Jump to content

Samsung Galaxy S20 FE


baggelispr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γενικες εντυπωσεις κανενας ιδιαιτερα στην καμερα?Σε σχεση με το s20 plus αν ειχε κανενας

 

Επειδή έχω στα χέρια μου και τα δύο αλλά το S20 FE μόνο μία ημέρα θα πω 2-3 πραγματάκια τελείως χοντρικά.

1) Εντυπωσιακή μπαταρία( ΒΡΑΧΟΣ και ας είναι στην πρώτη φόρτιση). Σχεδόν 3/4 χρήση στο FE με 2/4 στο Plus (φαντάζομαι μόλις στρώσει).

Με το Plus βγάζω περίπου 2,5 ώρες οθόνη με δική μου χρήση σε σχέση με το 5,5 ώρες που έγραψε το FE

2) Πολύ καλή πίσω κάμερα στο FE ( ίσως μπορεί ένα κλικ καθαρότερη) με λιγότερο κορεσμένα χρώματα (διαφορά προσωπικά αμελείταια).

Στο φουλ ζούμ 30X αισθητά καθαρότερο το Plus.

3) Μπροστινή κάμερα με λίγο ξεπλυμένα χρώματα..θα μπορούσε καλύτερα (ελπίζουμε σε update).

Στην μπροστινή κάμερα τα πράγματα είναι πιο ξεκάθαρα υπέρ του Plus.

4) Οθόνη καμία σχέση...κλάσεις ανώτερη του Plus (καταλαβαίνεις την διαφορά αμέσως).

5) Ταχύτατο και αστραπιαίο (εδώ άλλες εφαρμογές ανοίγουν πιο γρήγορα..ειδικά παιχνίδια στο FE, άλλες στο Plus).

Edited by makouin
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω στα χέρια μου και τα δύο αλλά το S20 FE μόνο μία ημέρα θα πω 2-3 πραγματάκια τελείως χοντρικά.

1) Εντυπωσιακή μπαταρία( ΒΡΑΧΟΣ και ας είναι στην πρώτη φόρτιση). Σχεδόν 3/4 χρήση στο FE με 2/4 στο Plus (φαντάζομαι μόλις στρώσει).

Με το Plus βγάζω περίπου 2,5 ώρες οθόνη με δική μου χρήση σε σχέση με το 5,5 ώρες που έγραψε το FE

2) Πολύ καλή πίσω κάμερα στο FE ( ίσως μπορεί ένα κλικ καθαρότερη) με λιγότερο κορεσμένα χρώματα (διαφορά προσωπικά αμελείταια).

Στο φουλ ζούμ 30X αισθητά καθαρότερο το Plus.

3) Μπροστινή κάμερα με λίγο ξεπλυμένα χρώματα..θα μπορούσε καλύτερα (ελπίζουμε σε update).

Στην μπροστινή κάμερα τα πράγματα είναι πιο ξεκάθαρα υπέρ του Plus.

4) Οθόνη καμία σχέση...κλάσεις ανώτερη του Plus (καταλαβαίνεις την διαφορά αμέσως).

5) Ταχύτατο και αστραπιαίο (εδώ άλλες εφαρμογές ανοίγουν πιο γρήγορα..ειδικά παιχνίδια στο FE, άλλες στο Plus).

 

Θετικες εντυπωσεις χονδρικα με τα κριτηρια τα δικα μου αφηνει.

LG Optimus 2X,THL W8,Xiaomi mi2s,Xiaomi mi4, Xiaomi mi4c, Letv le1, Lg g2, Lg g3, Lg g4,Xiaomi mi5,Samsung Galaxy S6 Edge,Lg g5,Galaxy s7,Xiaomi mi5s,Xiaomi mi6,Galaxy s8,Lg g6,Oneplus 5,Oneplus 5t,Xiaomi mi note 3,Huawei mate 10 pro,Xiaomi mi mix 2s,Galaxy s9+,Huawei P20 Pro,Xiaomi mi 9,Huawei mate 20 pro,Xiaomi mi note 10,Huawei p30 pro,Samung s10 plus,Samsung s20 plus,Xiaomi mi 10,Pixel 4xl,Samsung s20 fe

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω στα χέρια μου και τα δύο αλλά το S20 FE μόνο μία ημέρα θα πω 2-3 πραγματάκια τελείως χοντρικά.

1) Εντυπωσιακή μπαταρία( ΒΡΑΧΟΣ και ας είναι στην πρώτη φόρτιση). Σχεδόν 3/4 χρήση στο FE με 2/4 στο Plus (φαντάζομαι μόλις στρώσει).

Με το Plus βγάζω περίπου 2,5 ώρες οθόνη με δική μου χρήση σε σχέση με το 5,5 ώρες που έγραψε το FE

2) Πολύ καλή πίσω κάμερα στο FE ( ίσως μπορεί ένα κλικ καθαρότερη) με λιγότερο κορεσμένα χρώματα (διαφορά προσωπικά αμελείταια).

Στο φουλ ζούμ 30X αισθητά καθαρότερο το Plus.

3) Μπροστινή κάμερα με λίγο ξεπλυμένα χρώματα..θα μπορούσε καλύτερα (ελπίζουμε σε update).

Στην μπροστινή κάμερα τα πράγματα είναι πιο ξεκάθαρα υπέρ του Plus.

4) Οθόνη καμία σχέση...κλάσεις ανώτερη του Plus (καταλαβαίνεις την διαφορά αμέσως).

5) Ταχύτατο και αστραπιαίο (εδώ άλλες εφαρμογές ανοίγουν πιο γρήγορα..ειδικά παιχνίδια στο FE, άλλες στο Plus).

 

Τι ακριβώς κάνεις και το plus σου βγάζει 2,5 ώρες οθόνη; σε πόσες συνολικά ώρες χρήσης;

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω στα χέρια μου και τα δύο αλλά το S20 FE μόνο μία ημέρα θα πω 2-3 πραγματάκια τελείως χοντρικά.

1) Εντυπωσιακή μπαταρία( ΒΡΑΧΟΣ και ας είναι στην πρώτη φόρτιση). Σχεδόν 3/4 χρήση στο FE με 2/4 στο Plus (φαντάζομαι μόλις στρώσει).

Με το Plus βγάζω περίπου 2,5 ώρες οθόνη με δική μου χρήση σε σχέση με το 5,5 ώρες που έγραψε το FE

2) Πολύ καλή πίσω κάμερα στο FE ( ίσως μπορεί ένα κλικ καθαρότερη) με λιγότερο κορεσμένα χρώματα (διαφορά προσωπικά αμελείταια).

Στο φουλ ζούμ 30X αισθητά καθαρότερο το Plus.

3) Μπροστινή κάμερα με λίγο ξεπλυμένα χρώματα..θα μπορούσε καλύτερα (ελπίζουμε σε update).

Στην μπροστινή κάμερα τα πράγματα είναι πιο ξεκάθαρα υπέρ του Plus.

4) Οθόνη καμία σχέση...κλάσεις ανώτερη του Plus (καταλαβαίνεις την διαφορά αμέσως).

5) Ταχύτατο και αστραπιαίο (εδώ άλλες εφαρμογές ανοίγουν πιο γρήγορα..ειδικά παιχνίδια στο FE, άλλες στο Plus).

 

Σχετικά με το

1) Συμφωνώ 100%

2) Εδώ έχουμε διαφορα στο DISP του Snapdragon με το DISP του Exynos. Εγώ δεν είμαι ακόμα σίγουρος οτι το FE είναι καλύτερο απο το S20+ , έχω μια εντύπωση οτι σε low light είναι καλύτερο το S20+. Πρεπει να βγάλω και άλλες φωτο σε διαφορετικά περιβάλλοντα για να καταλήξω.

4) Συμφωνώ οτι το S20+ (σε FHD 120Hz) είναι καλύτερη αλλά όχι και κλάσεις ανώτερη...

5) εδώ εκτός απο τον επεξεργαστή σίγουρα κάνει την διαφορά το storage με UFS 3.1 σε σχέση με το UFS 3.0 του S20+. Τα παιχνίδια που έχουν μεγαλύτερο χρόνο φορτώματος και άρα κάνουν access το storage για περισσότερη ώρα φαίνεται ποίο ευκολά η διαφορά στην ταχύτητα.

Edited by mmathiou
Link to comment
Share on other sites

Προβλήματισμος ενος απελπισμένου....

 

Προέρχομαι απο S9+ .. Αρκετα ευχαριμενος κ σκυλί.

Πριν 2 μηνες πηρα το S10 lite γιατι έσπασε η οθόνη του S9+ κ πολλα σημεια.

Φοβερη συσκευη ΑΠΊΣΤΕΥΤΗ μπαταρία κ γενικα αυτονομια κ φοβερη οθονη...

ΞΕΝΕΡΑ νο. 1 : Το 1 ηχειο, δεν παλευεται. Ο ηχος δεν ακούγεται όσο δυνατα θελω κ ο ήχος του ακουστικου ειναι χαμηλα για μενα.

ΞΕΝΕΡΑ νο. 2 : Φωτογραφια... Απογοητευμενος πολυ. Περιμενα κατι καλυτερο απο τα υποσχόμενα 48mp πισω κ 32 μπροστα.

Ιδια ποιότητα με το S9+ πισω...

Selfie... κάλυτερα το S10 lite.

ΕΡΩΤΗΣΗ :

Να παω σε S20 FE 5g ?

Ο ηχος σιγουρα θα ειναι καλύτερος.

Απο φωτογραφια τι πιστεύετε ? θα ειναι καλύτερο ?

Επισης κ η αδιαβροχοποιηση θα με. βολεψει κ θα με κάνει να κοιμαμαι πιο ηρεμος !

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα σε τι δίνεις βάση περισσότερο.

Π.χ αν σε ενδιαφέρει καθαρά η φωτογραφίες και βίντεο πας σε plus.

Αν παλι είναι σε δεύτερη μοίρα και σε ενδιαφέρει περισσότερο η μπαταρία πας στο FE.

Πιστεύω ότι 2ίναι οι κύριες διαφορές.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Έχω κι εγώ το s20 fe 4g. Έχω ένα πρόβλημα, δεν μπορώ να εγκαταστήσω το android auto apk. Έχει καταφέρει κανείς? Δουλεύει το android auto?
Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα σε τι δίνεις βάση περισσότερο.

Π.χ αν σε ενδιαφέρει καθαρά η φωτογραφίες και βίντεο πας σε plus.

Αν παλι είναι σε δεύτερη μοίρα και σε ενδιαφέρει περισσότερο η μπαταρία πας στο FE.

Πιστεύω ότι 2ίναι οι κύριες διαφορές.

 

Μιλάω για s10 lite και s20 FE 5g ....

Λεω για θεμα καμερας να παω απο s10 lite σε s20 FE 5g ??

Η καμερα στο s10 lite με ψιλοαπογοητευει. Μιας κ μενω εξωτερικο κ πλησιαζει το Black Friday θα πεσει πολυ η τιμη.

Γενικα δεν σκεφτομαι s20 plus ΚΑΘΑΡΑ κ μονο λογο επεξεργαστη κ μπαταριας αυτονομιας.

Θελω snapdragon....

Πηρα για αυτο τον λογο s10 lite κ εμεινα εκπληκτος με την αυτονομία της συσκευης

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω για s10 lite και s20 FE 5g ....

Λεω για θεμα καμερας να παω απο s10 lite σε s20 FE 5g ??

Η καμερα στο s10 lite με ψιλοαπογοητευει. Μιας κ μενω εξωτερικο κ πλησιαζει το Black Friday θα πεσει πολυ η τιμη.

Γενικα δεν σκεφτομαι s20 plus ΚΑΘΑΡΑ κ μονο λογο επεξεργαστη κ μπαταριας αυτονομιας.

Θελω snapdragon....

Πηρα για αυτο τον λογο s10 lite κ εμεινα εκπληκτος με την αυτονομία της συσκευης

 

Σχετικά με

-Κάμερα: το FE έχει παρόμοια κάμερα με το S20+ (λιγο καλύτερη , λίγο χειρότερη ανάλογα με το τι φωτογραφίζεις) οπότε ναι έχει καλύτερη κάμερα απο το S10lite αλλά μια και δεν έχω το κινήτο δεν μπορώ να σου πω πόσο

-Μπαταρία: περίπου τα ίδια με το S10 αν έχεις την οθόνη στα 60Ηz , λιγότερη αν την έχεις στα 120Hz

-Ηχείο: έχει dual το FE οπότε λογικά εχει καλύτερο απο το S10lite

 

Ελπίζω να βοήθησα...

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με

-Κάμερα: το FE έχει παρόμοια κάμερα με το S20+ (λιγο καλύτερη , λίγο χειρότερη ανάλογα με το τι φωτογραφίζεις) οπότε ναι έχει καλύτερη κάμερα απο το S10lite αλλά μια και δεν έχω το κινήτο δεν μπορώ να σου πω πόσο

-Μπαταρία: περίπου τα ίδια με το S10 αν έχεις την οθόνη στα 60Ηz , λιγότερη αν την έχεις στα 120Hz

-Ηχείο: έχει dual το FE οπότε λογικά εχει καλύτερο απο το S10lite

 

Ελπίζω να βοήθησα...

 

Για μπαταρια ειμαι σιγουρος οτι θα παιζει τα ιδια. Ισως κ λιγο καλυτερα το S20 FE λογο μικροτερης οθόνης (ελάχιστα βεβαια).

Ηχος, σαφεστατα καλύτερα λογο 2ου ηχεια.

Απλα δεν ηξερα για καμερα....

Τωρα μου λύθηκε η απορια.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Για μπαταρια ειμαι σιγουρος οτι θα παιζει τα ιδια. Ισως κ λιγο καλυτερα το S20 FE λογο μικροτερης οθόνης (ελάχιστα βεβαια).

Ηχος, σαφεστατα καλύτερα λογο 2ου ηχεια.

Απλα δεν ηξερα για καμερα....

Τωρα μου λύθηκε η απορια.

 

Ευχαριστώ!

 

 

----- προσθήκη μηνύματος 66 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σύγκριση με το S10 lite ΔΕΝ υφίσταται...δεν είναι μόνο η πολύ καλύτερη φωτό και η μπαταρία αλλά και η οθόνη 120hz, το 5G, η λήψη βίντεο 4Κ, η ασύρματη φόρτιση, στέρεο ήχο, αδιαβροχοποίηση...

Σύγκριση παίζει με το S20 και S20 plus και εδώ είναι το δίλημμα.....πιο;

Ακόμα ΔΕΝ μπορώ να βγάλω ασφαλές συμπέρασμα.

Εγώ πάντως στην οθόνη βλέπω μεγάλη διαφορά υπέρ του Plus.

Edited by makouin
Link to comment
Share on other sites

----- προσθήκη μηνύματος 66 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σύγκριση με το S10 lite ΔΕΝ υφίσταται...δεν είναι μόνο η πολύ καλύτερη φωτό και η μπαταρία αλλά και η οθόνη 120hz, το 5G, η λήψη βίντεο 4Κ, η ασύρματη φόρτιση, στέρεο ήχο, αδιαβροχοποίηση...

Σύγκριση παίζει με το S20 και S20 plus και εδώ είναι το δίλημμα.....πιο;

Ακόμα ΔΕΝ μπορώ να βγάλω ασφαλές συμπέρασμα.

Εγώ πάντως στην οθόνη βλέπω μεγάλη διαφορά υπέρ του Plus.

 

εγω μιλαω για την εκδοση 5g.... Με snapdragon.

Δεν θα κοιτουσα κατι αλλο....

Οπότε δεν τιθεμαι θεμα για S20 απλο η plus.

Μονο για S20 FE 5G.

Link to comment
Share on other sites

----- προσθήκη μηνύματος 66 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σύγκριση με το S10 lite ΔΕΝ υφίσταται...δεν είναι μόνο η πολύ καλύτερη φωτό και η μπαταρία αλλά και η οθόνη 120hz, το 5G, η λήψη βίντεο 4Κ, η ασύρματη φόρτιση, στέρεο ήχο, αδιαβροχοποίηση...

Σύγκριση παίζει με το S20 και S20 plus και εδώ είναι το δίλημμα.....πιο;

Ακόμα ΔΕΝ μπορώ να βγάλω ασφαλές συμπέρασμα.

Εγώ πάντως στην οθόνη βλέπω μεγάλη διαφορά υπέρ του Plus.

 

Υπάρχει όντως μεγάλη διαφορά υπέρ του plus; Κάτω από όλες τις συνθήκες;

Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινίσω επειδή πιθανόν να μην έγινε αντιληπτό ποιες συσκευές συγκρίνω. Η δική μου σύγκριση γίνετε με Samsung S20 plus ( με τον Exunos 990 όχι το 5G) και με Samsung S20 FE (το 5G με τον snapdragon).

Οτι δηλαδή κυκλοφορεί επίσημα στην Ελληνική αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, για αλλαγή από iPhone 8 με το οποίο η σύζυγος έχει υποφέρει αρκετά σε θέμα κάμερας, μπαταρίας, σταθερότητας και την προτρέπω να επιστρέψει σε κάποια ποιοτική Android συσκευή με μπάτζετ κοντά στα 700 ευρώ, το S20 FE 5G μοιάζει να τα κάνει όλα εξαιρετικά.

 

Μόνοι μου ενδοιασμοί κάποια ζητήματα με την οθόνη που διαβασα ότι είχαν καποιες συσκευές αρχικά; Έχουν διορθωθεί με updates πλεον;

 

Και βέβαια το S20+ που παίζει στα ίδια χρήματα αλλά δεν μπορώ να καταλήξω αν υπάρχει διαφορά ουσιαστική μεταξύ τους σε οθόνη και κυρίως σε κάμερα η οποία είναι η πρώτη προτεραιότητα. Αυτά που με χαλάνε στο 20+ είναι η αισθητά μικρότερη αυτονομία 87 vs 110 ωρες στο GSMarena endurance test, ο Exynos 990 εναντι του Snap 865 και το ελαφρυ curving στις άκρες.

 

Γνώμες άπο όσους τα έχουν δοκιμάσει και τα δύο;

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Έχω κι εγώ το s20 fe 4g. Έχω ένα πρόβλημα, δεν μπορώ να εγκαταστήσω το android auto apk. Έχει καταφέρει κανείς? Δουλεύει το android auto?

 

Στο android 10 και μετά είναι ενσωματωμένο στο λειτουργικό. Δεν χρειάζεται εγκατάσταση.

Θεωρητικά πρέπει να δουλεύει. Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα, σε πρώτη ευκαιρία θα το δω

Edited by Tsaglis

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Στο amdroid 10 και μετά είναι ενσωματωμένο στο λειτουργικό. Δεν χρειάζεται εγκατάσταση.

Θεωρητικά πρέπει να δουλεεύι. Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα, σε πρώτη ευκαιρία θα το δω

 

Είναι ενσωματωμένο. Από εκεί και πέρα μπορείς να κατεβάσεις το android auto για οθόνες κινητών και αυτό αν το βρεις σαν apk καθώς στο playstore δεν μου το εμφάνιζε.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ενσωματωμένο. Από εκεί και πέρα μπορείς να κατεβάσεις το android auto για οθόνες κινητών και αυτό αν το βρεις σαν apk καθώς στο playstore δεν μου το εμφάνιζε.

 

Το apk χρειάζεται μόνο για πιο παλιές εκδόσεις android. Σε αυτό δεν έχει νόημα να το κατεβάσεις. Αν θες να το κάνεις πρέπει να επαναφέρεις το android auto που βρίσκεται στο κινητό στην "αρχική" έκδοση (να καταργήσεις τις αναβαθμίσεις γιατί δεν μπορείς να την καταργήσεις τελείως) και να περάσεις το apk σαν αναβάθμιση. Πρακτικά έχει νόημα μόνο αν για κάποιο λόγο δεν έκατσε καλά η αναβάθμιση.

 

Εφαρμογή στο κινητό που να φαίνεται (όπως παλιά) νομίζω δεν υπάρχει

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Είναι σε άλλο επίπεδο το FE 5G με τον Snapdragon. Κοιτάξτε πως «κεντάει» σε 5G δίκτυο

https://www.speedtest.net/my-result/a/6644098544

Link to comment
Share on other sites

Το οποιο 5g δικτυο θα δουμε Ελλαδα απο το 2022 και μετα. Και αν...

 

Η δημοπρασία πριν το τέλος του έτους, οι πρώτες κεραίες το πρώτο τρίμηνο του 2021. Σε 6 μήνες δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S20 FE

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...