Jump to content

Samsung Galaxy Tab S7+


bill_viper
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όταν υπάρχει σιγή συνήθως όλα πάνε καλά. Εγώ με το 7 είμαι φουλ ικανοποιημένος.

 

Και εγώ ομοίως απλώς στεναχωρήθηκα που δεν πήρα τελικά το S7+ και πήρα το μικρότερο. Βολεύει καλύτερα το μεγάλο στην διδασκαλία με share screen, αλλά που να το δοκιμάσεις μέσα στην καραντίνα. Ξέρει κανείς αν υπάρχει μαγαζί που να "αναβαθμίζει" από S7 σε S7+ ή αν τρέχει τέτοια προσφορά?

 

Α και κάτι άλλο, ποια εφαρμογή χρησιμοποιείτε για word processing στο tablet? Θέλω να έχει και επεξεργαστή εξισώσεων (φυσικός γαρ). Thanks

Edited by alex61
Link to comment
Share on other sites

Εδώ το δικό μου review για το S7+ (από Γερμανία με τα 8 GB Ram) και με επιπλέον σχόλια για τη διδασκαλία (μιας και το έκανα και αυτό).

Ένα like ή subscribe φυσικά καλοδεχούμενα

 

Link to comment
Share on other sites

Εδώ το δικό μου review για το S7+ (από Γερμανία με τα 8 GB Ram) και με επιπλέον σχόλια για τη διδασκαλία (μιας και το έκανα και αυτό).

Ένα like ή subscribe φυσικά καλοδεχούμενα

 

Πολύ καλή δουλειά!! Εχω το Tab s7+ 5g 6/128. Μια μόνο επισήμανση πως έχει τον snapdragon 865+ και όχι τον 865. Δυστυχώς όπως το είπες και αρκετές φορές στο βίντεο, πολύ ακριβό και ειδικά το πληκτρολόγιο... Δεν μπορώ να βρω τον λόγο να κοστίζει επίσημα 229€... Πιστεύω στα 100€ θα ήταν μια ιδανική τιμή για ενα τόσο απαραίτητο αξεσουάρ, που σου αλλάζει όλη την φιλοσοφία της συσκευής!

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εδώ το δικό μου review για το S7+ (από Γερμανία με τα 8 GB Ram) και με επιπλέον σχόλια για τη διδασκαλία (μιας και το έκανα και αυτό).

Ένα like ή subscribe φυσικά καλοδεχούμενα

 

 

Ωραίο το review σου φίλε! :)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ομοίως απλώς στεναχωρήθηκα που δεν πήρα τελικά το S7+ και πήρα το μικρότερο. Βολεύει καλύτερα το μεγάλο στην διδασκαλία με share screen, αλλά που να το δοκιμάσεις μέσα στην καραντίνα. Ξέρει κανείς αν υπάρχει μαγαζί που να "αναβαθμίζει" από S7 σε S7+ ή αν τρέχει τέτοια προσφορά?

 

Α και κάτι άλλο, ποια εφαρμογή χρησιμοποιείτε για word processing στο tablet? Θέλω να έχει και επεξεργαστή εξισώσεων (φυσικός γαρ). Thanks

 

Έπρεπε να πας κατευθείαν στο S7+ λόγω οθόνης και μόνο. Το πήρα κι εγώ για την τηλεκπαίδευση (φυσικός κι εγώ), αλλά μου το πήραν μέσα από τα χέρια η σύζυγος (την βόλεψε για μαθήματα σχεδίου σε μαθητές) και το παιδί (αυτή την στιγμή κάνει τηλεκπαίδευση και έχει μπροστά του σε παράθυρα όλους τους συμμαθητές του, ενώ μπορεί να γράφει και στην δασκάλα του με το πενάκι), οπότε εγώ έμεινα με το Note 8 να κάνω μάθημα. Έχω κάνει, όμως, δεκάδες ώρες μάθημα σε κάτι ανίψια μου που ήθελαν βοήθεια και δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο σε ευκολία χρήσης, ταχύτητα και πενάκι, με λογικές δυνατότητες για το λογισμικό (δεν μου αρέσει το iOS). Ίσως να δοκίμαζα βέβαια και surface, αλλά κάτι τέτοιο θα είναι η επόμενη αγορά σε 2 χρόνια, όταν πετάξω τα laptop και το tablet.

 

Τώρα, για πρόγραμμα με εξισώσεις είναι μεγάλο το θέμα. Μπορείς με το word (το έχω δωρεάν από το Παν/μιο, αλλά μπορείς να το αγοράσεις με κάποια άδεια από αυτές που πουλάνε 5-10€), αλλά μέσα από τον επεξεργαστή και για εύκολες εξισώσεις (π.χ. κάνεις εισαγωγή εξίσωσης και γράφεις a2+b2=c2 και θα σου τα ανεβάσει μια χαρά τα τετράγωνα). Έχω δοκιμάσει το AndrOpenOffice, που δουλεύει ακριβώς όπως τα OpenOffice/LibreOffice. Αυτό το θεωρώ πιο εύκολο στην χρήση, επειδή δουλεύω και LibreOffice γενικά (υπέρ του ελεύθερου και ανοιχτού λογισμικού). Μπορείς να δοκιμάσεις και online editors για latex και να τα περνάς μετά, αλλά είναι κουραστικό, όταν γράφεις τόσες εξισώσεις. Αν ήταν για κανένα paper και είχες να γράψεις 3-4-5 θα έλεγα εντάξει, αλλά, μία άσκηση να γράψεις ή μία σελίδα κείμενο με 10-20 εξισώσεις θα ξημερώσεις με αυτόν τον τρόπο. Προς το παρόν δεν έχω βρει άλλη λύση για αυτό το θέμα και αυτό θα χαρακτήριζα και το μεγάλο αρνητικό του Android σε σχέση με τα windows (εκτός της Google δηλαδή).

 

Ευχαριστώ.

Edited by pipinos1976
Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε να πας κατευθείαν στο S7+ λόγω οθόνης και μόνο. Το πήρα κι εγώ για την τηλεκπαίδευση (φυσικός κι εγώ), αλλά μου το πήραν μέσα από τα χέρια η σύζυγος (την βόλεψε για μαθήματα σχεδίου σε μαθητές) και το παιδί (αυτή την στιγμή κάνει τηλεκπαίδευση και έχει μπροστά του σε παράθυρα όλους τους συμμαθητές του, ενώ μπορεί να γράφει και στην δασκάλα του με το πενάκι), οπότε εγώ έμεινα με το Note 8 να κάνω μάθημα. Έχω κάνει, όμως, δεκάδες ώρες μάθημα σε κάτι ανίψια μου που ήθελαν βοήθεια και δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο σε ευκολία χρήσης, ταχύτητα και πενάκι, με λογικές δυνατότητες για το λογισμικό (δεν μου αρέσει το iOS). Ίσως να δοκίμαζα βέβαια και surface, αλλά κάτι τέτοιο θα είναι η επόμενη αγορά σε 2 χρόνια, όταν πετάξω τα laptop και το tablet.

 

Τώρα, για πρόγραμμα με εξισώσεις είναι μεγάλο το θέμα. Μπορείς με το word (το έχω δωρεάν από το Παν/μιο, αλλά μπορείς να το αγοράσεις με κάποια άδεια από αυτές που πουλάνε 5-10€), αλλά μέσα από τον επεξεργαστή και για εύκολες εξισώσεις (π.χ. κάνεις εισαγωγή εξίσωσης και γράφεις a2+b2=c2 και θα σου τα ανεβάσει μια χαρά τα τετράγωνα). Έχω δοκιμάσει το AndrOpenOffice, που δουλεύει ακριβώς όπως τα OpenOffice/LibreOffice. Αυτό το θεωρώ πιο εύκολο στην χρήση, επειδή δουλεύω και LibreOffice γενικά (υπέρ του ελεύθερου και ανοιχτού λογισμικού). Μπορείς να δοκιμάσεις και online editors για latex και να τα περνάς μετά, αλλά είναι κουραστικό, όταν γράφεις τόσες εξισώσεις. Αν ήταν για κανένα paper και είχες να γράψεις 3-4-5 θα έλεγα εντάξει, αλλά, μία άσκηση να γράψεις ή μία σελίδα κείμενο με 10-20 εξισώσεις θα ξημερώσεις με αυτόν τον τρόπο. Προς το παρόν δεν έχω βρει άλλη λύση για αυτό το θέμα και αυτό θα χαρακτήριζα και το μεγάλο αρνητικό του Android σε σχέση με τα windows (εκτός της Google δηλαδή).

 

Ευχαριστώ.

 

Όλοι οι θετικοί εδώ θα βρεθούμε. Ως μαθηματικός μπορώ να βοηθήσω και γω λίγο.

 

Microsoft Word: Σωστός ο συνάδελφος πρέπει πρώτα να αγοραστεί το office 365 με το εύρος τιμών που είπε. Για εξισώσεις πάμε εισαγωγή / εξίσωση και βγάζει ένα πλαίσιο. Μπορούμε να γράψουμε πάρα πολλές συναρτήσεις εκεί μέσα.. Αρκεί να θυμόμαστε κάποια πράγματα. Εκθέτης είναι ότι βάλουμε μετά το ^ μέσα σε παρενθεση. Ρίζα γράφουμε μέσα στο πλαίσιο \sqrt μετά πατάμε το space και θα δούμε το ριζικό. Θέλει λίγο ψάξιμο.

 

 

Τα φοβερά τώρα....όποιος θέλει ψάχνει το πρόγραμμα nebo. Γράφει χειρόγραφα ότι θελει με το s pen και συναρτησεις. Το κάνει extracted to word.docs.

Και το επεξεργαζεται μετά με το microsoft word. Ελάχιστη επεξεργασία θέλει βασικά μόνο λίγη τακτοποίηση το κείμενο.

 

Όποιος θέλει μου στέλνει σε π.μ. Να του στείλω ένα βίντεο εγγραφής μαθηματικών ασκήσεων Γ λυκειου κατεύθυνσης. Τόσο καλό.

 

Το χρησιμοποιώ σε tab 6 σε συνδυασμό με Samsung dex, λαπτοπ τέλος. Και πολύ πιο γρήγορα.

Sorry για το off topic, αν και έγραψα κάπου τις λέξεις s pen...οπότε δεν είναι τελείως off

Link to comment
Share on other sites

Το nebo ήταν επί πληρωμή και δεν το έχω δοκιμάσει καθόλου. Τώρα που το έγραψες θα το δοκιμάσω, όταν βρω λίγο χρόνο. Θα είναι εξυπηρετικό: είμαι της παλιάς σχολής, όταν γράφω κάτι σοβαρό, προτιμώ το χειρόγραφο και μετά πέρασμα στον υπολογιστή. Άρα, αν γίνεται ταυτόχρονα (μαζί με εξισώσεις) θα με εξυπηρετήσει πολύ. Αυτή την εποχή κάνω ένα ακόμη μεταπτυχιακό (θα τα κάνω τα χαρτιά προσάναμμα στο τέλος), οπότε γράφω την διπλωματική με το χέρι και την περνάω μετά στον υπολογιστή. Με βοηθάει πολύ στην σκέψη το χειρόγραφο και, αν το κάνω σε κάποιο πρόγραμμα στο οποίο θα μετατρέπονται και οι εξισώσεις, θα γλιτώσω χρόνο τελικά.

 

Προς το παρόν το S7+ το δουλεύω με δύο τρόπους συγγραφής: γράφω για μαθήματα στο Samsung Notes, ώστε να στέλνω μετά τις σημειώσεις, αλλά κατασκευάζω και κάτι χειρόγραφες σημειώσεις σε πολύ σύντομο χρόνο μέσω του Noteshelf (είναι πιο γρήγορο στην αναγνώριση σχημάτων). Αυτές τις παρουσιάζω στους μαθητές την ώρα του μαθήματος, ως θεωρία Φυσικής Α΄ Γυμνασίου, που δεν έχει το βιβλίο τίποτα σχετικό.

 

Αν θες στείλε το βίντεο που λες με pm.

 

Ευχαριστώ.

Edited by pipinos1976
Link to comment
Share on other sites

Τι γινεται ρε παιδιά, σιγή έπεσε???
Για 2 λόγους. Δουλεύει απροβληματιστα και λόγω τιμής το έχουν αγοράσει ελάχιστοι εικάζω.

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση.

Σε πλήρες σκοτάδι βαζω το ταμπλετ σε night mode, ανοιγωsamsung internet browser και με τέρμα χαμηλωμένη τη φωτεινότητα το κρι μου κάνει νερά.

Είναι θέμα hardware η γενικά θέμα των amoled

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση.

 

Σε πλήρες σκοτάδι βαζω το ταμπλετ σε night mode, ανοιγωsamsung internet browser και με τέρμα χαμηλωμένη τη φωτεινότητα το κρι μου κάνει νερά.

 

Είναι θέμα hardware η γενικά θέμα των amoled

Οταν λες νερά;;;

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις μια φωτογραφία; Έτσι όπως το περιγράφεις σαν bleeding ακούγεται.

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όποιος έχει το πληκτρολόγιο της Samsung, αν είναι εύκολο να προσθέσει μερικές φωτογραφίες απο τα πλήκτρα που έχει;

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους, κατοχος και εγω πλεον S7 (οχι το +), ξερω οτι το + ειχε καλυτερη οθονη ομως το βρηκα και σε τρομερη τιμη απο amazon.de...Μεχρι στιγμης περασα τζαμακι και θηκη και μαλλον θα παρω και μια θηκη σιλικονης (για χρηση σε drone controller)... εγινε update στην τελευταια εκδοση και λογικα θα φαμε μερικες μερες για το σετταρισμα και να ισιωσει η μπαταρια...η μεταβαση απο 60->120hz ποσο ριχνει την γενικη αποδοση της μπαταριας, το εχει δοκιμασει κανεις?:O επισης τα ηχεια δυνατα αλλα οχι με καποιο σοβαρο μπασσο (το dolby atmos οn ή off?)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος από τα ηχεία εννοείται το Dolby atmos ανοιχτό μόνιμα εκεί είναι η μαγεία.

 

----- προσθήκη μηνύματος 107 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πόσο το είχε το de?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος από τα ηχεία εννοείται το Dolby atmos ανοιχτό μόνιμα εκεί είναι η μαγεία.

δεν εχω και συγκριτικο με αλλα tablets να εχω αποψη, ισως να ειναι η ιδεα μου, αλλα σιγουρα εχει δυναμη στα ηχεια, ισως λιγο παραπανω μπασο θα ηθελα, αλλα ειναι και πολυ λεπτο το ταμπλετ

 

Πόσο το είχε το de?

475 τελικη με UPS (κανονικη τιμη, χωρις τιμολογιο δε μπορω να κοψω...)

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει χώμα η τιμή σε αυτά τα λεφτά είναι κλέψιμο. Εγώ το πήρα τότε με τις προσφορές που έβαλε ο Κωτσο που δεν είχε ΦΠΑ. Οκτώβριος πρέπει να ήταν
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις μια φωτογραφία; Έτσι όπως το περιγράφεις σαν bleeding ακούγεται.

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μάλλον ανομοιομορφία του μαύρου. Σύνηθες στις oled, κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει να ασχοληθεί κάποιος εκτός και αν είναι πάρα πολύ έντονο.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει χώμα η τιμή σε αυτά τα λεφτά είναι κλέψιμο. Εγώ το πήρα τότε με τις προσφορές που έβαλε ο Κωτσο που δεν είχε ΦΠΑ. Οκτώβριος πρέπει να ήταν

ναι ηταν πολυ καλη η τιμη σε σχεση με ελλαδα :grin: με 865+ θα αντεξει καμποσα χρονια νομιζω, αν ειχε και λιγο περισσοτερο μνημη 8GB ακομα καλυτερα θα ελεγα. παντως καθησε καλα και το tempered glass και η θηκη

Link to comment
Share on other sites

Απο εδώ Ελλάδα το (tab s7+ 5g 128 /6) με αποφορολόγηση μου πήγε 740€

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

https://app.box.com/s/g421e8h309yj3b3shmzwk6vpsxckau6s

 

https://app.box.com/s/g421e8h309yj3b3shmzwk6vpsxckau6s

 

Θέλω να πιστεύω λόγω mailed είναι. Μοιαζει σε κάποια εσωτερικά σημεία όχι τελείως σκούρο όπως σε άλλα.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω εχει καποιος βαλει skin σε S7 tab? ειδα απο αμερικη 2 sites αλλα πολλα τα μεταφορικα, κλπ...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά καλησπέρα! Χαρούμενος κάτοχος του tab s7 από τον Οκτώβριο. Τελευταία και μετά την αναβάθμιση στο 3.1 έχω το εξής πρόβλημα. Εκεί που φορτίζει κανονικά ξαφνικά σταματάει η φόρτιση χωρίς να βγει κάποιο μήνυμα προβλήματος. Δεν το έκανε παλιά αυτό. Αν βγάλω το καλώδιο και το τοποθετήσω ξανά, η φόρτιση συνεχίζει. Σημειωτέον ότι δεν συμβαίνει σε κάθε φόρτιση. Τι λέτε να παίζει; Παίζει ρόλο που δεν έκανα καθαρή εγκατάσταση του 3.1; Ευχαριστώ!
Είναι κάνα 2 μέρες που το κάνει και σε μένα αυτό. Φυσικά όχι με το δικό το φορτιστή θα το δω και επανέρχομαι.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει βρει κανείς αντάπτορα από type c σε type c και jjack ακουστικών μαζί (τουλάχιστον?) Θέλω να φορτίζει ταυτόχρονα και να μιλάω ή να ακούω μουσική, ας έχει και usb, hdmi και ότι άλλο. Αγόρασα 2 διαφορετικά αλλά δεν τα αναγνωρίζει η θύρα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει βρει κανείς αντάπτορα από type c σε type c και jjack ακουστικών μαζί (τουλάχιστον?) Θέλω να φορτίζει ταυτόχρονα και να μιλάω ή να ακούω μουσική, ας έχει και usb, hdmi και ότι άλλο. Αγόρασα 2 διαφορετικά αλλά δεν τα αναγνωρίζει η θύρα.
Αυτός εδω https://www.amazon.co.uk/dp/B07QXMNF1X?tag=techisodetvuk-21&keywords=qgeem%20hub&geniuslink=true δουλεύει... Τουλάχιστον αυτο δείχνει στο παρακάτω βίντεο

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...