Jump to content

Samsung Galaxy Note 20 Ultra


ntinoscrypton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Esteila μύνυμα στη samsung,και αφύ μου ζήτησαν πρώτα τα στοιχεία του τηλεφώνου,μου είπαν οτι η Κοσμοτέ βάζει στη λίστα του 5G τις συσκευές που έχει πουλήσει η ίδια.

Το δικό μου,μου είπαν,είχε προορισμό τη Σλοβενία,και δεν υπάρχει καμία ανακοίνωση από την Κοσμοτέ γι’ αυτό.

Ναι,αλλά τότε γιατί το διαφήμιζαν urbi et orbi ως 5G;

Με τις υγείες μου...

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπήκαν τα ελληνικά note 20 στην λιστα; Θα δουλέψει και το δικό σου όταν μπουν .

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Καταργείται οριστικά από τα premium τηλέφωνα της ο microsd card reader...

 

Κι ομως... οι τελευταιες πληροφορίες λενε το παρακατω... (ανεπιβεβαιωτες :))

 

S21: nope

S21+: nope

S21 Ultra: YES!

Link to comment
Share on other sites

Esteila μύνυμα στη samsung,και αφύ μου ζήτησαν πρώτα τα στοιχεία του τηλεφώνου,μου είπαν οτι η Κοσμοτέ βάζει στη λίστα του 5G τις συσκευές που έχει πουλήσει η ίδια.

Το δικό μου,μου είπαν,είχε προορισμό τη Σλοβενία,και δεν υπάρχει καμία ανακοίνωση από την Κοσμοτέ γι’ αυτό.

Ναι,αλλά τότε γιατί το διαφήμιζαν urbi et orbi ως 5G;

Με τις υγείες μου...

 

 

Θεωρώ λένε βλακιες.

Εάν είναι δυνατόν ... ο παροχος (στην προκειμένη περίπτωση cosmote ) να δίνει σήμα 5g σε επιλεγμένες συσκευές (ίδιο μοντέλο παντα) μπορώντας να διακρίνει στα ευρωπαϊκά μοντέλα που έχουν όλα τις ίδιες προδιαγραφές εάν έχει αγοραστεί από αυτόν.

Όπως πριν από χρόνια μπήκαν τμηματικά οι συσκευές σε 4g ανεξάρτητα τρόπου εισαγωγής στη χώρα έτσι και τώρα. Απλά θεωρώ θα μας πουν για νέες κάρτες Sim.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορει να γίνει διάκριση μεταξύ ελληνικού και άλλης χώρας. Το μονο που αλλάζει στην συγκεκριμένη συσκευή είναι το csc στο λογισμικό. Το hardware είναι ίδιο. Θα υποστηριχθεί κανονικότατα από όπου και αν έχει αγοραστεί μόλις το περάσει στο σύστημα της η cosmote .

Το προβλημα θα ήταν αν η συσκευή ειχε άλλες μπάντες ανά χώρα.

Το μόνο σοβαρό πρόβλημα τέτοιας αγοράς είναι η έλλειψη ελληνικής εγγύησης και τίποτα άλλο.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς το 5G (Cosmote,Vodafone) αν δουλεύει στην έκδοση με τον Snapdragon 865+ που αγόρασε παραεισαγωγής??

Το μοντέλο N9860 με CNC Hong Kong λένε οτι Ευρώπη δουλεύει μια χαρά το 5G υποστηρίζει (N1,N78) τις μπάντες για 5G όπως και VoLTE.

 

Σκέφτομαι αν δουλεύει τo 5G να παραγγείλω τον Snapdragon γιατι ο Exynos ειναι σάπιος απο όσα διάβασα και ζεσταίνεται πολύ η συσκευή και χάλια αυτονομία.

 

καλή χρόνια με υγεία φίλε!!

 

ας σταματήσει το αστείο με τον σάπιο exynos!ειναι υποδεεστερος απο τον 865 φυσικα,αλλα ειναι καλυτερος απο τον 855!δειτε το κι ετσι!θερμοκρασιες?οτι κι αν εχω κανει,αυτα που εχω κανει,ζητημα δυο φορες να εχει ζεσταθει σε σημειο να το νιωσω!και παιχνιδι εχω παιξει απαιτητητικο και επεξεργασια βιντεο!ζεσταινεται οπως καθε συσκευη!

 

δηλαδή το χperιa 1 ii που επισης εχω με 865 ,οταν τραβαω βιντεο και ζεσταινεται ειναι σαπιος εκει η οχι ο 865?

Mazda 6 MPS EX-Honda Type R FN2

ΟΥ ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ

 

WWW.MAZDASPEEDCLUB.GR

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορει να γίνει διάκριση μεταξύ ελληνικού και άλλης χώρας. Το μονο που αλλάζει στην συγκεκριμένη συσκευή είναι το csc στο λογισμικό. Το hardware είναι ίδιο. Θα υποστηριχθεί κανονικότατα από όπου και αν έχει αγοραστεί μόλις το περάσει στο σύστημα της η cosmote .

Το προβλημα θα ήταν αν η συσκευή ειχε άλλες μπάντες ανά χώρα.

Το μόνο σοβαρό πρόβλημα τέτοιας αγοράς είναι η έλλειψη ελληνικής εγγύησης και τίποτα άλλο.

 

Έτσι σωστός ✌️

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Esteila μύνυμα στη samsung,και αφύ μου ζήτησαν πρώτα τα στοιχεία του τηλεφώνου,μου είπαν οτι η Κοσμοτέ βάζει στη λίστα του 5G τις συσκευές που έχει πουλήσει η ίδια.

Το δικό μου,μου είπαν,είχε προορισμό τη Σλοβενία,και δεν υπάρχει καμία ανακοίνωση από την Κοσμοτέ γι’ αυτό.

Ναι,αλλά τότε γιατί το διαφήμιζαν urbi et orbi ως 5G;

Με τις υγείες μου...

 

Και τότε πως γίνεται s20 Ultra που δεν αγοράστηκε από cosmote να έχει 5g?

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στο galaxy store ηρθε update το device manager και.λογικα διορθωνει το bug του sot.ασχετως αν υπήρχε τροπος να το διορθωσουμε.

Edit:μαλλον δεν διορθωνει το προβλημα ,οπως με ενημερωσε καποιος

Edited by vasilakis13

iphone 3gs,iphone 4/4s,galaxy s3,galaxy s4 duos,galaxy note 3 duos,note 4 duos,note 5 duos,note 7 duos,LG V20 duos,galaxy c9 pro duos,Samsung s8+ orchid grey,Samsung galaxy Note 8 duos,Samsung galaxy note 9 duos,Samsung galaxy Note 10+, iphone 11 pro,samsung galaxy s20, samsung galaxy note 20 ultra,samsung galaxy s23 ultra.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά όταν τραβάω βίντεο με hdr, και το στέλνω πχ στο messenger, το δείχνει τελείως διαφορετικό (σκοτεινό)

επίσης όταν τραβάω με 30fps, δείχνει το βίντεο πιο ποιοτικό, (κυρίως σε χαμηλό φωτισμό) από όταν το έχω στα 60fps....

με ultra hd στα 30 fps και HDR on, δείχνει φανταστικά στο κινητό........

Link to comment
Share on other sites

παιδιά όταν τραβάω βίντεο με hdr, και το στέλνω πχ στο messenger, το δείχνει τελείως διαφορετικό (σκοτεινό)

 

επίσης όταν τραβάω με 30fps, δείχνει το βίντεο πιο ποιοτικό, (κυρίως σε χαμηλό φωτισμό) από όταν το έχω στα 60fps....

 

με ultra hd στα 30 fps και HDR on, δείχνει φανταστικά στο κινητό........

Όταν γίνεται συμπίεση εκεί που ανεβάζεις το video ίσως "σπαει" το hdr από το αρχείο.

 

Όσο για τα 30 vs 60 ίσως παίζει ρόλο που δεν υποστηρίζει στα 60 tracking και auto focus .

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

παιδιά όταν τραβάω βίντεο με hdr, και το στέλνω πχ στο messenger, το δείχνει τελείως διαφορετικό (σκοτεινό)

 

επίσης όταν τραβάω με 30fps, δείχνει το βίντεο πιο ποιοτικό, (κυρίως σε χαμηλό φωτισμό) από όταν το έχω στα 60fps....

 

με ultra hd στα 30 fps και HDR on, δείχνει φανταστικά στο κινητό........

Κ εγώ ανέβασα ένα βίντεο με τέλεια εικόνα στο κινητό κ στο Facebook ήταν άσπρο χωρίς χρώματα!! Τι ρυθμίσεις χρειάζονται τελικά?

 

Στάλθηκε από το SM-N986B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται το βράδυ ποτέ 60, κρατάτε τα frames όσο χαμηλότερα γίνεται σε 30 ή ακόμα και 24 και αν μπορείτε να το δουλεύετε σε pro mode ακόμα καλύτερα.

Για όποιον ασχολείται σοβαρα με φωτο-βιντεο πιθανώς να καταλαβαίνει τους λόγους. Θα το εξηγήσω λίγο απλά, στα 60p προσπαθεί η κάμερα να κρατήσει σταθερή την x2 ταχύτητα κλείστρου που σημαίνει πρακτικά γύρω στα 1/120. Αυτό λοιπόν συνεπάγεται σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού ότι θα ανεβάσει iso αρκετά (αναλόγως του φωτισμου) οπότε το βίντεο απλά δε βλέπεται. Ακομα και με τον 1/1.3" που είναι μεγάλος για κινητό, θαύματα δεν γίνονται, το iso πρέπει να μένει χαμηλά όπως και να χει.

Αν θέλετε καλό βίντεο σε χαμηλό φως, τότε pro mode στα 24p, ταχυτητα 1/ 30 έως 50 και χαμηλο iso, θα δείτε τεράστια διαφορά.

 

Επίσης επειδή είδα παραπάνω και αναφέρθηκε περί 16/9 φωτογραφίες κλπ, απλά τα ξεχνάτε, κάνετε άδικα crop, και είναι και άθλια αναλογία για φωτογραφία. 4:3 είναι ο αισθητήρας κ εκεί μόνο θα τον δουλεύετε, αν θέλετε τα μέγιστα.

Επίσης, να έχετε υπόψη ότι ο τηλεφακός θέλει και φως για να ενεργοποιηθεί, δλδ υπάρχει περίπτωση σε μη επαρκή φωτισμό να χρησιμοποιήσει κάποιος 5x και τελικά να μην βγει η φωτογραφία από τον τηλεφακό, αλλά από τον βασικό αισθητήρα με μεγαλο crop και σχεδόν σίγουρα χειρότερο αποτέλεσμα (εδώ δεν έχω καταλάβει για πιο λόγο το κάνει αυτό η samsung)

 

 

 

Στάλθηκε από το Samsung Note20 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Είναι Bug του One UI 3.0 που εμφανίστηκε σε όλους με την αλλαγή του χρόνου. Θα χρειαστεί μέσα από τις ρυθμίσεις - εφαρμογές, κάνεις εμφάνιση εφαρμογών συστήματος και αναζητάς το Samsung Device Health Manager Service. Κάνεις εκκαθάριση Cache και εκκαθάριση data, και από την επόμενη φόρτιση στο 100% θα αρχίσει να δείχνει ξανά τα στατιστικά. *Φυσικά τα προηγούμενα στατιστικά δεν θα εμφανιστούν, αλλα θα λειτουργεί από δω 'κει και πέρα.
Βγήκε ενημέρωση της εφαρμογής σήμερα. Αν δεν έχεις κάνει clear cache μετά την ενημέρωση εμφανίζει κανονικά τα στατιστικά των προηγούμενων ημερών.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

παιδιά όταν τραβάω βίντεο με hdr, και το στέλνω πχ στο messenger, το δείχνει τελείως διαφορετικό (σκοτεινό)

επίσης όταν τραβάω με 30fps, δείχνει το βίντεο πιο ποιοτικό, (κυρίως σε χαμηλό φωτισμό) από όταν το έχω στα 60fps....

με ultra hd στα 30 fps και HDR on, δείχνει φανταστικά στο κινητό........

 

Εννοείται το βράδυ ποτέ 60, κρατάτε τα frames όσο χαμηλότερα γίνεται σε 30 ή ακόμα και 24 και αν μπορείτε να το δουλεύετε σε pro mode ακόμα καλύτερα.

Για όποιον ασχολείται σοβαρα με φωτο-βιντεο πιθανώς να καταλαβαίνει τους λόγους. Θα το εξηγήσω λίγο απλά, στα 60p προσπαθεί η κάμερα να κρατήσει σταθερή την x2 ταχύτητα κλείστρου που σημαίνει πρακτικά γύρω στα 1/120. Αυτό λοιπόν συνεπάγεται σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού ότι θα ανεβάσει iso αρκετά (αναλόγως του φωτισμου) οπότε το βίντεο απλά δε βλέπεται. Ακομα και με τον 1/1.3" που είναι μεγάλος για κινητό, θαύματα δεν γίνονται, το iso πρέπει να μένει χαμηλά όπως και να χει.

Αν θέλετε καλό βίντεο σε χαμηλό φως, τότε pro mode στα 24p, ταχυτητα 1/ 30 έως 50 και χαμηλο iso, θα δείτε τεράστια διαφορά.

 

Επίσης επειδή είδα παραπάνω και αναφέρθηκε περί 16/9 φωτογραφίες κλπ, απλά τα ξεχνάτε, κάνετε άδικα crop, και είναι και άθλια αναλογία για φωτογραφία. 4:3 είναι ο αισθητήρας κ εκεί μόνο θα τον δουλεύετε, αν θέλετε τα μέγιστα.

Επίσης, να έχετε υπόψη ότι ο τηλεφακός θέλει και φως για να ενεργοποιηθεί, δλδ υπάρχει περίπτωση σε μη επαρκή φωτισμό να χρησιμοποιήσει κάποιος 5x και τελικά να μην βγει η φωτογραφία από τον τηλεφακό, αλλά από τον βασικό αισθητήρα με μεγαλο crop και σχεδόν σίγουρα χειρότερο αποτέλεσμα (εδώ δεν έχω καταλάβει για πιο λόγο το κάνει αυτό η samsung)

 

 

 

Στάλθηκε από το Samsung Note20 Ultra

 

σωστος, γιαυτο τραβαω μονο σε 30fps αν δεν θελω να κανω slowmotion. δεν υπαρχει λογος να πας στα 60.

Οσο για το ζουμ, στο s20 ultra που ειχε μεγαλο αισθητηρα εβγαζε πολυ καλυτερα στο λιγο φως, ηταν αλλο ενα πλεονεκτημα του s20 που εβγαλε απο το νοτε και που δε θα φερει στο σ21 απο ο,τι βλεπω (παρολο οτι θα ειναι το ιδιο χοντρο με s20 ultra).

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται το βράδυ ποτέ 60, κρατάτε τα frames όσο χαμηλότερα γίνεται σε 30 ή ακόμα και 24 και αν μπορείτε να το δουλεύετε σε pro mode ακόμα καλύτερα.

Για όποιον ασχολείται σοβαρα με φωτο-βιντεο πιθανώς να καταλαβαίνει τους λόγους. Θα το εξηγήσω λίγο απλά, στα 60p προσπαθεί η κάμερα να κρατήσει σταθερή την x2 ταχύτητα κλείστρου που σημαίνει πρακτικά γύρω στα 1/120. Αυτό λοιπόν συνεπάγεται σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού ότι θα ανεβάσει iso αρκετά (αναλόγως του φωτισμου) οπότε το βίντεο απλά δε βλέπεται. Ακομα και με τον 1/1.3" που είναι μεγάλος για κινητό, θαύματα δεν γίνονται, το iso πρέπει να μένει χαμηλά όπως και να χει.

Αν θέλετε καλό βίντεο σε χαμηλό φως, τότε pro mode στα 24p, ταχυτητα 1/ 30 έως 50 και χαμηλο iso, θα δείτε τεράστια διαφορά.

 

Επίσης επειδή είδα παραπάνω και αναφέρθηκε περί 16/9 φωτογραφίες κλπ, απλά τα ξεχνάτε, κάνετε άδικα crop, και είναι και άθλια αναλογία για φωτογραφία. 4:3 είναι ο αισθητήρας κ εκεί μόνο θα τον δουλεύετε, αν θέλετε τα μέγιστα.

Επίσης, να έχετε υπόψη ότι ο τηλεφακός θέλει και φως για να ενεργοποιηθεί, δλδ υπάρχει περίπτωση σε μη επαρκή φωτισμό να χρησιμοποιήσει κάποιος 5x και τελικά να μην βγει η φωτογραφία από τον τηλεφακό, αλλά από τον βασικό αισθητήρα με μεγαλο crop και σχεδόν σίγουρα χειρότερο αποτέλεσμα (εδώ δεν έχω καταλάβει για πιο λόγο το κάνει αυτό η samsung)

 

 

 

Στάλθηκε από το Samsung Note20 Ultra

Της φωτογραφίες πως της βγάζουμε κάθετα η οριζόντια το κινητό;

 

Στάλθηκε από το note20ultra χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν πάντα οριζόντια!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

σωστος, γιαυτο τραβαω μονο σε 30fps αν δεν θελω να κανω slowmotion. δεν υπαρχει λογος να πας στα 60.

Οσο για το ζουμ, στο s20 ultra που ειχε μεγαλο αισθητηρα εβγαζε πολυ καλυτερα στο λιγο φως, ηταν αλλο ενα πλεονεκτημα του s20 που εβγαλε απο το νοτε και που δε θα φερει στο σ21 απο ο,τι βλεπω (παρολο οτι θα ειναι το ιδιο χοντρο με s20 ultra).

 

 

κάπου είχα διαβάσει ένα άρθρο με φωτογραφίες σύγκριση αν θυμάμαι καλά,οτι ναι,στο σκοτάδι έχει λιγότερες λεπτομέρειες σε σχέση με του s20 u ,αλλα ηταν πιο φυσικα τα χρωματα,σε καποιες αλλες περιπτωσεις την ημερα ηταν καλυτερος του note

 

Edited by NasosMazdaspeed6

Mazda 6 MPS EX-Honda Type R FN2

ΟΥ ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ

 

WWW.MAZDASPEEDCLUB.GR

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν πάντα οριζόντια!
Σε 3:4 οριζόντια έχεις μεγάλες μπάρες δεξιά, αριστερά

 

Στάλθηκε από το note20ultra χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτο μου βγαζει πολυ συχνα μετα την αναβαθμιση στην 11αρα....καμια ιδεα ? κατω-κατω μεσα στο κυκλακι.... :lol:

 

image.jpg

 

Τελικά αυτό το null που μου εμφανίζε ήταν το FIREFOX LOCKWISE, έγινε αναβάθμιση του κι έφτιαξε.

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

Λάζαρε, τα έχω χρόνια ανοιχτά όλα. Από τα Symbian ακόμα.

 

Και το 3210 δεν είναι "αθώο". Με την sim ξέρουν σε ποια κεραία είσαι, που κινείσαι, ενώ βέβαια σε ακούνε και διαβάζουν τα sms.

Σωστός! Την καλημέρα μου.

 

Λάζαρος Note 20 ultra

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραφα, σε πεισμα όλων των φημών ότι δε θα δούμε note 21, ιδού η πλήρης note 21 Series (concept, αλλά ο σχεδιασμός θα είναι πολύ κοντά στη φώτο)

https://techmaniacs.gr/note-21-ultra-mia-proti-matia-sto-design-toy-ena-apo-ta-pio-entyposiaka-smartphones/

Link to comment
Share on other sites

Αν ήμουν κάτοχος ΝΟΤΕ 20 ULTRA δεν θα το άλλαζα για το 21

Συγγνώμη κι όλας αλλά το κινητό είναι άσχημο!

Και δεν έχει και καμία ουσιαστική αναβάθμιση!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Αν ήμουν κάτοχος ΝΟΤΕ 20 ULTRA δεν θα το άλλαζα για το 21

 

Συγγνώμη κι όλας αλλά το κινητό είναι άσχημο!

 

Και δεν έχει και καμία ουσιαστική αναβάθμιση!

Θα πουλήσουνε τον 2100, σαν αναβάθμιση ;-)

 

Sent from my DUB-LX1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 20 Ultra

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...