Jump to content

Samsung Galaxy S20 FE


baggelispr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω ειμαι κοντα στις 4 ωρες οθονη με ανοιχτο το always on, και στις 5+ οταν το εχω κλειστο, με κακο σημα στο σπιτι και 5g στην δουλεια. 120 HZ παντα. Γενικα δεν ειναι οτι κραταει και πολυ σε εμενα αλλα σε γενικες γραμμες ολα τα τηλεφωνα που ειχα στα δικα μου χερια δεν κραταναε μπαταρια, αλλα παιζει σιγουρα ρολο το σημα και το τι χρηση και τι εφαρμογες εχει ο καθενας, και το επιπεδο φωτεινοτητας παιζει επισης τεραστιο ρολο.
Link to comment
Share on other sites

Όταν παίρνουν τηλ η οθόνη παγώνει στην οθόνη κλήσης και δεν μπορώ να κάνω χρήση του κινητού παρα μόνο αν απαντήσω ή τερματίσω την κλήση.

μπορεί να γίνει κάτι ώστε να μπορεί να μπει κάποιος στο μενού της συσκευής, ενώ έχει κλήση;

να μπει π.χ. στις επαφές να δει έναν αριθμό τηλεφώνου.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον και εγω βλεπω αρκετα θεματα με την μπαταρια. Πεφτει μονη της χωρις λογο,

 

Το Βραδυ ακομα και σε airplane mode χανει 2-3%,

Χωρις πτηση, απο πληρη φορτιση ξυπναω και εχει χασει 5-6%

 

Φορτιση χτες το βραδυ 100% Μολις ξυπνησα το πρωι ειχει 94% .ΜΕτα απο λιγο browsing (37 λεπτα sot) και εχει πεσει στο 90%

 

Ειναι λογικο αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχω καταλάβει σωστά.....μάλλον ψάχνεις το παρακάτω:

 

Τηλέφωνο -> τρεις τελείες πάνω δεξιά ->Ρυθμίσεις -> Προβολή κλήσεων στη χρήση εφαρμογών -> Αναδυόμενο ή Μίνι αναδυόμενο

και ενεργοποιείς αν θέλεις και το από κάτω "Διατήρ. κλήσεων στο αναδυόμενο". Νομίζω ότι είναι προαιρετικό το τελευταίο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βλέπω ότι και άλλος έχει θέμα με την μπαταρία. Με το σήμα τι λέει; με όλα τα κινητά που έχω κάνει δοκιμές πάντα πολύ λιγότερο
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι νορμαλ?

Απο full φορτιση απο το πρωι με ελαχιστη χρηση

μολις 2.5 ωρες sot και ειμαι κατω απο 50%, δηλαδη χοντρικα με ιδια χρηση με το ζορι θα βγαλει 5.

Link to comment
Share on other sites

Μπαταρία κορυφή με snapdragon.

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχω καταλάβει σωστά.....μάλλον ψάχνεις το παρακάτω:

 

Τηλέφωνο -> τρεις τελείες πάνω δεξιά ->Ρυθμίσεις -> Προβολή κλήσεων στη χρήση εφαρμογών -> Αναδυόμενο ή Μίνι αναδυόμενο

και ενεργοποιείς αν θέλεις και το από κάτω "Διατήρ. κλήσεων στο αναδυόμενο". Νομίζω ότι είναι προαιρετικό το τελευταίο.

Kostas_Ts_86;8179499

σ ευχαριστώ για την απάντηση.

επειδή το θέμα δεν είναι προσωπικά δικό μου, μετέφερα αυτά που έγραψες και βάζω την απάντηση που πήρα.

 

Έτσι είναι, ήδη προεπιλεγμένο.

Το πρόβλημα υπάρχει μόνο όταν είναι κλειδωμένη η οθόνη και δέχομαι κλήση.

Όταν το χρησιμοποιώ δεν μου μπλοκάρει

Δεν μπορώ να ξεκλειδώσω την οθόνη όταν δέχομαι κλήση και έτσι δεν έχω πρόσβαση στο κιν πάρα μόνο αν απαντήσω ή απορρίψω την κλήση

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Kostas_Ts_86;8179499

σ ευχαριστώ για την απάντηση.

επειδή το θέμα δεν είναι προσωπικά δικό μου, μετέφερα αυτά που έγραψες και βάζω την απάντηση που πήρα.

 

Έτσι είναι, ήδη προεπιλεγμένο.

Το πρόβλημα υπάρχει μόνο όταν είναι κλειδωμένη η οθόνη και δέχομαι κλήση.

Όταν το χρησιμοποιώ δεν μου μπλοκάρει

Δεν μπορώ να ξεκλειδώσω την οθόνη όταν δέχομαι κλήση και έτσι δεν έχω πρόσβαση στο κιν πάρα μόνο αν απαντήσω ή απορρίψω την κλήση

 

 

Υπάρχει ένας τρόπος....

Αν έχεις ενεργοποιημένη την επιλογή να ανοίγει η κάμερα με διπλό πάτημα του power button. Την ώρα που σε καλούν πάτα το 2 φορές, θα ανοίξει η κάμερα και μετά απλά πατάς το πίσω ή το κεντρικό εικονικό κουμπί. Μπακαλίστικος τρόπος αλλά είναι ο,τι πιο απλό μου ήρθε στο μυαλό.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένας τρόπος....

Αν έχεις ενεργοποιημένη την επιλογή να ανοίγει η κάμερα με διπλό πάτημα του power button. Την ώρα που σε καλούν πάτα το 2 φορές, θα ανοίξει η κάμερα και μετά απλά πατάς το πίσω ή το κεντρικό εικονικό κουμπί. Μπακαλίστικος τρόπος αλλά είναι ο,τι πιο απλό μου ήρθε στο μυαλό.

 

Να υποθέσω ότι τα κλασικά restart έχουν γίνει (για να καλυφτεί η περίπτωση ότι έχει κολλήσει κάτι....)

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι τα κλασικά restart έχουν γίνει (για να καλυφτεί η περίπτωση ότι έχει κολλήσει κάτι....)

 

 

Δε νομίζω ότι είναι θέμα κάποιου κολλήματος.

Έτσι είναι γενικώς η φάση όταν είναι κλειδωμένο και σε καλούν. Δεν ξέρω εάν γίνεται κάτι με το Home star...δεν το έχω δοκιμάσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Εχω ενα s20FE 256gb exynos και τις τελευταιες μερες εχω παρατηρησει τρομερο battery drain με το ζορι 2 ωρες sot και το google play services να ειναι το 2ο σε καταναλωση απο τις εφαρμογες.

Επισης ζεματαει ακομα και αν το χρησιμοποιεις για Browsing στο πανω μερος της συσκευης.

 

Εχει κανεις το ιδιο θεμα?

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι γινεται αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι γενικώς η φάση όταν είναι κλειδωμένο και σε καλούν.

Δεν είχα το νου μου να προσέξω κάτι τέτοιο... Τις περισσότερες φορές που δέχομαι κλήση το τηλέφωνο είναι κλειδωμένο. Θα δω την επόμενη φορά αν μπορώ να μπω σε μενού.

Γενικά δεν έχω πρόβλημα πατάω το home button και πάω στην έναρξη ενώ μιλάω. Θα το τσεκάρω και με λήψη κλήσης από κλειδωμένη αρχική οθόνη.

(Βέβαια το να κάνεις ένα restart, δεν κοστίζει τίποτε και είναι και καλό για το τηλέφωνο να γίνεται που και που.... :wink: )

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένας τρόπος....

Αν έχεις ενεργοποιημένη την επιλογή να ανοίγει η κάμερα με διπλό πάτημα του power button. Την ώρα που σε καλούν πάτα το 2 φορές, θα ανοίξει η κάμερα και μετά απλά πατάς το πίσω ή το κεντρικό εικονικό κουμπί. Μπακαλίστικος τρόπος αλλά είναι ο,τι πιο απλό μου ήρθε στο μυαλό.

θα το μεταφέρω και θα ενημερώσω

Να υποθέσω ότι τα κλασικά restart έχουν γίνει (για να καλυφτεί η περίπτωση ότι έχει κολλήσει κάτι....)

ναι ήταν η πρώτη ερώτηση που έκανα.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι γενικώς η φάση όταν είναι κλειδωμένο και σε καλούν.

 

Δεν είχα το νου μου να προσέξω κάτι τέτοιο... Τις περισσότερες φορές που δέχομαι κλήση το τηλέφωνο είναι κλειδωμένο. Θα δω την επόμενη φορά αν μπορώ να μπω σε μενού.

Γενικά δεν έχω πρόβλημα πατάω το home button και πάω στην έναρξη ενώ μιλάω. Θα το τσεκάρω και με λήψη κλήσης από κλειδωμένη αρχική οθόνη.

(Βέβαια το να κάνεις ένα restart, δεν κοστίζει τίποτε και είναι και καλό για το τηλέφωνο να γίνεται που και που.... :wink: )

 

Update: Σε δοκιμή που έκανα στο δικό μου, με κλήση ενώ είναι κλειδωμένο, απάντησα την κλήση και εν μέσω συνομιλίας, πάτησα home button, με έβγαλε στην lock screen, έκανε swipe up και έφτασα στη αρχική μου οθόνη.....

Οι ρυθμίσεις που έχω (σύμφωνα με τις οδηγίες που έδωσες πριν) είναι αυτές....

 

Screenshot-20210605-185020-Call-settings.jpg

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα, δεν ξέρω τι προβλήματα έχετε με την μπαταρία που αναφέρεται συχνά στην εδώ παρέα, έχω τον exynos επεξεργαστή και έχω περίπου στις 6 ώρες και παραπάνω sot ημερησίως, λίγα data λίγο google maps, κάνα μισάωρο ομιλία και παραπάνω, περισσότερο WiFi, μην το σκαλίζετε το κινητό τόσο πολύ, δεν έχω κάνει καμία ιδιαίτερη ρύθμιση, πού να ήταν και το 5g θα είχε μία με δύο ώρες παραπάνω, δείτε την παρακάτω φωτογραφία και κρίνετε μόνοι σας. Και όποτε βλέπετε κάτι περίεργο κάντε μία επανεκκίνηση και θα στρώνει.

IPHONE 11 PRO MAX

Link to comment
Share on other sites

Ενθαρρυντική η φωτό.

Αν είχα και εγώ κάτι τέτοιο θα ήμουν υπερευχαριστημενος.

Συνεχίζω να είμαι στο μάξιμουμ 4 ώρες screen on. Με αντίστοιχη χρήση.

 

Επειδή δεν έχει στρώσει ακόμα μάλλον θα το πάω σερβις

Link to comment
Share on other sites

Κανε clear cache το google play services , κ;ι επανεκκίνηση την συσκευη

 

Το εκανα, εβαλα και βελτιστοποιηση χρησης (που μειωνει CPU κατα 70%).

Παρατηρησα πτωση 14% το 8ωρο που κοιμηθηκα το βραδυ. Δεν ειναι παρα πολυ?

Αυτο το google play services πρεπει να ειναι μεγαλο θεμα και σε αλλους, το βρηκα και για το s21.

Λετε το θεμα να ειναι οτι εδω που ειμαι τις τελευταιες μερες δεν εχω πολυ καλο σημα και για τις 2 σιμ?

 

Screenshot-20210606-123926-Device-care-2615.jpg

 

YΓ. Το mobile hotspot το χρησιμοποιησα κανα 2 φορες, τρωει τρελη μπαταρια και το κινητο γινεται φουρνος! Πολυ χειροτερα πχ απο το s8

Edited by gilas
Link to comment
Share on other sites

Το έστειλα service τελικά. Η μπαταρία στην Vodafone μου είπαν ότι φαίνεται καλή. Καλή στα χαρτιά γιατί προσωπικά δεν τρελαίνομαι για την διάρκεια της. Λογικά υποθέτω ότι την τρώει η κακή ποιότητα λήψης σήματος γιατί στο wi fi πάει πολύ καλά. Να δούμε και εκεί τι θα μου πουν για την μπαταρία αλλά και για το σήμα. Πολύ κακή ποιότητα λήψης. Δηλαδή στην κακή λήψη τρώει 1% περίπου κάθε 4 με 5 λεπτά με την οθόνη ανοικτή στο Facebook ή στο Chrome αλλά στο wi fi τα πάει πολύ καλά τρώει 1 %κάθε 9 με 11 λεπτά. Δηλαδή αν το δουλεύεις με wi fi η μπαταρία σπάει ρεκόρ.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένας τρόπος....

Αν έχεις ενεργοποιημένη την επιλογή να ανοίγει η κάμερα με διπλό πάτημα του power button. Την ώρα που σε καλούν πάτα το 2 φορές, θα ανοίξει η κάμερα και μετά απλά πατάς το πίσω ή το κεντρικό εικονικό κουμπί. Μπακαλίστικος τρόπος αλλά είναι ο,τι πιο απλό μου ήρθε στο μυαλό.

 

Να υποθέσω ότι τα κλασικά restart έχουν γίνει (για να καλυφτεί η περίπτωση ότι έχει κολλήσει κάτι....)

 

παρακάτω είναι η απάντηση που πήρα.

αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο, είναι ευπρόσδεκτο.

 

Έχω κάνει restart και δεν αλλάζει. Οπως είπα δεν έχω home buttons στην κλήση. Είχα ήδη δοκιμάσει το διπλό πλήκτρο κάμερας και δεν με έβαζε. Και σκοπός είναι να έχω πρόσβαση πρώτου υποχρεωθώ να δεχτώ την κλήση..

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδιά

 

Εγώ πήρα αυτή την θήκη χθες στα 3.90 και μόλις έκανα παραγγελία και το γυαλί της spigen.

Η θήκη είναι φοβερή παιδιά! 37fa9d2df0b482d8c6b185a6f49bc2e4.jpg337d44ed2ccebebee8a11dd3011a1bc7.jpg

 

My S20 FE 5G Is Awesome

 

Καλησπερα στη παρέα.

 

Γιάννη αυτή η θήκη κολλαει στο χέρι; Το ρωτάω επειδή έχω μια παρόμοια αλλα γλυστράει στο χέρι.

 

Αναφέρομαι σε αυτήν https://www.skroutz.gr/s/27542805/Forcell-Silicon-Lite-Back-Cover-%CE%9C%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%BF-Galaxy-S20-FE.html

Link to comment
Share on other sites

παρακάτω είναι η απάντηση που πήρα.

αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο, είναι ευπρόσδεκτο.

 

Έχω κάνει restart και δεν αλλάζει. Οπως είπα δεν έχω home buttons στην κλήση. Είχα ήδη δοκιμάσει το διπλό πλήκτρο κάμερας και δεν με έβαζε. Και σκοπός είναι να έχω πρόσβαση πρώτου υποχρεωθώ να δεχτώ την κλήση..

 

Από ότι είδα home button δε βγάζει ούτε όταν δέχεσαι κλήση ενω δεν έχεις κλειδωμένη οθόνη. Οπότε είναι το ίδιο.

 

Αν επιτρέπεται η ερώτηση, για ποιο λόγο θέλει να έχει πρόσβαση σε λειτουργίες του κινητού ενώ δέχεται κλήση? Τα πιο απλά που μου έρχονται στο μυαλό μπορεί να τα διαχειριστεί είτε με regection είτε με σίγαση και υπομονή να κλείσει αυτός που καλεί...

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Το έστειλα service τελικά. Η μπαταρία στην Vodafone μου είπαν ότι φαίνεται καλή. Καλή στα χαρτιά γιατί προσωπικά δεν τρελαίνομαι για την διάρκεια της. Λογικά υποθέτω ότι την τρώει η κακή ποιότητα λήψης σήματος γιατί στο wi fi πάει πολύ καλά. Να δούμε και εκεί τι θα μου πουν για την μπαταρία αλλά και για το σήμα. Πολύ κακή ποιότητα λήψης. Δηλαδή στην κακή λήψη τρώει 1% περίπου κάθε 4 με 5 λεπτά με την οθόνη ανοικτή στο Facebook ή στο Chrome αλλά στο wi fi τα πάει πολύ καλά τρώει 1 %κάθε 9 με 11 λεπτά. Δηλαδή αν το δουλεύεις με wi fi η μπαταρία σπάει ρεκόρ.

 

Ποια εκδοση εχεις? με snapdragon η exynos?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S20 FE

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...