Jump to content

Apple Macintosh / MacOS


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κανένας τρόπος να αλλάξω το google.com σε google.gr στον safari?

 

http://www.inquisitorx.com/safari/

 

Όπως βλέπεις, από τα settings μπορείς να βάλεις πολλά διαφορετικά search engines.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

http://www.inquisitorx.com/safari/

 

Όπως βλέπεις, από τα settings μπορείς να βάλεις πολλά διαφορετικά search engines.

ayto exo k ego kai einai mia xara! ;)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, o iCab πολύ ενδιαφέρον browser..

αν δεν πληρώσεις και καλά βγάζει ένα παραθυράκι στην αρχή..

 

μου έκανε 2-3 κατεβασιές που δεν τα κατάφερε τπτ άλλο..

 

o omniweb παει για ύπνο.. καλό μήνα..

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Όλα δείχνουν ότι έρχεται καινούρια σειρά macbook. Άντε να δούμε... :)
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Όλα δείχνουν ότι έρχεται καινούρια σειρά macbook. Άντε να δούμε... :)

 

καλή φάση...!!

για να δούμε... τι θαυματάκια θα βγάλει πάλι..!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά τα ipods (που δεν με ενδιαφέρουν και πολύ :shifty:), αναμένονται σχεδιαστικές αλλαγές.

Τα macbook τώρα, εκτός από το αλουμινένιο περίβλημα που πιθανώς να έχουν, λέγεται ότι το touchpad θα είναι γυάλινο.

Το πιο σημαντικό όμως (αν βγει αλήθεια) είναι ότι η apple σχεδιάζει να κυκλοφορήσει δικά της chips, όχι ως κεντρικό επεξεργαστή αλλά περιφερειακής χρήσης. Έτσι, θα μπορεί να "δέσει" το software με το hardware με πολύ καλύτερο τρόπο και φυσικά θα είναι πλέον αδύνατο να τρέξει κανείς το λειτουργικό σε άλλο πλην apple μηχάνημα. Είναι μία λογική κίνηση μετά την εξαγορά της PA Semiconductor πέρυσι.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Η Rainbow θα κυκλοφορήσει τα κλασσικά MacBooks(στο χρώμα άσπρο, αυτό δηλαδή ρώτησα) με 2GB Ram, 2,4GhZ και 160GB Hard Disk, απ'ότι πληροφορήθηκα από το Public. Τιμή θα είναι στα 1040EUR. :O
Link to comment
Share on other sites

παιδια μηπως μπορει καποιος να μου πει που μπορω να βρω drivers για macintosh για το modem του conx? το ρουτερ λεγεται conexant
Link to comment
Share on other sites

Η Rainbow θα κυκλοφορήσει τα κλασσικά MacBooks(στο χρώμα άσπρο, αυτό δηλαδή ρώτησα) με 2GB Ram, 2,4GhZ και 120GB Hard Disk, απ'ότι πληροφορήθηκα από το Public. Τιμή θα είναι στα 1040EUR. :O

H Rainbow θα τα κυκλοφορήσει;; :confused:

 

Κάτι δε μου αρέσει καθόλου σε αυτό.

 

Τι θα πει η Rainbow θα τα κυκλοφορήσει;; Η Rainbow είναι ένας απλός αντιπρόσωπος. Δε φτιάχνει τα μηχανήματα, απλά φέρνει τη βασική έκδοση του κάθε μηχανήματος και όταν το επιθυμεί ο πελάτης φέρνει customized εκδόσεις του εκάστοτε μηχανήματος.

 

Και άντε να δεχτώ ότι θα κάνει παραγγελία MacBook White στα 2.1Ghz με περισσότερη μνήμη (ή ότι τέλος πάντων θα βάλει μνήμη παραπάνω μόνη της), το 2.4 πως είναι δυνατόν να το κάνει αφού αν κοιτάξεις εδώθα δεις ότι οι μόνες δυνατότητες παραμετροποίησης είναι μνήμη και σκληρός.

 

Τι ακριβώς σου είπανε στα Public;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Το οποίο βέβαια, έχει 160άρι σκληρό. :)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

παιδια μηπως μπορει καποιος να μου πει που μπορω να βρω drivers για macintosh για το router του conx? το ρουτερ λεγεται conexant

τι να τους κάνεις τους drivers..

μπαίνεις συνήθως 192.168.1.1 και από εκεί με προσοχή, γίνονται σχεδόν όλα..

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

ΝΟΜΙΖΩ πως το συγκεκριμένο είναι USB modem χωρίς ethernet port, οπότε όντως χρειάζεται drivers.
Link to comment
Share on other sites

ωχ.. υπάχουν και τέτοια;; ακόμα εννοώ.. καλή συνέχεια..

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς σου είπανε στα Public;

Αρχικά, ναι είναι με 160GB σκληρό δίσκο.:p:ninja: και με SuperDrive.

Τα προήγουμενα MacBooks [2,2 GhZ, 120GB HD, 1GB RAM], τα βάλανε σε 870EUR από 1000EUR και κάτι.

Τους πήρα τηλέφωνο και τους ρώτησα πότε θα ξαναφέρουν MacBooks και μου είπαν ότι περιμένουν νέα σε 2 βδομάδες περίπου από την Rainbow(την αντιπρόσωπο της Apple στην Ελλάδα) αλλά με νέα χαρακτηριστικά, τα οποία προάναφερα πιο πάνω. Η τιμή στα 1040EUR.

Εγώ ρώτησα για το άσπρο αλλά λογικά θα ισχύει και το ίδιο για το μαύρο.

Τώρα, όμως, αξίζει να δώσω ακόμη 200EUR πιο πάνω για το MacBook?:O:worry:

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι με τα χαρακτηριστικα που λες και βεβαια αξιζει και παρα αξιζει μαλιστα!!!;)
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά, ναι είναι με 160GB σκληρό δίσκο.:p:ninja: και με SuperDrive.

Τα προήγουμενα MacBooks [2,2 GhZ, 120GB HD, 1GB RAM], τα βάλανε σε 870EUR από 1000EUR και κάτι.

Τους πήρα τηλέφωνο και τους ρώτησα πότε θα ξαναφέρουν MacBooks και μου είπαν ότι περιμένουν νέα σε 2 βδομάδες περίπου από την Rainbow(την αντιπρόσωπο της Apple στην Ελλάδα) αλλά με νέα χαρακτηριστικά, τα οποία προάναφερα πιο πάνω. Η τιμή στα 1040EUR.

Εγώ ρώτησα για το άσπρο αλλά λογικά θα ισχύει και το ίδιο για το μαύρο.

Τώρα, όμως, αξίζει να δώσω ακόμη 200EUR πιο πάνω για το MacBook?:O:worry:

 

 

Και πάλι, όμως κάποιος κάπου έχει κάνει κάποιο λάθος.

 

Για την τιμή δεν ξέρω (άλλωστε οι ίδιοι καθορίζουν τις τιμές τους - και btw μου κάνει ΤΕΡΑΣΤΙΑ εντύπωση που είχαν ακόμα stock από παλιοτερα MacBooks) αλλά μοντέλο όπως το περιέγραψες στο αρχικό σου post απλά δεν υπάρχει. Τώρα, αν σκοπεύουν να ρίξουν το White 2.4Ghz στα 1040€, είναι ΠΟΛΥ καλή αγορά.

 

Αν από την αλλη έχουν στα 1040€ το White 2.1Ghz, δεν είναι καμιά τρελή ευκαιρία: για το συγκεκριμένο μοντέλο τα 1000€ είναι ΠΟΛΥ ψηλή τιμή. Στα 799-899€ το συζητάμε.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Eντάξει δεν είναι και τρελή ευκαιρία αν σκεφτείς οτι θέλουν να ξεστοκάρουν και σε ένα μήνα θα έχει ανακοινωθεί ο αντικαταστάτης τους, οποιός λένε θα είναι σε πιο προσιτή τιμή.
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι αξίζει να ψωνίσει κανείς τώρα, το macbook.

Καλύτερα να περιμένει λίγο για τα φημολογούμενα καινούρια.

Και να μην του αρέσει το καινούριο, σίγουρα θα βρει το παλιό σε ακόμη καλύτερη τιμή.

Είτε από στοκ, είτε ελαφρά μεταχειρισμένο.

 

Κι εγώ είχα ψηθεί για macbook, χωρίς πραγματικά να το χρειάζομαι, μιας και έχω ήδη laptop και iMac. Αλλά αυτό που πάντα με αποθάρυνε, ήταν όταν το κοιτούσα από κοντά. Προσωπικά βρίσκω κάκιστη την οθόνη τους. Ξεπλυμένη χρωματικά, και με μικρή γωνία θέασης.

Υπομονή για κάτι καλύτερο.

 

Αν δεν υπάρξει το καλύτερο από την Apple ή αν συνεχίσει να μην είναι value for money, υπάρχει πάντα η λύση ενός "φτηνού" laptop του ανταγωνισμού, με καλύτερα specs (μνήμη, δίσκο κλπ).

Μόλις πας σπίτι, ξηλώνεις τα Windows, του περνάς Ubuntu και κάνεις τη δουλειά σου με ένα μηχάνημα που φυσάει.

Αυτή είναι η δικιά μου λύση so far. Όταν θέλω να κάνω δουλειά, ανοίγω το iMac.

Το laptop το έχω μόνο για browsing (Firefox) και για email (Gmail), που έτσι κι αλλιώς αποτελούν το 90% του computing, αν εξαιρέσω τα συνήθη Excel και Word που αφορούν τη δουλειά μου.

(Αν κι αρχίζω να έλκομαι από το OS agnostic computing, τώρα που ψιλομπάζω στην καθημερινότητα μου και τα Google Docs και Google Calendar).

 

Φυσικά, αυτό προτείνεται μόνο για αυτούς που ήδη έχουν ένα desktop Mac και θέλουν ένα δεύτερο φορητό μηχάνημα. Αλλιώς μοιραία, θα τα σκάσεις λίγο παραπάνω για ένα apple φορητό. Αν τα λεφτά δεν έχουν σημασία, είναι σίγουρα η καλύτερη λύση.

L' enfer c' est les autres
Link to comment
Share on other sites

Και πάλι, όμως κάποιος κάπου έχει κάνει κάποιο λάθος.

 

Για την τιμή δεν ξέρω (άλλωστε οι ίδιοι καθορίζουν τις τιμές τους - και btw μου κάνει ΤΕΡΑΣΤΙΑ εντύπωση που είχαν ακόμα stock από παλιοτερα MacBooks) αλλά μοντέλο όπως το περιέγραψες στο αρχικό σου post απλά δεν υπάρχει. Τώρα, αν σκοπεύουν να ρίξουν το White 2.4Ghz στα 1040€, είναι ΠΟΛΥ καλή αγορά.

 

Αν από την αλλη έχουν στα 1040€ το White 2.1Ghz, δεν είναι καμιά τρελή ευκαιρία: για το συγκεκριμένο μοντέλο τα 1000€ είναι ΠΟΛΥ ψηλή τιμή. Στα 799-899€ το συζητάμε.

Για το White 2.4Ghz βρίσκεται στα 1040 ευρώ. Δεν ξέρω αν είχανε το 2.4 πιο παλιά στο κατάστημα στην Κύπρο.

Το White 2.1 Ghz ήταν στα 1040 ευρώ αλλά ρίξανε την τιμή στα 870 ευρώ, το οποίο έλειψε.

Βασικά εγώ χρειάζομαι ένα laptop, μιας και μοιράζομαι ένα με ακόμη 2 άτομα.:O:worry:

Link to comment
Share on other sites

Περιμένετε λίγο, εκτός αν το θέλετε άμεσα. Γύρω στο Σεπτέβριο θα ανακοινωθούν νέα macbooks. Είναι κρίμα να πάρετε κάτι που σε λίγο θα αντικατασταθεί... (ψυχολογικά πάντα). Ρίξτε μια ματιά
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...