Jump to content

Poco X3 NFC


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νομίζω πως το θέμα με το ακουστικό είναι το πιο ενοχλητικό από τα αρνητικά του κινητού (αν και τα αρνητικά είναι υποκειμενικά). Έχω την ένταση τέρμα χαμηλά. Καταρχάς όταν το βάζεις στο αυτί, έχω την εντύπωση πως πρέπει να το βάλεις με κλίση προς τα έξω, δηλ το σημείο που είναι το ακουστικό να εφάπτεται με το αυτί, αλλά το κάτω σημείο της συσκευής που είναι το μικρόφωνο λίγο απομακρυσμένο από το στόμα. Αυτό γιατί ακούς καλύτερα, σαν να είναι το ακουστικό τοποθετημένο υπό γωνία. Επίσης και πάλι αν έχει ησυχία ο χώρος ακούς τι λέει ο συνομιλητής. Μάλλον φαίνεται πως είναι θέμα τοποθέτησης οπότε δεν περιμένω να λυθεί με update...
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Εχει διαφορα απο το redmi note 9 pro?

Αξιζει η αλλαγη;

 

Εγώ ήρθα από redmi note 8 pro εδώ. και νομίζω ότι είναι μία διαφορετική συσκευή και από το 9 pro τό poco , όλοι λένε ότι είναι μικρές οι διαφορές τους αλλά υπάρχουν. Έχει καλύτερη κάμερα έχει 120 hz refresh rate. , Έχει liquid cooling και μεγαλύτερη μπαταρία. Ε νομίζω δεν τα λες κ λιγα

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το θέμα με το ακουστικό είναι το πιο ενοχλητικό από τα αρνητικά του κινητού (αν και τα αρνητικά είναι υποκειμενικά). Έχω την ένταση τέρμα χαμηλά. Καταρχάς όταν το βάζεις στο αυτί, έχω την εντύπωση πως πρέπει να το βάλεις με κλίση προς τα έξω, δηλ το σημείο που είναι το ακουστικό να εφάπτεται με το αυτί, αλλά το κάτω σημείο της συσκευής που είναι το μικρόφωνο λίγο απομακρυσμένο από το στόμα. Αυτό γιατί ακούς καλύτερα, σαν να είναι το ακουστικό τοποθετημένο υπό γωνία. Επίσης και πάλι αν έχει ησυχία ο χώρος ακούς τι λέει ο συνομιλητής. Μάλλον φαίνεται πως είναι θέμα τοποθέτησης οπότε δεν περιμένω να λυθεί με update...

 

Καλημέρα. Μεγάλο φάουλ αυτό. Καμια

ιδιωτικότηταα όταν μιλάς στο τηλέφωνο. Τέρμα χαμηλά η ένταση και ακούνε τον συνομιλητή όσοι είναι στον ίδιο χώρο. Προφανώς και είναι κατασκευαστικό καθώς έχουν δωθεί 2 αναβαθμίσεις και το θέμα δεν έχει λυθεί.

:baby:
Link to comment
Share on other sites

Έψαχνα λίγο σε ξένα fora, είναι θέμα μόνωσης του ήχου προφανώς. Θα μάθουμε να ζούμε με αυτό :P Κρίμα.

Αν έχει κάποιος custom ROM ας μας πει αν είναι κάτι διαφορετικό, αν και δύσκολο το κόβω.

Link to comment
Share on other sites

Έλα βρε παιδιά:( . Μην κάνετε έτσι :rolleyes: Δείτε και την θετική πλευρά πως ακούς πολύ καλά χωρίς να βάλεις μέσα στο αυτί σου το τηλέφωνο όπως κάποιοι αναγκάζονται να κάνουν με άλλες συσκευές :happy:
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως, με την ένταση στην κλήση λίγο κάτω από τη μέση, σε σαλόνι σπιτιού, με την τηλεόραση σε χαμηλή ένταση, στον ίδιο καναπέ με άλλο άτομο, δεν καταλαβαίνει τι λέει ο συνομιλητής μου.

Πάντως το ίδιο "θέμα", έχει και ο αδερφός μου με huawei p20 pro. Το πολύ δυνατό ακουστικό. Και αυτός χαμηλωμένο το έχει.

Μάλλον, υποθέτω πως όσα τηλέφωνα είναι με 2 ηχεία, (stereo), έτσι είναι.

Και ένα moto G που είχα, έτσι δυνατό ήταν.

Ηρθε και η 12.08 για την international έκδοση του κινητού μας, μετά την EU.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήρθα από redmi note 8 pro εδώ. και νομίζω ότι είναι μία διαφορετική συσκευή και από το 9 pro τό poco , όλοι λένε ότι είναι μικρές οι διαφορές τους αλλά υπάρχουν. Έχει καλύτερη κάμερα έχει 120 hz refresh rate. , Έχει liquid cooling και μεγαλύτερη μπαταρία. Ε νομίζω δεν τα λες κ λιγα

 

Εχεις δικιο αγαπητε. Μαλλον θα το χτυπησω

Σ ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Αν προσέξετε καλα, η σιτα στο οανω μέρος απο όπου περνά ο ήχος του συνομιλητή είναι υπερδιπλάσιο των κλασικών συσκευών.

Για αυτό και το "προβλήμα" (για μενα είναι απλα ιδανικό).

Link to comment
Share on other sites

Αστείο το "πρόβλημα", χαρείτε το κινητό σας,είναι ο ορισμός του value for money....

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Αγόρασα το κινητό πριν από 40 μέρες περίπου για τη σύζυγο. Προχθές μου ανέφερε ότι όλο αυτό το διάστημα, γύρω στις 5 φορές μέχρι σήμερα, όταν είχε ανοιχτό κυρίως το facebook μέσω chrome (δεν έχει εγκατεστημένη την εφαρμογή του facebook) ξαφνικά έκανε κάτι σαν flickering η οθόνη (μου το περιέγραψε κάτι σαν φωτορυθμικό, όπου η οθόνη αναβόσβηνε λευκό-μαύρο κατά κάποιο τρόπο) διάρκειας 2-3 δευτερολέπτων και μετά επανερχόταν. Έχει τύχει σε κανέναν άλλο κάποιο αντίστοιχο θέμα με την οθόνη; Η φωτεινότητα της οθόνης είναι σταθερά γύρω στο 45% και η συχνότητα στα 60Hz.

NOKIA 8

LG G2 32Gb (DEU)

Link to comment
Share on other sites

Έχει αναφερθεί "flickering" αλλά δεν ξέρω αν είναι αυτό γιατί δεν μου έχει τύχει. Αν συμβαίνει όταν κατεβάζει τη φωτεινότητα κάτω από 40% ίσως είναι αυτό.

Δοκίμασε: Ρυθμίσεις> Προβολή> Σχέδιο χρώματος να το βάλεις είτε στο Κορεσμός είτε στο Κανονική (και κάτω βάζεις τη θερμοκρασία που σου φαίνεται πιο καλή στο μάτι). Στην ουσία βάζεις χειροκίνητη ρύθμιση γιατί η αυτόματη "μπερδεύεται". Επίσης με ανάλογο τρόπο ίσως φταίει η "αυτόματη φωτεινότητα" (δοκίμασε στο off).

Αυτά έτυχε να τα διαβάσω, δεν ξέρω αν όντως θα το λύσουν!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ψάχνω ένα μήνυμα που κάποιος μου έλεγε να αλλάξω μια ρύθμιση του κινητού, κάτι με 120hz για να μην τρώει πολύ μπαταρία.

 

Το κινητό το εχω από 5/1. Απ την αρχή δεν μ φανηκε καλή η μπαταρία, αλλά τώρα ειλικρινά θελω να το πετάξω. Το φορτισα το βράδυ όπως μου είπαν με κανονικό φορτιστή για να κρατήσει παραπάνω. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει πάνω από 3 ώρες και είναι στο 24%.

 

Βοηθειαααα

 

Μπορω να κανω κατι ή να το πάρω απόφαση πως είναι για πέταμα και να ψάξω για άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ψάχνω ένα μήνυμα που κάποιος μου έλεγε να αλλάξω μια ρύθμιση του κινητού, κάτι με 120hz για να μην τρώει πολύ μπαταρία.

 

 

 

Το κινητό το εχω από 5/1. Απ την αρχή δεν μ φανηκε καλή η μπαταρία, αλλά τώρα ειλικρινά θελω να το πετάξω. Το φορτισα το βράδυ όπως μου είπαν με κανονικό φορτιστή για να κρατήσει παραπάνω. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει πάνω από 3 ώρες και είναι στο 24%.

 

 

 

Βοηθειαααα

 

 

 

Μπορω να κανω κατι ή να το πάρω απόφαση πως είναι για πέταμα και να ψάξω για άλλο;

Αν έχεις βάλει κάρτα μνήμης, δοκίμασε να την βγάλεις και δες συμπεριφορά.

Αλλιώς, Θα πρότεινα μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

Εμένα ανάλογα τη χρήση, 2 με 2.5 ημέρες με μια φόρτιση.

 

Στάλθηκε από το M2007J20CG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα , η καλύτερη gcam αποκλειστικά για νύχτα ποια είναι; Την μέρα δεν έχει θέμα το κινητό . Το βράδυ βλέπω θόρυβο αρκετό
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα κάπου πως αν άλλαζα το refresh rate από 120 σε 90 θα τρώει λιγότερη μπαταρία. Παω να τ αλλάξω και είναι ήδη στα 60hz... 90 δν ειχε καν

Μόνο 60 και 120.

 

 

Για ποιον π**** λόγο δεν κρατάει η μπαταρία του δικού μου κινητού?????

Link to comment
Share on other sites

Αν το έχεις μονίμως στο 120 μην απορεις Γτ δεν έχει καλή μπαταρία. Στα 60 μόνιμα , εκτός κ αν είσαι gamer. Σε ότι αφορά την gcam η nikita gcam 7 .4 με τα αντίστοιχα xml παίζει πολύ δυνατα σε σχεδόν φουλ σκοτάδι. Αν έχει κ κάποιος άλλος κάτι διαφορετικό κ καλύτερο ας το ποσταρει. Edited by bruno1977
Link to comment
Share on other sites

Αν το έχεις μονίμως στο 120 μην απορεις Γτ δεν έχει καλή μπαταρία. Στα 60 μόνιμα , εκτός κ αν είσαι gamer. Σε ότι αφορά την gcam η nikita gcam 7 .4 με τα αντίστοιχα xml παίζει πολύ δυνατα σε σχεδόν φουλ σκοτάδι. Αν έχει κ κάποιος άλλος κάτι διαφορετικό κ καλύτερο ας το ποσταρει.
Δώσε λινκ gcam

 

Στάλθηκε από το M2007J20CG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Δώσε λινκ gcam

 

Στάλθηκε από το M2007J20CG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αυτή έχω περάσει φίλος https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/f/configs-nikita-05/

Link to comment
Share on other sites

Αν το έχεις μονίμως στο 120 μην απορεις Γτ δεν έχει καλή μπαταρία. Στα 60 μόνιμα , εκτός κ αν είσαι gamer. Σε ότι αφορά την gcam η nikita gcam 7 .4 με τα αντίστοιχα xml παίζει πολύ δυνατα σε σχεδόν φουλ σκοτάδι. Αν έχει κ κάποιος άλλος κάτι διαφορετικό κ καλύτερο ας το ποσταρει.

Δεν υπάρχει μονίμως 120hz

Η ρύθμιση είναι είτε 60 είτε ΕΩΣ 120 που σημαίνει ότι η διαφορά στην μπαταρία είναι ανεπαίσθητη στην θεωρία (και πράξη για το διάστημα που είχα τη ρύθμιση έως 120)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ψάχνω ένα μήνυμα που κάποιος μου έλεγε να αλλάξω μια ρύθμιση του κινητού, κάτι με 120hz για να μην τρώει πολύ μπαταρία.

 

Το κινητό το εχω από 5/1. Απ την αρχή δεν μ φανηκε καλή η μπαταρία, αλλά τώρα ειλικρινά θελω να το πετάξω. Το φορτισα το βράδυ όπως μου είπαν με κανονικό φορτιστή για να κρατήσει παραπάνω. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει πάνω από 3 ώρες και είναι στο 24%.

 

Βοηθειαααα

 

Μπορω να κανω κατι ή να το πάρω απόφαση πως είναι για πέταμα και να ψάξω για άλλο;[/quote

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=67459&stc=1&d=1614695731

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ψάχνω ένα μήνυμα που κάποιος μου έλεγε να αλλάξω μια ρύθμιση του κινητού, κάτι με 120hz για να μην τρώει πολύ μπαταρία.

 

Το κινητό το εχω από 5/1. Απ την αρχή δεν μ φανηκε καλή η μπαταρία, αλλά τώρα ειλικρινά θελω να το πετάξω. Το φορτισα το βράδυ όπως μου είπαν με κανονικό φορτιστή για να κρατήσει παραπάνω. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει πάνω από 3 ώρες και είναι στο 24%.

 

Βοηθειαααα

 

Μπορω να κανω κατι ή να το πάρω απόφαση πως είναι για πέταμα και να ψάξω για άλλο;[/quote

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=67459&stc=1&d=1614695731

 

Δείτε εφαρμογές και ρυθμίσεις του κινητού. Η μπαταρία του είναι εξαιρετική όπως αναφέρει και ο φίλος με το screenshot.

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ψάχνω ένα μήνυμα που κάποιος μου έλεγε να αλλάξω μια ρύθμιση του κινητού, κάτι με 120hz για να μην τρώει πολύ μπαταρία.

 

Το κινητό το εχω από 5/1. Απ την αρχή δεν μ φανηκε καλή η μπαταρία, αλλά τώρα ειλικρινά θελω να το πετάξω. Το φορτισα το βράδυ όπως μου είπαν με κανονικό φορτιστή για να κρατήσει παραπάνω. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει πάνω από 3 ώρες και είναι στο 24%.

 

Βοηθειαααα

 

Μπορω να κανω κατι ή να το πάρω απόφαση πως είναι για πέταμα και να ψάξω για άλλο;[/quote

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=67459&stc=1&d=1614695731

 

Έκανες επαναφορά; Αν όχι γιατί κουράζεις το μυαλό σου και παιδεύεσαι πρόωρα;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ψάχνω ένα μήνυμα που κάποιος μου έλεγε να αλλάξω μια ρύθμιση του κινητού, κάτι με 120hz για να μην τρώει πολύ μπαταρία.

 

Το κινητό το εχω από 5/1. Απ την αρχή δεν μ φανηκε καλή η μπαταρία, αλλά τώρα ειλικρινά θελω να το πετάξω. Το φορτισα το βράδυ όπως μου είπαν με κανονικό φορτιστή για να κρατήσει παραπάνω. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει πάνω από 3 ώρες και είναι στο 24%.

 

Βοηθειαααα

 

Μπορω να κανω κατι ή να το πάρω απόφαση πως είναι για πέταμα και να ψάξω για άλλο;[/quote

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=67459&stc=1&d=1614695731

 

Πήγαινε μενού Ρυθμίσεις-Προβολή-Ρυθμός ανανέωσης και επέλεξε 60Hz, κάνε restart και τσέκαρε πόσο κρατάει η μπαταρία.

Για 90Hz δοκίμασε το trick :

https://en.xiaomitoday.it/how-to-set-the-display-of-the-poco-x3-nfc-to-90hz-and-save-battery.html

Αν δεν δεις κάποια διαφορά κάνε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων όπως αναφέρθηκε πριν και ξανά τσέκαρε το.

Edited by telis_pq

Xiaomi Poco X3 NFC (128GB)

Official Android 11 | MIUI 12.0.6.0 (RJGEUXM)

 

Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...