Jump to content

Samsung Galaxy Watch 3


kek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξεχασες να πεις οτι το gt2 μετραει βηματα ακομα και στο αμάξι γιατι εχει τρελή αξιοπιστία στους τομείς το fitness :lol:

 

καλά και το galaxy watch 3 μετράει ορόφους όταν ανεβαίνεις με το ανσασερ

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

καλά και το galaxy watch 3 μετράει ορόφους όταν ανεβαίνεις με το ανσασερ

 

Βήματα να μετρήσει ενώ δεν κινούνται έχω δει. Στους ορόφους ίσα ίσα που μένει ένα μείον στο σπίτι μου καθώς αντί για 4 μετράει 3. Με το ασανσέρ ποτέ δεν έχει δείξει κάτι

Link to comment
Share on other sites

Βήματα να μετρήσει ενώ δεν κινούνται έχω δει. Στους ορόφους ίσα ίσα που μένει ένα μείον στο σπίτι μου καθώς αντί για 4 μετράει 3. Με το ασανσέρ ποτέ δεν έχει δείξει κάτι

 

Και μείον έναν όροφο δείχνει όπως σωστά επισήμανες αλλά και με το ανσασερ μετράει ορόφους και δεν το έχει κάνει μόνο σε εμένα αλλά και σε άλλους κατόχους!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς φαίνεται ότι δεν θα δούμε....

https://www.sammobile.com/news/wear-os-not-coming-galaxy-watch-3-older-samsung-smartwatches/

 

Λογικό. Εδώ ακόμα και συσκευές με wear os με sd 4000 δεν θα υποστηρίζουν τη νέα έκδοση...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γράφω σε αυτό το νήμα διότι δεν υπάρχει ακόμα κάτι αντίστοιχο για το watch 4.

Θέλω να προπαραγγείλω την έκδοση LTE του Watch 4  , από το amazon.de που υπάρχει μια προσφορά για δωροεπιταγή.

Το κινητό το οποίο θα λάβω , θα μπορεί να συνδεθεί με το δίκτυο της  Cosmote ή θα πρέπει να είναι Ελληνικό μοντέλο όπως παλιότερα;

Σε παρόμοια περίπτωση , πρίν από χρόνια το galaxy watch που είχα από Αυστρία ΔΕΝ συνδεόταν και αναγκάστηκα να το πουλήσω και να αγοράσω Ελληνικό .

 

Link to comment
Share on other sites

Noob ερώτηση...

Όταν τρέχω ή κάνω hiking, που φαίνεται η διαδρομή που κάνω σε χάρτη?

Δεν έχω βρει κάτι προφανες στο ρολόι η στο app.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση στην παρέα...δλδ 2. 🙂

Έχω το Watch 3 και προσπαθώ να με τους γνωστούς τρόπους να ενεργοποιήσω BP & ECG στο OnePlus 7 pro.  ενώ έχω μεταφέρει την εφαρμογή ECG (την ΒΡ δεν τα κατάφερα) και εγκατέστησα την Samsung Health στο κινητό, όταν την ανοίγω για να σεταρω την ECG μου βγάζει ότι δεν είναι διαθέσιμη η λειτουργία στην περιοχή μου.

το ρολόι είναι (μάλλον) Γερμανικό R840XXU1BUE3 με γλώσσα επιλεγμένη τα Ελληνικά και περιοχή στη διαδικασία σύνδεσης Γερμανία, το κινητό μου έχει Ρομ από Ινδία επίσημη GM 1913.

Μπορείτε να μου πείτε τι παίζει? που είναι το πρόβλημα?

Είχε/έχει κάποιος άλλος παρόμοιο πρόβλημα?

Η δεύτερη ερώτηση αφορά τον χάρτη που βγάζει με τη διαδρομή που κάνω κατά την άσκηση.

Στο Galaxy Watch και διαδρομή αλλά ειδικά η αρχή είναι με μεγαλύτερη ακρίβεια, στο Watch 3 έχει κάποια απόκλιση αλλά η αφετηρία είναι με τραγικά μεγάλη απόκλιση, οι ρυθμίσεις είναι και στα 2 ρολόγια ίδιες.

Edited by alfa
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, alfa said:

Μια ερώτηση στην παρέα...δλδ 2. 🙂

Έχω το Watch 3 και προσπαθώ να με τους γνωστούς τρόπους να ενεργοποιήσω BP & ECG στο OnePlus 7 pro.  ενώ έχω μεταφέρει την εφαρμογή ECG (την ΒΡ δεν τα κατάφερα) και εγκατέστησα την Samsung Health στο κινητό, όταν την ανοίγω για να σεταρω την ECG μου βγάζει ότι δεν είναι διαθέσιμη η λειτουργία στην περιοχή μου.

το ρολόι είναι (μάλλον) Γερμανικό R840XXU1BUE3 με γλώσσα επιλεγμένη τα Ελληνικά και περιοχή στη διαδικασία σύνδεσης Γερμανία, το κινητό μου έχει Ρομ από Ινδία επίσημη GM 1913.

Μπορείτε να μου πείτε τι παίζει? που είναι το πρόβλημα?

Είχε/έχει κάποιος άλλος παρόμοιο πρόβλημα?

Η δεύτερη ερώτηση αφορά τον χάρτη που βγάζει με τη διαδρομή που κάνω κατά την άσκηση.

Στο Galaxy Watch και διαδρομή αλλά ειδικά η αρχή είναι με μεγαλύτερη ακρίβεια, στο Watch 3 έχει κάποια απόκλιση αλλά η αφετηρία είναι με τραγικά μεγάλη απόκλιση, οι ρυθμίσεις είναι και στα 2 ρολόγια ίδιες.

Για την πίεση και το καρδιογράφημα χρειάζεσαι επιπλαίον το Samsung Health Monitor. Είναι διαφορετικό από το απλό Samsung Health, και λειτουργεί παράλληλα με αυτό. ( https://www.samsung.com/gr/apps/samsung-health-monitor/ ). Απ' όσο ξέρω αυτή η δυνατότητα υπάρχει μόνο όταν το κινητό είναι Samsung.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκα και πέρασα το SHM και το ECG και δουλεύει μια χαρά, αυτό που δεν μπορώ να περάσω είναι το ΒΡ...

Link to comment
Share on other sites

On 24/8/2021 at 9:09 ΜΜ, tsipfi said:

Γράφω σε αυτό το νήμα διότι δεν υπάρχει ακόμα κάτι αντίστοιχο για το watch 4.

Θέλω να προπαραγγείλω την έκδοση LTE του Watch 4  , από το amazon.de που υπάρχει μια προσφορά για δωροεπιταγή.

Το κινητό το οποίο θα λάβω , θα μπορεί να συνδεθεί με το δίκτυο της  Cosmote ή θα πρέπει να είναι Ελληνικό μοντέλο όπως παλιότερα;

Σε παρόμοια περίπτωση , πρίν από χρόνια το galaxy watch που είχα από Αυστρία ΔΕΝ συνδεόταν και αναγκάστηκα να το πουλήσω και να αγοράσω Ελληνικό .

 

Κανεις δεν μπορει να το πει αυτο με βεβαιοτητα, παρε ενα τηλ. την cosmote "αν ξερουν" αλλα εγω δεν θα το εδενα κιολας αμα πουν ναι. Στο χερι τους ειναι να το ενεργοποιησουν και μπορει πολυ απλα να το κανουν πολλους μηνες μετα την  κυκλοφορια για να προωθησουν τα ελληνικα μοντελα, θα δουμε στη πραξη τι θα κανουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να μεταπηδήσω κι εγώ στο gw 3 από το Honor gs pro -σα να λέμε το λίγο πιο βαρβάτο  αδερφάκι του gt 2 pro- (η μπαταρία του  gw 4 απ'όσα διαβάζω μέχρι τώρα παραείναι εφιαλτική για μένα που έχω συνηθίσει στις περίπου 20 μέρες του honor) επειδή έχω αρχίσει να χτίζω ένα σάμμυ οικοσύστημα και γενικώς είμαι ευχαριστημένος απτις εφαρμογές των συσκευών της.

Ερώτησις, δε με ενδιαφέρει η AOD αφού δεν την είχα σε κανένα smartwatch μέχρι τώρα, χωρίς αυτή, με νορμαλ φωτεινοτητα και αν δεν έχεις κάνει workouts ενδιαμεσα, υπάρχει περίπτωση να βαρέσεις τριημεράκι;

Και μιας που υπήρχε η σύγκριση μεταξύ των δύο λίγες σελίδες πιο πίσω, εμένα ένα πράγμα μου την δίνει εδώ και χρόνια στα ρολόγια της huawei/honor και δεν το αλλάζουν, έχουν αποφασίσει με το έτσι θέλω ότι όταν κοιμάσαι δε θα ειδοποιηθείς ποτέ με δόνηση/ήχο, θα έρθει μόνο η ειδοποίηση στο ρολόι...απλώς να υπάρχει. Επί της ουσίας δηλαδή άχρηστη. Προσωπικά έχω άτομο στο σπίτι που έχει θέμα με τους θορύβους και λειτουργώ συνήθως με το κινητό στο αθόρυβο, οπότε πολλές φορές έχω βρεθεί να χάνω μία σημαντική κλήση επειδή «αν κοιμάσαι δε σε ξυπνάω, δε σε αφήνω καν να το επιλέξεις».

Ξέρω ότι είναι ιδιοτροπία ίσως, αλλά βλέπω ότι η σάμμυ δίνει μία κάποια ελευθερία παραπάνω γενικώς στις παραμετροποιήσεις.

 

📱Siemens C45-Siemens MC60-Siemens M65-Nokia N70-Ericsson W890i-Nokia N95-iPhone 3GS-LG G2-iPhone 6S-Oneplus 5T-Asus ROG Phone 2-Huawei Nova 5T-Samsung S10 Lite-Samsung S21 Ultra-Samsung S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, costsa41 said:

Τα Huawei honor δεν είναι smart watches. Δεν έχουν καμία σχέση με τα ρολόγια της samsung σε smart λειτουργίες. Η μπαταρία κρατάει δύο μέρες, αλλά τουλάχιστον θα έχεις ένα πραγματικό smart watch, ειδικά αν έχεις samsung τηλέφωνο.

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ναι υπάρχουν αρκετά διαφορετικά σημεία, απλώς με τη bt version στην οποία θα πάω (δεν θα πληρώσω για sim διότι ούτως ή άλλως δεν θα έκανα μεγάλη χρήση των κλήσεων) δε νομίζω ότι είναι και τόσες δεκάδες οι διαφορές στην καθημερινή χρήση. Ίσως κάνω και λάθος, αλλά λέω βάσει των features που έχω δει σε άρθρα, βίντεο και τα συναφή. Αυτό βέβαια θα το διαπιστώσω και όταν το πάρω στα χέρια μου. Απλώς και μόνο το οικοσύστημα, ότι έχω δηλαδή και σάμμυ κινητό και δεν θα θέλω ξεχωριστές εφαρμογές, μπλέξιμο μεταξύ των κλήσεων/ακουστικών κ.λπ. το κάνει καλύτερο σαν εμπειρία εξ αρχής. Ελπίζω τουλάχιστον χαχα.

📱Siemens C45-Siemens MC60-Siemens M65-Nokia N70-Ericsson W890i-Nokia N95-iPhone 3GS-LG G2-iPhone 6S-Oneplus 5T-Asus ROG Phone 2-Huawei Nova 5T-Samsung S10 Lite-Samsung S21 Ultra-Samsung S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, costsa41 said:

Η διαφορά είναι χαοτική. Έχεις όλο τον τηλεφωνικό κατάλογο, λαμβάνεις μηνύματα και απαντάς και με γραφή με το δάχτυλο σου, σερφαρεις, ειδοποιήσεις και εικόνες από τα viber ,messenger και τα άλλα και απαντάς, έχεις εφαρμογές, έχεις Google map , παρατάς το τηλέφωνο και έχεις κλήσεις ειδοποιήσεις αρκεί να υπάρχει wifi και άλλα πολλά.

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ευχαριστω και παλι για την απαντηση, ειμαι πεπεισμενος λοιπον οτι θα με βολεψει οπως τα ακουω ολα αυτα. Μονο αν ειχαμε και λιγη μπαταρια παραπανω...αλλα ισως καποια στιγμη απτα επομενα μοντελα. 😛

Μια τελευταια ερωτηση γτ εχω δει ελληνικα ριβιους στο σκρουτζ κυριως να διαμαρτυρονται για θεματα με το νερο, οχι μονο το θαλασσινο αλλα ακομη και στο καθημερινο μπανιο, συνισταται να βγαινει το ρολοι; Εσεις πώς το διαχειριζεστε;

📱Siemens C45-Siemens MC60-Siemens M65-Nokia N70-Ericsson W890i-Nokia N95-iPhone 3GS-LG G2-iPhone 6S-Oneplus 5T-Asus ROG Phone 2-Huawei Nova 5T-Samsung S10 Lite-Samsung S21 Ultra-Samsung S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Leon_CP3 said:

Ευχαριστω και παλι για την απαντηση, ειμαι πεπεισμενος λοιπον οτι θα με βολεψει οπως τα ακουω ολα αυτα. Μονο αν ειχαμε και λιγη μπαταρια παραπανω...αλλα ισως καποια στιγμη απτα επομενα μοντελα. 😛

Μια τελευταια ερωτηση γτ εχω δει ελληνικα ριβιους στο σκρουτζ κυριως να διαμαρτυρονται για θεματα με το νερο, οχι μονο το θαλασσινο αλλα ακομη και στο καθημερινο μπανιο, συνισταται να βγαινει το ρολοι; Εσεις πώς το διαχειριζεστε;

Έχω κάνει αρκετές φορές μπάνιο σε πισίνα και βουτιές και δεν έπαθε τίποτα. Καθε 2-3 μηνες το σαπουνίζω για να ξεβρωμίζει το μεταλλικό μπρασελε που έχω βάλει. Όχι όμως καθημερινή επαφή με νερό. Και η λειτουργία για το νερό νομίζω ότι δεν ενισχύει την "αδιαβροχοποίηση", απλώς απενεργοποιεί την οθόνη αφής για να μην γίνονται τυχαία "αγγιγματα" από το νερό. 

Να σημειώσω ότι και στο δικό μου συνδυασμό (Samsung S9+ και Galaxy Watch3) μεταφέρεται και η φωνητική κλήση όταν το ρολόι είναι σε αναγνωρισμένο wifi και αποσυνδεδεμένο από το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nikosdoc said:

Έχω κάνει αρκετές φορές μπάνιο σε πισίνα και βουτιές και δεν έπαθε τίποτα. Καθε 2-3 μηνες το σαπουνίζω για να ξεβρωμίζει το μεταλλικό μπρασελε που έχω βάλει. Όχι όμως καθημερινή επαφή με νερό. Και η λειτουργία για το νερό νομίζω ότι δεν ενισχύει την "αδιαβροχοποίηση", απλώς απενεργοποιεί την οθόνη αφής για να μην γίνονται τυχαία "αγγιγματα" από το νερό. 

Να σημειώσω ότι και στο δικό μου συνδυασμό (Samsung S9+ και Galaxy Watch3) μεταφέρεται και η φωνητική κλήση όταν το ρολόι είναι σε αναγνωρισμένο wifi και αποσυνδεδεμένο από το κινητό.

Είναι αυτό το remote connection όπως το ονομάζει η Samsung να υποθέσω, δηλαδή ακόμη και να έχεις κλειστό το bt ή αν έχει αποσυνδεθεί, εφόσον βρίσκονται στο ίδιο δίκτυο, του το επιτρέπει.

Βέβαια υποθέτω θα είναι το να βρίσκεται συνεχώς συνδεδεμένο στο wi fi κι αυτό αρκετά πιο ενεργοβόρο.

📱Siemens C45-Siemens MC60-Siemens M65-Nokia N70-Ericsson W890i-Nokia N95-iPhone 3GS-LG G2-iPhone 6S-Oneplus 5T-Asus ROG Phone 2-Huawei Nova 5T-Samsung S10 Lite-Samsung S21 Ultra-Samsung S23 Ultra

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Leon_CP3 said:

Είναι αυτό το remote connection όπως το ονομάζει η Samsung να υποθέσω, δηλαδή ακόμη και να έχεις κλειστό το bt ή αν έχει αποσυνδεθεί, εφόσον βρίσκονται στο ίδιο δίκτυο, του το επιτρέπει.

Βέβαια υποθέτω θα είναι το να βρίσκεται συνεχώς συνδεδεμένο στο wi fi κι αυτό αρκετά πιο ενεργοβόρο.

Πολύ σωστά ... πρέπει να έχεις σύνδεση στο internet ... δεν χρειάζεται να είναι στο ίδιο wifi κινητό και ρολόι βέβαια.

Το wifi πάντως τρώει παρά πολλή γρήγορα την μπαταρία του ρολογιού...

Link to comment
Share on other sites

Και ξαφνικά, σήμερα εμφανίζεται αυτό..Προφανώς, καμένο pixel..Αγορασμένο πριν 10 μήνες.. Service  για αντικατάσταση Προφανώς..Έχω κουτί κομπλέ, αλλά δεν έχω απόδειξη επειδή ήταν δώρο..Λέτε να έχω θέμα; Τί γκαντεμιά....

20210917_234053.jpg

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, rapsodos1979_ said:

Και ξαφνικά, σήμερα εμφανίζεται αυτό..Προφανώς, καμένο pixel..Αγορασμένο πριν 10 μήνες.. Service  για αντικατάσταση Προφανώς..Έχω κουτί κομπλέ, αλλά δεν έχω απόδειξη επειδή ήταν δώρο..Λέτε να έχω θέμα; Τί γκαντεμιά....

20210917_234053.jpg

Θα στο επισκευάσουν με ημερομηνία κατασκευής (άμα είναι ευρωπαϊκό).

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, thanos1989 said:

Θα στο επισκευάσουν με ημερομηνία κατασκευής (άμα είναι ευρωπαϊκό).

Ευρωπαϊκο..Ρουμανικό..Είχα ρωτήσει στη Samsung! 

Link to comment
Share on other sites

On 19/9/2021 at 5:48 ΜΜ, rapsodos1979_ said:

Ευρωπαϊκο..Ρουμανικό..Είχα ρωτήσει στη Samsung! 

θα σου αλλάξουν οθόνη κάσα μαζί ... 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, thanos1989 said:

θα σου αλλάξουν οθόνη κάσα μαζί ... 

Μάλιστα...Κι είχα βάλει άψογα ένα προστατευτικο δακτύλιο ...Τελοσπαντων! Θα πάω, εντός της εβδομάδας! Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Το άφησα σήμερα στο σέρβις Γλυφάδας και από Τρίτη, θα το έχω....Αλλάζουν ,σχεδόν ολόκληρο το ρολόι..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...