Jump to content

Apple Macintosh / MacOS


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα tabs όμως πάνω και το ότι εξαφανίστηκε η ένδειξη φορτώματος μου δίνουν στα νεύρα οπότε:

 

defaults write com.apple.Safari DebugSafari4TabBarIsOnTop -bool NO

για να επανέλθουν τα tabs στη θέση τους

 

defaults write com.apple.Safari DebugSafari4IncludeToolbarRedesign -bool NO

defaults write com.apple.Safari DebugSafari4LoadProgressStyle -bool NO

για την ένδειξη

 

(αυτά τα δίνουμε στο terminal και μετά restart το safari)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τα tabs όμως πάνω και το ότι εξαφανίστηκε η ένδειξη φορτώματος μου δίνουν στα νεύρα οπότε:

 

defaults write com.apple.Safari DebugSafari4TabBarIsOnTop -bool NO

για να επανέλθουν τα tabs στη θέση τους

 

defaults write com.apple.Safari DebugSafari4IncludeToolbarRedesign -bool NO

defaults write com.apple.Safari DebugSafari4LoadProgressStyle -bool NO

για την ένδειξη

 

(αυτά τα δίνουμε στο terminal και μετά restart το safari)

 

Thanks Stereo :clap:

Εμένα ακόμη μου τη σπάει το οτι στην μπάρα διευθύνσεων δεν υπαρχει drop-down menu των παλιών διευθύνσεων.

μήπως εχεις κατι για αυτό :O

Link to comment
Share on other sites

Thanks Stereo :clap:

Εμένα ακόμη μου τη σπάει το οτι στην μπάρα διευθύνσεων δεν υπαρχει drop-down menu των παλιών διευθύνσεων.

μήπως εχεις κατι για αυτό :O

Δεν είχε ούτε παλιότερα, δεν γνωρίζω κάτι...

 

Thanx stereo, πράγματι τα tabs στην κορυφή δε συνηθίζονται.:X

Ναι είναι δύσκολο. Κερδίζεις μεν χώρο και όλος ο browser μοιάζει καλύτερος και τα sites είναι περισσότερο στο προσκήνιο αλλά το ότι πρέπει να τα πιάσεις από ένα συγκεκριμένο σημείο για να τα σύρεις, το ότι από το περιεχόμενο του site μέχρι το όνομά του μεσολαβούν ένα κάρο άσχετα πράγματα και τέλος το ότι δεν υπάρχει ένα σταθερό σημείο στο οποίο εμφανίζεται ο τίτλος του παραθύρου και ΚΥΡΙΩΣ κυρίως το ότι με τα tabs πάνω δεν παίζει πια το command-click πάνω στη διεύθυνση (το οποίο είναι ανεκτίμητο)... ε, όλα αυτά δεν είναι και λίγα.

 

BTW, αν εμφανίσει κάποιος τη μπλε μπάρα πρέπει να κάνει μετά Customize toolbar και να προσθέσει το Stop/Reload button χειροκίνητα.

 

Επίσης, βρήκα κι άλλα:

defaults write com.apple.Safari DebugSafari4IncludeFancyURLCompletionList -bool NO

Απενεργοποιεί το νέο autocomplete της γραμμής διευθύνσεων.

 

defaults write com.apple.Safari DebugSafari4IncludeGoogleSuggest -bool NO

Απενεργοποιεί τα Google suggestions

 

defaults write com.apple.Safari DebugSafari4IncludeFlowViewInBookmarksView -bool NO

Απενεργοποιεί τελείως το CoverFlow από τα bookmarks.

 

defaults write com.apple.Safari DebugSafari4TopSitesZoomToPageAnimationDimsSnapshot -bool NO

Απενεργοποιεί το εφέ που συμβαίνει όταν από το top sites επιλέγουμε ένα site για να το δούμε.

 

Για να τα γυρίσουμε όλα σε ναι, τρέχουμε την ίδια εντολή με YES στο τέλος αντί για NO. Αν δε θυμόμαστε ποια είναι η default τιμή, μπορούμε να τρέξουμε

defaults delete com.apple.Safari <key>

όπου <key> το attribute που θέλουμε να επαναφέρουμε (πχ DebugSafari4IncludeFlowViewInBookmarksView).

Link to comment
Share on other sites

μια μερα τον δοκιμαζω τον 4.0 και δεν μου αρεσει εστω και με αυτα που αλλαξα με τις χρησιμοτατες οδηγιες σου...

 

ειναι γρηγορος ομως...

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εκανε μια βλακεια ενας φιλος μου και τωρα ο mac μιλαει σε οτι ενεργια κανω !πχ ανοιγω το firefox και μου λεει firefox window και μου εχει σπασει τα νευρα !ευχαριστω εκ των προτερων!
Link to comment
Share on other sites

μια μερα τον δοκιμαζω τον 4.0 και δεν μου αρεσει εστω και με αυτα που αλλαξα με τις χρησιμοτατες οδηγιες σου...

 

ειναι γρηγορος ομως...

 

τα εβαλα ολα default μετα το σοκ το αρχικο και τελικα μου αρεσει....

 

τα ταμπς οπτικα και λειτουργικα τελικα ειναι καλυτερα εκει....

κερδιζεις μια γραμμη στο συνολο.

επισης για την ανανεωση παντα χρησιμοποιουσα cmd+R...

 

ειναι γρηγορος πολυ...

απλα να βαλουν option να ανοιγει σε ενα ταμπ ενα λινκ απο αλλο ταμπ...

 

μεχρι τωρα μια χαρα...

και δεν κολλαει και ας ειναι beta.....

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εκανε μια βλακεια ενας φιλος μου και τωρα ο mac μιλαει σε οτι ενεργια κανω !πχ ανοιγω το firefox και μου λεει firefox window και μου εχει σπασει τα νευρα !ευχαριστω εκ των προτερων!

System Preferences/Speech

Link to comment
Share on other sites

΄πολύ ωραίος ο 4άρης.

 

το macbook το λευκό με την nvidia που το πουλάνε;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

΄πολύ ωραίος ο 4άρης.

 

το macbook το λευκό με την nvidia που το πουλάνε;

 

http://www.systemgraph.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=358&category_id=7&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=27

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

τα εβαλα ολα default μετα το σοκ το αρχικο και τελικα μου αρεσει....

 

τα ταμπς οπτικα και λειτουργικα τελικα ειναι καλυτερα εκει....

κερδιζεις μια γραμμη στο συνολο.

επισης για την ανανεωση παντα χρησιμοποιουσα cmd+R...

 

ειναι γρηγορος πολυ...

απλα να βαλουν option να ανοιγει σε ενα ταμπ ενα λινκ απο αλλο ταμπ...

 

μεχρι τωρα μια χαρα...

και δεν κολλαει και ας ειναι beta.....

Συμφωνώ για τα tabs, αν τα συνηθίσεις είναι πιο βολικά εκεί!

Στην αρχή μου φάνηκαν περίεργα, αλλά πλέον μου φαίνεται πολύ καλό feature! :)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην πάρεις το UniBody ?

τι άλλο από τα money...

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

τι άλλο από τα money...

Έχεις δίκιο σε αυτό το θέμα.

Πάντος για το unibody σου κάνους εξερετικούς διακανονισμούς στα μεγάλα καταστήματα (16 μήνες ότοκα).

Αυτό που ψάχνεις αν το βρείς κάπου θα έιναι Srock από παλιά γιατί δεν το φέρνει κανείς ποιά (απ' οτι γνωρίζω) γιατί παλιότερα το έξαχνε και ένας φίλος.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Healthy disregard for the impossible.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο σε αυτό το θέμα.

Πάντος για το unibody σου κάνους εξερετικούς διακανονισμούς στα μεγάλα καταστήματα (16 μήνες ότοκα).

Αυτό που ψάχνεις αν το βρείς κάπου θα έιναι Srock από παλιά γιατί δεν το φέρνει κανείς ποιά (απ' οτι γνωρίζω) γιατί παλιότερα το έξαχνε και ένας φίλος.

 

Νομίζω ότι ο φίλος ψάχνει το καινούριο λευκό macbook 2.0Ghz με την κάρτα γραφικών της nvidia.Άρα αποκλείεται να το βρει σε stock από τα παλιά,πιο πιθανό είναι να μη το βρει καθόλου.Πάντως η systemgraph δείχνει να το έχει διαθέσιμο στα 1026.97 € ενώ η Document στο site της,λέει ότι αναμένεται σύντομα.Από τα υπόλοιπα μεγάλα καταστήματα δε βρήκα κάτι.Στα συν (+) η θύρα firewire που έχει ο παλιός σχεδιασμός την οποία όμως θα την άλλαζα ευχαρίστως με την ποιότητα κατασκευής του νέου unibody!!

Ελπίζω να βοήθησα..:)

Link to comment
Share on other sites

και η σαφώς καλύτερη αυτονομία.

 

αυτό ισχύει γιατί έτσι διάβασα.

 

υπάρχει κάποιος που έχει κάνει σύγκριση πχ για surf με ff + wifi?

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

TO KAINOYργIO TO λεUKO ME THN NVIDIA 9400 ΛΕΩ, όχι το παλιό.

αυτό έχει τώρα μια χιλιάδα.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

και η σαφώς καλύτερη αυτονομία.

 

αυτό ισχύει γιατί έτσι διάβασα.

 

υπάρχει κάποιος που έχει κάνει σύγκριση πχ για surf με ff + wifi?

Ποιό έχει καλύτερη αυτονομία?

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

διάβασα ότι το λευκό βγάζει άνετα 5 ώρες surfing ενώ το unibody δεν ξεπερνά τις 4.

 

θέλω επιβεβαίωση από χρήστη εδώ μέσα.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

διάβασα ότι το λευκό βγάζει άνετα 5 ώρες surfing ενώ το unibody δεν ξεπερνά τις 4.

 

θέλω επιβεβαίωση από χρήστη εδώ μέσα.

Αυτό είναι αλήθεια για το λευκό...

 

Αν ισχύει όμως για το unibody τότε είναι μειονέκτημα μεγάλο...

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...