Jump to content

Samsung Galaxy S20 FE


baggelispr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως όλα καλά με την οθόνη, αλλά σε καμία ρύθμιση (φυσική, έντονη κλπ) δε μπόρεσα να απαλλαγώ από την κιτρινίλα του λευκού που δίνει η Amoled.

Καμία σχέση με τα άλλα μου κινητά που έχουν LCD. Όλα καλά με τα τέλεια μαύρα κλπ, αλλά σ' αυτό είναι φάουλ η Samsung.

 

Μήπως έχεις ενεργοποιήσει φίλτρο μπλε φωτός; Εμένα μια χαρά εμφανίζεται και το σύγκρινα με iphone 12 pro max , την ίδια γαλαζουλί αίσθηση έχουν.

billaros.blogspot.com
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις ενεργοποιήσει φίλτρο μπλε φωτός; Εμένα μια χαρά εμφανίζεται και το σύγκρινα με iphone 12 pro max , την ίδια γαλαζουλί αίσθηση έχουν.

 

Όχι, το φίλτρο είναι μονίμως off, και στις ρυθμίσεις της οθόνης επιλέγω συνήθως τη ρύθμιση "έντονη", και το slider τέρμα αριστερά στο ψυχρό.

 

Υπάρχει τρόπος να γίνει calibration στην οθόνη;

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρονια πολλα ! Το προβλημα με το touchscreen εξακολουθει να υπαρχει ρε παιδια? Η samsung τοσο πολυ αδιαφορει?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και χρονια πολλα.Παντως πρωτες εντυπωσεις απο οne ui 3 πολυ γρηγορο αλλα χειροτερη μπαταρια και καποισ bugs βρηκα.Γενικα περιμενω κανα 2 update για να στρωσει και βλεπουμε.

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

Ο ίδιος βέβαια κυκλοφορεί με iPhone 12 Pro

 

Αυτό δεν έχει καμία σημασια...

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπερα και χρονια πολλα ! Το προβλημα με το touchscreen εξακολουθει να υπαρχει ρε παιδια? Η samsung τοσο πολυ αδιαφορει?

 

Κοίτα λογικά είναι θεμα HW και όχι SW,αλλιώς με τα τρία updates που έχει δώσει θα είχε λυθεί...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πρόβλημα αν είναι HW και δεν πρόκειται να λυθεί θα πρέπει να το γνωρίζουμε εμείς οι υποψήφιοι αγοραστές. Δεν είναι εποχές να πετάμε τόσα λεφτά που ζητάει το συγκεκριμένο (αν δεν λειτουργεί σωστά). Ντροπή στη samsung αν δε φτιαχτεί άμεσα ή δεν ανακληθεί. Πάντως προσανατολίζομαι στο oneplus 8T πλέον, κρίμα χρόνια χρήστης samsung εδω
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν έχει καμία σημασια...

 

Τι εννοείς? Περνάνε από τα χέρια όλες κυριολεκτικά οι συσκευές. Προφανώς θα κρατήσει αυτή που θεωρεί καλύτερη.δεν θεωρώ καλύτερο το iPhone, s20+ έχω. Απλά μια διαπίστωση κάνω. Άλλο value for money Άλλο flagship killer γιατί έχει τα μισά λεφτά και Άλλο καλύτερη συσκευή. Και το αυτοκίνητο μου είναι 1000 cc 140 hp εργοστάσιακα. Αναλογικά καλύτερο από Ferrari. Αλλά δεν είναι Ferrari. Value for money είναι.

Link to comment
Share on other sites

@panosz75 παράξενο για παίξε με τις ρυθμίσεις δες και το White balance το έχεις στο ψυχρότερο και παραμένει σε θερμή απόχρωση... πάντως όλα μου τα Samsung είχαν λευκό λευκό όπως και το 1+ 7 Pro που έχει φυσικά amoled οθόνη της samsung
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν έχει καμία σημασια...

 

Τι εννοείς? Περνάνε από τα χέρια όλες κυριολεκτικά οι συσκευές. Προφανώς θα κρατήσει αυτή που θεωρεί καλύτερη.δεν θεωρώ καλύτερο το iPhone, s20+ έχω. Απλά μια διαπίστωση κάνω. Άλλο value for money Άλλο flagship killer γιατί έχει τα μισά λεφτά και Άλλο καλύτερη συσκευή. Και το αυτοκίνητο μου είναι 1000 cc 140 hp εργοστάσιακα. Αναλογικά καλύτερο από Ferrari. Αλλά δεν είναι Ferrari. Value for money είναι.

 

Τι εννοώ;;;Πολύ απλά μπορεί για αυτόν να είναι η καλύτερη συσκευή το FE αλλά δεν σημαίνει ότι αυτό θα επιλέξει και για να έχει στην κατοχή του...

Και εγώ θεωρώ καλύτερη συσκευή το Note 20 ultra αλλά έχω το Pixel 4XL...Το τι θεωρούμε καλύτερο δεν πάει να πει ότι το επιλέγουμε κιόλας...

Link to comment
Share on other sites

@panosz75 παράξενο για παίξε με τις ρυθμίσεις δες και το White balance το έχεις στο ψυχρότερο και παραμένει σε θερμή απόχρωση... πάντως όλα μου τα Samsung είχαν λευκό λευκό όπως και το 1+ 7 Pro που έχει φυσικά amoled οθόνη της samsung

 

Τα έχω όλα όπως πρέπει ώστε να δείχνει το πιο ψυχρό λευκό, δηλαδή έντονη λειτουργία και τέρμα αριστερά στο ψυχρό.

Μέχρι το τζαμάκι έβγαλα προς στιγμήν μήπως είναι αυτό η αιτία.

Το σύγκρινα με τα άλλα δύο μου κινητά που έχω σε χρήση, το Nokia 8 και το Redmi Note 9 Pro, και τα δύο με LCD panel.

 

Το παράξενο είναι ότι και στα τρία κινητά έβαλα τέρμα τη φωτεινότητα, και δοκίμασα με ένα αρχείο εικόνας pure white σε full screen. Εκεί η διαφορά είναι πάρα πολύ μικρή, σχεδόν ανεπαίσθητη.

Όμως στα μενού και σε διάφορες ιστοσελίδες φαίνεται ότι δε χρησιμοποιούν full λευκό, και ίσως γι' αυτό φαίνεται να κιτρινίζει κάπως.

Εννοείται ότι όσο χαμηλώνεις τη φωτεινότητα στην amoled, τόσο γίνεται πιο έντονο το φαινόμενο.

 

Μήπως φταίει ότι δεν είχα ποτέ σύγχρονο κινητό με amoled και δεν έχω συνηθίσει την εικόνα που βγάζουν γενικά;

Η μόνη φορά που είχα συσκευή με amoled ήταν πριν 10 χρόνια το Nokia N8. Έκτοτε ήταν όλα με LCD.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Το κινητο το πηρα σαν προσωρινη συσκευη μετα το oneplus 8 pro και τελικα εγινε μονιμο :lol:

Καταπληκτικο συνολο για τις δικες μου αναγκες και κανενα προβλημα με την οθονη(δοκιμασμενο σε πολλά παιχνιδια)

 

Περαστηκε και η OneUi 3.0 χωρις το παραμικρο θεμα. Μπαταρια συνεχιζει να με βγαζει 2-3 μερες με τα παντα ολα ενεργοποιημενα και τα Buds Live συνδεδεμενα(το μονο που εχω κανει ειναι να μην ψαχνει για 5G μιας και για τωρα ειναι αχρηστο)

 

Screenshot-20201225-181749-Device-care.jpg

Edited by lazyd2
Link to comment
Share on other sites

Το κινητο το πηρα σαν προσωρινη συσκευη μετα το oneplus 8 pro και τελικα εγινε μονιμο :lol:

Καταπληκτικο συνολο για τις δικες μου αναγκες και κανενα προβλημα με την οθονη(δοκιμασμενο σε πολλά παιχνιδια)

 

Περαστηκε και η OneUi 3.0 χωρις το παραμικρο θεμα. Μπαταρια συνεχιζει να με βγαζει 2-3 μερες με τα παντα ολα ενεργοποιημενα και τα Buds Live συνδεδεμενα(το μονο που εχω κανει ειναι να μην ψαχνει για 5G μιας και για τωρα ειναι αχρηστο)

 

Πώς επιλέγεις να σου δείχνει τις ώρες χρήσης από την τελευταία φόρτιση;

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Πώς επιλέγεις να σου δείχνει τις ώρες χρήσης από την τελευταία φόρτιση;

Πατας στο "Usage since last full charge"

Screenshot-20201225-183959-Device-care.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πατας στο "Usage since last full charge"

Screenshot-20201225-183959-Device-care.jpg

 

Δε βλέπω τέτοια επιλογή. Στο μενού μπαταρίας είναι αυτό;

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Το κινητο το πηρα σαν προσωρινη συσκευη μετα το oneplus 8 pro και τελικα εγινε μονιμο :lol:

Καταπληκτικο συνολο για τις δικες μου αναγκες και κανενα προβλημα με την οθονη(δοκιμασμενο σε πολλά παιχνιδια)

 

Περαστηκε και η OneUi 3.0 χωρις το παραμικρο θεμα. Μπαταρια συνεχιζει να με βγαζει 2-3 μερες με τα παντα ολα ενεργοποιημενα και τα Buds Live συνδεδεμενα(το μονο που εχω κανει ειναι να μην ψαχνει για 5G μιας και για τωρα ειναι αχρηστο)

 

Screenshot-20201225-181749-Device-care.jpg

 

παράδειγμα σε ποια παιχνίδια δεν έχεις κανένα (ούτε καν το έχεις αντιληφθεί δηλαδή) πρόβλημα με το touch/ghosting? πες μας και το version σου sd/exynos etc

Link to comment
Share on other sites

Call of Duty φερειπειν δεν ειχα κανενα θεμα. Ουτε πριν με android 10, ουτε τωρα μετα την αναβαθμιση. Το 5g εχω αγορασμενο απο Κωτσοβολο
Link to comment
Share on other sites

Δε βλέπω τέτοια επιλογή. Στο μενού μπαταρίας είναι αυτό;
Ναι, αλλά στο One UI 3.0(android 11).
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά στο One UI 3.0(android 11).

 

Α, οκ θενξ. Εμένα δε μου έχει έρθει ακόμα.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοώ;;;Πολύ απλά μπορεί για αυτόν να είναι η καλύτερη συσκευή το FE αλλά δεν σημαίνει ότι αυτό θα επιλέξει και για να έχει στην κατοχή του...

 

Και εγώ θεωρώ καλύτερη συσκευή το Note 20 ultra αλλά έχω το Pixel 4XL...Το τι θεωρούμε καλύτερο δεν πάει να πει ότι το επιλέγουμε κιόλας...

 

Συγγνώμη αλλά αυτό δεν είναι πολύ λογικό. Δεν ξέρω τους λόγους που επιλέγεις τις συσκευές σου (αυτό είναι δική σου υπόθεση) αλλά το να θεωρεί κάποιος μια συσκευή καλύτερη από μια άλλη και να παίρνει την άλλη... Ε δε στέκει. Εκτός αν συντρέχει οικονομικός λόγος, αλλά για το reviewer που γίνεται η κουβέντα δε νομίζω να τίθεται τέτοιο θέμα. Το να τη θεωρεί την πιο value for money συσκευή είναι άλλο, δεν είπε όμως αυτό, είπε η καλύτερη.

 

Τώρα που το ξαναδιάβασα είπε "κινητό της χρονιάς". Αυτό μπορεί να ερμηνευθεί με πολλούς τρόπους, ένας απ' τους οποίους είναι και value for money. Στην περίπτωση αυτή έχει νόημα, αν όμως το θεωρούσε το καλύτερο και χρησιμοποιούσε άλλο κάτι δε θα κόλλαγε...

 

Τέλοσπάντων, λίγη σημασία έχουν αυτά, χρόνια πολλά και να 'μαστε καλά να χαιρόμαστε τους δικούς μας (πάνω απ' όλα) και τις συσκευές μας (κατά δεύτερον).

Edited by TimDeLAY
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έβλεπα σε ένα βίντεο στο YouTube ότι στο One UI 3.0 έχουν αφαιρέσει την επιλογή "απόκρυψη εγκοπής". Ισχύει;
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

χρόνια πολλά σε όλους.

θέλω να πω πως η συσκευή είναι ανάμεσα στις καλύτερες και σίγουρα η καλύτερη για τώρα στην τιμή - κατηγορίας της.

τα μηνύματα που έρχονται από διάφορες πηγές αυτό λένε.

https://www.gsmarena.com/best_phones_of_2020_the_winners-news-46794.php

https://www.techaholic.gr/2020/12/25/afta-einai-ta-kalytera-smartphones-gia-to-2020-symfona-me-ton-mkbhd/

https://www.etoren.com/blogs/news/the-7-best-smartphones-you-can-buy-in-2020

να και ένα μαγαζί με καλή τιμή στη χώρα μας.

581 ευρώ.

https://www.jmctech.gr/product/samsung-galaxy-s20-fe-g781-5g-dual-sim-128gb-navy-eu/?ref=bestprice.gr

Edited by kakos
Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S20 FE

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...