Jump to content

Τι είναι το HMS


myphone
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators

Το HMS (Huawei Mobile Services) είναι ουσιαστικά η "απάντηση" της Huawei στη Google και την Apple, μια ολοκληρωμένη mobile πλατφόρμα που περιλαμβάνει και τις συσκευές Honor και η οποία είναι ήδη η 3η παγκοσμίως με εκατοντάδες εκατομμύρια χρήστες!

 

Σε αντίθεση με οτι πιστεύουν αρκετοί, το HMS και το AppGallery δεν είναι απλά ένα νέο "store" εφαρμογών, αλλά πολλά περισσότερα από αυτό. Περιλαμβάνουν πολλά "κρυφά" αλλά και "φανερά" features που σκοπό έχουν να προσφέρουν μια πλήρη και απρόσκοπτη εμπειρία χρήσης, ώστε ο χρήστης να εκμεταλλεύεται πλήρως την HMS συσκευή του και τις δυνατότητές της.

 

http://content.myphone.gr/photo/full/77166/unnamed.jpg

 

Το Huawei AppGallery αποτελεί ένα app store κατάλληλο για όλη την οικογένεια, σχεδιασμένο για την προώθηση υψηλής ποιότητας περιεχομένου, την ανάδειξη συμφερουσών προσφορών και τη διάθεση εφαρμογών βελτιστοποιημένων για τα smartphones της Huawei. Οι καταναλωτές είναι σε θέση να ανακαλύψουν πλήθος νέων εφαρμογών, τόσο μέσα από μία συναρπαστική εμπειρία αναζήτησης, όσο και μέσω των προτάσεων της ίδιας της εφαρμογής. Το επιλεγμένο περιεχόμενό του αποτελεί η αφρόκρεμα των εφαρμογών και παιχνιδιών που διατίθενται στο Android OS, με μέσο όρο βαθμολογίας 4,3/5.

 

http://content.myphone.gr/photo/full/77165/a97ab733-0d27-4636-b875-58d3d0bd16d7.png

 

Κύρια πλεονεκτήματα της υπηρεσίας Huawei AppGallery για τους καταναλωτές

 

  • Σχεδιασμένη ειδικά για τους φίλους της Huawei
  • Ρυθμίσεις γονικού ελέγχου
  • Μεγάλο εύρος περιεχομένου σε εφαρμογές και παιχνίδια
  • Δωρεάν, freemium και premium περιεχόμενο
  • Υψηλής ποιότητας περιεχόμενο με μέσο όρο βαθμολογιών 4,3/5
  • Προεγκατεστημένη στα νέα smartphones της Huawei
  • Πλήθος δώρων και παροχών για τον χρήστη (όπως π.χ. 90 ημέρες δωρεάν χρήσης της μουσικής υπηρεσίας Tidal, κουπόνι 80€ για την EasyRentCar, κουπόνι 10€ για το EatWith και 2000 credits για το Whatscall)
  • Ασφαλείς εφαρμογές και παιχνίδια από τη HuaweiDeveloperAlliance

Edited by myphone
Link to comment
Share on other sites

εγω βλεποντας και διαβαζωντας οτι δεν εχει android market τα huawei μοντελα εχω κανει πισω και ψαχνω καποιο μοντελο παλαιο και οχι τα καινουργια μοντελα που να εχει το android market ή καποιο μεταχειρισμενο. Διοτι δεν θα παρω κατι με ενα μαρκετ που δεν το ξερει κανενας και δεν μπορω να βρω τις εφαρμογες αν και πιστευω οτι χειροκινητα θα μπορεσω να το περασω, αν και υπαρχουνε και εναλλακτικες εφαρμογες που μπορεις να κατεβασεις εφαρμογες οπως ειδα εδω https://fossbytes.com/10-google-play-store-alternatives/ οπως το Aptoide , που μπορεις να κατεβασεις πχ την παλαιοτερη εκδοση ή οποια θελεις πολυ καλο!! απο την αλλη αμα δεν μπορεις να βρεις την εφαρμογη και υπαρχει μονο στο android market ι τι θα κανεις; . Για αυτο και δισταζω να παρω καινουργιο μοντελο huawei με το app gallery. Edited by JOHNMEGARYTHMOS

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

εγω βλεποντας και διαβαζωντας οτι δεν εχει android market τα huawei μοντελα εχω κανει πισω και ψαχνω καποιο μοντελο παλαιο και οχι τα καινουργια μοντελα που να εχει το android market ή καποιο μεταχειρισμενο. Διοτι δεν θα παρω κατι με ενα μαρκετ που δεν το ξερει κανενας και δεν μπορω να βρω τις εφαρμογες αν και πιστευω οτι χειροκινητα θα μπορεσω να το περασω, αν και υπαρχουνε και εναλλακτικες εφαρμογες που μπορεις να κατεβασεις εφαρμογες οπως ειδα εδω https://fossbytes.com/10-google-play-store-alternatives/ οπως το Aptoide , που μπορεις να κατεβασεις πχ την παλαιοτερη εκδοση ή οποια θελεις πολυ καλο!! απο την αλλη αμα δεν μπορεις να βρεις την εφαρμογη και υπαρχει μονο στο android market ι τι θα κανεις; . Για αυτο και δισταζω να παρω καινουργιο μοντελο huawei με το app gallery.

Mόνο το gpay δεν δουλεύει φίλε για τις πληρωμές.Όλα τα άλλα δουλέυουν χωρίς google services.

Link to comment
Share on other sites

Σχεδιασμένη ειδικά για τους φίλους της Huawei

Προεγκατεστημένη στα νέα smartphones της Huawei

 

σοβαρά πλεονεκτήματα αυτά πάντως :)

Link to comment
Share on other sites

Mόνο το gpay δεν δουλεύει φίλε για τις πληρωμές.Όλα τα άλλα δουλέυουν χωρίς google services.

 

δηλάδη το βλεπεις λογικο να κατεβαζω την εφαρμογη απο τον υπολογιστη σε μορφη apk να την περναω στο κινητο για να κανω εγκαστασταση; .

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Απορίες:

 

Κατάστημα εφαρμογών υπάρχει. Ωραίο αυτό

YouTube παίζει; Έστω η έκδοση Vanced; Εννοώ να έχω το account μου, ώστε να βλέπω το ιστορικό μου κλπ.

Οι χάρτες της Google δουλεύουν ή πρέπει να καταφύγει κάποιος σε κάποια third party λύση;

Gmail λογαριασμούς μπορούμε να προσθέσουμε για τα email μας, έστω σε third party email client; Εγώ π.χ. δε δουλεύω καθόλου την εφαρμογή gmail στο κινητό μου, και τρέχω τα email μου από το Mymail. Έστω έτσι μπορείς να το δουλέψεις;

Ο Chrome μπορεί να εγκατασταθεί και να δεχτεί login ή μπα;

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

δηλάδη το βλεπεις λογικο να κατεβαζω την εφαρμογη απο τον υπολογιστη σε μορφη apk να την περναω στο κινητο για να κανω εγκαστασταση; .
Στο κινητό τις κατεβάζεις τις εφαρμογές απευθείας από το app gallery της Huawei που είναι εναλλακτικό market του playstore και το οποίο συνεχώς εμπλουτίζεται με εφαρμογές. Αν κάποια δεν υπάρχει ακόμα στο app gallery, τη βρίσκεις πλέον στο petal search που είναι επίσης εφαρμογή της Huawei ή από την εφαρμογή moreapps.

Απορίες:

 

 

 

Κατάστημα εφαρμογών υπάρχει. Ωραίο αυτό

 

YouTube παίζει; Έστω η έκδοση Vanced; Εννοώ να έχω το account μου, ώστε να βλέπω το ιστορικό μου κλπ.

 

Οι χάρτες της Google δουλεύουν ή πρέπει να καταφύγει κάποιος σε κάποια third party λύση;

 

Gmail λογαριασμούς μπορούμε να προσθέσουμε για τα email μας, έστω σε third party email client; Εγώ π.χ. δε δουλεύω καθόλου την εφαρμογή gmail στο κινητό μου, και τρέχω τα email μου από το Mymail. Έστω έτσι μπορείς να το δουλέψεις;

 

Ο Chrome μπορεί να εγκατασταθεί και να δεχτεί login ή μπα;

Η εφαρμογή YouTube παίζει αλλά δεν μπορείς να συνδεθείς στον λογαριασμό σου. Το ίδιο ισχύει και για Google maps και για chrome και Γενικά για όλες οι εφαρμογές Google,δηλαδή παίζουν αλλά δεν κάνεις log in Γιατί απαιτείται να υπάρχουν Google services. Εγώ αυτό που έκανα είναι ένα shortcut του YouTube από browser και συνδέθηκαν κανονικά στον λογαριασμό. Γενικά από browser μπορείς να συνδεθείς συνδέεσαι κανονικά σε ολες τις υπηρεσίες της Google. Vanced δουλεύει κανονικότατα όπως σε όλα τα κινητά.

Υπάρχουν όλες οι εναλλακτικές των Google maps οπως TomTom, here maps,sygic κλπ επίσημα στο app gallery.

Μπορείς να προσθέσεις κανονικά το λογαριασμό gmail σε οποιαδήποτε third party εφαρμογή mail και να δέχεσαι email κανονικά.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Η εφαρμογή YouTube παίζει αλλά δεν μπορείς να συνδεθείς στον λογαριασμό σου. Το ίδιο ισχύει και για Google maps και για chrome και Γενικά για όλες οι εφαρμογές Google,δηλαδή παίζουν αλλά δεν κάνεις log in Γιατί απαιτείται να υπάρχουν Google services. Εγώ αυτό που έκανα είναι ένα shortcut του YouTube από browser και συνδέθηκαν κανονικά στον λογαριασμό. Γενικά από browser μπορείς να συνδεθείς συνδέεσαι κανονικά σε ολες τις υπηρεσίες της Google. Vanced δουλεύει κανονικότατα όπως σε όλα τα κινητά.

Υπάρχουν όλες οι εναλλακτικές των Google maps οπως TomTom, here maps,sygic κλπ επίσημα στο app gallery.

Μπορείς να προσθέσεις κανονικά το λογαριασμό gmail σε οποιαδήποτε third party εφαρμογή mail και να δέχεσαι email κανονικά.

 

Ωραία. Το Vanced κάνει login στο google account ώστε να έχω κανονική εμπειρία YouTube;

Αν μπορεί να λυθεί αυτό, μόνο το θέμα των χαρτών βλέπω ως πισωγύρισμα, αν και δουλεύω ήδη με HereWeGo και με αγορασμένη premium Sygic.

 

Google Street View, Earth κλπ παίζουν;

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Συνδέετε άψογα το vanced με micro g στον λογαριασμό Google χωρίς πρόβλημα. Γενικά κάνεις τα πάντα και οι here maps είναι εξαιρετικοι.
Link to comment
Share on other sites

Το vanced ομολογώ ότι τώρα τελευταία το ανακάλυψα, και έχω βρει την ησυχία μου από τις διαφημίσεις του YouTube. Και σε κινητό με κανονικές Google Mobile Services όπως είναι λογικό, κάνει κανονικά login.

 

Ερώτηση για τις εφαρμογές στο App Gallery:

Οι paid εφαρμογές που έχω αγοράσει στο Play Store, μεταφέρονται σε κινητό με App Gallery; Αν μία τέτοια εφαρμογή τη στείλω από το κινητό μου που έχει Google Play Store, π.χ. κατά τη διάρκεια χρήσης του phone clone θα παίξει; Είναι παράνομο;

Στο App Gallery θα πρέπει να αγοράσω ξανά τις πληρωμένες μου Android εφαρμογές;

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Σχεδιασμένη ειδικά για τους φίλους της Huawei

Προεγκατεστημένη στα νέα smartphones της Huawei

 

σοβαρά πλεονεκτήματα αυτά πάντως :)

 

οτιδιποτε περιορίζεται σε ένα σύστημα μόνο και δεν έχει κάποια αλληλοσημβατοτιτα θα πρέπει αν έχει γερές πλάτες και βαρβάτη υποστήριξη worldwide για να περπατησει (βλ ios)

Link to comment
Share on other sites

οτιδιποτε περιορίζεται σε ένα σύστημα μόνο και δεν έχει κάποια αλληλοσημβατοτιτα θα πρέπει αν έχει γερές πλάτες και βαρβάτη υποστήριξη worldwide για να περπατησει (βλ ios)

 

αυτό χτίζεται και δεν προσφέρεται....κανένα οικοσύστημα δεν γεννήθηκε έτοιμο σε όλα.

...αν στηριχθεί από μεγάλη μάζα,μπορεί και να ξεπεράσει ios-android...αν όχι,πάτος.

2i6fhs-5.png
Link to comment
Share on other sites

Κανένα από τα λειτουργικά που μας άφησαν χρόνους, ή που έκαναν απόπειρα να επικρατήσουν και απέτυχαν (π.χ. Tizen, Bada κλπ), κανένα δεν είχε 1,5-2 δις υποψήφιους αγοραστές που έχει η προσπάθεια της Huawei.
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Mόνο το gpay δεν δουλεύει φίλε για τις πληρωμές.Όλα τα άλλα δουλέυουν χωρίς google services.

 

Δηλ το eurobank κανει ανεπαφες συναλλαγες...? Δεν το νομιζω....

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Δηλ το eurobank κανει ανεπαφες συναλλαγες...? Δεν το νομιζω....
Όχι, ανέπαφες συναλλαγές από ελληνικές τράπεζες δεν δουλεύουν ακόμα. Δεν ξέρω αν γίνεται να συνδέσεις τραπεζικές κάρτες στο Huawei wallet και να κάνεις από εκεί ανέπαφες.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Όχι, ανέπαφες συναλλαγές από ελληνικές τράπεζες δεν δουλεύουν ακόμα. Δεν ξέρω αν γίνεται να συνδέσεις τραπεζικές κάρτες στο Huawei wallet και να κάνεις από εκεί ανέπαφες.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

 

Δεν γίνεται.Είναι μόνο για Κίνα ,Ρωσια και Πακιστάν προς το παρόν.Αναμένεται Ευρώπη μέχρι τέλος του 2020.

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από τις ανέπαφες συναλλαγές, οι εφαρμογές των ελληνικών τραπεζών, όπως της Εθνικής, της Πειραιώς κλπ, δουλεύουν κανονικά, και με ειδοποιήσεις; Μπορείς να κάνεις κανονικά συναλλαγές, να δεις υπόλοιπο κλπ;
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Πέρα από τις ανέπαφες συναλλαγές, οι εφαρμογές των ελληνικών τραπεζών, όπως της Εθνικής, της Πειραιώς κλπ, δουλεύουν κανονικά, και με ειδοποιήσεις; Μπορείς να κάνεις κανονικά συναλλαγές, να δεις υπόλοιπο κλπ;
Το αυτονόητο ρωτάς. Εννοείται πως ναι.

Η εφαρμογή της Εθνικής δεν υποστηρίζει ανέπαφες πληρωμές μέσω Nfc.

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Το αυτονόητο ρωτάς. Εννοείται πως ναι.

Η εφαρμογή της Εθνικής δεν υποστηρίζει ανέπαφες πληρωμές μέσω Nfc.

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

 

Δεν υποστιρίζει η εφαρμογη απο μόνη της, δηλαδη και με gms, ή λόγο της έλλειψης τους?

>Implying I have a signature
Link to comment
Share on other sites

Δεν υποστιρίζει η εφαρμογη απο μόνη της, δηλαδη και με gms, ή λόγο της έλλειψης τους?
Δεν υποστηρίζει την υπηρεσία η εφαρμογή της εθνικής σε κανένα κινητό γενικότερα.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
τωρα μπηκα στο οικοσυστημα της huawei και τα μονα που μου ζητανε μεχρι στιγμης google services ειναι η εφαρμογη της shell και της πειραιως το winbank , και τα 2 δεν ανοιγουν καθολου επειδη δεν εχει gservices
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Πήρε η μητέρα μου το P smart 2021 (και όπως ήταν αναμενόμενο) μου το έδωσε να της το ρυθμίσω.

Χρησιμοποιούσε κυρίως Viber kai Whatsapp για φωτογραφίες και video με εγγόνια κλπ. Κατέβασα τις εφαρμογές από το AppGalery αλλά δεν μπορώ με τίποτα να μεταφέρω παλαιά μηνύματα, φωτογραφίες κλπ από το παλαιό κινητό.

Έχει κανείς να προτείνει κάποια μέθοδο που θα μπορούσα να εφαρμόσω;

 

 

Ευχαριστώ

Μύρων
Link to comment
Share on other sites

Πήρε η μητέρα μου το P smart 2021 (και όπως ήταν αναμενόμενο) μου το έδωσε να της το ρυθμίσω.

Χρησιμοποιούσε κυρίως Viber kai Whatsapp για φωτογραφίες και video με εγγόνια κλπ. Κατέβασα τις εφαρμογές από το AppGalery αλλά δεν μπορώ με τίποτα να μεταφέρω παλαιά μηνύματα, φωτογραφίες κλπ από το παλαιό κινητό.

Έχει κανείς να προτείνει κάποια μέθοδο που θα μπορούσα να εφαρμόσω;

 

 

Ευχαριστώ

Το ίδιο τηλέφωνο έχουμε.

Με την εφαρμογή Αντίγραφο τηλεφώνου που βρίσκεται προεγκατεστημενη στη συσκευή, θα μεταφερθούν πανεύκολα τα πάντα.

Θα πρέπει όμως να είναι εγκατεστημένη και στην παλιά συσκευή.

Ελπίζω να βοήθησα.

Χριστός Ανέστη!

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση και για την βοήθεια.

Δεν εχω τώρα το τηλέφωνο στα χέρια μου (τελέιωσε το πασχαλινό τραπέζι :) ), αλλά θα το δοκιμάσω με την πρώτη ευκαιρία

Μύρων
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση και για την βοήθεια.

Δεν εχω τώρα το τηλέφωνο στα χέρια μου (τελέιωσε το πασχαλινό τραπέζι :) ), αλλά θα το δοκιμάσω με την πρώτη ευκαιρία

Δοκίμασέ το. Είναι πολύ καλή εφαρμογή.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...