Jump to content

Samsung Galaxy Note 20 Ultra


ntinoscrypton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ τις αλλάζω κάθε χρόνο (ή και νωρίτερα) γιατί ουσιαστικά μου βγαίνουν τσάμπα (πουλάω την παλιά και αγοράζω νέα).

Το να κρατήσεις μια συσκευή 3 χρόνια δεν κερδίζεις και πολλά.

 

Ρε συ montoya τσάμπα δεν θα σου βγαίνει καθώς ο ίδιος είπες για την αξία μεταπώλησης ότι πέφτει ραγδαία.

 

Όσο για τον φορτιστή στον πουλάει 30 ενώ της στοίχιζε 10. Σιγά τα 30euro μην τα περάσει έκπτωση. Ούτε 0.5 δεν θα κόψει.

 

Πάντως αυτό το κόλπο με τον φορτιστή είναι ωραίο (για αυτους)καθώς δεν μπαίνουν στο τρυπάκι με τους Κινέζους και το fast charge...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ρε συ montoya τσάμπα δεν θα σου βγαίνει καθώς ο ίδιος είπες για την αξία μεταπώλησης ότι πέφτει ραγδαία.

 

Όσο για τον φορτιστή στον πουλάει 30 ενώ της στοίχιζε 10. Σιγά τα 30euro μην τα περάσει έκπτωση. Ούτε 0.5 δεν θα κόψει.

 

Πάντως αυτό το κόλπο με τον φορτιστή είναι ωραίο (για αυτους)καθώς δεν μπαίνουν στο τρυπάκι με τους Κινέζους και το fast charge...

 

Όταν το αγοράζεις με τιμολόγιο τότε τσάμπα βγαίνει....

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ montoya τσάμπα δεν θα σου βγαίνει καθώς ο ίδιος είπες για την αξία μεταπώλησης ότι πέφτει ραγδαία.

 

Όσο για τον φορτιστή στον πουλάει 30 ενώ της στοίχιζε 10. Σιγά τα 30euro μην τα περάσει έκπτωση. Ούτε 0.5 δεν θα κόψει.

 

Πάντως αυτό το κόλπο με τον φορτιστή είναι ωραίο (για αυτους)καθώς δεν μπαίνουν στο τρυπάκι με τους Κινέζους και το fast charge...

 

Πόσο στοιχίζει ο φορτιστής..?...10?...ούτε 30 σεντς δεν του στοιχίζει να ξέρεις..

Το περιθώριο κέρδους των προιόντων τους είναι πολύ μεγάλο,,γι'αυτό apple, samsung κλπ...έχουν δις καθαρά κέρδη κάθε χρόνο.

Π.χ. το note20 ultra έχει τελικό κόστος (landed cost) 300-350$....και αν έχει και τόσο.

Αναφέρομαι στα καθαρά κόστη των προιόντων και όχι στα υπόλοιπα: π.χ. έρευνα, ανάπτυξη, κλπ....αυτά πάνε στα έξοδα.

Αυτοί οι κολοσσοί έχουν τουλάχιστον 100% κέρδος (50% gross profit), δεν κόβουν τίποτα από τιμές, αντίθετα αφαιρούν φορτιστές, ακουστικά κλπ....Σε λίγο θα πουλάνε τα κινητά χωρίς οθόνες...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά αν και 9 φορες στις 10 έπαιρνα samsung, τελευταία κοίταγα xioami. Μια χαρά έχουν γινει και αυτά. Περισσότερο είναι οτι έχουμε συνηθίσει το ui και τα κόλπα της σαμσουνγκ, παρα οτι τα υπόλοιπα έχουν τοσο μεγάλη διαφορά. Απλά έτυχε βρηκα πολύ φθηνό (400€ οταν βγηκε που έκανε πολύ παραπανω) το s10 lite και το προτίμησα αφού σε αυτη την τιμη τα αντίστοιχα xioami ηταν ακριβότερα και σίγουρα σε ιδιες ή ελαφρώς μεγαλύτερες τιμές είναι προτιμότερο φυσικά ενα σαμσουνγκ. Δεν είναι κορυφαίο σε τίποτα (σε cpu ειναι σε σχεση με τον exynos, και με απίστευτη αυτονομία), εχει ραδιόφωνο, microsd, ui, γενικά δε σου λείπει τίποτα. Καλη κάμερα αλλα δε συγκρίνεται με τις ναυαρχίδες. Στην ουσία εκει κάνεις την μεγαλύτερη παραχώρηση. Αλλά αν ειναι να κατέβεις από τα 1200 στα 400 είναι καλο deal.

Το θέμα είναι ότι έχει γίνει πανάκριβη η σαμσουνγκ. Οταν τα θες ολα, και πενάκι, και καμερα εξαιρετική, δεν έχεις επιλογές είναι η αλήθεια. Η ναυαρχίδα σαμσουνγκ είναι μονόδρομος ειδικά απο τη στιγμή που τα huawei δεν έχουν gaps.

Καπου όμως έχει καταντήσει κοροιδια για μια καλύτερη καμερα να σκας πανω απο 1000ρικο.

Και ταυτόχρονα να κάνεις και συμβιβασμούς σε αυτονομία. Θα επρεπε να είναι ολα τέλεια σε τέτοιες τιμές για να τα προτιμήσεις από άλλα. Έχουν κοψει ραδιόφωνο, μπαταρίες μέτριες, θα κόψουν microsd, φορτιστές και παρόλα αυτά τιμές στα 1000-1300€ σε εποχές τρομερής κρίσης.

Κάποτε νοίκιαζα γκαρς 250€, και τώρα με 3πλασια φορολογία τη δίνω 140. Και μου χρωστάνε και 3 νοίκια + μονιμα. Τα πράγματα πάνε προς τα κάτω, δεν πάνε προς τα πάνω. Με ποια ακριβώς αιτιολογία καθε χρόνο ανεβαζει τιμες η σαμσουνγκ κόβοντας πράγματα?

Και δεν είναι μονο στην Ελλάδα, ειναι γενικό το πρόβλημα ειδικά τώρα με τον κορονοιο.

Μηπως συμφέρει να περιορίσουμε λιγο τις ανάγκες μας πληρώνοντας πολύ λιγότερα?

Φυσικά καθε περίπτωση είναι διαφορετικη. Αν ο φίλος παραπάνω αλλάζει καθε χρόνο, πληρώνει με τιμολόγιο και του έρχεται έτσι φτηνά, καλα κανει. Κανει και το χόμπι του

. Μιλάω για όσους ματώνουν δίνοντας 1000ρικα καθε χρόνο. Και δε μιλάω μονο για το νοτε που λογω της πένας είναι μονόδρομος αν είναι απαραίτητη εντελώς.

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

Τρολαρεις ε

 

sent from S10 Lite

Καθόλου.

 

Ευχαριστώ πάντως.Το βρήκα.

 

Sent from my Pixel XL using Tapatalk

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Καληνύχτισε την σειρά και μας άφησε με το ημιτελές 20αρι.

Όλοι στα fold.......

https://techmaniacs.gr/i-samsung-epivevaiose-to-telos-ton-galaxy-note-perissotera-foldable-to-2021/

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όταν το αγοράζεις με τιμολόγιο τότε τσάμπα βγαίνει....

 

 

Αγοράζω με τιμολογιο εδώ και 5-6 χρόνια...αν αλλάζεις από ναυαρχίδα σε ναυαρχίδα κάθε χρόνο πάντα χαμένος είσαι απλά το ποσό μικρότερο...

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Αγοράζω με τιμολογιο εδώ και 5-6 χρόνια...αν αλλάζεις από ναυαρχίδα σε ναυαρχίδα κάθε χρόνο πάντα χαμένος είσαι απλά το ποσό μικρότερο...

 

Όχι πάντα. Μπορείς να χάσεις λίγα, να κερδίσεις λίγα ή να βγεις στα λεφτά σου.

Εγώ συνήθως (όταν μπορώ) συνδιαζω το τιμολόγιο με κάποια προσφορά.

Το Note 8 προσφορά από τα public Δράμας λόγω εγκαινίων ονειρούπολης (πριν 3 χρόνια μου το έστειλαν με ταχυδρομείο), το Note 9 προσφορά από Κωτσόβολο (πριν 2 χρόνια), το s20u το αγόρασα με προσφορά 20% με κάρτα εθνικής (τον Μάρτιο), το Note 20 ultra προσφορά - 30% Κωτσόβολος (τον Οκτώβριο).

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα πάιδες

 

Μήπως γνωρίζετε αν υπάρχει αντάπτορας από usb C σε USB mini;

 

Ευχαριστώ

Νοτάκιας από τα γενοφάσκια του.
Link to comment
Share on other sites

Θα βγεί άλλο ένα είπανε τελευταίο.

 

Στάλθηκε από το XQ-AT51 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Όχι πάντα. Μπορείς να χάσεις λίγα, να κερδίσεις λίγα ή να βγεις στα λεφτά σου.

 

Εγώ συνήθως (όταν μπορώ) συνδιαζω το τιμολόγιο με κάποια προσφορά.

 

Το Note 8 προσφορά από τα public Δράμας λόγω εγκαινίων ονειρούπολης (πριν 3 χρόνια μου το έστειλαν με ταχυδρομείο), το Note 9 προσφορά από Κωτσόβολο (πριν 2 χρόνια), το s20u το αγόρασα με προσφορά 20% με κάρτα εθνικής (τον Μάρτιο), το Note 20 ultra προσφορά - 30% Κωτσόβολος (τον Οκτώβριο).

Με χειροπιαστο παραδειγμα περσινο πηρα το S20+ με τιμολογιο -20% eurobank και - 100€ στο ταμειο λογω 1ης μερας κυκλοφοριας απο Γερμανο ...γυρω στα 700€ αν θυμαμαι....το S10+ το ειχα δωσει ενα μηνα πριν 500€...

 

Παντα το χερι στην τσεπη κερδος ποτε.....νομος!

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Προφανως και παντα θα μπαινει το χερι στην τσέπη οταν αλλαζεις μοντέλο καθε χρονο. Και με τιμολογια κ εκπτώσεις να τα παίρνεις παλι μεσα θα μπεις.

Τωρα αν μιλαμε για μεμονωμένες περιπτωσεις που βρισκεις να δωσεις το παλιο μοντέλο σε τιμη τερμα επειδη βρηκες καποιο θυμα δεν αποτελει κανονα αλλα εξαίρεση. Μου εχει τυχει κ μενα καποιες φορες αλλα γενικα ειναι η εξαίρεση, πως να το κανουμε?

 

 

 

Στάλθηκε από το Samsung Note 20 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πετάχτηκε άλλος μέσα από την Samsung και είπε ότι θα βγει και του χρόνου note....ότι να ναι...

 

sent from S10 Lite

 

Ναι, τώρα έρχονται πληροφορίες ότι θα υπάρξει νέο Note μέσα στο 2021.

Μακάρι.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με χειροπιαστο παραδειγμα περσινο πηρα το S20+ με τιμολογιο -20% eurobank και - 100€ στο ταμειο λογω 1ης μερας κυκλοφοριας απο Γερμανο ...γυρω στα 700€ αν θυμαμαι....το S10+ το ειχα δωσει ενα μηνα πριν 500€...

 

Παντα το χερι στην τσεπη κερδος ποτε.....νομος!

 

Σημασία δεν έχει πόσο αγόρασες το επόμενο (μιας και μπορεί πχ να αλλάξεις κατηγορία κλπ) αλλά πόσο έδωσες το προηγούμενο. Δηλαδή αν το s20+ το δώσεις στην τιμή που το αγόρασες.

Το οποίο σου βγήκε χαμηλότερα απ' ότι θυμάσαι γιατί ο Γερμανός νομίζω το είχε στα 1100€ περίπου (εκτός κι αν κάνω λάθος)

-220 eurobank - 210 ΦΠΑ - 100 δώρο Samsung = 570. Αν το δώσεις τώρα παίζει να βγάλεις και κέρδος......

Αρχίζω να λοξοκοιταω το 21....

https://techblog.gr/mobile/samsung-galaxy-s21-ultra-ypsilis-analysi-renders-to-deichnoyn-me-s-pen/

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αντε να χαθήτε, τη γλωσσοφάγατε τη sammy με το Ν20U.

 

Πεθαμένη μπαταρία ο ένας, αργός ο exynos o άλλος, χωρις αισθητήρες ο τρίτος ,, πήγαν οι πωλήσεις στο πάτο μάλλον, αρχισε διαφημίσεις στη τι βι .

 

Ασε και που εδώ στο forum δε πατάει άνθρωπος

Νοτάκιας από τα γενοφάσκια του.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ενεργοποιηθηκε απο την cosmote το 5G στην Αθήνα, αλλα το κινητο μας δεν πιανει 5G σημα. εστειλα μηνυμα στο 1333 και μου απάντησαν οτι δεν υποστηροιζεται η συσκευη που ειναι 5G

Γνωρίζει κανεις γιατι συμβαινει αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ενεργοποιηθηκε απο την cosmote το 5G στην Αθήνα, αλλα το κινητο μας δεν πιανει 5G σημα. εστειλα μηνυμα στο 1333 και μου απάντησαν οτι δεν υποστηροιζεται η συσκευη που ειναι 5G

 

Γνωρίζει κανεις γιατι συμβαινει αυτο;

και εγω το ίδιο...δεν είναι ακόμα στις συμβατές...κουράγιο και υπομονή!

 

Στάλθηκε από το SM-N986B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είδα την λίστα με τις συσκευές που υποστηρίζει η Cosmote είναι όλα τα iPhone,τα MI 10 series και από Samsung μόνο το S 20 ultra... Πιστεύω ότι θα αλλάξει αυτό τις επόμενες ημέρες...Αλλά πραγματικά τραγικοί...Μισές δουλειές κάνουνε...
Link to comment
Share on other sites

Τελικά διάβασα ότι δεν χρειάζεται αλλαγή SIM και είμαι κομπλέ με το Mi 10 T.

Λογικά θα διευρυνθεί η λίστα με τις υποστηριζόμενες συσκευές πιθανόν και πολύ γρήγορα πιστεύω.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Αν στο παρέχει η συσκευή το 5g λογικά θα πιάνει άσχετα αν είναι iPhone samsung xiaomi oppo κτλ
Link to comment
Share on other sites

Αν στο παρέχει η συσκευή το 5g λογικά θα πιάνει άσχετα αν είναι iPhone samsung xiaomi oppo κτλ

 

Και όμως όχι! Το δοκίμασα πρώτα στο Note 20 Ultra και δεν...

Μετά στο S20 Ultra και το έβγαλε μόνο του, χωρίς καν να στείλω SMS. Στο Note που έστειλα, μου ήρθε απάντηση ὀτι η συσκευή δεν είναι συμβατή.

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο. Πως γίνεται ; έχει τέτοια κωδικοποίηση που γνωρίζει την συσκευή; δεν μπορώ να το καταλάβω. Με συχνότητα στην κεραία δεν πάει ;
Link to comment
Share on other sites

Σημασία δεν έχει πόσο αγόρασες το επόμενο (μιας και μπορεί πχ να αλλάξεις κατηγορία κλπ) αλλά πόσο έδωσες το προηγούμενο. Δηλαδή αν το s20+ το δώσεις στην τιμή που το αγόρασες.

Το οποίο σου βγήκε χαμηλότερα απ' ότι θυμάσαι γιατί ο Γερμανός νομίζω το είχε στα 1100€ περίπου (εκτός κι αν κάνω λάθος)

-220 eurobank - 210 ΦΠΑ - 100 δώρο Samsung = 570. Αν το δώσεις τώρα παίζει να βγάλεις και κέρδος......

Αρχίζω να λοξοκοιταω το 21....

https://techblog.gr/mobile/samsung-galaxy-s21-ultra-ypsilis-analysi-renders-to-deichnoyn-me-s-pen/

 

 

Τελική τιμή μετά την επιστροφή από. Eurobank S20+ 645€

 

Το S20+ θα πρέπει να πουληθεί πχ τον Φλεβάρη που θα υπάρχει διαθέσιμο το επόμενο....

 

Αυτήν την στιγμή έχει 730€.....σε 2 μήνες δεν θα πουληθει πάνω από 500 στην καλύτερη 550€ άρα αν το επόμενο παίζει στην ίδια τιμή είμαστε Σίγουρα + 100€ στην καλύτερη....

 

Κέρδος δεν υπάρχει....ότι και να λεμε

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 20 Ultra

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...