εκει ειναι χαος δυστυχως η διαφορα) χρησιμοποιώ το plus εντέλει. Overall το 20+ εχει ξεκαθαρη διαφορα απο το FE και ας εχουν την ιδια κυρια καμερα.

Επισης γενικα το FE δε θα ελεγα οτι βγαζει εκπληκτικες φωτογραφιες. Πλεον με 6 μηνες χρησης εχω βγαλει σχεδον σε ολες τις συνθηκες. Ειναι απλα καλο/αξιοπρεπες και ως εκει. Ισως να εχω περισσοτερες απαιτησεις εγω παντως με το 20+ ημουν ξεκαθαρα πιο ευχαριστημενος στο τομεα αυτο. Επισης ειναι καλυτερο και στο βιντεο το 20+.

Η συγκριση ειναι καθαρα για τις καμερες και τιποτε αλλο. Προσωπικη αποψη εχοντας και τις 2 συσκευες συγχρονως. Καθε διαφωνια σεβαστη.

Nexus S --> S4 mini --> S4 Black Edition --> Frost white Note 4 --> Black Onyx S7 --> Mate 10 Pro Grey -->

Blue Coral S9+ --> S10 Black --> iPhone 11 Space Grey --> S20+ Cosmic Gray --> S20 FE 5G --> iPhone 13 Product Red --> Galaxy S21 Plus --> iPhone 14 Pro Max Silver (απεταξάμην το ios) --> Galaxy A54 Graphite

Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με iPhone 11?

 

Στάλθηκε από το ELE-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που θα ήθελα να ξέρω είναι κατά ποσο αξίζει το Samsung s 21 plus έναντι στο Samsung s 20 fe 5g.

Σε κάμερα γιατί στα υπόλοιπα δεν έχουν τρελές διάφορες

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S20 FE

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...