Jump to content

Samsung Galaxy Note 20 Ultra


ntinoscrypton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε Παιδιά μια βοήθεια γιατί δεν γνωρίζουν να μου το εξηγήσουν.  Έχω το s21 ultra. Έχω ενεργοποιήσει το volte από την συσκευή αλλά δεν μου το εμφανίζει δίπλα στην μπαταρία.  Έχω μια κάρτα Sim vondafon . Κ μου λένε ότι έχω κάνει κάποιο λάθος.  Τι ισχύει;  έχω ψάξει όλο το τηλέφωνο αλλά δεν μου το εμφανίζει δίπλα στην μπαταρία.  Τελικά τι ισχύει;  μία βοήθεια; 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ρε Παιδιά μια βοήθεια γιατί δεν γνωρίζουν να μου το εξηγήσουν.  Έχω το s21 ultra. Έχω ενεργοποιήσει το volte από την συσκευή αλλά δεν μου το εμφανίζει δίπλα στην μπαταρία.  Έχω μια κάρτα Sim vondafon . Κ μου λένε ότι έχω κάνει κάποιο λάθος.  Τι ισχύει;  έχω ψάξει όλο το τηλέφωνο αλλά δεν μου το εμφανίζει δίπλα στην μπαταρία.  Τελικά τι ισχύει;  μία βοήθεια; 
Μηπως πρέπει να στην ενεργοποίηση κ ο παροχος; με ενα γρήγορο googlarisma λεει στέλνεις wifi στο 1339

Sent from my SM-N986B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, snoof said:

Μηπως πρέπει να στην ενεργοποίηση κ ο παροχος; με ενα γρήγορο googlarisma λεει στέλνεις wifi στο 1339

Sent from my SM-N986B using Tapatalk
 

Ενεργό είναι φίλε μου. Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν πρέπει να φαίνεται η όχι το εικονίδιο. Ή λόγο που έχω βάλει μία κάρτα; 

Link to comment
Share on other sites

Ενεργό είναι φίλε μου. Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν πρέπει να φαίνεται η όχι το εικονίδιο. Ή λόγο που έχω βάλει μία κάρτα; 
Κανονοκα πρέπει να φαίνεται έτσι
8bbcc6cf48941c713361aff6d7e2bd7e.jpg


Με μια σιμ γίνεται, παρε τηλ τη Vodafone κ ρώτα κ πες κ ποια συσκευή έχεις

Μετα την ενεργοποίηση επανεκκίνηση έκανες;

Sent from my SM-N986B using Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, snoof said:

Κανονοκα πρέπει να φαίνεται έτσι
8bbcc6cf48941c713361aff6d7e2bd7e.jpg


Με μια σιμ γίνεται, παρε τηλ τη Vodafone κ ρώτα κ πες κ ποια συσκευή έχεις

Μετα την ενεργοποίηση επανεκκίνηση έκανες;

Sent from my SM-N986B using Tapatalk


 

Ναι έχω κάνει τα πάντα κ μου φαίνεται περίεργο.  Ενώ το έχω δοκιμάσει όταν παίρνω να μου γράφει HD κλήσεις κ το 4g  να δουλεύει άψογα κ στις κλήσεις κ σερφαρισμα απλά δεν δείχνει τι εικονίδιο όπως το δικό σου.  Κ άλλο παλικάρι έχει το ίδιο συμβάν με Vodafone όπως εγω

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω κάνει τα πάντα κ μου φαίνεται περίεργο.  Ενώ το έχω δοκιμάσει όταν παίρνω να μου γράφει HD κλήσεις κ το 4g  να δουλεύει άψογα κ στις κλήσεις κ σερφαρισμα απλά δεν δείχνει τι εικονίδιο όπως το δικό σου.  Κ άλλο παλικάρι έχει το ίδιο συμβάν με Vodafone όπως εγω
Δεν έχω Vodafone να σε βοηθήσω αλλα αφου λες οτι γράφει hd τότε λογικα παίζει. Ενεργοποίησε κ το wifi calling στη συσκευή βαλε airplane mode ανοιξε το wifi. Σου βγάζει εικονίδιο? Κανε κλήση έτσι θα παρει;
αν ναι είναι οντος ενεργοποιημενη η υπηρεσία αλλα δε στο δείχνει σαν εικονιδιο που ισως να φταίει η Vodafone σε αυτό.
bddff1d97bec31f6454bc8dc4348f6b6.jpg

Sent from my SM-N986B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, snoof said:

Δεν έχω Vodafone να σε βοηθήσω αλλα αφου λες οτι γράφει hd τότε λογικα παίζει. Ενεργοποίησε κ το wifi calling στη συσκευή βαλε airplane mode ανοιξε το wifi. Σου βγάζει εικονίδιο? Κανε κλήση έτσι θα παρει;
αν ναι είναι οντος ενεργοποιημενη η υπηρεσία αλλα δε στο δείχνει σαν εικονιδιο που ισως να φταίει η Vodafone σε αυτό.
bddff1d97bec31f6454bc8dc4348f6b6.jpg

Sent from my SM-N986B using Tapatalk
 

Σε ευχαριστώ φίλε μου.  Έτσι είναι τελικά όπως τα λες.  

Link to comment
Share on other sites

Mιας και η μπαταρία του είναι ένα χάλι μαύρο και είμαι αναγκασμένος να το φορτίζω τουλάχιστον 3 φορές την ημέρα,μήπως πάει το μυαλό σε κάποιον γιατί με 4 διαφορετικούς φορτιστές αυτοκινήτων-ο ένας εντελώς καινούριος Samsung- και με αρκετούς συνδυασμούς καλωδίων,το τηλέφωνο δεν φορτίζει με περισσότερα από 550mA;

 

Edited by autokinitakias
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Αν το φορτίζεις το λιγότερο 3 φορές τη μέρα, καλύτερα να επισκεφτείς το service της Samsung να σου αλλάξουν μπαταρία.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, autokinitakias said:

Mιας και η μπαταρία του είναι ένα χάλι μαύρο και είμαι αναγκασμένος να το φορτίζω τουλάχιστον 3 φορές την ημέρα,μήπως πάει το μυαλό σε κάποιον γιατί με 4 διαφορετικούς φορτιστές αυτοκινήτων-ο ένας εντελώς καινούριος Samsung- και με αρκετούς συνδυασμούς καλωδίων,το τηλέφωνο δεν φορτίζει με περισσότερα από 550mA;

 

Καλα τι χρήση του κάνεις, ποσες ώρες παίζεις; το λιγότερο 3ς φορές τη μέρα ακούγετε κάπως υπερβολικό σε σημείο να πρεπει να δεις μηπως όντος έχεις θέμα στη συσκευή. 

Link to comment
Share on other sites

Mακάρι να έπαιζα.

Εχω ανοιχτά τα πάντα,εκτός από WiFi,δηλαδή data,GPS,Bluetooth από τις 6 το πρωί με την οθόνη ανοιχτή συνέχεια για 2 ώρες περίπου (πλοήγηση) και μετά από 5-6 ώρες,πάλι 2ωρο πλοήγησης.Αυτά κυρίως,με ελάχιστες κλήσεις και μετά απ το δεύτερο 2ωρο,άντε να παίξω κανένα 20λεπτο.Εννοείται πως δεν τολμάω να βάλω την οθόνη στα 120Hz.Παρολα αυτά,έχω ψιλοαποδεχθεί το χάλι της μπαταρίας,αλλά το πρόβλημα γίνεται τεράστιο αφού δεν μπορώ να το φορτίσω γρήγορα με τους φορτιστές αυτοκινήτου αφού είμαι στον δρόμο.Σήμερα και προκειμένου να μην ξεμείνω,αναγκάστηκα να πάρω μαζί μου και το Xiaomi MI 9T Pro για πλοήγηση βάζοντάς του άλλη sim.

Link to comment
Share on other sites

Eίναι παράξενο να μου έλεγες 1 φορα φορτηση μεσα στην ήμερα θα το καταλάβαινα. Eγω με full χρήση γραφείου εχω 6-6.5 ωρες οθόνη,

θα σου πρότεινα κατι.

factory reset μήπως κατι δεν εχει κάτσει καλα κ ρουφάει μπαταρια ασύστολα μου χε τυχει σε note 10 plus μετα από update να αρχισει να κανει κουλα η μπαταρία (αν κ το maps τραβαει αρκετα). Αφου το ξαναστησεις (οχι απο back up Απο την αρχη! μονο επαφες μυνηματα samsung pass apo back up )γυρνατο αποκλειστικα 2g 3g 4g και οχι 5g (εχει μεγάλη διαφορα να ξέρεις σε μπαταρία όπως κ αν είσαι μόνο 3g ακόμα καλύτερα).

1456911650_SmartSelect_20210914-150631_Callsettings.thumb.jpg.a7e4a7760d49cef3a15e68a8ae85e97c.jpg

εφοσον εισαι στρο δρομο αυτο ζοριζεται ισως να χει καλο σημα κ δη 5g κ τραβαει λογικα. Βαλε κ το accubattery να αρχίσει να κραταει στατιστικά τι σου ρουφάει μπαταρία (θέλει καμιά βδομαδα για ασφαλή συμπεράσματα) 

SmartSelect_20210914-151342_AccuBattery.thumb.jpg.dbdf5a5d723bbb50ec629917fdf5bc26.jpg

 

επίσης σημαντικότατο γυρνατο σε DARK MODE! 

 

35 minutes ago, autokinitakias said:

Mακάρι να έπαιζα.

Εχω ανοιχτά τα πάντα,εκτός από WiFi,δηλαδή data,GPS,Bluetooth από τις 6 το πρωί με την οθόνη ανοιχτή συνέχεια για 2 ώρες περίπου (πλοήγηση) και μετά από 5-6 ώρες,πάλι 2ωρο πλοήγησης.Αυτά κυρίως,με ελάχιστες κλήσεις και μετά απ το δεύτερο 2ωρο,άντε να παίξω κανένα 20λεπτο.Εννοείται πως δεν τολμάω να βάλω την οθόνη στα 120Hz.Παρολα αυτά,έχω ψιλοαποδεχθεί το χάλι της μπαταρίας,αλλά το πρόβλημα γίνεται τεράστιο αφού δεν μπορώ να το φορτίσω γρήγορα με τους φορτιστές αυτοκινήτου αφού είμαι στον δρόμο.Σήμερα και προκειμένου να μην ξεμείνω,αναγκάστηκα να πάρω μαζί μου και το Xiaomi MI 9T Pro για πλοήγηση βάζοντάς του άλλη sim.

 

Edited by snoof
Link to comment
Share on other sites

Από τις 8 το πρωί μέχρι το βράδυ 10  τα πάντα ανοιχτά  δεδομένα, Bluetooth, WiFi, μονίμως σε συγχρονισμό, πολλές κλήσεις, αρκετό σερφαρισμα, email κλπ η μπαταρία στα 60 hz με αφήνει με 35-40% και στα 120 hz στα 25% περίπου. Επειδή είχα και έχω ακόμα note 10+ θα έλεγα ότι στα 60hz είναι σαφώς καλύτερη του 20 ultra ενώ στα 120 χειρότερη χωρίς όμως να με πουλήσει ποτέ μέσα στη μέρα ακόμα και στα 120 hz.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, chrkor said:

Από τις 8 το πρωί μέχρι το βράδυ 10  τα πάντα ανοιχτά  δεδομένα, Bluetooth, WiFi, μονίμως σε συγχρονισμό, πολλές κλήσεις, αρκετό σερφαρισμα, email κλπ η μπαταρία στα 60 hz με αφήνει με 35-40% και στα 120 hz στα 25% περίπου. Επειδή είχα και έχω ακόμα note 10+ θα έλεγα ότι στα 60hz είναι σαφώς καλύτερη του 20 ultra ενώ στα 120 χειρότερη χωρίς όμως να με πουλήσει ποτέ μέσα στη μέρα ακόμα και στα 120 hz.

αυτο.. ιδια φαση ειμαι κ γω απλα το χω βαλει στα 96hz κ οταν ειναι aod απο 60 να παιφτει στα 48 για να χω μια μεση λυση μπαταριας απο τα 60 στα 120.

Ομως οι περιπτώσεις κ οι συνθήκες  ειναι διαφορετικες. Στο δρομο τρωει πολυ μπαταρια εαν δεν εχει καλο σημα,

ένα παράδειγμα , στο note 10 plus στο τιγκα καραισκακη οσες φορες πηγαινα επειδη υπηρχαν 30000 κινητα κ ζοριζοτανε παιζει να χανε 20-30 % σε 2 ωρες χωρίς πολλά πολλά

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,τίποτα δεν ρουφάει την μπαταρία περισσότερο από ένα συνεχόμενο 2ωρο πλοήγησης.

Τόσο γιατί έχεις ανοιχτή την οθόνη με την φωτεινότητα στο τέρμα,όσο και γιατί δουλεύουν συνεχώς τα data και το gps.

Aκόμα και το Mi 9T Pro που σε χρήση χωρίς πλοήγηση,βγάζω ΑΝΕΤΑ μιάμιση ημέρα,με πλοήγηση σαν του Note που περιέγραψα,στις 6-7 το απόγευμα είχε αδειάσει.

Στο μεταξύ,το πρόβλημα με τους φορτιστές παραμένει και είναι σίγουρο ότι δεν φταίνει οι φορτιστές ή τα καλώδια.

Για τον φίλο που το πρότεινε,εννοείται ότι είναι σε dark mode.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Administrators

Η συζήτηση περί σειράς Note 22 μεταφέρθηκε στο πιο κατάλληλο θέμα... Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Samsung Note Series

Εδώ ας μείνουμε στα της συσκευής του τίτλου.

 

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Mήπως μπορεί κάποιος καλός άνθρωπος να με βοηθήσει στο παρακάτω;

Είχα σε ένα αρχείο πάρα,πάρα πολλές φωτογραφίες και βίντεο που τα μετέφερα από το παλιό κινητό στο νέο.

Αυτο έκανα και στο Note 20.Mετέφερα δηλαδή το αρχείο από το Xiaomi στο Note.

Σήμερα είπα να φτιάξω φακέλους και να ξεχωρίσω τις φωτογραφίες,μεταφέροντας σε κάθε φάκελο την σχετική φωτό.

Αφού τελείωσα,είπα να κάνω ένα backup των αρχείων αυτών στο λαπτοπ.

Σύνδεσα λοιπόν το κινητό και...τζίφος.

Βλέπω τον φάκελο,αλλά μέσα είναι άδειος.

Μπήκα πάλι στο κινητό,και όλες μα όλες οι φωτό έχουν μπροστά την ονομασία trashed.

Το επίσης τρελλό είναι ότι όταν κάνω δεξί κλικ πάνω στον φάκελο και properties,διαβάζει την χωρητικότητά του πχ 11Gb.

Μήπως ξέρει κανείς τι μπορεί να συμβαίνει;

Edited by autokinitakias
Link to comment
Share on other sites

Mήπως μπορεί κάποιος καλός άνθρωπος να με βοηθήσει στο παρακάτω;
Είχα σε ένα αρχείο πάρα,πάρα πολλές φωτογραφίες και βίντεο που τα μετέφερα από το παλιό κινητό στο νέο.
Αυτο έκανα και στο Note 20.Mετέφερα δηλαδή το αρχείο από το Xiaomi στο Note.
Σήμερα είπα να φτιάξω φακέλους και να ξεχωρίσω τις φωτογραφίες,μεταφέροντας σε κάθε φάκελο την σχετική φωτό.
Αφού τελείωσα,είπα να κάνω ένα backup των αρχείων αυτών στο λαπτοπ.
Σύνδεσα λοιπόν το κινητό και...τζίφος.
Βλέπω τον φάκελο,αλλά μέσα είναι άδειος.
Μπήκα πάλι στο κινητό,και όλες μα όλες οι φωτό έχουν μπροστά την ονομασία trashed.
Το επίσης τρελλό είναι ότι όταν κάνω δεξί κλικ πάνω στον φάκελο και properties,διαβάζει την χωρητικότητά του πχ 11Gb.
Μήπως ξέρει κανείς τι μπορεί να συμβαίνει;
Μακάρι να ήξερα...δυστυχώς και εγώ αυτό που λες πρώτη φορά το ακούω....Αν γνωρίζει κανείς ας βοηθήσει

Στάλθηκε από το SM-N986B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να είναι και δεν μου έχει ξανατύχει σαν να κοιτάς άλλο φάκελο στην μία περίπτωση και άλλο φάκελο στην άλλη φαίνεται.

Βασικά Σαν να έχεις το φάκελο με τα διαγραμμένα (δεν διαγράφετε άμεσα και ας τον έχεις διαγράψει) και να κοιτάς αυτόν στην πρώτη περίπτωση και στη δεύτερη να κοιτάς το φάκελο που υπήρχε πριν.
Προφανώς η προσωρινή μνήμη στον υπολογιστή σου δεν σε αφήνει να δεις τους σωστούς φακέλους.

Δεν βλέπω άλλη λογική εξήγηση! 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Edited by agriniopk
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 14/9/2021 at 3:27 ΜΜ, snoof said:

 

Ομως οι περιπτώσεις κ οι συνθήκες  ειναι διαφορετικες. Στο δρομο τρωει πολυ μπαταρια εαν δεν εχει καλο σημα,

ένα παράδειγμα , στο note 10 plus στο τιγκα καραισκακη οσες φορες πηγαινα επειδη υπηρχαν 30000 κινητα κ ζοριζοτανε παιζει να χανε 20-30 % σε 2 ωρες χωρίς πολλά πολλά

Αυτό είναι το χειρότερο για οποιαδήποτε συσκευή Samsung είχα. Το αδύναμο σήμα γωνατίζει την μπαταρία.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
3 ώρες πριν, konstantinoslp said:

Αυτό είναι το χειρότερο για οποιαδήποτε συσκευή Samsung είχα. Το αδύναμο σήμα γωνατίζει την μπαταρία.

Αυτό συμβαίνει σε όλες τις συσκευές ανεξαρτήτως εταιρίας.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το χειρότερο για οποιαδήποτε συσκευή Samsung είχα. Το αδύναμο σήμα γωνατίζει την μπαταρία.
Ίσως ο χαμηλός δείκτης sar να παίζει ρόλο εδω

Στάλθηκε από το SM-N986B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

ρε γμτ εμενα έχει μείνει στου Αυγούστου  τι εχει πάθει 
Έχει σχέση και με την χώρα ή αν είναι branded

Στάλθηκε από το SM-N986B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...