Jump to content

Mi Band 5


lefterismega
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι μην το πολύ σκαλίζεις Γιατί αν πειράξεις τις περισσότερες από τις default ρυθμίσεις τότε θα έχεις απρόβλεπτη συμπεριφορά

 

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Περισσότερο με ενδιαφέρει να έρχονται σωστά οι ειδοποιήσεις και να μην κάνει άκυρες αποσυνδέσεις
Link to comment
Share on other sites

Με γεια.

Το έχω από τον Δεκέμβριο και πιστεύω θα το κατευχαριστηθεις.

Όλες οι ειδοποιήσεις έρχονται κανονικά.

Powered by POCO X6 / NOVA 5G

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Ναι προς το παρόν δείχνει άριστο. Πριν είχα ένα κινέζικο microwear l8 το οποίο ήταν άριστο για τα 20€ που το είχα πάρει αλλά ξαφνικά σταμάτησε να λειτουργεί.

Τα γράμματα όπως ήδη αναφέρθηκε είναι πράγματι μικρά αλλά προσωπικά δε με ενοχλεί. Αν θέλει κάποιος μεγαλύτερη οθόνη πάει σε smartwatch

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Λέω να το προτιμήσω έναντι του Honor Band 5 και ας έχει χαμηλότερη ανάλυση από το Honor.

Αλλά πως θα δουλεύει ο συγχρονισμός με Galaxy S9?

Edited by costini
Link to comment
Share on other sites

Τελικά αγόρασα το Mi Band 5, το σύνδεσα μόλις με το S9.

Να υποθέσω δεν υπάρχει settings να κρύψεις το περιεχόμενο των μηνυμάτων στις ειδοποιήσεις (αφήνοντας μόνο το ποιος το έστειλε), χωρίς να βάλεις άλλο app εκτός από το Mi Fit, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Eχει δουλέψει κανείς το mi fit και σε ios και σε android να μου πει την εμπειρία του? Δηλαδή που δουλεύει καλύτερα κατά την γνώμη του? Θενξ

http://www.myspace.com/deadbydawngr

Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ξέρετε αν γίνεται με κάποιον τρόπο οταν έρχεται ειδοποίηση να μην ανάβει η οθόνη του band απλά να κάνει δόνηση; Στις ρυθμίσεις δεν το έχω βρει.. Μηπως γίνεται με κάποιον άλλο τρόπο ή εφαρμογή; Ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ξέρετε αν γίνεται με κάποιον τρόπο οταν έρχεται ειδοποίηση να μην ανάβει η οθόνη του band απλά να κάνει δόνηση; Στις ρυθμίσεις δεν το έχω βρει.. Μηπως γίνεται με κάποιον άλλο τρόπο ή εφαρμογή; Ευχαριστω!

 

Δυστυχώς δεν πρέπει να υπάρχει αυτό που ζητάς στο mi fit.Το μόνο παρεμφερές που πιστεύω το έχεις δεί ήδη,είναι να μην βαράει το mi band σε ειδοποιήσεις,όταν είναι ανοιχτή η οθόνη του κινητού.Δεν γνωρίζω αν μπορείς να κάνεις αυτό που ζητάς με κάποια third party εφαρμογή.Έχω δεί στο youtube κάποιες εφαρμογές που μπορείς να ορίσεις διάφορες ενέργειες στο miband.Αλλά δεν έχω δοκιμάσει κάποια τέτοια εφαρμογή ώστε να σου πω κατέβασε την τάδε.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τελικά αγόρασα το Mi Band 5, το σύνδεσα μόλις με το S9.

Να υποθέσω δεν υπάρχει settings να κρύψεις το περιεχόμενο των μηνυμάτων στις ειδοποιήσεις (αφήνοντας μόνο το ποιος το έστειλε), χωρίς να βάλεις άλλο app εκτός από το Mi Fit, σωστά?

 

Όχι δυστυχώς δεν γίνεται.Από την στιγμή που θα περάσεις την τάδε εφαρμογή,να έρχονται ειδοποιήσεις στο mi band,θα έρχονται ολόκληρες μαζί με το περιεχόμενο και τον αποστολέα.

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σε όλους δεν αφορά το miband 5 αλλά το 6 επειδή δεν βλέπω θέμα για το 6 κάνω την ερώτηση εδώ.

Είμαι κάτοχος του 6 μερικές μέρες, όλα καλά αλλά έχω ένα πρόβλημα, δεν ξέρω αν είναι θέμα συσκευής η κάποιο bug του firmware.

Όταν μετρώ τους καρδιακούς παλμούς σε ηρεμία όλα καλά, συγκρίνοντας τους με ένα οξύμετρο, όταν το βάλω σε προπόνηση περπάτημα, που κάνω κάθε μέρα ανεβαίνουν υπερβολικά 170, 180, 190??? , πήρα μαζί μου το οξύμετρο και τους συνέκρινα και ενώ το band έλεγε 180 το οξύμετρο 115 λέτε να έχει πρόβλημα? στο miband 5 λειτουργούσε καλά?

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δε πάει καλά, με το 5 γρήγορο περπάτημα φτάνω 145max που ανεβάζω κι εύκολα παλμούς. 190 φτάνω στον τελευταίο γύρο των 5χλμ που το γυρνάω σε sprint και τερματίζω κλασμένος

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους δεν αφορά το miband 5 αλλά το 6 επειδή δεν βλέπω θέμα για το 6 κάνω την ερώτηση εδώ.

Είμαι κάτοχος του 6 μερικές μέρες, όλα καλά αλλά έχω ένα πρόβλημα, δεν ξέρω αν είναι θέμα συσκευής η κάποιο bug του firmware.

Όταν μετρώ τους καρδιακούς παλμούς σε ηρεμία όλα καλά, συγκρίνοντας τους με ένα οξύμετρο, όταν το βάλω σε προπόνηση περπάτημα, που κάνω κάθε μέρα ανεβαίνουν υπερβολικά 170, 180, 190??? , πήρα μαζί μου το οξύμετρο και τους συνέκρινα και ενώ το band έλεγε 180 το οξύμετρο 115 λέτε να έχει πρόβλημα? στο miband 5 λειτουργούσε καλά?

 

Έχω το miband 5 καταρχάς,αλλά ισχύουν οι ίδιες αρχές.Κατά την διάρκεια της άσκησης πρέπει το miband να είναι τοποθετημένο ένα εκατοστό πάνω από τον καρπό σου και σχετικά σφιχτά.Δεν πρέπει ο αισθητήρας από κάτω να έχει κένο με το δέρμα σου.Πρέπει να είναι "κολλημένος" στο δέρμα σου και το band να μην πηγαίνει πάνω κάτω στο χέρι σου.Εφόσον το κάνεις αυτό,τσέκαρε αν ο αισθητήρας από κάτω είναι καθαρός.Περπατάω 10 χιλιόμετρα την ημέρα και πραγματικά είναι αξιοθαύμαστη η ακρίβεια του band εφόσον τηρείς τα παραπάνω.Για να καταλάβεις,μία φορα οδηγούσα και εν ηρεμία το band μου έβαλε 179 παλμούς!!!Χαχαχα!Επειδή το είχα λάσκα και έπαιζε το band πάνω κάτω από τους κραδασμούς του αυτοκινήτου.Εφόσον τα τηρείς όλα αυτά και δεν αλλάξει τίποτα,κάνε μία επανεκκίνηση το band ή ακόμα και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων του band.Αν δεν αλλάξει πάλι κάτι,περίμενε κάποια ενημέρωση γιατί είναι καινούργιο το 6.Αν τώρα έχεις πέσει σε προβλητικό κομμάτι,ψάχτο με την εγγύηση μήπως στο αντικαταστήσουν.

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις, είχα το mi band 3 αυτό αν και αρχαίο μου έδειχνε καλύτερα, εδώ και στα βήματα χωρίς GPS υπολόγιζε καλύτερα τα χιλιόμετρα, κάνω καθημερινά 5,25 χιλιόμετρα το πρωί, το Miband 3 μου τα έβγαζε μόνο με βήματα χωρίς gps περίπου εκεί, το 6 μου τα βγάζει 4,85 μόνο βήματα, με το GPS ενεργό τα βγάζει 5,25 όσο είναι.

Τώρα ο αισθητήρας πάντα καθαρός και τσεκαρισμένος, το band δεν το έχω και τελείως σφικτά αλλά ιδιαίτερα δεν παίζει δηλαδή αν κουνήσω το χέρι μου γρήγορα δεν μετακινείται, και είναι και στη θέση του καρπού που είπες, αύριο με το καλό λέω να βάλω το 3 και το 6 μαζί χωρίς GPS να δω τι γίνεται, από βήματα και παλμούς.

Μπορεί να είναι και bug δεν πιστεύω να έχει πρόβλημα η συσκευή.

Έκανα την έξεις δοκιμή. καθισμένος έβαλα να μετρήσω τον καρδιακό παλμό 65, και το οξύμετρο που έχω 65, ξαναβάζω να μετρήσω αυτήν την φορά κούναγα το χέρι μου πάνω κάτω γρήγορα, λέει 105 το οξύμετρο 66, δεν κάνετε και εσείς μια δοκιμή να μου πείτε τι γίνεται, ΒΕΒΑΙΑ όταν μετράς τον καρδιακό παλμό σου λέει κάτσε ακίνητος....

Αν λοιπόν κατά το περπάτημα ενώ έχω 110 - 120 παλμούς αυτό λέει 150 - 190 τότε είναι λάθος και οι θερμίδες που υπολογίζει και όλα, υπ'οψιν οι μέγιστοι παλμοί λόγω ηλικίας είναι 155 βάσει του πινάκων.

Update

Έκανα πάλι δύο δοκιμές καθισμένος ακίνητος 62 κουνάω χέρι πάνω κάτω 100, βάζω το ρολόι ακριβός ένα δάκτυλο ελάχιστα ποιο κάτω στον καρπό και το σφίγγω μια τρύπα πιο μέσα σφικτό, ακίνητος 62 κουνάω χέρι πάνω κάτω 113 τι γίνεται εδώ για δοκιμάστε και εσείς περίεργος

είμαι....

Έκανα την ίδια δοκιμή με το 3 από 68 πάει 69 λογικό το βλέπω όχι 120.....

 

Τελικά αν το πατώ με το χέρι σφιχτά δείχνει ακόμα ποιο πολύ 120

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων παιδιά.

Edited by leotzian
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,δοκίμασα αυτό που είπες μόλις τώρα.Μέτρησα παλμούς χαλαρός εντελώς χωρίς να κουνάω χέρι και μου έβγαλε 83.Ξαναμέτρησα κουνόντας το χέρι μου πάνω-κάτω και μου έβγαλε 86.Τώρα ασχολούμαστε με λεπτομέρειες,αλλά δεν κατάλαβα από αυτά που είπες.Βάζεις το miband σφιχτά πάνω από τον καρπό,ένα εκατοστό πάνω από τον καρπό προς τον αγκώνα?Ή κάτω από τον καρπό,προς την παλάμη?Το σωστό είναι το πρώτο σύμφωνα με τις οδηγίες.Επίσης,αν και θα είχες και πρόβλημα και με το 3,μήπως έχεις αρκετές τρίχες στην περιοχή που ακουμπάει ο αισθητήρας?Δοκίμασε να βάλεις το mi band ανάποδα,να πάει ο αισθητήρας από κάτω στις φλέβες,και κάνε μία δοκιμή πάλι με το κούνημα του χεριού.
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα στο reddit έναν με ακριβώς το ίδιο θέμα με εσενα.Εν ολίγοις του απαντήσανε να κάνει επαναφορά το mi band,το πρόβλημα εξαφανίζεται αλλά μπορεί να ξαναεμφανιστεί κατά την διάρκεια ασκήσεων.Του προτείνανε να κάνει report το bug στο mifit ώστε να φτιαχτεί στην επόμενη ενημέρωση.
Και μία ερώτηση για το 6.Πως σου φαίνεται η μέτρηση οξυγόνου?Είναι ακριβής σε σχέση με ένα οξύμετρο?Σκέφτομαι να το τσιμπήσω επειδή έχει και οξύμετρο,όταν πέσει λίγο η τιμή του. Edited by Brolas
Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,δοκίμασα αυτό που είπες μόλις τώρα.Μέτρησα παλμούς χαλαρός εντελώς χωρίς να κουνάω χέρι και μου έβγαλε 83.Ξαναμέτρησα κουνόντας το χέρι μου πάνω-κάτω και μου έβγαλε 86.Τώρα ασχολούμαστε με λεπτομέρειες,αλλά δεν κατάλαβα από αυτά που είπες.Βάζεις το miband σφιχτά πάνω από τον καρπό,ένα εκατοστό πάνω από τον καρπό προς τον αγκώνα?Ή κάτω από τον καρπό,προς την παλάμη?Το σωστό είναι το πρώτο σύμφωνα με τις οδηγίες.Επίσης,αν και θα είχες και πρόβλημα και με το 3,μήπως έχεις αρκετές τρίχες στην περιοχή που ακουμπάει ο αισθητήρας?Δοκίμασε να βάλεις το mi band ανάποδα,να πάει ο αισθητήρας από κάτω στις φλέβες,και κάνε μία δοκιμή πάλι με το κούνημα του χεριού.
Το έβαλα προς τις φλέβες το ίδιο κάνει.

Το βαζω κανονικά απο τον καρπό ενα δάκτυλο.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βρήκα στο reddit έναν με ακριβώς το ίδιο θέμα με εσενα.Εν ολίγοις του απαντήσανε να κάνει επαναφορά το mi band,το πρόβλημα εξαφανίζεται αλλά μπορεί να ξαναεμφανιστεί κατά την διάρκεια ασκήσεων.Του προτείνανε να κάνει report το bug στο mifit ώστε να φτιαχτεί στην επόμενη ενημέρωση.
Και μία ερώτηση για το 6.Πως σου φαίνεται η μέτρηση οξυγόνου?Είναι ακριβής σε σχέση με ένα οξύμετρο?Σκέφτομαι να το τσιμπήσω επειδή έχει και οξύμετρο,όταν πέσει λίγο η τιμή του.
Ναί το οξύμετρο ίδια δείχνει 1 πάνω κάτω.

Μια χαρά είναι, περιμένω απο κάποιον στο youtube που έκανε παρουσίαση το 6 μου είπε θα το δοκιμάσει και θα μου πει

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναί το οξύμετρο ίδια δείχνει 1 πάνω κάτω.

Μια χαρά είναι, περιμένω απο κάποιον στο youtube που έκανε παρουσίαση το 6 μου είπε θα το δοκιμάσει και θα μου πει

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πολύ καλό νέο αυτό!Είναι ωραίο που έχει και ακριβές οξύμετρο.Σου εύχομαι να λυθεί το πρόβλημα άμεσα.Αν δεν βρείς λύση μόνος σου,λογικά θα στείλουν ενημέρωση να το διορθώσουν.Είναι πολύ "καινούργιο" ακόμα το 6,θα στρώσει και με τις ενημερώσεις όσο περνάει ο καιρός.

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Να είστε καλά παιδιά, όποτε στο 5 καρδιακοί παλμοί σε ημεμία και κουνώντας το χέρι έχετε σχεδόν ιδια αποτελέσματα, λογικό να έχετε 2-3 παλμούς πάνω αλλά όχι 40....

 

 

Update

Έκανα επανεκκίνηση στο band πήγα σήμερα και με τα δυο 3 και 6 και έδειχνε τζάμι.

Γράφουν στο Reddit οτι στρώνει με επανεκκίνηση αλλά επανέρχεται το πρόβλημα.

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

Edited by leotzian
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σε ολους

Σκέφτομαι να αγοράσω το mi band 5 προκειμένου να καταγράφω τις διαδρομές στο τρέξιμο, απόσταση κτλπ. Μια απορία έχω: εάν ξεκινήσω το τρέξιμο χωρίς να έχω το κινητό μαζί μου όταν τελειώσω και συγχρονισω το band με το κινητό θα μου δείξει όλες τις πληροφορίες της άσκησης η εφαρμογή;

Και απόσταση και παλμούς αλλά και την διαδρομή στο χάρτη;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολους

Σκέφτομαι να αγοράσω το mi band 5 προκειμένου να καταγράφω τις διαδρομές στο τρέξιμο, απόσταση κτλπ. Μια απορία έχω: εάν ξεκινήσω το τρέξιμο χωρίς να έχω το κινητό μαζί μου όταν τελειώσω και συγχρονισω το band με το κινητό θα μου δείξει όλες τις πληροφορίες της άσκησης η εφαρμογή;

Και απόσταση και παλμούς αλλά και την διαδρομή στο χάρτη;

 

 

Όχι καθώς δεν έχει ενσωματωμένο gps, επίσης δε κάνει σωστές μετρήσεις χωρίς το κινητό, πόσο μάλλον όταν το έχω δοκιμάσει τρέχοντας σε στίβο. Ενδεικτικά μου έβγαζε ότι ο γύρος είναι 340m αντί για 300m όπως ήταν στη πραγματικότητα. Όταν έχεις μαζί το κινητό, οι μετρήσεις είναι άψογες

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιον που πρόκειται να αγοράσει πρώτη φορά band, όπως εγώ, ποιό band θα προτείνατε; Το 5 ή το 6; Διαβάζω ότι το 6 έχει μεγαλύτερη οθόνη μεν και είναι πιο ακριβό αλλά χάνει σε μετρήσεις γενικά αλλά και σε μπαταρία. Έχει κάποιος άποψη έχοντας περάσει τα band από τα χέρια του;
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

οταν εχω ασκηση για περπατημα, δεν μπορω να την βαλω στο background και να χειριστω για λιγο την μουσικη. μου ζηταει διακοπη ή σταματημα της ασκησης μονο. 

υπαρχει τροπος να χειριστω την μουσικη την ωρα της ασκησης

Link to comment
Share on other sites

On 6/10/2021 at 1:34 ΜΜ, pyroboliko said:

οταν εχω ασκηση για περπατημα, δεν μπορω να την βαλω στο background και να χειριστω για λιγο την μουσικη. μου ζηταει διακοπη ή σταματημα της ασκησης μονο. 

υπαρχει τροπος να χειριστω την μουσικη την ωρα της ασκησης

Δυστυχώς δεν μπορείς να χειριστείς τη μουσική σου όταν κάνεις οποιαδήποτε καταγραφόμενη άσκηση.Πολύ βλακεία αυτό.

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πήρε ένας φίλος το Xiaomi mi band 5 και ενώ προσπαθεί να το συνδέσει με το Huawei P40 Lite δεν μπορεί.

Κατεβάσαμε μέχρι και το Xiaomi mi home apk(Από το επίσημο site της xiaomi) αλλά δεν το βλέπει το mi band 5 του λέει συνέχεια pair το mi band 5.

Ενώ το βλέπει από το bluetooth στην εφαρμογή mi home αλλά και στο mi band 5 δεν συνδέεται και δεν ξέρω το λόγο.

Υπάρχει περίπτωση αυτό να συμβαίνει γιατί η μπαταρία του mi band 5 δεν είναι πλήρως φορτισμένη αλλά στο 50%(Είδα κάτι βίντεο που λέγανε ότι αυτό φταίει)?

Link to comment
Share on other sites

Η εφαρμογή για να συνδέσεις το Mi band είναι το Mi fit και όχι το Mi home.

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...