Jump to content

Samsung Galaxy S20 FE


baggelispr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα. Πριν από 4 χρόνια είχα πάρει το s8 και σκέφτομαι να το αλλάξω. Θέλω να ρωτήσω. Αξίζει το s20 fe 4g ? έχει τόση μεγάλη διαφορά από το 5G? Να σας πω οτι δεν με ενδιαφέρει το 5g και δε θα ήθελα να δώσω πολλά χρήματα. Στα 500 ευρώ περίπου. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι και αυτό με τον exynos. Με τα τελευταία updates υπάρχει μεγάλη βελτίωση σε όλη ουσιαστικά την σειρά s20. Προσωπικά θα κοίταζα και σε μεταχειρισμένα υπάρχουν δελεαστικές προτάσεις ημερών μάλιστα ορισμένα.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Πριν από 4 χρόνια είχα πάρει το s8 και σκέφτομαι να το αλλάξω. Θέλω να ρωτήσω. Αξίζει το s20 fe 4g ? έχει τόση μεγάλη διαφορά από το 5G? Να σας πω οτι δεν με ενδιαφέρει το 5g και δε θα ήθελα να δώσω πολλά χρήματα. Στα 500 ευρώ περίπου. Ευχαριστώ.

 

Εάν αλλάζεις όπως λες ανά 4 και χρόνια θα σου πρότεινα να πας σε 5G και ας μην το χρησιμοποιήσεις καθόλου. Απλά το απενεργοποιείς και τέλος.

Σου το λέω διότι αν το χρειαστείς έστω και μία φορά να μπορείς να το έχεις ή και να μην το χρειαστείς άλλη η μεταπολιτική αξία ενός 4G και άλλη ενός 5G. Εκτός και δεν σε νοιάζει.

Edited by makouin
Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα κι εγώ εδώ πάλι σε Samsung με το μοντέλο fe 5g προερχόμενος απο Mi 10T.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα κι εγώ εδώ πάλι σε Samsung με το μοντέλο fe 5g προερχόμενος απο Mi 10T.

 

Περιμένουμε να μας πεις εντυπώσεις σε σχέση με το Mi 10T μιας και ήμουν ανάμεσα στα δυο (επέλεξα το S20FE 5G)

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη αίσθηση ανοίγοντας και βλέποντάς το και φυσικά κρατώντας το νικητής ξεκάθαρα ο Κινέζος. Πολύ πιο premium αίσθηση σου αφήνει παντού. Κάμερες είναι νωρίς αν και το απλό MI 10T που είχα με είχε εντυπωσιάσει ανέλπιστα.

Οι βασικοί λόγοι που σκέφτηκα κι έκανα τελικά την αλλαγή ήταν τρεις ουσιαστικά.

Πρώτον και κυριότερο το βάρος και η συνολική αίσθηση του μεγέθους και βάρους της συσκευής, δεύτερον η απουσία ασύρματης φόρτισης και τρίτον η "σιγουριά" της αδιάβροχης κατασκευής.

Πιο μαζεμένο λοιπόν, πυραυλάκι τσέπης με πολλά features της αγαπημένης σαμμυ.

Εδώ να τονίσω πως χρωματικά το MI παίζει στα ίσα το Samsung και υπολείπεται όπως είναι αναμενόμενο σε γωνίες θέασης όπου "ξέφτιζε" αμέσως το MI συν το βινιετάρισμα στα άκρα ενώ στα μαύρα (όχι τόσο τόσο πολύ) όσο θα περίμενα η διαφορά. Η οθόνη του xiaomi είναι εξαιρετική για ips και φυσικά με 144hz .

Σε σχέση με την edge amoled fluid των 90hz του 1+ μου υπολείπονται και οι δύο όμως σε web browsing τόσο το Samsung όσο και το xiaomi είναι πολύ πιο σμουθ.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Galaxy S20 FE gets some Galaxy S21 camera features in latest update

 

https://www.sammobile.com/news/galaxy-s20-fe-gets-galaxy-s21-camera-features-update/

 

:up:

Link to comment
Share on other sites

Την πέρασα. Πολλά φρου φρου βλέπω...πρώτη εντύπωση πολύ κορεσμένα χρώματα ( μόνο όταν το hdr είναι ενεργό).

Χθες βράδυ με το προηγούμενο όμως module του camera setup έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένος. Ελπίζω να μην τα χάλασαν...

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Βρήκε κανένας κάποιο τρόπο επαναφοράς των ήχων ειδοποιήσεων? Τι εννοώ... Θα προσέξτε ένα μείον δίπλα σε κάποιους ηχούν, όταν το πατήσεις αυτός εξαφανίζεται. Υπάρχει τρόπος επαναφοράς. Μην μου πείτε ότι υπάρχουν από κάτω γιατι δεν υπάρχουν όλοι.

 

Στάλθηκε από το SM-G781B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόνο στο Viber Message έχει εμένα δίπλα μία παύλα..

πουθενά αλλού..

 

Για δώσε ένα Screen..

Link to comment
Share on other sites

Μόνο στο Viber Message έχει εμένα δίπλα μία παύλα..

 

πουθενά αλλού..

 

 

 

Για δώσε ένα Screen..

Σε ευχαριστώ αδερφέ, την βρήκα την άκρη, ήχους τους οποίους τους έχεις κατεβάσει στην συσκευή, στους βγάζει με αυτόν τον τρόπο, και αν πατήσεις το μείον, σου τους σβήνει τελείως από την συσκευή

 

Στάλθηκε από το SM-G781B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σας παρακαλώ, δείτε αν έχετε πρόσβαση στο προφίλ του google games. Εμένα εμφανίζει ένα κύκλο που γυρίζει και σταματιμο δεν έχει. Δοκίμασα τα στάνταρ clear cache/ data google games-play-services, reinstall google games, αφαίρεση και πρόσθεση ξανά λογαριασμούς gmail. Τι φάση ρε σεις!

 

Στάλθηκε από το SM-G781B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εχει βελτιωθεί το s20 fe με τον exynos με τα τελευταία updates? Που ειχε κάποια θέματα και καταναλωνε και μπαταρία νομιζω. Αξιζει η αγορά του? Ρωτάω γιατί το βρίσκω πιο εύκολα και δεν με ενδιαφέρει το 5g.
Link to comment
Share on other sites

Όλη η σειρά s20 έχει τρομερή βελτίωση με τα τελευταία updates.Πάρτο η εμπειρία χρήσης των 120hz θα σε ενθουσιάσει αν δεν τα έχεις ξσνσ δουλέψει σε συνδυασμό με το πολύ καλό και πρόσφατα ανανεωμένο Ui σε 3.1 ;)

Πάντως όλη η σειρά fe τρέχει σε προσφορά και αξίζει αν σκέφτεσαι να πας σε Samsung.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

Έχει τόσα θέματα το exynos 990?

Υπερθέρμανση, κακή μπαταρία κτλ?

Επίσης διαβάζω πολλά θέματα με την οθόνη, touch issues κτλ...

Βρήκα μια πολλή καλή ευκαιρία για exynos αλλά διστάζω...

 

My OnePlus 7 Pro Is Rocket Fast

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα και παραπάνω όλη η σειρά s20 έχει βελτιωθεί πάρα πολύ όσον αφορά την διαχείριση της μπαταρίας. Αποδίδει εξαιρετικά δες και στα υπόλοιπα νήματα με s20 & s20 plus. Το θέμα με τις αναφορές για το touch της οθόνης αν κρίνω από το δικό μου που το έχω δυο βδομάδες και παραπάνω θα έλεγα ότι δεν έχω παρατηρήσει το παραμικρό. Μην ξεχνάμε ότι όλα αυτά εμφανίστηκαν αρχικά όταν παρουσιάστηκε η σειρά fe. Έχουν υπάρξει εξάλλου τόσες αναβαθμίσεις από τότε και η συσκευή πια έχει android 11 με Ui 3.1.

Αν σε ενδιαφέρει πάντως διάβασε παρακάτω από ποστ #81 και μετά

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=485887&page=6

 

Η συσκευή πάντως είναι πραγματικά πυραυλάκι και το μενού και scrolling με 120hz απλά με μια λέξη βελούδινο πολύ ανώτερο από τα 90 hz του 1+ 7 pro που είχα μέχρι πρόσφατα για 11 μήνες περίπου...

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είδα ότι τo 5G κινητό συνδέεται κανονικά και στο 5G της Vodafone,

απλά όπως φαίνεται δεν έχει πολλές 5G στην Αθήνα η Voda.. :cool:

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανένας πρόβλημα με επανεκκινήσεις; Μου το έκανε σχεδόν μια καθε μέρα μέχρι που έβγαλα το TuneIn, γιατί το έβρισκα ανοιχτό μετά παρά που το έκλεινα με force stop, και είχα ησυχάσει για λίγο καιρό. Χθες μου έκανε πολλές μέσα στην ημέρα και έκλεισα τις ανοιχτές σελίδες στο Chrome για την περίπτωση που οφείλεται στην κατανάλωση μνήμης, αν και δε δικαιολογείται.
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανένας πρόβλημα με επανεκκινήσεις; Μου το έκανε σχεδόν μια καθε μέρα μέχρι που έβγαλα το TuneIn, γιατί το έβρισκα ανοιχτό μετά παρά που το έκλεινα με force stop, και είχα ησυχάσει για λίγο καιρό. Χθες μου έκανε πολλές μέσα στην ημέρα και έκλεισα τις ανοιχτές σελίδες στο Chrome για την περίπτωση που οφείλεται στην κατανάλωση μνήμης, αν και δε δικαιολογείται.

 

Δεν ειναι φυσιολογικό φίλε μου.

Θα σου πρότεινα να περάσεις μία βόλτα από ένα service εφόσον έχεις την εγγύηση να το δούνε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να το αναπαράγω για να το πάω στο service. Το σωστό είναι να του κάνω επαναφορά και καθαρό set up χωρίς να πάρω ρυθμίσεις από back up, το οποίο βαριέμαι απίστευτα, αλλά μάλλον δεν το γλυτώνω.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με ενδιαφέρει το τηλέφωνο αλλά αυτό που με προβληματίζει είναι η μπαταρία του.

Καλή αυτή η Samsung αλλά με τις μπαταρίες δε το κατέχει :mad:

Ειμαι πρώην κάτοχος huawei mate 20 pro

Στο best price έχει 535 ευρω. Και γράφει εγγύηση αντιπροσωπείας και όχι καταστήματος αξίζει σε αυτή την τιμή;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S20 FE

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...