Jump to content

Samsung Galaxy Note 20 Ultra


ntinoscrypton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μου έχει σταματήσει να μετράει την κατανάλωση μπαταρίας. Τι μπορεί να φταίει?

 

https://www.sammobile.com/news/one-ui-3-0-battery-stats-2021-bug-on-galaxy-phones-fix

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μου έχει σταματήσει να μετράει την κατανάλωση μπαταρίας. Τι μπορεί να φταίει?

Είναι Bug του One UI 3.0 που εμφανίστηκε σε όλους με την αλλαγή του χρόνου. Θα χρειαστεί μέσα από τις ρυθμίσεις - εφαρμογές, κάνεις εμφάνιση εφαρμογών συστήματος και αναζητάς το Samsung Device Health Manager Service. Κάνεις εκκαθάριση Cache και εκκαθάριση data, και από την επόμενη φόρτιση στο 100% θα αρχίσει να δείχνει ξανά τα στατιστικά. *Φυσικά τα προηγούμενα στατιστικά δεν θα εμφανιστούν, αλλα θα λειτουργεί από δω 'κει και πέρα.

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Όχι, αυτό αφορά μόνο την μπροστινή.

Επίσης, τσέκαρε αν έχεις τη λειτουργία οθόνης στο έντονο. Εγώ που την έχω στη φυσική, μου είναι κομπλέ τα χρώματα.

 

Καλή χρόνια Κώστα!λοιπόν,αυτο ήταν!!!!!!:):):):)

ευχαριστώ πολύ!!

Mazda 6 MPS EX-Honda Type R FN2

ΟΥ ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ

 

WWW.MAZDASPEEDCLUB.GR

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς το 5G (Cosmote,Vodafone) αν δουλεύει στην έκδοση με τον Snapdragon 865+ που αγόρασε παραεισαγωγής??

Το μοντέλο N9860 με CNC Hong Kong λένε οτι Ευρώπη δουλεύει μια χαρά το 5G υποστηρίζει (N1,N78) τις μπάντες για 5G όπως και VoLTE.

 

Σκέφτομαι αν δουλεύει τo 5G να παραγγείλω τον Snapdragon γιατι ο Exynos ειναι σάπιος απο όσα διάβασα και ζεσταίνεται πολύ η συσκευή και χάλια αυτονομία.

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς το 5G (Cosmote,Vodafone) αν δουλεύει στην έκδοση με τον Snapdragon 865+ που αγόρασε παραεισαγωγής??

Το μοντέλο N9860 με CNC Hong Kong λένε οτι Ευρώπη δουλεύει μια χαρά το 5G υποστηρίζει (N1,N78) τις μπάντες για 5G όπως και VoLTE.

 

Σκέφτομαι αν δουλεύει τo 5G να παραγγείλω τον Snapdragon γιατι ο Exynos ειναι σάπιος απο όσα διάβασα και ζεσταίνεται πολύ η συσκευή και χάλια αυτονομία.

Καλά τα λες , αλλά δεν περιμένεις 10 μερουλες εφόσον δεν σου αρέσει ο exynos ?

 

Sent from my DUB-LX1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να περιμένω την Samsung να με πασάρει 1400 ευρώ την έκδοση ULTRA τον νέο Exynos ο οποίος πάλι σε υποστήριξη - επιδόσεις - software και drivers θα είναι υποδεέστερος απο τον Snapdragon 888 το μόνο σίγουρο, και επίσης χωρίς φορτιστή μέσα στην συσκευασία ?? Μπα να μου λείπει. Με 850 ζελατίνα μια χαρά ειναι και το Note 20 Ultra με τον Snapdragon 865+. Το μόνο ρίσκο η εγγύηση σημαντικό για πολλούς βέβαια όταν έχεις να δώσεις τόσα λεφτά. Edited by vwbestakos

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

Να περιμένω την Samsung να με πασάρει 1400 ευρώ την έκδοση ULTRA τον νέο Exynos ο οποίος πάλι σε υποστήριξη - επιδόσεις - software και drivers θα είναι υποδεέστερος απο τον Snapdragon 888 το μόνο σίγουρο, και επίσης χωρίς φορτιστή μέσα στην συσκευασία ?? Μπα να μου λείπει. Με 850 ζελατίνα μια χαρά ειναι και το Note 20 Ultra με τον Snapdragon 865+. Το μόνο ρίσκο η εγγύηση σημαντικό για πολλούς βέβαια όταν έχεις να δώσεις τόσα λεφτά.

 

Ο νέος exynos δείχνει σημαντικά σημάδια βελτίωσης. Επίσης το S21U έχει 5000 μπαταρία.

Η εγγύηση είναι απλά κορυφαία έως εξωπραγματικη οπότε δεν θυσιάζεται έτσι απλά....

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς το 5G (Cosmote,Vodafone) αν δουλεύει στην έκδοση με τον Snapdragon 865+ που αγόρασε παραεισαγωγής??

Το μοντέλο N9860 με CNC Hong Kong λένε οτι Ευρώπη δουλεύει μια χαρά το 5G υποστηρίζει (N1,N78) τις μπάντες για 5G όπως και VoLTE.

 

Σκέφτομαι αν δουλεύει τo 5G να παραγγείλω τον Snapdragon γιατι ο Exynos ειναι σάπιος απο όσα διάβασα και ζεσταίνεται πολύ η συσκευή και χάλια αυτονομία.

 

Αυτά διάβαζα και εγώ και πριν πάω στο s20 plus και τώρα πριν λίγο καιρό πριν μεταβώ στο note 20 ultra.

 

Ή δεν μπορώ να αντιληφθώ τα προβλήματα αυτά ή προμηθεύομαι ειδικές απροβλημάτιστες εκδόσεις από τη Samsung.

 

Σε κανένα από τα 2 δεν είχα θέμα υπερθέρμανσης και με το note 20 ultra βγάζω 7 μιση ώρες sot, χωρίς εφαρμογές στο παρασκήνιο και κάποιο περιορισμό γενικότερα. Δεν είναι ιδανική αυτονομία για ένα κινητό που προορίζεται για power users αλλά είναι και μακριά απ' το χάλια.

 

Επίσης, δέχομαι 100% ότι ο snap που μπαίνει στο αμερικάνικο μοντέλο είναι ανώτερος από τον 990 αλλά αυτό δεν κάνει σάπιο τον exynos και δεν θα με έκανε να θυσιάσω τη smartec .

Link to comment
Share on other sites

Θα περιμένω να δω την παρουσίαση της νέας σειράς S και θα αποφασίσω. Αν και είμαι fun των Note και κάτι μου λέει οτι η Sammy δεν θα ξαναβγάλει άλλο Note το τελευταίο με το πενάκι ηταν το Note 20. Θα επικεντρωθεί στα κυρτά τηλέφωνα που δεν μ αρέσουν καθόλου.

Samsung Galaxy S24 Ultra 5G (SM-S928B/DS) (Snapdragon 8 Gen 3, 512GB, 12GB RΑΜ) Android 14 (OneUI v6.1). 

Samsung Galaxy Watch 4 LTE (SM-R875F) (Exynos W920, 16GB, 1.5GB RΑΜ) WearOS v4.0 (OneUI v5.0).

Link to comment
Share on other sites

Θα περιμένω να δω την παρουσίαση της νέας σειράς S και θα αποφασίσω. Αν και είμαι fun των Note και κάτι μου λέει οτι η Sammy δεν θα ξαναβγάλει άλλο Note το τελευταίο με το πενάκι ηταν το Note 20. Θα επικεντρωθεί στα κυρτά τηλέφωνα που δεν μ αρέσουν καθόλου.

 

Το S21 θα υποστηρίζει πενάκι και θα κυκλοφόρησαν θήκες που θα υπάρχει θέση γι αυτό.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

@mkbhd επιλέγοντας το κάδρο των 4:3 γίνεται πλήρης εκμετάλλευση ολόκληρου του αισθητήρα. Οποιοδήποτε άλλο κάδρο πρόκειται ουσιαστικά για κροπάρισμα είτε αυτό είναι 1:1 είτε 16:9 είτε στο μέγεθος οθόνης κ.ο.κ.

 

 

 

@miltos74 καλή χρονιά να έχουμε :)

Δηλαδή αν βγάλουμε οριζόντια φώτο τι βάζουμε 4:3 η 16:9?

 

Στάλθηκε από το note20ultra χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν βγάλουμε οριζόντια φώτο τι βάζουμε 4:3 η 16:9?

 

Στάλθηκε από το note20ultra χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Προσωπικά μιας και βλέπω τις φωτογραφίες σε tv, pc αλλά και στο κινητό, η 16:9 εκμεταλλεύεται όλοι η σχεδόν όλη (κινητό) την οθόνη οπότε το προτιμώ.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το S21 θα υποστηρίζει πενάκι και θα κυκλοφόρησαν θήκες που θα υπάρχει θέση γι αυτό.
Μονο το ultra θα υποστηρίζει πενάκι.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Μονο το ultra θα υποστηρίζει πενάκι.

 

Φαντάζομαι πως για το Ultra μιλάμε εδώ. Αυτό μας "καίει"..... :)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το nearby share είναι το airdrop του android. Έχει πάει μεσω Google services σε όλες τις συσκευές με Android 6 και πανω. Είναι το καλύτερο πράγμα που έχει κάνει η Google εδώ και χρόνια δίνοντας συμβατότητα τόσο πίσω. Αν από την άλλη σκεφτούμε ότι το android καταλαμβάνει το 85% των os σε mobile πλατφόρμες σημαίνει ότι με την μια έγινε το πρότυπο που καθιερώθηκε. Μην γκρινιάζουμε για το τίποτα, όταν λειτουργεί και ολοσωστα επίσης. Προσωπικά παλαιότερα με το WiFi direct είχα 1 στις 2 αποτυχίες ,ενώ με το nearby share κοντά στο 100%.

 

Και επίσης πρέπει να πάψουμε κάποια στιγμη να ασχολούμαστε με διακόπτες on/off εν έτη 2020.

Sent from my DUB-LX1 using Tapatalk

 

Να συμφωνήσω ότι το nearby share είναι το wifi direct και έχει γίνει android global. Εξηγήστε μου γιατί θέλει ενεργοποίηση gps & bluetooth;

Εξήγησέ μου επίσης σε παρακαλώ αυτό γιατί δε μπορώ να καταλάβω τι εννοείς "πρέπει να πάψουμε κάποια στιγμη να ασχολούμαστε με διακόπτες on/off εν έτη 2020"

Νοτάκιας από τα γενοφάσκια του.
Link to comment
Share on other sites

Να συμφωνήσω ότι το nearby share είναι το wifi direct και έχει γίνει android global. Εξηγήστε μου γιατί θέλει ενεργοποίηση gps & bluetooth;

Εξήγησέ μου επίσης σε παρακαλώ αυτό γιατί δε μπορώ να καταλάβω τι εννοείς "πρέπει να πάψουμε κάποια στιγμη να ασχολούμαστε με διακόπτες on/off εν έτη 2020"

 

Η Google και η κάθε Google θέλει να ξέρει τα πάντα για σένα. Τι ενδιαφέροντα έχεις, που βρίσκεσαι, πόσα κιλά είσαι, πόσο χρονών είσαι κλπ. Τα πάντα όμως. Οπότε με κάθε ευκαιρία σου ζητάει τα δεδομένα σου.

Προσωπικά επειδή θεωρώ ουτοπικό να μπορέσω να κρατήσω έστω κάποια δεδομένα μου κρυφά, έχω τα πάντα στο on και αφού δεν μπορώ να κρυφτώ, εκμεταλλευομαι κι εγώ κάποια χαρακτηριστικά (πχ ξέρω που και πότε τράβηξα την κάθε μου φωτογραφια, πότε/που/πόσο έτρεξα κλπ).

Οπότε προσωπικά έχω όλους τους διακόπτες μόνιμα στο on. Πολλοί θα διαφωνήσουν μαζί μου. Εγώ απλά το πήρα απόφαση......

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η Google και η κάθε Google θέλει να ξέρει τα πάντα για σένα. Τι ενδιαφέροντα έχεις, που βρίσκεσαι, πόσα κιλά είσαι, πόσο χρονών είσαι κλπ. Τα πάντα όμως. Οπότε με κάθε ευκαιρία σου ζητάει τα δεδομένα σου.

 

Προσωπικά επειδή θεωρώ ουτοπικό να μπορέσω να κρατήσω έστω κάποια δεδομένα μου κρυφά, έχω τα πάντα στο on και αφού δεν μπορώ να κρυφτώ, εκμεταλλευομαι κι εγώ κάποια χαρακτηριστικά (πχ ξέρω που και πότε τράβηξα την κάθε μου φωτογραφια, πότε/που/πόσο έτρεξα κλπ).

 

Οπότε προσωπικά έχω όλους τους διακόπτες μόνιμα στο on. Πολλοί θα διαφωνήσουν μαζί μου. Εγώ απλά το πήρα απόφαση......

Και άργησες Κώστα. Εγώ χρόνια τώρα έχω ανοίξει τα πάντα και εξυπηρετούμε άψογα!

Θέλοντας και μη αν έχεις Smartphones όλα κλειστά να είναι δεν έχει καμία διαφορά. Αλλιώς να γυρίσουμε στα 3210 και εκεί όντως δύσκολα έχουν "διαρροές" το φυσικά αυτό είναι αδύνατο σήμερα.

Καλη χρονιά σε όλους!

 

Λάζαρος Note 20 ultra

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Και άργησες Κώστα. Εγώ χρόνια τώρα έχω ανοίξει τα πάντα και εξυπηρετούμε άψογα!

Θέλοντας και μη αν έχεις Smartphones όλα κλειστά να είναι δεν έχει καμία διαφορά. Αλλιώς να γυρίσουμε στα 3210 και εκεί όντως δύσκολα έχουν "διαρροές" το φυσικά αυτό είναι αδύνατο σήμερα.

Καλη χρονιά σε όλους!

 

Λάζαρος Note 20 ultra

 

Λάζαρε, τα έχω χρόνια ανοιχτά όλα. Από τα Symbian ακόμα.

Και το 3210 δεν είναι "αθώο". Με την sim ξέρουν σε ποια κεραία είσαι, που κινείσαι, ενώ βέβαια σε ακούνε και διαβάζουν τα sms.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν βγάλουμε οριζόντια φώτο τι βάζουμε 4:3 η 16:9?

 

Στάλθηκε από το note20ultra χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Η απάντηση μου ήταν ξεκάθαρη. Αν θέλεις να εκμεταλλευτείς όλο το μέγεθος,την επιφάνεια του αισθητήρα χρησιμοποιείς κάδρο 4:3 . Αυτό είναι το μέγεθος το σχήμα του αισθητήρα. Οποιαδήποτε άλλη επιλογή αναλογίας είναι κροπάρισμα προς το εσωτερικό του αισθητήρα είτε αυτό είναι 16:9 είτε 1:1 πόσο δε στο 20:9 που είναι η αναλογία της οθόνης σου ( του κινητού). Αν έχει επιλεγεί 16:9 ( 3:2 το αποκλείω) βγάζε με αυτήν την αναλογία απλά θεωρείται κροπ και πέφτει η ποιότητα ελαφρώς. Είναι σαν να ζουμάρεις στον αισθητήρα. Πιστεύω να σε βοήθησα τώρα...

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση μου ήταν ξεκάθαρη. Αν θέλεις να εκμεταλλευτείς όλο το μέγεθος,την επιφάνεια του αισθητήρα χρησιμοποιείς κάδρο 4:3 . Αυτό είναι το μέγεθος το σχήμα του αισθητήρα. Οποιαδήποτε άλλη επιλογή αναλογίας είναι κροπάρισμα προς το εσωτερικό του αισθητήρα είτε αυτό είναι 16:9 είτε 1:1 πόσο δε στο 20:9 που είναι η αναλογία της οθόνης σου ( του κινητού). Αν έχει επιλεγεί 16:9 ( 3:2 το αποκλείω) βγάζε με αυτήν την αναλογία απλά θεωρείται κροπ και πέφτει η ποιότητα ελαφρώς. Είναι σαν να ζουμάρεις στον αισθητήρα. Πιστεύω να σε βοήθησα τώρα...

 

Πόσο μπορεί να πέσει η ποιότητα όταν μάλιστα υπάρχει 5x οπτικό ζουμ?

Ρωτάω γιατί δεν ξέρω, όχι για αντιπαράθεση (μιας και ο γραπτός λόγος δημιουργεί παρεξηγήσεις).

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αναλυτικά εδώ... και η φωτό με τα σχήματα βοηθά να καταλάβουμε πόσο έχουν εξελιχθεί τα κινητά όπου ουσιαστικά έχουν αισθητήρες που μέχρι πρότινος έμπαιναν μόνο σε κόμπακτ μηχανές. Βέβαια δεν είναι της μιας ιντσας και δύσκολα θα φτάσουμε σύντομα σε αυτό το μέγεθος γιατί μετά θα απαιτείται μεγαλύτερό πάχος του κινητού.

https://www.photo.gr/know-how/ta-format-ton-esthitiron/

Sensor-Sizes.jpg

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το μέγεθος του αισθητήρα του βασικού φακού του note 20 ultra είναι 1/1.33'' μελετώντας και την φωτογραφία στο λινκ που έδωσα μπορούμε να διακρίνουμε και το μέγεθός του όπου για συσκευή κινητού επαναλαμβάνω είναι πάρα πάρα πολύ καλή!

https://www.google.gr/amp/s/m.gsmarena.com/samsung_galaxy_note20_ultra_5g-ampp-10261.php

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ρωτάω είναι, τι θα χάσει μια φωτογραφία που θα "αναγκαστεί" να κάνει πχ 2x ζουμ ώστε να κροπιασει τις διαστάσεις 16:9 την στιγμή που διαθέτει οπτικό ζουμ 5x?

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσεις στα specs του gsmareana o τηλεφακός έχει άλλο μέγεθος αισθητήρα 1/2.5'' της ιντσας πάλι σε κάδρο 4:3 . Αν φωτογραφίσεις στα 16:9 ουσιαστικά θα κροπάρει στο κάδρο των 4:3 του αισθητήρα του τηλεφακου. Σε μια οθόνη για παράδειγμα 27" έχει διαφορά στην οθόνη του κινητού δεν θα το καταλάβεις.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Η Google και η κάθε Google θέλει να ξέρει τα πάντα για σένα. Τι ενδιαφέροντα έχεις, που βρίσκεσαι, πόσα κιλά είσαι, πόσο χρονών είσαι κλπ. Τα πάντα όμως. Οπότε με κάθε ευκαιρία σου ζητάει τα δεδομένα σου.

Προσωπικά επειδή θεωρώ ουτοπικό να μπορέσω να κρατήσω έστω κάποια δεδομένα μου κρυφά, έχω τα πάντα στο on και αφού δεν μπορώ να κρυφτώ, εκμεταλλευομαι κι εγώ κάποια χαρακτηριστικά (πχ ξέρω που και πότε τράβηξα την κάθε μου φωτογραφια, πότε/που/πόσο έτρεξα κλπ).

Οπότε προσωπικά έχω όλους τους διακόπτες μόνιμα στο on. Πολλοί θα διαφωνήσουν μαζί μου. Εγώ απλά το πήρα απόφαση......

 

Ωραία!!! Καταλήξαμε.

Νοτάκιας από τα γενοφάσκια του.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 20 Ultra

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...