Jump to content

Samsung Galaxy S20 FE


baggelispr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα, προέρχομαι από p20 pro και είμαι ανάμεσα σε αυτό το κινητό και το 1+ 8t. Για μένα σημαντικό είναι τι service προσφέρει κάθε εταιρία. Όταν το χρειάστηκα στο p20 pro ήρθε courier και το πήρε από τη δουλειά μου και το επέστρεψε. Τέτοια εξυπηρέτηση προσφέρει η Samsung στην Ελλάδα;

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ναι αντιστοιχα υποδειγματικη ειναι! Αλλα μιλαω για την smartec στο Χαιδαρι που εκει πανε σχεδον ολοι οσοι θελουν αψογη εξυπηρετηση

Edited by mobrol
phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, ενα μικρο review-vs με το s20+ επειτα απο σχεδον 2 βδομαδες που εχω το FE.

 

Οθονη: καλυτερη στο plus αλλα το καταλαβαινεις με το να ειναι διπλα διπλα και παλι με μικρη διαφορα. Και θεωρω λιγακι καλυτερο το touch στο plus αλλα μιλαω για μικρολεπτομερειες και μονο αν τα εχεις δουλεψει και τα 2 πολυ.

 

Δονηση: αισθητα πιο δυνατη στο plus αλλα προσωπικα σε εκνευριστικο για μενα σημειο πολλες φορες. Επισης πιο "ζωντανο" vibration και στην οθονη στα πατηματα.

 

Ηχος: δεν εντοπιζω καποια ιδιαιτερη διαφορα. Δεν ειναι και κομματι που με απασχολησε ποτε ιδιαιτερα. Και τα 2 πολυ καλα.

 

Μεγεθος: Αν και ειναι σχεδον ιδια για καποιο λογο το FE μου καθεται καλυτερα στο χερι. Προσωπικα μου χε λειψει και η flat οθονη. Θα θελα να ειναι λιγο πιο ελαφρυ. Ποιοτικα δεν εντοπισα κανενα θεμα (απεναντιας) και ο τοσος μεγαλος ντορος για το πλαστικο επισης αδιαφορο αφου ειναι σε θηκη και δε καταλαβαινω (οπως και με το plus) αν εχει γυαλι αλουμινιο ατσαλι ή μπετο :p

 

Fingerprint: by far καλυτερη υλοποιηση το optical απεναντι στο ultrasonic. Μπορει το 2ο να εινα πιο ασφαλες οκ, αλλα για να χασω πατημα στο FE πρεπει να το κανω πρακτικα επιτηδες ή να κοιμαμαι και να το ψαχνω μεσα στον υπνο μου.. και φοραει και tempered.

 

Καμερα: εδω δεν εχω την ολοκληρωμενη εικονα που θα θελα γιατι ακομα δεν μπορω να κανω ληψεις εκτος σπιτιου να ειμαι σε διακοπες κλπ.. Οποτε επιφυλασομαι μεν αλλα μεχρι τωρα τι εχω δει: το FE εχει πιο "ψυχρη" εικονα και στις μεχρι τωρα εντυπωσεις και "ασχετων" με το αντικειμενο φωτογραφιζει πιο "φυσικα" δλδ πιο κοντα σε αυτο που βλεπει το ανθρωπινο ματι. Το Plus πιο θερμη προσεγγιση και ισως πιο εντυπωσιακη σε καποια σεναρια. Ο βασικος φακος ολοιδιος μεν αλλα ισως θεμα επεξεργαστη η διαφορα αυτη. Ο ultrawide πολυ καλος στο FE αλλα για μενα του plus παραμενει αν οχι ο κορυφαιος, απο τους κορυφαιους. Ο τηλεφακος εντελως διαφορετικη προσεγγιση και θα χρειαστω περισσοτερα τεστ.. Overall μικρες διαφορες και σιγουρα δεν ειναι βασικος λογος η καμερα για να επιλεξεις ενα απο τα 2.

 

Selfie cam: σε κλειστο χωρο μου φαινονται σχεδον ιδια. οταν τεσταρω και εξω θα δω. παντως δεν ειδα κατι φοβερα διαφορετικο. σιγουρα του plus ο αισθητηρας ειναι καλυτερος παντως spec wise.

 

Σημα: πιο δυνατο στο FE. δοκιμασμενο με τις 2 συσκευες μαζι στο ιδιο σημειο.

 

Επεξεργαστης/μπαταρια: χωρις φανφαρες και υπερβολες τυπου "σαπακια".. μαλλον ο 990 ειχε την "ατυχια" να πεσει απεναντι σε εναν πολυ πολυ καλο επεξεργαστη. Σε everyday use δε καταλαβαινεις κατι σε θεμα ταχυτητας προφανως. Σουπερ και τα 2. Εκει που υπαρχει εξωφθαλμη διαφορα ειναι στη διαχειριση της μπαταριας οπου μου θυμιζει το διαστημα που ειχα το iphone 11 και βασικα ισως και ακομα παραπανω. Να πω οτι ΔΕΝ το εχω δουλεψει ακομα σε 60Hz γιατι δεν εχω βρει τον λογο να το κανω. Ισως αν καποια απαιτητικη μερα χρειαστει να το κατεβασω για να ειμαι safe. Σε νορμαλ συνθηκες αν το βαλω στα 60 νομιζω θα φορτιζω καθε 3 μερες. Θερμοκρασιες επισης σουπερ αλλα πλεον και ο 990 δυσκολα θα ανεβασει, δλδ θα πρεπει να πιεστει. Δικαιολογημενες οι γκρινιες λοιπον ως ενα σημειο αλλα οχι οι ακροτητες.

 

Συνοψιζοντας ο συνδιασμος των 2 συσκευων σε επιμερους σημεια θα εβγαζε το τελειο. Ακομα κι ετσι και τα 2 ειναι πολυ καλες συσκευες με πολυ καλη υποστηριξη (sw updates) & service. Sorry για το σεντονι απλα προσπαθησα οσο μπορω να βοηθησω οποιον ειναι αναμεσα στα 2. Λαθος επιλογη δεν υπαρχει παντως για μενα αναμεσα τους. Αν ειναι ξεκαθαρα τα "θελω" ειναι ξεκαθαρη και η επιλογη για τον καθενα.

Edited by manos_rc

Nexus S --> S4 mini --> S4 Black Edition --> Frost white Note 4 --> Black Onyx S7 --> Mate 10 Pro Grey -->

Blue Coral S9+ --> S10 Black --> iPhone 11 Space Grey --> S20+ Cosmic Gray --> S20 FE 5G --> iPhone 13 Product Red --> Galaxy S21 Plus --> iPhone 14 Pro Max Silver (απεταξάμην το ios) --> Galaxy A54 Graphite

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια να ρωτησω κατι κ εγω.

Πηρα το s20FE 4g.

Γιατι βγαζω αθλιες φωτο το βραδυ? Εννοω για σκοτεινα μερη με λιγο φως πιο μακρια, για παραδειγμα ενα σκοτεινο λιμανι να φαινονται τα φωτα απο τα σπιτια μακρια.

Με το s8 βγαζω αξιοπρεπη φωτογραφια. Με το s20 ενεργοποιειται απο μονο του το night mode μαλλον που προσθετει παρα πολυ φωτεινοτητα και η φωτο βγαινει αθλια με απιστευτο θορυβο.

Βασικα δεν βρηκα πως μπορω να το απενεργοποιησω αυτο σε σκοτεινες σκηνες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κατοχος κ εγω εδω κ μερικες μερες! Εκανα την πρωτη μου μετρηση με 5g σημερα..πιστευω καλα.. για τζαμι της spiegen ειναι καλο η να δω καποιο αλλο;88b152a1813af79786f90a63a10d44fe.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G781B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πως απενεργοποιω το night mode οταν ειναι πολυ σκοταδι?

Μου το ενεργοποιει ουσιαστικα αυτοματα και σε πολυ σκοτεινες φωτο τα κανει μανταρα, ανεβαζει την φωτεινοτητα απειρα και η φωτο ειναι χαλια

Link to comment
Share on other sites

Πως απενεργοποιω το night mode οταν ειναι πολυ σκοταδι?

Μου το ενεργοποιει ουσιαστικα αυτοματα και σε πολυ σκοτεινες φωτο τα κανει μανταρα, ανεβαζει την φωτεινοτητα απειρα και η φωτο ειναι χαλια

 

Δεξιά κάτω έχει κάτι σαν αστέρι που λέει βελτιστοποίηση σκηνής, να μην είναι ενεργό

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά και εδώ! :cool:

 

Τελικά υπάρχει κανείς που να έκανε σύνδεση 5G με Vodafone ??

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά και εδώ! :cool:

 

Τελικά υπάρχει κανείς που να έκανε σύνδεση 5G με Vodafone ??

 

Εγώ τουλάχιστον όχι ακόμη στη Θεσσαλονίκη, αν και σήμερα ρώτησα σε κατάστημα αν πρέπει να κάνω κάτι και μου είπαν ότι δε χρειάζεται.

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, πρώτη φορά σε Samsung!! Συνήθως Xiaomi και οφείλω να ομολογήσω ότι κάποια πραγματάκια ήδη έχουν αρχίσει να μου λείπουν... Δεν έχει widzets για το WiFi ή για data κτλ;; Βαριέμαι κάθε φορά να κατεβάζω την κουρτίνα για να ενεργοποιηθεί το WiFi ή τα δεδομένα ή να ανοίξω τον φακό.

Κατά τα άλλα πολύ αξιόλογη συσκευή, προερχόμενος από Xiaomi Mi10T Pro. Βέβαια δεν έχει ακόμη κλείσει ημέρα στα χέρια μου, αλλά θα δείξει η πορεία!!!

 

Στάλθηκε από το SM-G781B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, πρώτη φορά σε Samsung!! Συνήθως Xiaomi και οφείλω να ομολογήσω ότι κάποια πραγματάκια ήδη έχουν αρχίσει να μου λείπουν... Δεν έχει widzets για το WiFi ή για data κτλ;; Βαριέμαι κάθε φορά να κατεβάζω την κουρτίνα για να ενεργοποιηθεί το WiFi ή τα δεδομένα ή να ανοίξω τον φακό.

Κατά τα άλλα πολύ αξιόλογη συσκευή, προερχόμενος από Xiaomi Mi10T Pro. Βέβαια δεν έχει ακόμη κλείσει ημέρα στα χέρια μου, αλλά θα δείξει η πορεία!!!

 

Στάλθηκε από το SM-G781B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το mi 10t pro μαζί με το oneplus 8t και το s20 fe θεωρώ οτι είναι τα τοπ τηλέφωνα μέχρι 600 ευρώ ... πως και εκανες την αλλαγή για κατι θεωρητικά ισάξιο;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τουλάχιστον όχι ακόμη στη Θεσσαλονίκη, αν και σήμερα ρώτησα σε κατάστημα αν πρέπει να κάνω κάτι και μου είπαν ότι δε χρειάζεται.

 

Και πάνω που "έκανε" η Voda όλα τα πακέτα CU Unlimited!!

https://www.vodafonecu.gr/upiresies-cu/unlimited-data/

 

Ωραία θα ήταν σε 5G! :cool:

Link to comment
Share on other sites

Το mi 10t pro μαζί με το oneplus 8t και το s20 fe θεωρώ οτι είναι τα τοπ τηλέφωνα μέχρι 600 ευρώ ... πως και εκανες την αλλαγή για κατι θεωρητικά ισάξιο;

 

Πιθανόν το μικρόβιο της αλλαγής,η προσιτή σχετικά τιμή για Samsung συσκευή έστω και semi- flagship και για την amoled όπου θα του έλειπε περισσότερο να υποθέσω η λειτουργία της AOD. Κι εγώ με το ίδιο είμαι το απλό όμως Mi 10 T και ουσιαστικά μόνη βασική έλλειψη για τα γούστα μου είναι η απουσία ασύρματης φόρτισης η αδιαβροχοποίηση ( περισσότερο για ψυχολογικούς λόγους) και η δυναμική απεικόνιση χρωμάτων και μαύρου της amoled.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Το mi 10t pro μαζί με το oneplus 8t και το s20 fe θεωρώ οτι είναι τα τοπ τηλέφωνα μέχρι 600 ευρώ ... πως και εκανες την αλλαγή για κατι θεωρητικά ισάξιο;
Θεωρώ ένα κλικ καλύτερο το S20 fe, πρώτα απ όλα η οθόνη, το ότι είναι αδιάβροχο, η ασύρματη φόρτιση και τέλος το ΒΑΡΟΣ... Πολύ βαρύ για την τσέπη το Mi10T Pro. Επίσης έχοντας δουλέψει 3 μήνες το Xiaomi Mi10T Pro μπορώ να σου πω ότι είναι και ένα κλικ ποιο γρήγορο το Galaxy S20 FE 5G. Το μόνο μείον η μικρότερη μπαταρία, μικρό το κακό!!!

 

Στάλθηκε από το SM-G781B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και πάνω που "έκανε" η Voda όλα τα πακέτα CU Unlimited!!

https://www.vodafonecu.gr/upiresies-cu/unlimited-data/

 

Ωραία θα ήταν σε 5G! :cool:

 

Σε εμένα πάντως έχει γίνει unlimited από μόνο του, χωρίς να κάνω τίποτε. Είναι από ότι κατάλαβα προσφορά της vodafone σε όσους έχουν συσκευή 5G (στη γυναίκα μου που έχει το S9 δεν έγινε unlimited...)

Edited by thabull

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

Εδώ όχι..

Απ' ότι λένε όταν κάνεις σύνδεση 5G παίρνεις αυτόματα το πακέτο..

 

Ίσως πέρασες από κάπου και έκανε σύνδεση 5G κάποια στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σημερα το μεσημέρι ειχα διπλα διπλα το fe και το s21+.. η αισθηση στην πλατη ηταν σχεδον ιδια και στα 2 αλλα ενα κλικ καλυτερη στο s21+ ωστε να πεις ειναι μαλλον γυαλί δλδ καμια σχεση με το παλιο μ s8+ που εκανε μπαμ οτι ειναι.. αρκετα πιο φωτεινη η οθονη του s21+ και λιγο καλυτερη αποδοση χρωματων σε ιδιο βιντεο που εβαλα ταυτοχρονα.. αυτο που μ εκανε εντύπωση ειναι πως εκανα speedtest και στα 2 με 4g+ το fe ειχε 130mbps ενω το s21+ 60mbps και στο 5g εγω 400mbps ενω το s21+ 120mbps.. και τα 2 με cosmote. Αυτο οφείλεται στο modem που φορανε η παιζει να εχει θεμα η καρτα σιμ του; γτ η διαφορα ειναι μεγαλη
Link to comment
Share on other sites

Και μόνο που η μεταξύ τους διαφορά είναι στα μισά λεφτά περίπου(υπέρ του fe φυσικά) καταλαβαίνεις διότι οι περισσότεροι ουσιαστικά επιλέγουν το s20 Fe 5g. Δυστυχώς απ'την σειρά s21 ή κάποιος επιλέγει συνειδητά λόγω μεγέθους το απλό ή το s21 ultra ως πιο πλήρες συσκευή. Το plus προσωπικά πιστεύω ότι το χαντάκωσε η εταιρεία...
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Και μόνο που η μεταξύ τους διαφορά είναι στα μισά λεφτά περίπου(υπέρ του fe φυσικά) καταλαβαίνεις διότι οι περισσότεροι ουσιαστικά επιλέγουν το s20 Fe 5g. Δυστυχώς απ'την σειρά s21 ή κάποιος επιλέγει συνειδητά λόγω μεγέθους το απλό ή το s21 ultra ως πιο πλήρες συσκευή. Το plus προσωπικά πιστεύω ότι το χαντάκωσε η εταιρεία...

 

Συμφωνω γι'αυτο το λογω διαλεξα και εγω το fe αντι του s21+ που σκεφτομουν.. δεν αξιζει η διαφορα των χρηματων που ζηταει για μενα μονο αν πας στο ultra αλλα και αυτο με προϋποθέσεις δλδ σε καποια καλη προσφορα και χωρις φπα αν εχεις την δυνατοτητα.. παιζει ομως ο snapdragon να εχει τοση διαφορα με τον exynos στο speedtest η να οφειλεται καπου αλλου;

Link to comment
Share on other sites

Γενικά ήμουν επιφυλακτικός όταν πήρα το S20 fe 5g , προερχόμενος από Oneplus 8 Pro . Μετά από 2,5 μήνες δεν το μετάνιωσα ούτε λεπτό. Πραγματικά η συσκευή κάνει τα πάντα απροβλημάτιστα. Θα την άλλαζα μόνο για κάποιο από τα ultra και πάλι με πολλή σκέψη.
Link to comment
Share on other sites

Αν και σε πολλές παραμέτρους είναι υποδεέστερο το Fe 5g από το 8 Pro είναι πολύ σημαντικό αυτό που γράφεις. Ουσιαστικά με το απλό 8 & 8T είναι η πραγματική σύγκριση, όμως για να σε καλύπτει πρέπει λογικά να σου αρέσει το Samsung Ui. Το βασικό ατού του Fe είναι το μαζεμένο μέγεθος του σχετικά σε συνδυασμό με τον Snapdragon επεξεργαστή. Ήμουν τα τελευταία χρόνια με exynos επεξεργαστές (s7 edge s8 plus s9 plus s20 plus & note 8) . Πέρυσι πήρα το 1+ 7 Pro κι έπαθα σοκ ιδιαίτερα το καλοκαίρι δεν έκανε κιχ ούτε θερμοκρασίες ούτε τίποτα και είπα να δοκιμάσω τον περασμένο Σεπτέμβριο το s20 plus και έφαγα μεγάλη ξενερα στον τομέα επεξεργαστή και μπαταρία. Για μένα μόνο Snapdragon πια ας έχει εξελιχθεί πολύ ο νέος exynos της σειράς s21. Το Fe 5g με την τρέχουσα προσφορά αποτελεί εξαιρετική πρόταση.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Αν και σε πολλές παραμέτρους είναι υποδεέστερο το Fe 5g από το 8 Pro είναι πολύ σημαντικό αυτό που γράφεις. Ουσιαστικά με το απλό 8 & 8T είναι η πραγματική σύγκριση, όμως για να σε καλύπτει πρέπει λογικά να σου αρέσει το Samsung Ui. Το βασικό ατού του Fe είναι το μαζεμένο μέγεθος του σχετικά σε συνδυασμό με τον Snapdragon επεξεργαστή. Ήμουν τα τελευταία χρόνια με exynos επεξεργαστές (s7 edge s8 plus s9 plus s20 plus & note 8) . Πέρυσι πήρα το 1+ 7 Pro κι έπαθα σοκ ιδιαίτερα το καλοκαίρι δεν έκανε κιχ ούτε θερμοκρασίες ούτε τίποτα και είπα να δοκιμάσω τον περασμένο Σεπτέμβριο το s20 plus και έφαγα μεγάλη ξενερα στον τομέα επεξεργαστή και μπαταρία. Για μένα μόνο Snapdragon πια ας έχει εξελιχθεί πολύ ο νέος exynos της σειράς s21. Το Fe 5g με την τρέχουσα προσφορά αποτελεί εξαιρετική πρόταση.

Βασικά δεν θα άφηνα την oneplus και εννοείται δεν το συγκρίνω με το 8 pro , το "πρόβλημα" που είχα με τo 8 pro ήταν ότι μετακόμισα σε νέο σπίτι και δεν είχα σχεδόν καθόλου σήμα , και η υλοποίηση της oneplus στο voWiFI είναι άθλια.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S20 FE

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...