Jump to content

Sony Xperia 5 II


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...

Εχω ενα θεμα με το Xperia 5 ii (latest Android 12).
Οταν κανω κλησεις μετα απο μερικα δευτερολεπτα ενω με ακουει ο αλλος, εγω σταματαω να τον ακουω.
Το εχει παθει και κανενας αλλος;;;


 

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Ξαναέβαλαν το service tests στο service menu...

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

On 20/6/2022 at 9:02 ΜΜ, stamatis3133 said:

Εχω ενα θεμα με το Xperia 5 ii (latest Android 12).
Οταν κανω κλησεις μετα απο μερικα δευτερολεπτα ενω με ακουει ο αλλος, εγω σταματαω να τον ακουω.
Το εχει παθει και κανενας αλλος;;;


 

Aυτο νομιζω συνεβαινε στις αρχες, πολυ πριν την 12.

Εχεις κανει καθαρη εγκατασταση της 12?

Κανε μια επαναφορα ρυθμισεων και τσεκαρε τις αδειες λιγο γιατι μουρλενονται οταν πας απο την 11 στην 12 κλπ

Αν ολα δεν το διορθωσουν το προβλημα, τοτε επαναφρα εργοστασιακων.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, r31134 said:

Aυτο νομιζω συνεβαινε στις αρχες, πολυ πριν την 12.

Εχεις κανει καθαρη εγκατασταση της 12?

Κανε μια επαναφορα ρυθμισεων και τσεκαρε τις αδειες λιγο γιατι μουρλενονται οταν πας απο την 11 στην 12 κλπ

Αν ολα δεν το διορθωσουν το προβλημα, τοτε επαναφρα εργοστασιακων.

Μετα απο 3 factory reset και μια επιδιορθωση λειτουργικού απο το Xperia Companion, το εβαλα στο συρταρι και ηρεμησα.
Πολυ ταλαιπωρια για κατι που θα επρεπε απλα να δουλευει.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 5 weeks later...

Τι πρέπει να προσέξει κανείς για να αγοράσει ηλιακό power bank για το 5 ii; Πρέπει να έχει κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικά;

Υπάρχει κάποιο μειονέκτημα; Μπορεί να επηρεαστεί αρνητικά η μπαταρία του κινητού;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Καλημέρα ξέρω δεν είμαστε πολλοί οι κάτοχοι του κινητού. Μετά από τόσα χρόνια για πείτε εντυπώσεις και αν το αλλάζατε με κάποιο τι θα ήταν?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μπήκα στον τρίτο χρόνο.
Τον Αύγουστο μου έβγαλε πρόβλημα το fingerprint, εξαφανιζόταν και εμφανιζόταν για λίγο μόνο όταν έκλεινα το κινητό.
Το έστειλα τον Σεπτέμβριο στα πλαίσια της εγγύησης, τους είπα και με την ευκαιρία να αλλάξουν και την μπαταρία (όχι ότι είχε πέσει πολύ) και τώρα είναι όπως καινούργιο
Σκοπεύω να το κρατήσω κάνενα χρόνο ακόμα και μετά να πάω σε Xperia 1V ή σε pixel (αν αποφασίσουν να υποστηρίξουν όλες τις υπηρεσίες στην Ελλάδα ή σε Samsung στη σειρά S, ανάλογα τι θα έχει παρουσιάσει ο καθένας

Στάλθηκε από το XQ-AS52 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω κλείσει δύο χρόνια, γεμάτα γεμάτα.. Δύσκολος γρίφος το μετά. Προσωπικά θα το κρατήσω όσο πάει. Λίγο μεγαλύτερη μπαταρία θα ήθελα.

Στάλθηκε από το XQ-AS52 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το έχω από τοτε που βγήκε, δεν έχω κανένα παράπονο και θα υο κρατήσω όσο πάει.

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δε βρίσκω custom rom για αυτό το κινητό. Όταν σταματήσουν οι αναβαθμίσεις android συνήθως μου αρέσει να αρχίζω τα πειράματα: root, custom rom κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Είχε βγει ωραία προσφορά τότε :30 % έκπτωση και τα ακουστικά δώρο. Δεν είχα σκοπό να το πάρω, αλλά μόλις είδα την προσφορά δεν κρατήθηκα.

Στάλθηκε από το XQ-AS52 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το σημαντικό είναι οτι ο 865 έχει βγει πολύ καλός.. Αρκετά καλές επιδόσεις ακόμη και 2,5 χρόνια μετά ενώ δεν ζεσταίνεται καθόλου. Με τους επόμενους δεν συμβαίνει το ίδιο. Όσο πάει θα κρατήσω και εγώ το 1 ii. Σε λίγες μέρες το πάω omnitech για αλλαγή μπαταρίας.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Περίπου 50€ όλα μαζί μου είπαν. Αν κάποιος θέλει να το κάνει φτηνότερα, μπορεί να πάρει τη μπαταρία με 15€ και να την αλλάξει αλλού. Δεν θέλω να το ρισκάρω όμως γιατί πολλά έχουν δει τα μάτια μου. Επίσης θα είναι και πάλι αδιάβροχο. Μετά από δύο χρόνια η αδιαβροχοποίηση έχει χαθεί σε ένα μεγάλο ποσοστό, για όποια συσκευή και αν μιλάμε.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Βασικά όταν ρώτησα στην αρχή 50€ μου είχαν πει και εμένα , αλλά στο τέλος μου χρέωσαν γύρω στα 17 αν θυμάμαι καλά.
Ίσως γιατί άνοιξαν έτσι και αλλιώς για το θέμα του fingerprint που ήταν μέσα στην εγγύηση...


Στάλθηκε από το XQ-AS52 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να χρέωσαν την εργασία στην εγγύηση. Αύριο θα το στείλω, για να δούμε.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμη πληροφορια. Οταν μαθεις τελικο κοστος και ποσες μερες στο κρατησαν, ενημερώσε μας.

Γιατι την αλλαζεις;

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέδωσε το κούριερ, οπότε θα δούμε. Αν το πάτε εκεί πάντως, το φτιάχνουν εντός δύο ωρών όπως έκανε από παλιότερα η smartec (αν υπάρχει το ανταλλακτικό). Στη δική μου περίπτωση, τους πήρα τηλ, παράγγειλα τη μπαταρία και όταν ήρθε με ενημέρωσαν και το έστειλα.

Την αλλάζω γιατί τα mah είχαν πάει στα 3.150 απο 4.000, ενώ  πλέον ακόμη και στο service menu έλεγε "bad, need repacing". Προφανώς το έλεγε γιατί απλά η χωριτίκότητά της έπεσε κάτω απο το 80% που είναι το γενικότερο όριο της βιομηχανίας για τις μπαταρίες λιθίου. Στην πράξη είχε μειωθεί άρκετά ο χρόνος λειτουργίας του κινητού. Αρκετές φορές χρειαζόταν δεύτερη φόρτιση μέσα στη μέρα. Έστι κιλλιώς η συσκευή αυτή είχε μικρή μπαταρία για τις ανάγκες της, οπότε ,μετά απο 2,5 χρόνια λόγω της φθοράς της μπαταρίας αλλά και της μεγαλύτερης χρήσης του SoC στα πιο νέα δεδομένα, είναι λογικό να μην παλεύεται πλέον.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Παιδιά. Το προηγούμενο Σάββατο παρέλαβα το κινητό από το service αλλά δυστυχώς σε χειρότερη κατάσταση απ' οτι το έστειλα.. Πρέπει να έχουν ξεχάσει να βάλουν ένα κομμάτι λαστιχένιο που είναι πάνω στο καπάκι περιβάλει των φακών της κάμερας, οπότε αν το κοιτάξω από το πλάι βλέπω έστω και ελάχιστα τον μηχανισμό του πάνω φακού. Θα προσθέσω φωτό για να δείτε ποιο λαστιχάκι εννοώ..

Επίσης ξέχασαν να συνδέσουν το coil του nfc.. Τη Δευτέρα τους το πήγα πάλι. Φαντάζεστε την ταλαιπωρία μου όταν προσπαθούσα να εξηγήσω στην κοπέλα της υποδοχής ποιο κομμάτι λείπει, η οποία αφού πήρε τηλ τον τεχνικό ο οποίος σίγουρα δεν κατάλαβε τι εννοούσε, της έδειξα βίντεο απο tear down της συσκευής. Με ρώτησε που το βρήκα και όταν της απάντησα μου είπε "αα, μην το βλέπετε αυτά.." Ότι υπάρχει πχ η περίπτωση να είναι η Ασιατική έκδοση ενώ η Ευρωπαϊκή να μην έχει λαστιχάκι. Αυτό εννοούσε. Μιλάμε για ένα εξάρτημα που μάλλον έχουν όλα τα τηλέφωνα ώστε να απομονώνουν τον φακό από το υπόλοιπο εσωτερικό της συσκευής. Μέχρι σήμερα δεν έχουν κάνει τίποτα. Αύριο μάλλον θα έχω νέα. Το πρόβλημα είναι ότι θα λείψω στο εξωτερικό για κάποιους μήνες οπότε το χρειάζομαι απαραίτητα μέχρι το τέλος της βδομάδας. Αν δεν βγει άκρη, το θέμα θα τραβήξει μακριά, δυστυχώς. Να ξέρετε οτι η τηλεφωνική γραμμή xperia care δεν λειτουργεί πλέον, στην Ελλάδα τουλάχιστον. Αυτό σημαίνει ότι αν τελικά δεν βγάλω άκρη, δεν μένει άλλη επιλογή από τον συνήγορο του καταναλωτή και email στη Sony Europe.

Μεγάλη προσοχή στα κινητά που αφήνετε για service.. Δεν είναι η πρώτη φορά που μου συμβαίνει αυτό. Δεν φτάνει που ξεχνάνε εξαρτήματα και συνδέσεις, δεν μπαίνουν καν στον κόπο να τρέξουν τους διαγνωστικούς ελέγχους , κάτι για το οποίο είναι υποχρεωμένοι απο το πρωτόκολλο της εταιρίας. Προφανώς δεν θα κάνουν αυτοί το "ταξίδι" Αίγινα - Γέρακας, οπότε δεν τους ενδιαφέρει και πολύ. Αρχίζω και πιστεύω ότι θα είχε καλύτερη τύχη η συσκευή σε ένα μαγαζάκι στην Ομόνοια.

2116814587_Screenshot2022-11-26163708_062009.thumb.png.798c976f890e601823bcf04528fa07d0.png

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν λόγια για τον ερασιτεχνισμο τους.
Όπως σου έγραψα και κατ' ίδιαν υπομονή καί τσάκισε τους?

Στάλθηκε από το Pixel 7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...