Jump to content

Apple Macintosh / MacOS


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κάθε άλλο avid, το νέο Leopard είναι ένα εξαιρετικό λειτουργικό σύστημα (και σε φοβερή τιμή για τα όσα προσφέρει). Αποδεχόμαστε τα όποια προβλήματα, αδυναμίες, μη λειτουργικές διαδικασίες, τις τροποποιούμε, και προχωρούμε μπροστά.

 

Αυτο ακριβος προσπαθουμε παντα για την ασφαλεια σε ολα τα επιπεδα με τα καλυτερα μεσα αλλα καπου παντα ειπαρχει μια χαραμαδα και καλουμαστε να την κλεισουμε.. ((Οχι εμεις αυτοι που ξερουν...))

 

 

Ας ελπιζουμε λοιπον ολο αυτο να μην μας αγγιξει...

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τι ήθελα και μιλούσα (να μη δίνετε σημασία στην Intego); Κι όμως, όλοι οι άλλοι άργησαν αλλά το πρόσεξαν: o δούρειος ίππος είναι γεγονός (κι εγώ συλλέγω βραδιάτικα στοιχεία από τις διάφορες αναφορές των AV εταιριών για το ανάλογο άρθρο). Κι αν ανάμεσά μας υπάρχουν και φανατικοί φίλοι των Macs, όχι, δε χαίρομαι. Δε χαίρομαι γιατί από ότι φαίνεται ο τρόπος λειτουργίας του είναι ιδιαίτερα έξυπνος (σύμφωνα με ότι βλέπω δηλαδή), κάτι που σημαίνει πως είναι δουλειά προσεγμένη....

 

Τι σημαίνει αυτό; οι macs παρά έγιναν δημοφιλή μηχανήματα, και θα επικεντρώσουν το ενδιαφέρον των malware authors ακόμη περισσότερο στο έμμεσο (και άμεσο; ) μέλλον...

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν είπε κανείς ότι δεν υπάρχει πιθανότητα να αναπτυχθούν ιοί σε OS X, απλά είναι αρκετά πιο δύσκολο από τα windows και το πιο πιθανό είναι η ζημιά που κάνει στο μηχάνημα να είναι μικρή. Αυτό άλλωστε είναι ένα χαρακτηριστικό όλων των unixοειδών συστημάτων.

Είναι εξαιρετικά απίθανο να πάθεις ανεπανόρθωτη ζημιά σε mac, linux, BSD, Solaris κλπ. λόγω της εν γένει αρχιτεκτονική του λειτουργικού.

Πάντως, ανεξαρτήτως λειτουργικού, ο κανόνας "δεν κατεβάζω από άγνωστα sites" ισχύει χωρίς εξαιρέσεις.

Δείτε τη διαφορά: η δημιουργία ενός trojan σε μακ έγινε είδηση. Κάθε μήνα βγαίνουν 10άδες, ιοί/trojan/malware σε windows, αλλά εκεί βέβαια το θεωρούμε φυσιολογικό. :D

 

Μην ξεχάσετε να ενεργοποιήσετε το firewall του Leopard. By default είναι απενεργοποιημένο.

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Γιατι γινεται τζερτζελος για το firewall του macosx; Ουτως η αλλως οι περισσοτεροι απο εμας βρισκονται πισω απο router, που εχει ενσωματωμενο firewall. Γιατι λοιπον πρεπει να εχουμε και το firewall του macosx ενεργοποιημενο;

Πιστευω παντως οτι τα οποια προβληματα για την ωρα εχει θα διορθωθουν σιγα-σιγα...

Motorola MicroTAC Elite -> Nokia 6150 -> Siemens S45 -> Siemens CX65 -> Nokia 6670 -> [.......] -> Nokia 6230i -> Nokia 6131 -> LG KG220 -> Sony Ericsson W350 -> Motorola RAZR V3xx -> iPhone 3G -> iPhone 4S -> iPhone 6 -> iPhone 6S -> Samsung S8+ -> Samsung S9+ -> One Plus 8 Pro -> Samsung S21 Ultra -> iPhone 13 Pro -> iPhone 15 Pro

My Travel Map

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την ασφάλεια στο Leopard, και ειδικά το δικαίωμα εγγραφής στα ευαίσθητα περιεχόμενα του δίσκου (π.χ. Applications, Library κλπ.), ζητάει πλέον ρητά δικαίωμα πρόσβασης, με πληκτρολόγηση του κωδικού του χρήστη. Αυτό δεν υπήρχε στο Tiger, και όσο να'ναι είναι αρκετά αξιοσημείωτο.
Link to comment
Share on other sites

Για όποιους έχουν Leopard και θέλουν να αλλάξουν το dock από 3D σε 2D (και πάλι σε 3D) αναίμακτα, εδώ: http://www.eternalstorms.at/utilities/2dornot2d/.
Link to comment
Share on other sites

Επίσης πρόσεξα ότι πρόσθεσαν το εξής:

όταν πατάς Cmd-Shift-4 για να πάρεις printscreen κομμάτι της οθόνης, τότε δείχνει και τα pixels από την πάνω αριστερά γωνία όσο κινείσαι!

 

(Επίσης ας υπενθυμίσουμε με την ευκαιρία ότι αν μετά το Cmd-Shift-4 πατήσουμε Space ο κέρσορας μετατρέπεται σε καμερούλα και θα πάρει printscreen το παράθυρο πάνω στο οποίο θα κάνουμε click. Επίσης, με Cmd-Shift-3 παίρνουμε όλη την οθόνη. Τέλος, για screenshot στο safari σελίδας που ξεπερνάει τη μία οθόνη χρησιμοποιούμε το Paparazzi! :))

Link to comment
Share on other sites

Για όποιους έχουν Leopard και θέλουν να αλλάξουν το dock από 3D σε 2D (και πάλι σε 3D) αναίμακτα, εδώ: http://www.eternalstorms.at/utilities/2dornot2d/.

 

Σωστός!!!;)

 

Και να σου πω την αλήθεια είμουν ετοίμος να ρωτήσω πως μπορούμε να το κάνουμε 2d...

 

Aρε stereo....:cool:

 

Α επίσης... χρόνια πολλά!! :)

 

Νασέ καλά φίλε μου σε ευχαριστώ!!!

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Επίσης πρόσεξα ότι πρόσθεσαν το εξής:

όταν πατάς Cmd-Shift-4 για να πάρεις printscreen κομμάτι της οθόνης, τότε δείχνει και τα pixels από την πάνω αριστερά γωνία όσο κινείσαι!

 

(Επίσης ας υπενθυμίσουμε με την ευκαιρία ότι αν μετά το Cmd-Shift-4 πατήσουμε Space ο κέρσορας μετατρέπεται σε καμερούλα και θα πάρει printscreen το παράθυρο πάνω στο οποίο θα κάνουμε click. Επίσης, με Cmd-Shift-3 παίρνουμε όλη την οθόνη. Τέλος, για screenshot στο safari σελίδας που ξεπερνάει τη μία οθόνη χρησιμοποιούμε το Paparazzi! :))

kai to (screenshot plus 2.3) widget

Link to comment
Share on other sites

ποιο ειναι το καλυτερο προγραμμα για αρχεια .mkv ?.

εννοω το ελαφρυτερο..

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

το VLC και το

QuickTime το βλεπει,

αλλα χανει απειρα καρε..

σχεδον δεν το παιζει..

υπαρχουν τπτ καταληλες ρυθμισεις..

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

το VLC και το

QuickTime το βλεπει,

αλλα χανει απειρα καρε..

σχεδον δεν το παιζει..

υπαρχουν τπτ καταληλες ρυθμισεις..

 

Για κανε και μια βολτα εδω...http://www.helmug.gr/viewtopic.php?t=4362&highlight=

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

istat menus update στο 1.2, τωρα δειχνει τις στροφες του ανεμιστηρα στo G4..

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

τελικα το mplayer 1.0rc1, το επαιξε σχεδον τελεια το .mkv ..

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα ότι στο G4 iBook μου δεν δείχνει το animation του διαστήματος στο Time Machine αλλά μια στατική εικόνα.
Link to comment
Share on other sites

Ε, εντάξει, από το να σερνότανε...

 

:lol::lol:Λογικο:D:D

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα και εγω επιτελους την λεοπαρδαλη...ολα καλα μεχρι τωρα εκτος...

Σε σχεση με το Tiger ειναι αρκετα πιο αργο μολις κανει boot το λειτουργικο, η μηπως ειμαι μονο εγω.

Δηλαδη ενω στα Tiger μολις ανοιγε εμφανιζονταν τα παραθυρα του skype και msn και μπορουσα αμεσως να ανοιξω preferences,applications,folders και safari τωρα χρειαζεται καποιο χρονο για να μπορεσω να αρχισω να δουλευω.

(Mac Book Pro 15.4 2.4Ghz)

Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

Έχει τελειώσει το spotlight το αρχικό του indexing; Έχεις ενεργοποιήσει το time machine; Εμένα πέρασε αρκετή ώρα μέχρι να συνέλθει, μετά όμως δεν έχω τέτοια προβλήματα.
Link to comment
Share on other sites

Έχει τελειώσει το spotlight το αρχικό του indexing; Έχεις ενεργοποιήσει το time machine; Εμένα πέρασε αρκετή ώρα μέχρι να συνέλθει, μετά όμως δεν έχω τέτοια προβλήματα.

 

Ναι εχει τελειωσει, το time machine ειναι προς το παρων off...Οταν κανω format τον external τοτε θα το ενεργοποιησω.

Παντως τα folder icons ειναι κατα πολυ χειροτερα.

Καλο το Coverflow αλλα δεν βολευει ως βασικος τροπος πλοηγησης...αφου το Quicklook δουλευει και με τα αλλα view, το coverflow το θεωρω απλα εφετζιδικο.

Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να μου πει καποιος αν εχει βγει macbook 2.2Gh? Γιατι βλεπω στο site apple.com βλεπω 2 και 2.2G κι οχι 2.16 οπως εχουμε στην Ελλαδα κι επισης με εγκατεστημενο το leopard!
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...