Jump to content

Apple Macintosh / MacOS


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

λοιπον εχω αυτο http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=4246 και δεν μπορω ουτε με το imac ουτε και με το mac book να συνδεθω μεσω wireless,μονο *με ethernet,τι φταιει?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ασύρματα μπορείς να συνδεθείς με άλλον η/υ (πχ με windows pc);

 

εγώ προσπαθώ εδώ και μέρες να δώσω από ένα pc μέσω wireless usb adapter δίκτυο σε iphone και mac. Βλέπουν το δίκτυο, αλλά δεν έχω internet.

Μήπως χρειάζονται συγκεκριμένες ρυθμίσεις; Ξέρει κάποιος να με βοηθήσει;

 

Έχω γράψει και σε αντίστοιχο topic για pc εδώ το πρόβλημά μου, αλλά απάντηση δεν έχω πάρει...

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

ασύρματα μπορείς να συνδεθείς με άλλον η/υ (πχ με windows pc);

 

φυσικα,συνδεομαι κανονικα με αλλα 2 laptops.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

εγώ προσπαθώ εδώ και μέρες να δώσω από ένα pc μέσω wireless usb adapter δίκτυο σε iphone και mac. Βλέπουν το δίκτυο, αλλά δεν έχω internet.

Μήπως χρειάζονται συγκεκριμένες ρυθμίσεις; Ξέρει κάποιος να με βοηθήσει;

 

για το mac:

άνοιξε τον safari και γράψε έγκυρη μια ιστοσελίδα. Λογικά δε θα μπορέσει να συνδεθεί γιατί δεν έχεις internet. Πάτησε το network diagnostics που σου εμφανίζει. Εκεί ακολούθησε step by step τις οδηγίες.

 

Παίξε (παράλληλα με αυτό) και με τις ρυθμίσεις στο μήλο > system prefrences > tab network. Δες αν συνδέεται στο ασύρματο δίκτυο που εκπέμπει το pc και με ποιό τρόπο συνδέεται (PPPoA, DHCP). Λογικά θα πρέπει να δουλεύεις με πρωτόκολλο DHCP, αλλά εδώ .... είναι αρκετά μπερδεμένα να τα εξηγήσω (τα περι του DHCP).

Link to comment
Share on other sites

φυσικα,συνδεομαι κανονικα με αλλα 2 laptops.

 

πήγαινε και δες αν όλα είναι κανονικά στο μήλο > system prefrences > tab Sharing > tab Firewall και ίσως το tab Internet.

 

Άλλο πιθανό πρόβλημα είναι αυτό που γράφω και ακριβώς πάνω. Δες αν συνδέεσαι με DCHP πρωτόκολλο. Επίσης τσέκαρε αν η IP του mac είναι στο ίδιο εύρος με του router (αυτά είναι στο tab TCP/IP).

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εχω αυτο http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=4246 και δεν μπορω ουτε με το imac ουτε και με το mac book να συνδεθω μεσω wireless,μονο *με ethernet,τι φταιει?

 

τώρα που διαβάζω καλύτερα..

το πρόβλημα είναι όταν βάζεις τον WEP (ή WPA) κωδικό και σου λέει οτι είναι λανθασμένος κωδικός; Ή δε βλέπεις καθόλου το ασύρματο δίκτυο στα iMac/MB?

Link to comment
Share on other sites

κωδικο δεν βαζω πουθενα φιλε μου,ειναι ξεκλειδωτο.

το βλεπει κανονικα ομως δεν μπαινει.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

κωδικο δεν βαζω πουθενα φιλε μου,ειναι ξεκλειδωτο.

το βλεπει κανονικα ομως δεν μπαινει.

βάλε κωδικό!!! (πολλά δίκτυα έχουν θέμα χωρίς κωδικό)

 

καλύτερα WPA personal 2.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

safari 4 rules..

 

προσοχη ειναι developers preview..

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Δεν rules ακριβώς... Προς το παρών βέβαια, μου κάνει τα ίδια σπαστικά κολλήματα όταν ανοίγει σελίδες με Java.
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Ε, όχι και rules. Μόνο και μόνο που καταστρέφει το functionality των notes στο Mail.app, μου ήταν αρκετό για να τον ξηλώσω μέχρι να βγει επίσημα.
L' enfer c' est les autres
Link to comment
Share on other sites

για πες μια με java..

 

δεν χρησιμοποιω το mail..

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Pathfinder, in.gr (τώρα java, javascript φταίει, δεν ξέρω). Πάντως σε αρκετές σελίδες και ο 3 και ο 4 βγάζει το μπαλάκι του Χάρου... και είναι unresponsive για 3-5 δεύτερα.
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλημέρα,χρειάζομαι μια βοήθεια αν γνωρίζει κάποιος.Απο όταν έκανα το τελευταίο update στον safari(3.0.4) δεν ανοίγει με τίποτα.Μόλις ξεκινήσει να φορτώνει την αρχική σελίδα,κλείνει και βγάζει το μήνυμα"the application quit unexpectedly"κλπ...Το ξανακατέβασα,έκανα πάλι εγκατάσταση αλλά τίποτα..Ευχαριστώ

P.S: os 10.4.11

:mobile:
Link to comment
Share on other sites

θα το δοκιμασω μολις παω σπιτι το in.gr..

 

δειτε κι αυτο απο το macalla

"Δεν μιλάμε τόσο για ιό, όσο για μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ τρύπα… Μπορεί ο καθένας να τρέξει εντολές root… Δηλαδή αν έχω φτιάξει εγώ ένα account στο αδερφάκι μου, ίσα ίσα να βλέπει πως είναι το περιβάλλον άντε και καμιά τσόντα, αν τσακωθούμε μπορεί να σβήσει το δικό μου account ή ακόμα και να κάνει τον εαυτό του Admin…

 

Λύση για το πρόβλημα? Μην τσακώνεστε με το αδερφάκι σας, ή αν δεν χρησιμοποιείτε Apple Remote Desktop που βρίσκεται στο /System/Library/CoreServices/RemoteManagement/ARDAgent.app , κάντε το ένα zippaki και πετάξτε το app στον κάδο… Τουλάχιστον αυτό προτείνουν κάποιοι, μην σας πάρω και στον λαιμό μου"

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Tο πρωί έκανα update στο 10.5.4...

Έκανα restart και μετά είχε κολλήσει η μπάρα που εγκαθιστά...

Το έκλεισα από το κουμπί και όταν το άνοιξα είχε το 10.5.4 εγκατεστημένο...

 

Μήπως έκανα καμμιά βλακεία και δεν έχει εγκατασταθεί καλά? :(

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

Pathfinder, in.gr (τώρα java, javascript φταίει, δεν ξέρω). Πάντως σε αρκετές σελίδες και ο 3 και ο 4 βγάζει το μπαλάκι του Χάρου... και είναι unresponsive για 3-5 δεύτερα.

Κι εμένα εδω και 10 μέρες κάνει κάτι τέτοια. Αν για κάποιο λόγο κολλήσει λίγο η σελίδα, βγάζει το μπαλάκι και κολλάει τελείως. Καθάρισα cache, αλλά δεν είδα σημαντική διαφορά...

Link to comment
Share on other sites

παιδια ποσο κανει να φορτισει ενα macbook pro??

το ειχα 2,40 ωρες στην πριζα και μετα ολοκληρωσε την

φορτισει.ειναι λογικο??:X

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

oui! Κάπου τόσο κάνει και το δικό μου
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...