Jump to content

Poco X3 NFC


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χρειάζεται ειδικά αν το έχεις κάνει root. Αυτονομία ή ασφάλεια διαλέγεις και παίρνεις

Edited by morcheeba
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
6 minutes ago, morcheeba said:

Χρειάζεται ειδικά αν το έχεις κάνει root. Αυτονομία ή ασφάλεια διαλέγεις και παίρνεις

Αν το έχεις κάνει root, δε σε σώζει κανένα antivirus αν σε βάλουν στο μάτι. Άρα, όπως και να έχει, το antivirus μόνο επιβαρύνει τη συσκευή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, athanaso77 said:

Αν το έχεις κάνει root, δε σε σώζει κανένα antivirus αν σε βάλουν στο μάτι. Άρα, όπως και να έχει, το antivirus μόνο επιβαρύνει τη συσκευή.

ποιοσ να με βαλει στο ματι? Το εκανε και πριν την αλλαγη της rom

το εβγαλα το antivirus

Edited by alexis76
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
13 minutes ago, alexis76 said:

ποιοσ να με βαλει στο ματι? Το εκανε και πριν την αλλαγη της rom

το εβγαλα το antivirus

Δες πάλι σε ποιον απάντησα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, athanaso77 said:

Δες πάλι σε ποιον απάντησα.

σωστα σορρυ. Το εβγαλα εγω και πατγησα "τιποτα" στα κουμπια που ειπε ο αλλος φιλος πιο πανω. για να δουμε τι θα δουμε. εχω αρχισει και κουραζομαι

Link to comment
Share on other sites

On 26/9/2021 at 5:45 ΜΜ, athanaso77 said:

Αν το έχεις κάνει root, δε σε σώζει κανένα antivirus αν σε βάλουν στο μάτι. Άρα, όπως και να έχει, το antivirus μόνο επιβαρύνει τη συσκευή.

Είναι γεγονός πως το Android είναι σημαντικά πιο ασφαλές λειτουργικό σύστημα από τα Windows, για μια σειρά από λόγους. Όμως, αυτό δεν σημαίνει πως δεν υπάρχει κακόβουλο λογισμικό ειδικά για Android, που σε μια ενδεχόμενη μόλυνση μπορεί να γίνει πολύ επικίνδυνο.

η ελεγχόμενη εγκατάσταση εφαρμογών μέσω του Play Store

ο περιορισμός των δικαιωμάτων διαχειριστή από προεπιλογή  που βέβαια εξαφανίζεται με το root

 

 

Τα πράγματα είναι απλά. Εφόσον:

Δεν έχουμε κάνει root τη συσκευή μας…

Εγκαθιστούμε δημοφιλείς και δοκιμασμένες εφαρμογές αποκλειστικά από το Google Play Store…

Έχουμε πάντοτε εγκατεστημένη την τελευταία έκδοση του Android με όλες τις τελευταίες ενημερώσεις…

…τότε η πιθανότητα να κολλήσουμε κάποιο κακόβουλο λογισμικό στο Android είναι πρακτικά μηδενική.αλλά υπαρκτή...

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με τις αναβαθμίσεις του Android

Αν έχουμε έναν υπολογιστή που έτρεχε καλά τα Windows 7, κανείς δεν μας εμποδίζει να εγκαταστήσουμε τα Windows 10, και μάλιστα δωρεάν μέχρι και σήμερα.

 

Αν όμως αγοράσαμε ένα κινητό με Android 5.0, είναι εξαιρετικά απίθανο να τρέχει αυτή τη στιγμή Android 7.0.

Βλέπετε, για να αναβαθμίσουμε σε νεότερη έκδοση του Android, δεν μπορούμε απλά να την κατεβάσουμε από κάπου και να την περάσουμε σε οποιαδήποτε συσκευή. Θα πρέπει ο κατασκευαστής του κινητού να βγάλει την αντίστοιχη αναβάθμιση.

Αν το κινητό μας έχει παλιώσει ελαφρώς – είναι δηλαδή άνω των δύο ετών – ή αν πρόκειται για ένα πολύ φθηνό μοντέλο, η αναβάθμιση αυτή μπορεί να μην έρθει και ποτέ. Αναγκαστικά θα τρέχουμε ένα παλαιότερο Android για όσο έχουμε τη συσκευή.

Αυτό μπορεί να είναι μεγάλο πρόβλημα όταν εντοπίζονται κενά ασφαλείας στο Android, όπως το QuadRooter.

Εδώ χρειάζεται antivirus οποσδήποτε!

Edited by morcheeba
Link to comment
Share on other sites

Εκτός και αν έχεις συσκευή με υποστήριξη από την κοινότητα και ρουταρεις και βάλεις νεότερη ρομ την οποία ρομ αν θες την έχεις και χωρίς root. Άλλωστε μετά τα δύο χρόνια η εγγύηση έτσι και αλλιώς τελειώνει

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας κ από μένα.. Κάτοχος του x3 κ αντιμετωπίζω σοβαρό θέμα με αυτό που αναφέρθηκε νωρίτερα ghost κάτι( να πατάει μόνο του το τηλέφωνο κουμπιά κατα ριπάς).

Δοκίμασα ότι προτάθηκε ( κατέβασα την εφαρμογή για να το γυρίσω στα 90hz) επέλεξα τις ρυθμίσεις που είπαν παραπάνω αλλά τίποτα . Το ξανά έκανε πριν από λίγο...

Οποιοσδήποτε έχει οποιαδήποτε πληροφορία/ λύση θα βοηθήσει πολύ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλή σας μέρα...

Αυτό που πατάει το κινητό ότι θέλει συμβαίνει συχνά μετά το τελευταίο update και στο poxo x3 pro το δικό μου, καθώς και έγινε 2-3 φορές και στο redmi note 9 pro της γυναίκας..

Όποτε είναι ξεκάθαρα software θέμα...Μα τι βλακεία πηραξαν και συμβαίνουν όλα αυτά; 

Link to comment
Share on other sites

και γω δοκιμασα τα παντα, τιποτα.

μιλησα σημερα με τοι μαγαζι. παρηγγειλε νεα οθονη, θα με ειδοποιησει οταν την εχει να παω να αφησω το κινητο 1-2 μερες, να τη βαλει πανω να δει αν θα το παρουσιασει ξανα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μίλησα κ εγώ με το κατάστημα που το πήρα κ μου είπαν να το στείλω προς επισκευή! Το τηλέφωνο είναι σε εργοστασιακη κατάσταση ,τι να επισκευάσουν ( όσον αφορά το ghost mode); Ταλαιπωρία τώρα να βρω άλλο τηλ να δουλεύω μέχρι τότε κ το κυριότερο τι να κάνω με τα δεδομένα μέσα, ξέρει κανείς πως να τα φυλάξω;

Επίσης μήπως ρε παιδιά έχει δοκιμασει κανείς κάτι άλλο κ να έφτιαξε να αποφευχθεί όλο αυτό;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, geo600 said:

Καλημέρα, μίλησα κ εγώ με το κατάστημα που το πήρα κ μου είπαν να το στείλω προς επισκευή! Το τηλέφωνο είναι σε εργοστασιακη κατάσταση ,τι να επισκευάσουν ( όσον αφορά το ghost mode); Ταλαιπωρία τώρα να βρω άλλο τηλ να δουλεύω μέχρι τότε κ το κυριότερο τι να κάνω με τα δεδομένα μέσα, ξέρει κανείς πως να τα φυλάξω;

Επίσης μήπως ρε παιδιά έχει δοκιμασει κανείς κάτι άλλο κ να έφτιαξε να αποφευχθεί όλο αυτό;

για δεδομενα δεν ξερω, στη συσκευη εχω μονο τις επαφες, για την ακριβεια στον μι λογαριασμο.

Για το θεμα μας, οπως εγραψα πιο πανω εκανα τα παντα. τιποτα. απο χθες το πρωι ομως, που πηγα στο μαγαζι και παρηγγειλε νεα οθονη για τεστ, δεν μου το εχει ξανακανει και δεν εχω κανει κατι νεο, ουτε πηρα κάποια ενημέρωση.

Είναι προφανες, με τρολαρει το κινητο μου 

Link to comment
Share on other sites

Το να είναι θέμα software κάπως χλωμό διότι θα το έκανε σε όλα και θα το είχαν δει πριν κυκλοφορήσει η rom.

Εγώ έχω το NFC και μια φίλη το pro αμφότερα με 12.5.2 και δεν υπάρχει κανένα θέμα.

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
11 minutes ago, dimitrisioak said:

Το να είναι θέμα software κάπως χλωμό διότι θα το έκανε σε όλα και θα το είχαν δει πριν κυκλοφορήσει η rom.

Υπάρχει και το ενδεχόμενο να φοράνε οθόνες από διαφορετικούς προμηθευτές, ή ακόμα και διαφορετικές παρτίδες από ίδιο προμηθευτή και να χρειάζεται διαφορετικό software customization.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dimitrisioak said:

Το να είναι θέμα software κάπως χλωμό διότι θα το έκανε σε όλα και θα το είχαν δει πριν κυκλοφορήσει η rom.

Εγώ έχω το NFC και μια φίλη το pro αμφότερα με 12.5.2 και δεν υπάρχει κανένα θέμα.

σε γκρουπ στο fb εγραψε ομοιοπαθης οτι έχει το ιδιο προβλημα.

και απο κατω απαντησαν και αλλοι 3-4 οτι εχουν το ιδιο προβλημα. εγω εχω την 12.5.1.0 eu

Καταγραφή.JPG

Edited by alexis76
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, alexis76 said:

για δεδομενα δεν ξερω, στη συσκευη εχω μονο τις επαφες, για την ακριβεια στον μι λογαριασμο.

Για το θεμα μας, οπως εγραψα πιο πανω εκανα τα παντα. τιποτα. απο χθες το πρωι ομως, που πηγα στο μαγαζι και παρηγγειλε νεα οθονη για τεστ, δεν μου το εχει ξανακανει και δεν εχω κανει κατι νεο, ουτε πηρα κάποια ενημέρωση.

Είναι προφανες, με τρολαρει το κινητο μου 

Είναι πολύ πιθανόν θεωρώ να ευθύνεται η τελευταία ενημέρωση γιατί απ' ότι έχω καταλάβει όλοι αναφέρουμε το πρόβλημα μετά από την ενημέρωση. Το θέμα είναι πως αν οφείλεται σ ζήτημα λογισμικού μπορεί να φτιαχτεί χωρίς να απαιτείται να πάει σε σέρβις το τηλέφωνο κ να γλυτώσουμε από άσκοπη ταλαιπωρία ( επαναφορες αποστολές κτλ)

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, geo600 said:

Είναι πολύ πιθανόν θεωρώ να ευθύνεται η τελευταία ενημέρωση γιατί απ' ότι έχω καταλάβει όλοι αναφέρουμε το πρόβλημα μετά από την ενημέρωση. Το θέμα είναι πως αν οφείλεται σ ζήτημα λογισμικού μπορεί να φτιαχτεί χωρίς να απαιτείται να πάει σε σέρβις το τηλέφωνο κ να γλυτώσουμε από άσκοπη ταλαιπωρία ( επαναφορες αποστολές κτλ)

ΣΗΜΕΡΑ μαμηθηκε, το εκανε 3-4 φορες. Εβγαλε μήνυμα κιολας ότι μπλοκαρε η miui

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, geo600 said:

Είναι πολύ πιθανόν θεωρώ να ευθύνεται η τελευταία ενημέρωση γιατί απ' ότι έχω καταλάβει όλοι αναφέρουμε το πρόβλημα μετά από την ενημέρωση. Το θέμα είναι πως αν οφείλεται σ ζήτημα λογισμικού μπορεί να φτιαχτεί χωρίς να απαιτείται να πάει σε σέρβις το τηλέφωνο κ να γλυτώσουμε από άσκοπη ταλαιπωρία ( επαναφορες αποστολές κτλ)

Σε μένα δεν υπάρχει πρόβλημα. Το κινητό είναι πρώτης πρώτης φουρνιάς προπαραγγελία Σεπτέμβρης του 2020

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Don_VitoCorleone said:

Σε μένα δεν υπάρχει πρόβλημα. Το κινητό είναι πρώτης πρώτης φουρνιάς προπαραγγελία Σεπτέμβρης του 2020

ΧΑΧΑΧΑ ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΓΙΑ ΠΡΏΤΗ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΣΤΟ REDMI NOTE 7 ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΜΟΥ 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, alexis76 said:

ΧΑΧΑΧΑ ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΓΙΑ ΠΡΏΤΗ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΣΤΟ REDMI NOTE 7 ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΜΟΥ 

Τι εγινε ρε γμτ; Επιδημία επεσε;;

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Το έχει κάνει και σε εμένα...αν κλειδώσω το κινητό εκείνη τη στιγμή και καθαρίσω την οθόνη, σταματάει.

Link to comment
Share on other sites

On 29/9/2021 at 2:24 ΜΜ, alexis76 said:
5 ώρες πριν, lakostas said:

Το έχει κάνει και σε εμένα...αν κλειδώσω το κινητό εκείνη τη στιγμή και καθαρίσω την οθόνη, σταματάει.

Και σε μένα το ίδιο γίνεται, αλλά μέχρι να το κάνω αυτό, το τηλέφωνο έχει κάνει πολλές ενέργειες, μεταξύ αυτών να στέλνει διάφορα κ να ανοίγει παράθυρα.

Πως μπορούμε να επικοινωνήσουμε με τη Xiaomi;

Με την αντιπροσωπεία που επικοινώνησα εδώ μου είπαν να μιλήσω με το μαγαζί που το αγόρασα ( κ οι οποίοι μου είπαν να το στείλω αλλά ταλαιπωρία..)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...