Jump to content

Apple Macintosh / MacOS


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μήπως έχεις ενεργοποιημένο το Private Browsing στο safari?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μήπως έχεις ενεργοποιημένο το Private Browsing στο safari?

Αυτό που έιναι?

 

Εννοώ στο iphone εκτός από τα bookmarks δεν κρατάει και τους κωδικούς...

 

 

Έχεις δίκιο...Ξεχάστηκα...

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

Είμαστε σε λάθος topic βασικά... αν θες pm ή σε κάποιο από τα σχετικά με το iPhone καλύτερα;
Link to comment
Share on other sites

Ποια ειναι η καλυτερη υλοποιηση σε mac ωστε να εχει και vista χωρις προβλημα?

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

macbook pro + leopard (έχουν το bootcamp).

 

εικονικές μηχανές δε προτείνω αν θες να κάνεις σοβαρή δουλειά.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Αντίθετα με τον φίλο alexkass, εγώ ΣΥΝΙΣΤΩ εικονικές μηχανές για πολλούς λόγους:

1) Με προϋπόθεση ότι έχεις αρκετή μνήμη, δίνεις στο εικονικά windows 512MB-1GB και πάει σφαίρα. Προγράμματα όπως autocad, GIS κλπ. που έχουν απαιτήσεις, δουλεύουν άψογα και στο λέει ένα που η δουλειά του βασίζεται σε αυτά. Σε εμένα παίζει με macbook (όχι pro) χωρίς κανένα πρόβλημα.

2) Έχεις τη δυνατότητα να παίρνεις snapshots το λειτουργικό σου και να το επαναφέρεις σε πρότερη κατάσταση χωρίς πολλά πολλά.

3) Το λειτουργικό είναι απλά ένα μεγάλο αρχείο στο δίσκο. Το σβήνεις, το μεταφέρεις σε άλλο υπολογιστή, το κάνεις ότι θες χωρίς να κάνεις και πολλά πράγματα.

4) Αν δεν είναι απαραίτητα τα Vista βάλε ΧΡ με κάποιο πρόγραμμα στυλ nlite και "ξηλώνεις" τα άχρηστα για εσένα features των windows. Το ίδιο μπορείς να κάνεις και στα βίστα βέβαια.

5) Έχει την ευκολία του drag 'n' drop από το ένα λειτουργικό στο άλλο.

 

Προσωπικά, το dual boot το θεωρώ ένα ημίμετρο και μόνο σε πολύ συγκεκριμένες περιπτώσεις θα το χρησιμοποιούσα. Τελικά διαλέγεις το κύριο λειτουργικό σου και έχεις το άλλο μόνο για ορισμένες δουλειές και μόνο. Ποτέ δεν κράτησα dual boot πάνω από μήνα. Φαντάσου, έχεις το ημερολόγιο ή τις επαφές σου, τα λινκς σου σε mac και θές πρόσβαση από windows. Δεν γίνεται. Τα έχεις διπλά; πρέπει να ανανεώνεις και τα 2 και κάποια στιγμή θα καταλήξεις να έχεις διαφορές. Ενώ με VM απλά ανοίγεις το πρόγραμμα που θες. Παίρνεις τα καλύτερα και απ' τα 2 λειτουργικά.

Αν βέβαια, θέλεις να παίζεις παιχνίδια μονόδρομος είναι το dual boot.

 

Αλεξ πήρες macbook pro?!?!?!?!?!!

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

vista σε εικονική μηχανή δε γίνεται.

 

θέλουν από μόνα τους 2Gb ram. βρες μου τα.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Στα βρήκα :lol:. Ο μάστορας βάζει 1024ΜΒ, μια χαρά.

Εξήγησα ότι δεν είναι ανάγκη να έχεις aero και λοιπά, παρά μόνο ένα barebone vista image με τα απολύτως απαραίτητα για να τρέχεις τα προγράμματά σου. Άμα π.χ. θες να τρέχει μόνο autocad τι να το κάνεις το aero; Στην ουσία δεν χρειάζεσαι ούτε βίστα παρά μόνο ΧΡ. 'Αμα βγάλεις όλα τα services που ενώ για ένα standalone pc έχουν νόημα αλλά για VM κανένα, τα βίστα θα πηγαίνουν σφαίρα. Πάντα βέβαια στα πλαίσια το για ποια δουλειά το θέλει ο καθένας. Άμα θες βίντεο editing, δεν ξέρω, αλλά θα κάνεις video editing σε pc όταν υπάρχει το Final Cut?

Άλεξ τα γράφω αυτά γιατί το έχω δοκιμάσει και με βιστα. Τα ΧΡ τα κράτησα όμως γιατί δεν έβρισκα λόγο να βάλω βίστα. Άσε που δεν δούλευε το autocad 2003 και το ArcGIS (το τελευταίο τώρα δουλεύει σε βίστα) που εχω αγορασμένα και σιγά μην δώσω 2000€ και 3000€ για να πάρω τα καινούρια! Θα με κυνηγάει ο Αλογοσκούφης για να αποδείξω από που τεκμαίρετε το software!!! :lol:

 

Τώρα που σου έλυσα το πρόβλημα λοιπόν, μπορείς άνετα να αγοράσεις macbook pro για να το ταιριάξεις με το iphone σου

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Guyz έχω ένα προβληματάκι.. Το macbook μου το έχω απο τον Ιούλιο και τώρα τελευταία, ορισμένες φορές στην οθόνη μου εμφανίζει κάτι γαλάζιο-μπλέ πιξελάκια.... Δεν είναι καμμένα πίξελς γιατί δεν είναι σε στάνταρτ σημεία και ούτε εμφανίζονται πάντα.. Any ideas? :worry:

 

 

edit: όταν το ξαναπαρατηρήσω θα κάνω ένα print screen να σας βάλλω να δείτε :P

Link to comment
Share on other sites

Στα βρήκα :lol:. Ο μάστορας βάζει 1024ΜΒ, μια χαρά.

Εξήγησα ότι δεν είναι ανάγκη να έχεις aero και λοιπά, παρά μόνο ένα barebone vista image με τα απολύτως απαραίτητα για να τρέχεις τα προγράμματά σου. Άμα π.χ. θες να τρέχει μόνο autocad τι να το κάνεις το aero; Στην ουσία δεν χρειάζεσαι ούτε βίστα παρά μόνο ΧΡ. 'Αμα βγάλεις όλα τα services που ενώ για ένα standalone pc έχουν νόημα αλλά για VM κανένα, τα βίστα θα πηγαίνουν σφαίρα. Πάντα βέβαια στα πλαίσια το για ποια δουλειά το θέλει ο καθένας. Άμα θες βίντεο editing, δεν ξέρω, αλλά θα κάνεις video editing σε pc όταν υπάρχει το Final Cut?

Άλεξ τα γράφω αυτά γιατί το έχω δοκιμάσει και με βιστα. Τα ΧΡ τα κράτησα όμως γιατί δεν έβρισκα λόγο να βάλω βίστα. Άσε που δεν δούλευε το autocad 2003 και το ArcGIS (το τελευταίο τώρα δουλεύει σε βίστα) που εχω αγορασμένα και σιγά μην δώσω 2000€ και 3000€ για να πάρω τα καινούρια! Θα με κυνηγάει ο Αλογοσκούφης για να αποδείξω από που τεκμαίρετε το software!!! :lol:

 

Τώρα που σου έλυσα το πρόβλημα λοιπόν, μπορείς άνετα να αγοράσεις macbook pro για να το ταιριάξεις με το iphone σου

και εγώ vista έχω βάλει τους έχω δώσει 1024 έχω απενεργοποιήσει το aero και πάνε μια χαρά με desktop parallel
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία. Αν αγοράσω απο Ελλάδα ή απο οπουδήποτε ένα macbook και μετά αγοράσω επέκταση εγγύησης από εδω (τυχαίος πωλητής) η 3ετής εγγύηση γίνεται δεκτή από rainbow;
Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως. Αν έχει παρουσία η Apple σίγουρα, αν πέσεις σε καμμιά ξένη Rainbow φαντάζομαι πως όχι...
Link to comment
Share on other sites

Aχααα, ok σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Τώρα μένει να βγούνε τα νέα macbook!http://www.laymark.com/i/m/m190.gif

 

Ξέρουμε περίπου για πότε τα περιμένουμε???:O

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω και το 10.5.5 που πολύ περιμένω να στρώσει τη λεοπαρδάλω (στα ψιλοπράγματα).
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

ΑΥΡΙΟ θα έχουμε, event αλλά δεν ξέρουμε...

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα guys,

 

Μιας και έχει φθάσει η ώρα να πάρω νέο υπολογιστή και για τον λόγο ότι δεν διανοούμαι να δώσω 1300 ευρώ για ένα όμορφο VAIO με VISTA(!) σκέφτομαι σοβάρα το ενδεχόμενο μετακίνησης σε MAC για να έχω μια ολοκληρωμένη UNIXARA μηχανή.

Πριν ξεκινήσω θέλω να σας πω ότι είμαι πρώην υπάλληλος RAINBOW (το 2003) οπότε τα σκατά τα ξέρω καλά.

 

Έχουμε και λέμε: Κολλητός φίλος θα πάει USA μέσα στον μήνα και σκέφτομαι να του πω να μου φέρει το 15αρι το MacΒοοκ Pro που σε ευρώ βγαίνει στα ~1350 euro.

Οι εύλογες ερωτήσεις είναι:

Τι γίνεται με το support; Το κωλο-μαγαζο του Βάμιαλη εξακολουθεί να γυρίζει την πλάτη σε όσους δεν εχουν αγοράσει απο Ελλάδα; Υπάρχουν πλέον εναλλακτικές λύσεις; Αν πχ χτύπα ξύλο έρθει το μηχανακι κ η οθόνη δεν παίζει (ακραίο σενάριο) τι κάνουμε;

 

Γενικά επειδή εσείς είστε πιο κοντά στα πράγματα πιοι είναι οι κίνδυνοι του να φέρω ενα Mac από έξω; Υπάρχει σενάριο να μου μείνει το μηχάνημα στα χέρια και να μην ξέρω τι να το κάνω;

 

Ευχαριστώ

H θάλασσα του Πειραιά απ'όλες είναι πιο γλυκιά...
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι σε καλύπτει και για εδώ. Μπορείς να τσεκάρεις εδώ

H apple δίνει world wide guarantee. Τώρα άμα σου κάνουν νερά, άμα σου έχει μείνει κανας γνωστός στην Rainbow χρησιμοποίησε τον!

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Ναι ναιιιιι το αναλαμβάνει... αλλά θα πρέπει να είσαι προετοιμασμένος για να μείνεις για ΠΟΛΥ καιρό χωρίς το μηχάνημα. Η διαδικασία που έπρεπε να κάνω εγώ (το 2006 τουλάχιστον) ήταν να υποβάλω μια αίτηση με φωτοτυπίες των αποδεικτικών αγοράς (το μηχάνημα δεν το ζητούν), και θα επικοινωνήσουν αυτοί μαζί σου για να σε πληροφορήσουν αν όντως είναι τα πράγματα όπως τα λες και τότε μπορείς να το πας. Όλο αυτό κράτησε 2μιση μήνες Δ Υ Ο Μ Ι Σ Η.
Link to comment
Share on other sites

Το παιδί δούλευε στη rainbow, κάποιο γνωστό θα έχει να το κάνει από 2 1/2 σε 2 μήνες!!!

Πωπω, τι απατεώνες είναι βρε παιδί μου, αμάν. Εχω μείνει ακόμα στα λόγια του Ιταλού υπεύθυνου για ΕΜΕΑ της apple που έλεγε ότι το 2ο εξάμηνο θα έχουμε ευχαριστες εκπλήξεις για τους χρήστες της apple στην Ελλάδα. Ακόμα περιμένω...

 

edit: βρήκα το άρθρο

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...