Jump to content

Sony Xperia 5 II


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

On 23/9/2021 at 6:41 ΜΜ, elpatronzak said:

Ωραία το κατάφερα 😂,πριν δεν μου έβγαζε τα service Tests.

Και εμένα είναι στα 356000 με έναν χρόνο χρήσης και καθημερινή φόρτιση στο 80%.

3680000 εμενα...

επισης μετα την τελευταια αναβαθμιση αρχισα να παρατηρω κατι drop calls στο πουθενα.......δεν ξερω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα φώτα σας ..

Αγοράστηκε το συγκεκριμένο κινητό από την πρόσφατη προσφορά του Amazon.

Γίνεται μεγάλη χρήση κλήσεων ομιλίας και υπάρχει πρόβλημα. σε πολλές κλήσεις ενώ μιλάμε με τον συνομιλητή στιγμιαία αρχίζει και ακούει τον εαυτό του στην γραμμή, και δεν ακούει εμένα ενώ εγώ συνεχίζω να τον ακούω κανονικά με αποτέλεσμα να έχουμε απανωτά "με ακούς;"

Μίλησα με την cosmote που μου είπε ότι δεν είναι συμβατό με WiFi calling... το οποίο εγώ έχω απενεργοποιήσει από την αρχή και δεν θα παίξει με το volte ..

Μου έτριψαν στη μούρη την λίστα στο site όπου λείπει ας πούμε και το S21ultra και ψιλιαζομαι ότι απλά δεν είναι ενημερωμένη.

Μου το απενεργοποίησαν λοιπόν το volte από το σύστημα που σημαίνει ότι οι κλήσεις σε λίγο καιρό θα γίνονται από το 2G αποκλειστικά.

Έχει παρατηρήσει κανείς άλλος τέτοιο πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον άδικα τα απενεργοποίησες.. Στο κάνει με όλους όσους συνομιλείς?

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποίησα το Google Pay μιας και χθες ενημερώθηκε και το app της Eurobank για το λόγο αυτό. Νομίζω προς ώρας μόνο η Πειραιώς δεν διαθέτει.

Αφού ενεργοποιήσεις μέσω των τραπεζικών εφαρμογών τις πιστωτικές/χρεωστικές/pre-paid κάρτες που θες (ή και paypal), κάνεις κάποιες πανεύκολες ρυθμίσεις στο Google Pay app και είσαι πανέτοιμος.

Αντί να βγάζεις κάρτες κλπ, το μόνο που πρέπει να κάνεις για πληρωμή σε pos, είναι να ξεκλειδώσεις το κινητό και να το πλησιάσεις στο μηχανάκι (nfc εννοείται ανοιχτό). Γίνεται η πληρωμή και τέλος.

Ούτε να ανοίγεις εφαρμογές, e-wallets κλπ. και χωρίς καμία επιπλέον ενέργεια, κλικ εφαρμογών, εγκρίσεις,pin κλπ να σε παιδεύει. Και μια έξτρα ασφάλεια είναι και ότι η εφαρμογή δεν δίνει τα αληθινά στοιχεία της κάρτας σου στο κατάστημα που κάνεις αγορές. Αυτό το έχει και το eurobank wallet αλλά το αναφέρω κο εδώ.

Είναι τρομερή ευκολία πλέον. Εννοειται και ηλεκτρονικές αγορές κάνεις. Λειτουργεί τάχιστα.

Edited by r31134
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, r31134 said:

Ενεργοποίησα το Google Pay μιας και χθες ενημερώθηκε και το app της Eurobank για το λόγο αυτό. Νομίζω προς ώρας μόνο η Πειραιώς δεν διαθέτει.

Αφού ενεργοποιήσεις μέσω των τραπεζικών εφαρμογών τις πιστωτικές/χρεωστικές/pre-paid κάρτες που θες (ή και paypal), κάνεις κάποιες πανεύκολες ρυθμίσεις στο Google Pay app και είσαι πανέτοιμος.

Αντί να βγάζεις κάρτες κλπ, το μόνο που πρέπει να κάνεις για πληρωμή σε pos, είναι να ξεκλειδώσεις το κινητό και να το πλησιάσεις στο μηχανάκι (nfc εννοείται ανοιχτό). Γίνεται η πληρωμή και τέλος.

Ούτε να ανοίγεις εφαρμογές, e-wallets κλπ. και χωρίς καμία επιπλέον ενέργεια, κλικ εφαρμογών, εγκρίσεις,pin κλπ να σε παιδεύει. Και μια έξτρα ασφάλεια είναι και ότι η εφαρμογή δεν δίνει τα αληθινά στοιχεία της κάρτας σου στο κατάστημα που κάνεις αγορές. Αυτό το έχει και το eurobank wallet αλλά το αναφέρω κο εδώ.

Είναι τρομερή ευκολία πλέον. Εννοειται και ηλεκτρονικές αγορές κάνεις. Λειτουργεί τάχιστα.

Ισχυεί!

Εγώ έχω και της Eurobank και της alpha bank.

Τώρα τα έχω περάσει και στο samsung watch 4 και δεν χρειάζεται ούτε καν το κινητό να βγάζω και ούτε να το έχω καν δίπλα μου.

Είναι πραγματικά τεράστια ευκολία!

Edited by guy_fawkes

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, guy_fawkes said:

Τώρα τα έχω περάσει και στο samsung watch 4 και δεν χρειάζεται ούτε καν το κινητό να βγάζω και ούτε να το έχω καν δίπλα μου.

Να ρωτήσω ο συνδυασμός xperia και samsung watch 4 πως σου φαίνεται? Εκτός κ αν δεν το χρησιμοποιείς με sony. Samsung health monitor προφανως δεν παίζει εκτός κ αν έχεις διαβάσει xda για ενεργοποίηση σωστα? 

Άλλο θέμα τώρα. Εδώ κ λίγες εβδομάδες έχω μια παράξενα μεγαλύτερη κατανάλωση μπαταρίας. Είμαι σε 11, περασμένη από κανά εξάμηνο πάνω από τη 10 χωρίς προβλήματα. Από τη στιγμή που εγκατέστησα το sony album που είναι κ θα είναι η καλύτερη album εφαρμογή, και κάνοντας μια μικρή εκκαθάριση του xperia home βάζοντας σε φακέλους εφαρμογές πχ φάκελος google, φάκελος media, κοκ παρατηρώ μεγαλύτερη κατανάλωση. Αν θελήσω να καθαρίσω τα πάντα, μπορείτε να μου πείτε με πιο σωστό τρόπο να το κάνω? Factory reset? Companion? Μπορεί κάποιος να μου πει σας παρακαλώ τα βήματα για ολικό reset? Κ εγκατάσταση σε 11? 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, andreaspe said:

Να ρωτήσω ο συνδυασμός xperia και samsung watch 4 πως σου φαίνεται? Εκτός κ αν δεν το χρησιμοποιείς με sony. Samsung health monitor προφανως δεν παίζει εκτός κ αν έχεις διαβάσει xda για ενεργοποίηση σωστα? 

Άλλο θέμα τώρα. Εδώ κ λίγες εβδομάδες έχω μια παράξενα μεγαλύτερη κατανάλωση μπαταρίας. Είμαι σε 11, περασμένη από κανά εξάμηνο πάνω από τη 10 χωρίς προβλήματα. Από τη στιγμή που εγκατέστησα το sony album που είναι κ θα είναι η καλύτερη album εφαρμογή, και κάνοντας μια μικρή εκκαθάριση του xperia home βάζοντας σε φακέλους εφαρμογές πχ φάκελος google, φάκελος media, κοκ παρατηρώ μεγαλύτερη κατανάλωση. Αν θελήσω να καθαρίσω τα πάντα, μπορείτε να μου πείτε με πιο σωστό τρόπο να το κάνω? Factory reset? Companion? Μπορεί κάποιος να μου πει σας παρακαλώ τα βήματα για ολικό reset? Κ εγκατάσταση σε 11? 

 

 

 

Το galaxy watch 4 ναι το χρησιμοποιώ με το Sony μου(1iii). Όχι δεν έχω samsung health(δεν με ενδιέφερε και όλας) αλλά σε όλα τα υπόλοιπα συνδυάζονται άψογα, απο κλήσεις και μηνύματα(viber,sms,mails) μέχρι πληρωμές όπως προανέφερα και ότι άλλη λειτουργεία έχουν(you tube,calculator)Τα βασικα απο το samsung health, τα έχει και το ρολόι πάνω όπως βήματα,τρέξιμο, καρδιακούς παλμούς, οξυγόνο κ.α)

Και εμένα μου έλειψε πολύ το album της Sony, μέχρι που ξεκίνησα να μαθαίνω και να χρησιμοποιώ της google( τά εχω όλα στο cloud της google)

Θα σου πρότεινα να κάνεις υπομονή και να μην κάνεις factory reset(ναι αυτός είναι ο πιο σωστός τρόπος και μάλιστα χωρίς να κρατήσεις τίποτα για επαναφορά μετά) και να περιμένεις σε κανένα 2 μηνο, εικάζω, την 12.

Edited by guy_fawkes

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

@guy_fawkes ευχαριστώ για την απάντηση. Σκέφτομαι πολύ το galaxy watch και είμαι στο τσακ για αγορά απλά περιμένω να πέσει λίγο η τιμή. Σχετικά με την επαναφορά έχεις δίκιο θα περιμένω. Αν ήθελα όμως να το κάνω είναι με factory reset από το κινητό νομίζεις καλύτερα ή από το companion? Είτε με τον ένα τρόπο είτε με τον άλλον θα περαστεί η 11 ως προεπιλογή έτσι δεν είναι δηλ δεν θα γίνει rollback στο default που ήταν η 10 να υποθέσω? Αν ήθελα να το κάνω root θα ήξερα τι να έκανα αλλά το εγκατέλειψα το άθλημα εδώ κ πολύ καιρό διότι τελικά πιο πολύς κόπος παρά ουσιαστικό όφελος. 

Link to comment
Share on other sites

Καντου factory reset απο το κινητο και θα ξαναπεραστει η 11. Οχι η 10.

Ωραίο το watch 4 αλλα η μπαταρία γράφουν ότι βγάζει 1-2 μέρες. Αν είχες άλλο smartwatch που κρατάει 10-15 μέρες, θα σου κακοφανεί

Link to comment
Share on other sites

Το companion κατεβαζει την έκδοση κ στην καρφώνει , νετα σκέτα . 

Το factory reset εαν η έκδοση που κατέβηκε προφανώς μεσο wifi εχει κάτι κατακερματισμένο θα παραμεινει .... κατακερματισμένο ! 

 

Σαφέστατα το companion ειναι η μοναδική σίγουρη λύση οτι εχουμε την rom άθικτη .

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, r31134 said:

Καντου factory reset απο το κινητο και θα ξαναπεραστει η 11. Οχι η 10.

Ωραίο το watch 4 αλλα η μπαταρία γράφουν ότι βγάζει 1-2 μέρες. Αν είχες άλλο smartwatch που κρατάει 10-15 μέρες, θα σου κακοφανεί

ναι αλλά ρολόι που κρατάει 10 ημέρες η μπαταρία και να κάνει ότι το Samsung watch 4 δεν υπάρχει.

Είναι μονόδρομος(Τέλος off topic και συγγώμη)

1 hour ago, georgerapp said:

Το companion κατεβαζει την έκδοση κ στην καρφώνει , νετα σκέτα . 

Το factory reset εαν η έκδοση που κατέβηκε προφανώς μεσο wifi εχει κάτι κατακερματισμένο θα παραμεινει .... κατακερματισμένο ! 

 

Σαφέστατα το companion ειναι η μοναδική σίγουρη λύση οτι εχουμε την rom άθικτη .

Τι εννοείς?

Στο companion θα σου κρατήσει  κάποιο bug απο κάποιο app αν υπάρχει, ενω με το factory σβήνονται όλα και περνάει η 11αρα ή 12αρα αντίστοιχα απο την αρχή και σωστά.

Εκτός αν δεν κατανόησα σωστά αυτό που εννοούσες!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Και στο companion με wifi δεν θα κατεβει; Αν διακοπει το αρχειο παλι το ιδιο θα μπορουσε να γινει. Δε νομιζω να υπαρχει προβλημα σε καμια περιπτωση με τη μονη διαφορα οτι το companion ειναι και λιγο της υπομονης και θελουμε καλωδιο usb-Α σε usb-c. Ο φορτιστης εχει usb-c σε usb-c σε εμας

Link to comment
Share on other sites

Α αυτο εννοουσε ο Γιώργος για το wifi και το companion?

Νομίζω καλύτερα ένα factory reset και πως το βαριέμαι που σε κανένα μήνα-δίμηνο θα σετάρω απο την αρχή για την 12🙂

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

μπερδεύτηκα , εγω το pc το εχω ethernet για αυτο κ το πηρα σαν δεδομενο ενω ουσιαστικα ισχυει το αντιθετο ! τα πιο πολλα pc ειναι wifi . 

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευασία του κινητού περιέχει και ακουστικά;

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
2 ώρες πριν, r31134 said:

Το αυτονοητο αφου εχει φορτιστη.

Usb-c σε usb-c κιολας

Καλά… έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα τίποτα δεν είναι αυτονόητο πλέον όσον αφορά το περιεχόμενο των κουτιών αλλά τέλος πάντων… συνεχίζουμε.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

em0ro2nculv71.png

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

On 3/10/2021 at 5:33 ΜΜ, orfeas92 said:

Μάλλον άδικα τα απενεργοποίησες.. Στο κάνει με όλους όσους συνομιλείς?

Ναι υπήρχε γενικό πρόβλημα ανεξάρτητα αν ήταν εισερχόμενη η εξερχόμενη όσο ήταν ενεργοποιημένο το VOLTE..με σκέτο 3G κανένα πρόβλημα

μετά από 4 εβδομάδες συνομιλίας με το τμήμα υποστήριξης δικτύου της εταιρίας τους υπέδειξα σε ποιες κλήσεις είχα πρόβλημα και κάνανε έλεγχο στα logs... Έγιναν δοκιμές με όλες τις ρυθμίσεις μιας και αν δεν λειτουργούσε σωστά θα μιλούσα πάντα σε 2G μετά την απενεργοποιήση του 3G!

πλέον λειτουργεί απροβλημάτιστα.

Edited by GsM
Link to comment
Share on other sites

Εμένα βασικά άρχισε να το κάνει τους τελευταίους μήνες και μόνο όταν ήμουν σπίτι. Με την ανακατανομή των συχνοτήτων που έγινε, εκεί που είχα φουλ 4G πριν, στην κλήση με το Volte, είχα μια με δύο γραμμές σήμα με αποτέλεσμα όταν πήγαινα στα πίσω δωμάτια , να φεύγει και η τελευταία γραμμή του 4G, με αποτέλεσμα να πηγαίνει περίπατο το VoLTE και η κλήση μαζί. Σε οποιαδήποτε άλλη τοποθεσία δεν είχα θέμα με τις κλήσεις. Δεν μπορούσα να πάρω τηλέφωνο την εξυπηρέτηση πελατών να το δηλώσω σαν βλάβη και να κάνω παράπονα, γιατί έχω ενεργοποιήσει το 5G με πλάγιο τρόπο.
Προς το παρόν έκλεισα το VoLTE και αργότερα που θα κλείσει το 3G και θα οριστικοποιηθεί η κατανομή των συχνοτήτων στη γειτονιά μου, θα ξανά ασχοληθώ με το θέμα

Στάλθηκε από το XQ-AS52 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, έχει καταφέρει κανείς να χρησιμοποιήσει το wifi calling σε cosmote? Η κάρτα μου είναι ήδη ενεργοποιημένη σε cosmote για wifi calling από το προηγούμενο μου XZ1 και στο μενού που εμφανίζεται με το *#*#4636#*#* είναι ενεργοποιημένο το wifi provisioned, οπότε υποθετικά θα έπρεπε να λειτουργεί. Έλα όμως που δεν λειτουργεί. Υπάρχει καμία ιδέα ή συμβουλή ? Το volte λειτουργεί μια χαρά πάντως. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...