Jump to content

Samsung Galaxy Tab S7+


bill_viper
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το προϊόν που παρουσιάστηκε κι έχει τη μεγαλύτερη απήχηση στα μάτι μου, ακόμη και από το Νote 20 Ultra.

 

Πληροφορίες/specs: https://www.samsung.com/us/mobile/tablets/tab-s7/

 

Έχει προβεί κάποιος σε προπαραγγελία; Αν ναι, σε τι χρώμα και από ποιο κατάστημα;

 

Ας ανταλλάξουμε απόψεις στο συγκεκριμένο thread. :)

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Ενώ είμαι υπερευχαριστημένος με το tab s6 δεν άντεξα λόγω της πολύ μεγαλύτερης οθόνης και πριν λίγο έριξα προπαραγγελία για το wifi σε μαύρο από Κωτσόβολο με book cover δώρο, κρίμα που δεν δίνουν το cover keyboard.

 

Σε smartphone παραμένω στο Note 10+ δεν με κέρδισε το note 20 ultra με τον exynos ειδικά.

 

Στάλθηκε από το SM-T860 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συνονόματε κι εγώ το ίδιο σκέφτομαι να κάνω.

Μαύρο (πιο elegant χρώμα), Wi-Fi.

Ειδικά με το keyboard cover που γυρνάει αυτόματα σε DeX mode θα είναι απόλαυση μιας και είναι σχεδιασμένο για χρήση με ποντίκι και πληκτρολόγιο.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Συνονόματε κι εγώ το ίδιο σκέφτομαι να κάνω.

Μαύρο (πιο elegant χρώμα), Wi-Fi.

Ειδικά με το keyboard cover που γυρνάει αυτόματα σε DeX mode θα είναι απόλαυση μιας και είναι σχεδιασμένο για χρήση με ποντίκι και πληκτρολόγιο.

To keyboard πολύ καλό φέτος, ωραία διάταξη, μεγάλο TouchPad με χειρονομίες multi-touch, διαιρούμενο, αφήνεις μόνο την πλάτη αν θέλεις και δουλεύει σαν stand για το tablet με μεγάλη ευελιξία στην κλίση του. Πανάκριβο όμως, στην Samsung Greece το είδα στα 229€. Στον Κωτσόβολο δεν είδα να το έχει. Το tablet στις 21/08 δεν κυκλοφορεί;

 

Στάλθηκε από το SM-T860 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι 21 Αυγούστου κυκλοφορεί το tablet.

 

Πανάκριβο στα 230€ το keyboard cover, και σε αυτά τα χρήματα έπρεπε οπωσδήποτε να είχε back-light στα πλήκτρα όπως το αντίστοιχο του iPad Pro.

Το βράδυ θα αποτελεί πρόβλημα.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Ωχ ναι δεν έχει backlit, τραγικό σε αυτά τα λεφτά.

 

Στάλθηκε από το SM-T860 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ολοι για το μεγαλο πατε ρε παιδια? Για το μικρο, το ταπεινο ips κανεις (μεγαλο λαθος η ips)?

Το δωρο της προπαραγγελιας πραγματικα φτωχο. Όταν εχεις το αντιπαλο δεος, ipad, να σαρωνει ή πχ τη Huawei (εστω και με το περιορισμενο, ελεω google Services matepad pro) να δινει keyboard cover + mpencil + nova 5t δωρα στην προπαραγγελια, ε εκει η απλη θηκη σε ξενερωνει...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Ολοι για το μεγαλο πατε ρε παιδια? Για το μικρο, το ταπεινο ips κανεις (μεγαλο λαθος η ips)?

Το δωρο της προπαραγγελιας πραγματικα φτωχο. Όταν εχεις το αντιπαλο δεος, ipad, να σαρωνει ή πχ τη Huawei (εστω και με το περιορισμενο, ελεω google Services matepad pro) να δινει keyboard cover + mpencil + nova 5t δωρα στην προπαραγγελια, ε εκει η απλη θηκη σε ξενερωνει...

Ο μόνος λόγος που αναβαθμίζω είναι είναι η τεράστια οθόνη του plus, όλες οι υπόλοιπες βελτιώσεις καλοδεχουμενες. Αν κάποιος έχει το tab s6 δεν νομίζω ότι αξίζει να πάει στο απλό s7. Το δώρο σίγουρα φτωχό, έπρεπε να δίνουν το keyboard.

 

Στάλθηκε από το SM-T860 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος έχει το tab s6 δεν νομίζω ότι αξίζει να πάει στο απλό s7. Το δώρο σίγουρα φτωχό, έπρεπε να δίνουν το keyboard.

 

Στάλθηκε από το SM-T860 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το μόνο συν είναι ο υψηλότερος ρυθμός ανανέωσης οθόνης και ο χρόνος απόκρισης της γραφίδας. Δε με ψήνουν αρκετά για να κάνω την αλλαγή όμως. Γιατί θεωρώ πιο σημαντικό ότι θα πέσω από amoled σε lcd και αναγκαστικά σε 6gb ram, αφού δε φέρνουν καν την 8άρα.

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Μονο σε μενα φαινεται απαραδεκτο που εβαλαν στο απλο S7 οθονη IPS? Kοστιζει πανω απο 800 ευρω..

 

ips και μονο 6γιγα εκδοση. Και με android, που ειναι με μηχανικη υποστηριξη (ψυχορραγει τα τελευταια χρονια) στα ταμπλετ, με την ιδια τη google να το εχει απαξιωσει τελειως. Α ρε σαμσουνγκ...

 

----- προσθήκη μηνύματος 54 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ο μόνος λόγος που αναβαθμίζω είναι είναι η τεράστια οθόνη του plus, όλες οι υπόλοιπες βελτιώσεις καλοδεχουμενες. Αν κάποιος έχει το tab s6 δεν νομίζω ότι αξίζει να πάει στο απλό s7. Το δώρο σίγουρα φτωχό, έπρεπε να δίνουν το keyboard.

 

Στάλθηκε από το SM-T860 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σωστος, αν δε θες μεγαλυτερο μεγεθος, επουδενι δεν πας απο 6 σε 7, ειναι πισωγυρισμα σε οθονη και ραμ (αν εχεις την 8αρα εκδοση). Μια 120hz οθονη δε φερνει την ανοιξη...

Link to comment
Share on other sites

το 7+ wifi ,το ειδα live στο public γλυφαδας, μου ειπαν διαθεσιμοτητα απο 21/8 και το book cover στο στελνει η sammy δε το παραλαμβανεις με την αγορα του ταμπλετ!

Λεπτό σασσι, ωραια χρωματα, ηχος δε τρελαθηκα-ισως εφταιγε και ο περιβαλλοντας θορυβωδης χωρος

το δε πληκτρολογιιο κοστολογειται επιπλεον 225 ευρωπουλα, sorry αλλα surface x παιρνεις με τοσα λεφτα και του βαζεις emulator αν θες να τρεχεις καποιες εφαρμογες android....

Link to comment
Share on other sites

το 7+ wifi ,το ειδα live στο public γλυφαδας, μου ειπαν διαθεσιμοτητα απο 21/8 και το book cover στο στελνει η sammy δε το παραλαμβανεις με την αγορα του ταμπλετ!

 

Λεπτό σασσι, ωραια χρωματα, ηχος δε τρελαθηκα-ισως εφταιγε και ο περιβαλλοντας θορυβωδης χωρος

 

το δε πληκτρολογιιο κοστολογειται επιπλεον 225 ευρωπουλα, sorry αλλα surface x παιρνεις με τοσα λεφτα και του βαζεις emulator αν θες να τρεχεις καποιες εφαρμογες android....

Τι παραπάνω θα κερδίσεις με το surface X αν θέλεις android; Τίποτα μόνο θα χάσεις. Έχω surface, τα windows δεν αξίζουν σε tablet mode, απαράδεκτα. Οθόνη σκαλιά πάνω από surface καθώς και ήχος, βάρος επισης πολύ πιο ελαφρύ άρα και άνετο σαν ταμπλετ στις ίδιες διαστάσεις οθόνης. Android emulator στο surface σου δίνει εμπειρία android tablet των 50€

Επίσης πιο ακριβό, 1100€ το πιο φτηνό στο σκρουτζ χωρίς πληκτρολόγιο και surface pen, οπότε υπολογίζουμε κανένα 350αρι ακόμα φαντάζομαι αν όχι και παραπάνω για να πάρεις ένα κατώτερο ταμπλετ τελικά.

Στάλθηκε από το SM-T860 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by vfragos
Link to comment
Share on other sites

δεν τα συγκρινω, απλα θεωρω οτι στα λεφτα που ζητα η σαμμυ για το 7+ θα πρεπε να δινει τουλαχιστον το πληκτρολογιο οπως εχουν πει και οι προλαλησαντες.

Φαντασου οτι το αγοραζεις και μεχρι να σου ερθει το coverbook τρεμει το φυλλοκαρδι σου μη σου κατσει καμια στραβη.Προσωρινη universal σε αυτη τη διασταση δεν ειναι και οτι πιο ευκολο να βρεις

Εχω ενα surfacebook i7 1ης γενιας που με καλυπτει απολυτα γιa οτι χρειαζομαι σε win

Η διασταση του 7+ και η φορητοτητα-λεπτο σασσι κλπ ειναι το βασικο δελεαρ, γι αυτο εχω κρατησει το αρχαιο αλλα μαχιμο ακομα Samsung Galaxy Note Pro 12.2.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μη συγκρίνετε surface με Tab series. Το Tab είναι καλό για κατανάλωση πολυμέσων και τη φοβερή γραφίδα wacom.

Το surface είναι ένα ταμπλετ με πληρέστατο OS. Για σοβαρα πράγματα κάνει χοντρή πλάκα στο Tab. Δυστυχώς το Android OS σε ταμπλετ είναι "λίγο", αλλά το εξαιρετικό hardware της Samsung το κρατάει ζωντανό...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μη συγκρίνετε surface με Tab series. Το Tab είναι καλό για κατανάλωση πολυμέσων και τη φοβερή γραφίδα wacom.

 

Το surface είναι ένα ταμπλετ με πληρέστατο OS. Για σοβαρα πράγματα κάνει χοντρή πλάκα στο Tab. Δυστυχώς το Android OS σε ταμπλετ είναι "λίγο", αλλά το εξαιρετικό hardware της Samsung το κρατάει ζωντανό...

Καλημέρα, να προσθέσω ότι το κρατάει ζωντανό και το software της Samsung. Πρακτικά το surface αξίζει πιο πολύ σαν λαπτοπ, σαν ταμπλετ και αυτό για κατανάλωση πολυμέσων ουσιαστικά είναι με πολύ χειρότερη εμπειρία και αν μιλήσουμε για τα surface pro και με πολύ χειρότερη μπαταρία που σου δενει τα χέρια σαν χρήση ταμπλετ που συνήθως είναι ανοιξε κλεισε την συσκευή,

 

Στάλθηκε από το SM-T860 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στα χέρια μου από το πρωί.

Μετά την φόλα που έφαγα με το νοτε επιτέλους η σωστή έκδοση με τον 865+ ήρθε για μείνει.

 

Εις αναμονής του καλού νοτε με τον 865+ θα βολευτούμε με αυτό

 

https://ibb.co/BK5tz2x

 

Το απόγευμα θα ανεβάσω και το σχετικό unboxing

Ο καλύτερος μου φίλος FLEX (9/4/2000 - 19/06/2010).

Θα σε θυμόμαστε για πάντα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, να προσθέσω ότι το κρατάει ζωντανό και το software της Samsung. Πρακτικά το surface αξίζει πιο πολύ σαν λαπτοπ, σαν ταμπλετ και αυτό για κατανάλωση πολυμέσων ουσιαστικά είναι με πολύ χειρότερη εμπειρία και αν μιλήσουμε για τα surface pro και με πολύ χειρότερη μπαταρία που σου δενει τα χέρια σαν χρήση ταμπλετ που συνήθως είναι ανοιξε κλεισε την συσκευή,

 

Στάλθηκε από το SM-T860 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το μεγαλο ατου του surface, είναι ότι ενώ μπορεις να σερφαρεις, να κρατας σημειώσεις (στο πληρεστατο πχ one note, όχι σε πετσοκομμενη εκδοση), να κανεις pdf annotation κλπ κλπ κλπ, αν σκασει πχ ένα email με σοβαρο συνημμενο (κανα πινακα με μπολικα pivot κλπ κλπ), μπορεις να κανεις ανετα δουλεια, χωρις να αναζητήσεις τριτη συσκευη. Ε, για αυτά το αμοιρο το tab s, δε μπορει να κανει πολλα πολλα.

Χθες ανοιξα Navisworks 3d dwg με συνοπτικες, από συνημμενο σε email. Ένα android tablet, ουτε στα πιο τρελα του ονειρα να το κανει αυτό...

Πολύ χειροτερη μπαταρια το προ, δε θα το ελεγα. Καπου στις 8 ωρες μου βγαζει το προ 7, μια χαρα αυτονομια είναι για το γεγονός ότι εχεις έναν πληρεστατο υπολογιστη στα χερια σου.

Τα tab βολευουν για 2 πραγματα/λογους. Φοβερη amoled, για καταναλωση περιεχομενου και instant on.

Οι σοβαρες εφαρμογες είναι ελάχιστες, το εχει εγκαταλειψει στην κυριολεξια η google το android tablet os (ακομα κι η ιδια παλινδρομεί, μεταξυ chrome os και αλλων προτασεων), οποτε οι software developers ελαχιστα πλεον ασχολούνται με το android tablet format.

Δυστυχως, για "καθαροαιμο" ταμπλετ, το ipad συνεχιζει να είναι ο αδιαφιλονίκητος βασιλιας, αν θες να εχεις all in one device, το surface είναι μονόδρομος.

Φυσικα, αν μπορεις να εχεις και τα 2 (surface, tab s) είναι το ιδανικο... Εγω ετσι παιζω μπαλα πλεον...

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Στα χέρια μου από το πρωί.

 

Μετά την φόλα που έφαγα με το νοτε επιτέλους η σωστή έκδοση με τον 865+ ήρθε για μείνει.

 

 

 

Εις αναμονής του καλού νοτε με τον 865+ θα βολευτούμε με αυτό

 

 

 

https://ibb.co/BK5tz2x

 

 

 

Το απόγευμα θα ανεβάσω και το σχετικό unboxing

Καλορίζικο, το plus ή το απλό; Που το βρήκες, εγώ δεν μπόρεσα να το πάρω σήμερα (το plus) ενώ είχα κάνει προπαραγγελια και από public και από Κωτσόβολο. Τελικά θα το πάρω από πλαίσιο αύριο.

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το μεγαλο ατου του surface, είναι ότι ενώ μπορεις να σερφαρεις, να κρατας σημειώσεις (στο πληρεστατο πχ one note, όχι σε πετσοκομμενη εκδοση), να κανεις pdf annotation κλπ κλπ κλπ, αν σκασει πχ ένα email με σοβαρο συνημμενο (κανα πινακα με μπολικα pivot κλπ κλπ), μπορεις να κανεις ανετα δουλεια, χωρις να αναζητήσεις τριτη συσκευη. Ε, για αυτά το αμοιρο το tab s, δε μπορει να κανει πολλα πολλα.

Χθες ανοιξα Navisworks 3d dwg με συνοπτικες, από συνημμενο σε email. Ένα android tablet, ουτε στα πιο τρελα του ονειρα να το κανει αυτό...

Πολύ χειροτερη μπαταρια το προ, δε θα το ελεγα. Καπου στις 8 ωρες μου βγαζει το προ 7, μια χαρα αυτονομια είναι για το γεγονός ότι εχεις έναν πληρεστατο υπολογιστη στα χερια σου.

Τα tab βολευουν για 2 πραγματα/λογους. Φοβερη amoled, για καταναλωση περιεχομενου και instant on.

Οι σοβαρες εφαρμογες είναι ελάχιστες, το εχει εγκαταλειψει στην κυριολεξια η google το android tablet os (ακομα κι η ιδια παλινδρομεί, μεταξυ chrome os και αλλων προτασεων), οποτε οι software developers ελαχιστα πλεον ασχολούνται με το android tablet format.

Δυστυχως, για "καθαροαιμο" ταμπλετ, το ipad συνεχιζει να είναι ο αδιαφιλονίκητος βασιλιας, αν θες να εχεις all in one device, το surface είναι μονόδρομος.

Φυσικα, αν μπορεις να εχεις και τα 2 (surface, tab s) είναι το ιδανικο... Εγω ετσι παιζω μπαλα πλεον...

Τελικά ερχεσε στα λόγια μου, καθαρά για χρήση ταμπλετ δεν ειναι το surface pro, το θέλεις και το tab S. :-D Όμως μπορεί να αντικαταστήσει επάξια ένα laptop και να λειτουργήσει και σαν ταμπλετ με συμβιβασμούς ομως, τουλάχιστον έτσι το έχω βιώσει εγώ. Κουραστικό σαν ταμπλετ...

Το μεγάλο πλεονέκτημα του surface που μου έλειπε πολύ στο tab s ήταν η μεγάλη οθόνη, φέτος όμως η sammy έκανε την σωστή κίνηση με το plus.

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by vfragos
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο, το plus ή το απλό; Που το βρήκες, εγώ δεν μπόρεσα να το πάρω σήμερα (το plus) ενώ είχα κάνει προπαραγγελια και από public και από Κωτσόβολο. Τελικά θα το πάρω από πλαίσιο αύριο.

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τελικά ερχεσε στα λόγια μου, καθαρά για χρήση ταμπλετ δεν ειναι το surface pro, το θέλεις και το tab S. :-D Όμως μπορεί να αντικαταστήσει επάξια ένα laptop και να λειτουργήσει και σαν ταμπλετ με συμβιβασμούς ομως, τουλάχιστον έτσι το έχω βιώσει εγώ. Κουραστικό σαν ταμπλετ...

Το μεγάλο πλεονέκτημα του surface που μου έλειπε πολύ στο tab s ήταν η μεγάλη οθόνη, φέτος όμως η sammy έκανε την σωστή κίνηση με το plus.

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μπα, τα tab s series τα αγοραζω γιατι ειμαι αρρωστος σαμσουνγκακιας και γουσταρω το οικοσυστημα της. Δε μπορω, ομως, να παραγνωρισω την ανωτεροτητα του surface pro, που αλλωστε ειναι και η βασικη μου ταμπλετο-κανω και δουλεια σοβαρη αν χρειαστει-συσκευη...

Εσυ μαζευεις s7 plus? Χρωμα?

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Εσυ μαζευεις s7 plus? Χρωμα?

 

Ναι, το μαύρο.

 

 

Στάλθηκε από το SM-T860 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το μαύρο.

 

 

Στάλθηκε από το SM-T860 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ωραίος. Σούπερ πληθωρική συσκευή. Με το καλό να παραλάβεις!

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος. Σούπερ πληθωρική συσκευή. Με το καλό να παραλάβεις!
Ευχαριστώ πολύ φίλε!

 

Στάλθηκε από το SM-T860 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος. Σούπερ πληθωρική συσκευή. Με το καλό να παραλάβεις!
Μόλις το πήρα, διάφορα μεγέθους οθόνης δίπλα στο tab s6...

Όποιος θέλει άριστο tab S6 6/128 wifi μου λέει πριν το βάλω αγγελία. f2daaf3d14398c72be97420545b6030c.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το μέγεθος μετράει, προσφέρει απόλαυση! Επίσης το πληκτρολόγιο σε portrait, τουλάχιστον για τα δικά μου χεριά πιο μεγάλο και εργονομικό με αποτέλεσμα να γράφεις πιο άνετα και γρήγορα.

 

Στάλθηκε από το SM-T970 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...