Jump to content

Apple Macintosh / MacOS


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να ρωτησω κάτι μιας και αναφέρθηκε το transmission....

Έχει επιλογή για να φαίνονται και οι seeders;Δεν βρήκα στις ρυθμίσεις κάτι,και το θεωρώ πολύ σημαντικό.Για την ώρα έχω τον bitrocket και είμαι -σχετικά- ικανοποιημένη :)

Δεν σου δείχνει seeders κάτω από την μπάρα του κάθε download? Επιπλέον, για πιο συνολικά στατιστικά, εάν κάνεις διπλό κλικ στην μπάρα ενός download, θα σου ανοίξει τον torrent inspector, και στην δεύτερη καρτέλα βλέπεις συνολικά στατιστικά για τους seeders.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν σου δείχνει seeders κάτω από την μπάρα του κάθε download? Επιπλέον, για πιο συνολικά στατιστικά, εάν κάνεις διπλό κλικ στην μπάρα ενός download, θα σου ανοίξει τον torrent inspector, και στην δεύτερη καρτέλα βλέπεις συνολικά στατιστικά για τους seeders.
Μόνο peers μου δείχνει,όχι seeders :confused:

Nαι ο inspector είναι βοηθητικός,δεν μπορώ να πω :)

Link to comment
Share on other sites

Azureus δεν πρόκειται ποτέ να βάλω γι'αυτό το λόγο.Μπορεί να είναι ο πιο παραμετροποιήσιμος,αλλά δεν έχω καμία όρεξη να σέρνεται το macbook :p

 

Δεν ξερω ποση ραμ εχεις, αλλα με 1,5 γιγα δε σερνεται σε καμια περιπτωση το core duo macbook pro.

Ουτε κι εγω συμπαθουσα ιδιαιτερα τον azureus, αλλα ειναι ο πιο ολοκληρωμενος client. Φυσικα, ο καθενας εχει τις αναγκες του...

Motorola MicroTAC Elite -> Nokia 6150 -> Siemens S45 -> Siemens CX65 -> Nokia 6670 -> [.......] -> Nokia 6230i -> Nokia 6131 -> LG KG220 -> Sony Ericsson W350 -> Motorola RAZR V3xx -> iPhone 3G -> iPhone 4S -> iPhone 6 -> iPhone 6S -> Samsung S8+ -> Samsung S9+ -> One Plus 8 Pro -> Samsung S21 Ultra -> iPhone 13 Pro -> iPhone 15 Pro

My Travel Map

Link to comment
Share on other sites

O inspector δείχνει και seeders.
Αν δεν κάνω λάθος,ο inspector,δείχνει το σύνολο των seeders που μοιράζουν το αρχείο,όχι πόσοι το μοιράζουν σε μένα.Πάντως,επειδή το ξαναδοκίμασα,παρατήρηρησα ότι κατεβάζει πιο γρήγορα από το bitrocket για κάποιο ανεξήγητο λόγο :confused: Και μιλάω για μεγάλη διαφορά :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Paidia kserei kaneis ean mporw na diorthwsw to problima pou exei o firefox 2 sygkekrimena me ta ellhnika?

ola ta ellhnika site ta emfanizei me merikous kinezikous xarakthres kai toys ypoloipous normal!

paizei tpt me ta font 'h prepei na perasw anagkastika to GR update??

thanks:D

Link to comment
Share on other sites

Paidia kserei kaneis ean mporw na diorthwsw to problima pou exei o firefox 2 sygkekrimena me ta ellhnika?

ola ta ellhnika site ta emfanizei me merikous kinezikous xarakthres kai toys ypoloipous normal!

paizei tpt me ta font 'h prepei na perasw anagkastika to GR update??

 

Link :)

Link to comment
Share on other sites

Link :)

 

Με προλαβες ariadgr :p

Motorola MicroTAC Elite -> Nokia 6150 -> Siemens S45 -> Siemens CX65 -> Nokia 6670 -> [.......] -> Nokia 6230i -> Nokia 6131 -> LG KG220 -> Sony Ericsson W350 -> Motorola RAZR V3xx -> iPhone 3G -> iPhone 4S -> iPhone 6 -> iPhone 6S -> Samsung S8+ -> Samsung S9+ -> One Plus 8 Pro -> Samsung S21 Ultra -> iPhone 13 Pro -> iPhone 15 Pro

My Travel Map

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση: το iPhoto και iTunes κάνουν copy τα αρχεία που έχω σε διάφορα folders??? Αν ναι πως μπορώ να το απενεργοποιήσω για να μην έχω διπλές φωτό και mp3's?
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Και στα δύο πας στο Preferences/Advanced και εκεί θα βρεις την επιλογή που το ρυθμίζει!
Link to comment
Share on other sites

Α ρε stereo, είσαι και ο πρώτος μηλάς! Τα έχω κάψει με τα διάφορα στο λειτουργικό, χθες προσπαθούσα να βάλω password και δεν είδα ότι ήταν κλειδωμένες οι ρυθμίσεις!!!
http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε τι βρήκα στο net...

 

Μπορεί να μην είναι άμεσα σχετικό με τα Mac...ξέρω όμως οτι πολλοί από εσάς θα τρελαθούν μόλις το δουν

 

MILK

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να βάλω mac os x 10.4.8 στο laptop μου, αλλά κατα τη διάρκεια του installation μου λέει error...can't mount device ..... (κάτι τέτοιο) και δεν βρίσκει το σκληρό δίσκο, με αποτέλεσμα πιο μετά που μου δίνει επιλογή πού να γίνει το instalation, να μην υπάρχει κάποιος σκληρός για να διαλέξω. Ξέρετε τί μπορώ να κάνω γι' αυτο?
Πέρασαν...panasonic g500,sony z1,motorola startac,ericsson 768,nokia 3210,sony z5,siemens sl45i,sonyericsson t68i,nokia 7210,panasonic gd87,sonyericsson p800,orange spv,nokia 6600,qtek 8080,sonyericsson t610,samsung sgh-i530,qtek 8010,qtek s100,treo 650,motorola mpx220,nokia n70,qtek 8310,qtek s200,ubiquio 401,htc TyTN, htc p3300, apple iphone 2G, iphone 3G, iphone 3GS, iphone 4, Motorola Droid Razr, HTC One X, Samsung S3, S4, Sony Z1, 1+1, Note4 ...... :p
Link to comment
Share on other sites

Πέντε κενά ασφάλειας που γνωστοποιήθηκαν τον περασμένο Ιανουάριο από το πρόγραμμα «Month of Apple Bugs», επιδιόρθωσε η Apple. Από τις πέντε ευπάθειες, μόνο μία χαρακτηρίζεται ως «υψηλού κινδύνου» από το US-CERT.

 

Το κρίσιμο κενό ασφάλειας εντοπίζεται στο iChat, την instant messaging εφαρμογή της Apple, και θα μπορούσε να επιτρέψει σε έναν επιτιθέμενο χρήστη να εκτελέσει κακόβουλο κώδικα αν ο χρήστης «τρέξει» ειδικά διαμορφωμένο url που θα έχει αποσταλεί ως άμεσο μήνυμα. Συνολικά, τρεις από τις πέντε ευπάθειες που επιδιορθώθηκαν αφορούν την εφαρμογή iChat, ωστόσο οι άλλες δύο μπορούν μόνο να προκαλέσουν την κατάρρευση της instant messaging εφαρμογής και χαρακτηρίζονται ως χαμηλού κινδύνου από το US-CERT.

 

Οι υπόλοιπες δύο αναβαθμίσεις ασφάλειας αφορούν συστατικά στο λειτουργικό σύστημα Mac OS X. Η πρώτη επιδιορθώνει ευπάθεια που υφίσταται στον «Finder» και μπορεί να επιτρέψει την εκτέλεση αυθαίρετου κώδικα ενώ η δεύτερη επιλύει θέματα διαβάθμισης δικαιωμάτων στο User Notification Center. Σύμφωνα με την Apple, η πρώτη ευπάθεια επηρεάζει μόνο τις εκδόσεις 10.4.x, ωστόσο και οι δύο ευπάθειες χαρακτηρίζονται ως «μέτριου κινδύνου».

 

Πρόκειται για τον δεύτερο κύκλο αναβαθμίσεων της Apple μέσα στο 2007. Αξίζει να σημειώσουμε πως όλα τα κενά που επιδιόρθωσε η Apple μέχρι στιγμής μέσα στο 2007, έχουν όλα ανακαλυφθεί από το πρόγραμμα «Month of Apple Bugs» που δημιούργησαν δύο ερευνητές ασφάλειας. Τον περασμένο Ιανουάριο η εταιρία διέθεσε αναβάθμιση που επιδιόρθωσε ευπάθεια στην εφαρμογή QuickTime για Windows και Mac OS X. Η ευπάθεια ήταν εν δυνάμει ικανή να επιτρέψει την απομακρυσμένη εκτέλεση κώδικα στα ευπαθή συστήματα.

 

 

Πηγή: ... δεν χρειάζεται :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αυτο το νέο update που ονομάζεται wwan support update,τι ακριβώς είναι;Γιατί μου φαίνεται λίγο άχρηστο :confused:

Αν δεν θέλω να το εγκαταστήσω,μπορώ με κάποιο τρόπο να το κάνω να μην εμφανιζεται;:)

Link to comment
Share on other sites

Να μην εμφανίζεται, όχι, δεν μπορείς. Φυσικά όμως μπορείς να μην το εγκαταστήσεις (αν και δεν βλέπω τον λόγο γιατί να μην το εγκαταστήσεις).
Link to comment
Share on other sites

Να μην εμφανίζεται, όχι, δεν μπορείς. Φυσικά όμως μπορείς να μην το εγκαταστήσεις (αν και δεν βλέπω τον λόγο γιατί να μην το εγκαταστήσεις).
Σωστά,δεν θα πάθω κάτι αν το εγκαταστήσω,απλά μου φαίνεται εντελώς άχρηστο,μιας και απ'ότι αντιλαμβάνομαι δεν απευθύνεται καν στη χώρα μας.
Link to comment
Share on other sites

Είναι για αυτό (περισσότερα εδώ).

 

Οπότε μάλλον σου είναι άχρηστο. Αν θες το βάζεις, αν θες μπορείς να το κάνεις να μην εμφανίζεται. Για να το κάνεις αυτό, το επιλέγεις και μετά από μενού Update κάνεις Ignore Update και πάει, δε θα το ξαναδείς ποτέ. Μπορείς βέβαια από το ίδιο μενού να κάνεις Reset Ignored Updates και έτσι θα ξαναεμφανιστεί στον επόμενο έλεγχο.

:)

Link to comment
Share on other sites

Είναι για αυτό (περισσότερα εδώ).

 

Οπότε μάλλον σου είναι άχρηστο. Αν θες το βάζεις, αν θες μπορείς να το κάνεις να μην εμφανίζεται. Για να το κάνεις αυτό, το επιλέγεις και μετά από μενού Update κάνεις Ignore Update και πάει, δε θα το ξαναδείς ποτέ. Μπορείς βέβαια από το ίδιο μενού να κάνεις Reset Ignored Updates και έτσι θα ξαναεμφανιστεί στον επόμενο έλεγχο.

:)

Thanks stereo,να'σαι καλά :)
Link to comment
Share on other sites

ολα καλα και ολα ωραια με το ασπρουλιαρικο macbookaki μου...εχω βρει και εχω περασει σχεδον ολα τα προγραμματα που χρησιμοποιουσα στο pc (photoshop,firefox,XAMPP,word[εναν καλο messenger styl live να βρω...:D],torren client,gnutela client etc...)

θυμαμαι ομως που οι περισσοτεροι μου ελεγαν παρε mac και ποτε ξανα προβληματα καθυστερησης (ανοιγμα προγραμματος,κινηση μεσα στο λειτουργικο γενικοτερα) ελα ομως που οι πρωτες 5-6 μερες ηταν μελι γαλα (μα δεν το ειχα καν περασει τπτ το καημενο)και μετα με το που περασα ολα τα βασικα προγραμματα για εμενα αρχισε ο χορος....ο safari μου εχει πεταξει μηνυμα οτι crashare ενω ειχα μερικα παραθυρα ανοιχτα και μαλιστα το συμβαν εις διπλουν!!μερικες φορες οταν ανοιγω πχ τον firefox πρεπει να περιμενω αρκεταααα και οταν λεω αρκετααα μιλαμε για περισσοτερα απο 10 δευτερολεπτα...τουλαχιστον για εμενα αυτο ειναι πρωτογνωρο στα mac:D(στις 10 μερες χρησης:D)

 

Υπαρχει ρε παιδια καποιου ειδους προγραμμα που να αναλαμβανει χρεη ανασυγκροτησης καθαρισμου traces και γενικοτερα speedarismatos του mac???καπου ειχε πεσει το ματι μου αλλα δεν εδωσα σημασια...

Link to comment
Share on other sites

spotlight search > Disk Utility > verify disk permissions και μετά restart. Άσε να ξεδιπλώσει το anaconda που δημιούργησες με όλα αυτά τα apps και θα είσαι μια χαρά. Θαρρείς και το έχεις κατεβαστήρι..
Link to comment
Share on other sites

Για messenger δοκίμασε το adium, είναι εξαιρετικό. Όσο αφορά τα υπόλοιπα:

- appzapper για πλήρεις απεγκαταστάσεις προγραμμάτων

- Δες τι addons έχεις βάλει στο σαφάρι και κρασάρει. Σε εμένα δεν έχει παρουσιάσει ποτέ πρόβλημα

- Defrag δεν χρειάζεσαι, τέλος!! Ξέχνα τα windows

- To γεγονός ότι έχεις εγκαταστήσει πολλά προγράμμα δεν ευθύνεται για την αργοπορία. Είπαμε WINDOWS TELOS (Registry τέλος κλπ.). Ο firefox είναι και σε μένα αργός αλλά δεν ευθύνεται το λειτουργικό. :)

 

@kennyDopegr: τι ακριβώς κάνει η διαδικασία που περιέγραψες;;;

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

spotlight search > Disk Utility > verify disk permissions και μετά restart. Άσε να ξεδιπλώσει το anaconda που δημιούργησες με όλα αυτά τα apps και θα είσαι μια χαρά. Θαρρείς και το έχεις κατεβαστήρι..

 

Εμένα μου κρασάρει ενίοτε το front row. Να κάνω το ίδιο, θα βοηθήσει;

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

repair permissions μπορεί αν γίνεται άφοβα όποτε νομίζουμε. Δεν είναι κάτι κακό και ούτε βλάπτει τον σκληρό δίσκο. Προσωπικά κάνω δυο τρεις φορές την εβδομάδα και ειδικότερα μετά απο κάθε app installation.

 

@murex: διορθώνει τις δικαιοδοσίες, αν το πεις με ακριβή μετάφραση. Εγώ λέω οτι ξεδιπλώνει και ισιώνει ρυθμίσεις που επηρεάζουν το κάθε app. Γενικότερα, ξέρω οτι αν ένα app κάνει "νερά", τότε η πρώτη κίνηση είναι να σβήσουμε τo .plist αρχείο του και μετά repair permissions.

 

Για το frontrow δε γνωρίζω τίποτα γιατί με το g4 powerbook δε το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ ως τώρα. Αν νομίζετε οτι ένα 3rd party app θα είναι πιό χρήσιμο, τότε προτείνω το Onyx (download απο macupdate).

Link to comment
Share on other sites

απο plugins μονο το flip4mac που παλι μονο ο firefox μπορει να παιζει .wmv!γιαυτο και αρχισα να χρησιμοποιω τον firefox...

 

spotlight search > Disk Utility > verify disk permissions και μετά restart. Άσε να ξεδιπλώσει το anaconda που δημιούργησες με όλα αυτά τα apps και θα είσαι μια χαρά. Θαρρείς και το έχεις κατεβαστήρι..

 

δε το βρισκω πουθενα!!:X

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...