Jump to content

Apple Macintosh / MacOS


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

προσπαθω να παιξω μουσικη μεσω internet αλλα δεν κανει αναπαραγωγη κ δεν ξερω καλα απο imac ειχα windows τοσα χρονια.καμια λυση????
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

προσπαθω να παιξω μουσικη μεσω internet αλλα δεν κανει αναπαραγωγη κ δεν ξερω καλα απο imac ειχα windows τοσα χρονια.καμια λυση????

 

Όταν λες να παίξεις μουσική ,τι ακριβώς? Δώσε ένα λινκ .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!

Μετα απο το update που εκανα στο macbook pro (οχι το πιο καινουργιο) σε 10.5.6 διαπιστωνω οτι η μπαταρια τελειωνει αρκετα γρηγοροτερα...επισης αργει πιο πολυ το startup...μετρημενο με χρονομετρο 2 min και 3 sec...και ζεματαει το κακομοιρο, αυγα ψηνει...το σκιζω βεβαια λιγο γιατι τωρα που εχω διακοπες δουλευει ολη μερα...για πειτε ρε παιδες:confused:

 

edit...ξεχασα να πω οτι εχω βαλει ενα widget που δειχνει την κατασταση της μπαταριας (και οχι μονο) το οποιο λεγεται istat pro και μου δινει τις εξης τιμες...health : 94% και cycles : 134

πως τις βλεπετε τις τιμες??το laptop το αγορασα ολοκαινουργιο πριν 7 μηνες περιπου...ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα (αν πρόκειται για ραδιόφωνο online) θα χρειαστείς το flip4wmv που είναι wmv plugin για Mac OS X.

 

Ακόμα κ με αυτό όμως δεν μπορούν να παίξουν όλοι οι ραδιοφωνικοί σταθμοί. π.χ. από e-radio εγώ δεν μπορώ να ανοίξω κανέναν.... Αν κάποιος έχει καταφέρει κάτι, ας μας δώσει τα φώτα του!

 

2. Ξέρει κανείς αν υπάρχουν ανταλλακτικά για το μικρό πλαστικό ασφαλείας που μπαίνει στο power source του macbook?

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα (αν πρόκειται για ραδιόφωνο online) θα χρειαστείς το flip4wmv που είναι wmv plugin για Mac OS X.

 

Flip4Mac WMV

λεγεται

 

Καλησπερα και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!

Μετα απο το update που εκανα στο macbook pro (οχι το πιο καινουργιο) σε 10.5.6 διαπιστωνω οτι η μπαταρια τελειωνει αρκετα γρηγοροτερα...επισης αργει πιο πολυ το startup...μετρημενο με χρονομετρο 2 min και 3 sec...και ζεματαει το κακομοιρο, αυγα ψηνει...το σκιζω βεβαια λιγο γιατι τωρα που εχω διακοπες δουλευει ολη μερα...για πειτε ρε παιδες:confused:

 

edit...ξεχασα να πω οτι εχω βαλει ενα widget που δειχνει την κατασταση της μπαταριας (και οχι μονο) το οποιο λεγεται istat pro και μου δινει τις εξης τιμες...health : 94% και cycles : 134

πως τις βλεπετε τις τιμες??το laptop το αγορασα ολοκαινουργιο πριν 7 μηνες περιπου...ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!

 

εδω κανεις??

 

Ακόμα κ με αυτό όμως δεν μπορούν να παίξουν όλοι οι ραδιοφωνικοί σταθμοί. π.χ. από e-radio εγώ δεν μπορώ να ανοίξω κανέναν.... Αν κάποιος έχει καταφέρει κάτι, ας μας δώσει τα φώτα του!

 

σε μενα παιζει μια χαρα το e-radio με το flip4mac:)

Link to comment
Share on other sites

εδω κανεις??

 

Καλά τα βλέπω τα στατιστικά, εμένα με λίγους περισσότερους κύκλους είναι στο 97%.

 

Το οτι τελειώνει "νωρίτερα" μπορεί να οφείλεται σε διάφορους παράγοντες. Π.χ. εάν "κολήσει" κάποια εφαρμογή και έχει υψηλο CPU utilization, τότε θα στην φάει πιο γρήγορα την μπαταρία.

 

Εγώ με την ίδια χρήση που έκανα και πρίν, δεν είδα καμία διαφορά (Αρνητική) στην διάρκεια ζωής της μπαταρίας μετά το update

111s
Link to comment
Share on other sites

Καλά τα βλέπω τα στατιστικά, εμένα με λίγους περισσότερους κύκλους είναι στο 97%.

 

Το οτι τελειώνει "νωρίτερα" μπορεί να οφείλεται σε διάφορους παράγοντες. Π.χ. εάν "κολήσει" κάποια εφαρμογή και έχει υψηλο CPU utilization, τότε θα στην φάει πιο γρήγορα την μπαταρία.

 

Εγώ με την ίδια χρήση που έκανα και πρίν, δεν είδα καμία διαφορά (Αρνητική) στην διάρκεια ζωής της μπαταρίας μετά το update

 

και για το αργο startup??2-3 min δεν ειναι πολλα??και δεν εχω και τιποτα στα login items να πω οτι αυτος ειναι ο λογος...

Link to comment
Share on other sites

neos safari 4 pre...

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

 

σε μενα παιζει μια χαρα το e-radio με το flip4mac:)

μήπως φταίει που εγώ συνδέομαι σε δίκτυο πανεπιστημίου κ υπάρχουν regulations στη χρήση του διαδικτύου;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

μήπως φταίει που εγώ συνδέομαι σε δίκτυο πανεπιστημίου κ υπάρχουν regulations στη χρήση του διαδικτύου;

Αν έχουν κόψει το ραδιοφωνικό streaming ναι, φταίει. Π.χ. στη δουλιά μου το έχουν κόψει με αποτέλεσμα να μην μπορώ να ακούω ραδιόφωνο online από windows.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω ρε παιδιά...

 

Έχω στο αμάξι ένα player που παίρνει usb και έχω ένα φλασάκι 4Gb.

 

Όταν βάζω το φλασάκι στο μακούλι μου και αλλάζω τραγούδια κλπ δημιουργούνται κανούργια αρχεία τα οποία δυσκολεύουν το player μου...σκουπίδια και κάτι σαν εικονικά αρχεία....

 

Πρέπει να μπω σε παράθυρα για να σβήνω τα κρυφά αρχεία...

 

Υπάρχει τρόπος να μη δημιουργούνται; Ξέρω ότι τα κάνει το spotlight για να βοηθηθεί αλλά δεν το θέλω...με αναγκάζει να χρησιμοποιώ παράθυρα...

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω ρε παιδιά...

 

Έχω στο αμάξι ένα player που παίρνει usb και έχω ένα φλασάκι 4Gb.

 

Όταν βάζω το φλασάκι στο μακούλι μου και αλλάζω τραγούδια κλπ δημιουργούνται κανούργια αρχεία τα οποία δυσκολεύουν το player μου...σκουπίδια και κάτι σαν εικονικά αρχεία....

 

Πρέπει να μπω σε παράθυρα για να σβήνω τα κρυφά αρχεία...

 

Υπάρχει τρόπος να μη δημιουργούνται; Ξέρω ότι τα κάνει το spotlight για να βοηθηθεί αλλά δεν το θέλω...με αναγκάζει να χρησιμοποιώ παράθυρα...

υπάρχει ένα πρόγραμμα που λέγεται blueharvest που κάνει αυτή την δουλειά.κατεβασέ το
Link to comment
Share on other sites

Το αμάξι σου φταίει. Πέτα το και πάρε άλλο.

 

Κάνω πλάκα φυσικά! :p

 

Ε όχι...το αμαξάκι μμμου...:p

 

υπάρχει ένα πρόγραμμα που λέγεται blueharvest που κάνει αυτή την δουλειά.κατεβασέ το

 

Ευχαριστώ!

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

και για το αργο startup??2-3 min δεν ειναι πολλα??και δεν εχω και τιποτα στα login items να πω οτι αυτος ειναι ο λογος...

 

Ναι αυτό δεν είναι και τόσο λογικό...

 

Τρέχε κανα Onyx μπάς και διορθωθεί το πρόβλημα..

111s
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό δεν είναι και τόσο λογικό...

 

Τρέχε κανα Onyx μπάς και διορθωθεί το πρόβλημα..

 

τι ακριβως κανει αυτο το Onyx??ειναι free?

Link to comment
Share on other sites

τι ακριβως κανει αυτο το Onyx??ειναι free?

Ναι είναι free και ας πούμε πως "φρεσκάρει" λιγάκι το λειτουργικό (καθαρίζει κάποια caches, κάνει κάποια permission corrections και τέτοια πράγματα).

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι απο μενα εχω ενα black MacBook 2.2Ghz Intel Core 2 Duo 1GB 667 ddr2 SDRAM 160 Gb HDD 13.3 display .Και σκεφτομαι να το πουλησω για να παρω το καινουριο αξιζει η οχι ? εχω ακουσει πολλα προβληματα με τα καινουρια πιοια εινα η γνωμη σας?
Link to comment
Share on other sites

τι ακριβως κανει αυτο το Onyx??ειναι free?

ναι και μαλιστα πολυ καλο προγραμμα βαλτο και θα το δεις!!!

Link to comment
Share on other sites

τι αλλο μπορει να φταιει για το αργο start-up (2-3 min...) ρε γμτ???πεταξα πολλα 3rd party προγραμματα και εφαρμογες που ειχα και δεν λεει να φτιαξει...αυτο το onyx θα κανει δουλεια γι'αυτο το θεμα??το εχει δοκιμασει κανεις??και αν ναι λυθηκε το θεμα του slow startup??sorry που ρωταω πολλα αλλα τα ψιλοφοβαμαι τα freeware...δεν ξερεις τι μπορει να γινει...
Link to comment
Share on other sites

Ξανα βαλε απο την αρχη το λειτουργικο ειναι η μονη λυση για να συνελθει το mac σου:)

 

εχω ακουσει οτι κολλαει το πληκτρολογιο και γενικα απο ξενα φορουμς δεν ειναι ευχαριστημενοι . Τι να πω λετε να γραφουν βλακειες? Εμενα μου αρεσει το καινουριο 13,3 γιατι εχει φωτειζομενο πληκτρολογιο και δεν αφηνει δαχτυλιες οπως το μαυρο που εχω, εχω κουραστει να το καθαριζω :lol::lol::lol:Αν βρω να το πουλησω θα παρω το καινουριο και οτι βγει:p

Link to comment
Share on other sites

εχω ακουσει οτι κολλαει το πληκτρολογιο και γενικα απο ξενα φορουμς δεν ειναι ευχαριστημενοι . Τι να πω λετε να γραφουν βλακειες? Εμενα μου αρεσει το καινουριο 13,3 γιατι εχει φωτειζομενο πληκτρολογιο και δεν αφηνει δαχτυλιες οπως το μαυρο που εχω, εχω κουραστει να το καθαριζω :lol::lol::lol:Αν βρω να το πουλησω θα παρω το καινουριο και οτι βγει:p

Οτι και να ειναι δεν ειναι πισι αυτο φτανει!:D

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...