Jump to content

Samsung Galaxy Note 20 Ultra


ntinoscrypton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε λίγη ώρα πάω να παραλάβω... Για πρώτη φορά παίρνω λευκό χρώμα! Goodlock βάζουμε? Αξίζει? Κάποιος οδηγός εγκατάστασης υπάρχει, να προσέξω κάτι?

samsung-galaxy-s23-s23-ultra-enterprise-edition.jpg.webp

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε λίγη ώρα πάω να παραλάβω... Για πρώτη φορά παίρνω λευκό χρώμα! Goodlock βάζουμε? Αξίζει? Κάποιος οδηγός εγκατάστασης υπάρχει, να προσέξω κάτι?

 

Οταν το παρεις, ανοιξε το, προχωρα στα μενου για να σου βγαλει την αρχικη οθονη, κανε το update του Οκτωβρη, κανε factory reset και μετα ξεκινα να στηνεις κανονικα.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Τώρα στο note τι χρόνους έχεις; δώσε tips για την μπαταρία

 

Στάλθηκε από το SM-N986B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Οι 3 δρόμοι που ακολουθώ και με βοηθάνε (δες χρόνους που ανέβασα στο s20u) είναι:

1. Ο οδηγός του s_wind με δικές μου προσαρμογές στα πολύ σκληρά σενάρια που έχει (πχ aod δεν κλείνω, χρόνος σβησιματος οθόνης 1' κλπ).

2. Απαραίτητα package disabler Pro (και για λόγους αυτονομίας αλλά και για να μην έχω μέσα στα πόδια μου την σαβούρα).

3. Στις ρυθμίσεις μπαταρίας βάζω σε αδράνεια όσες εφαρμογές δεν έχουν λόγο να τρέχουν στο παρασκήνιο.

Τέλος, προσωπικά δεν χρησιμοποιώ 120hz γιατί αυτό που χάνω (αυτονομία) είναι πολύ σημαντικότερο από αυτά που κερδίζω.

Όλα τα υπόλοιπα (εκτός του nfc) τα έχω πάντα ανοιχτά (σιγά να μη κάθομαι να παίζω με το άνοιξε/κλείσε) και φωτεινότητα πάντα στο αυτόματο.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι τα 120 hz δεν τα αλλαζω ουτε για αστειο αφου παντα στα Note δουλευα την μεγιστη αναλυση. Απο τη στιγμη που εχω πληρωσει για μια τετοια συσκευη δεν θα αρχισω να κοβω χαρακτηριστικά για να μου βγαλει λιγο παραπανω μπαταρια. Ουτε για αστειο ομως.

 

Δυστυχώς σε αυτο (λογω exynos) δεν μπορεις να εχεις κ τα 2 οποτε προτιμησα τα 120hz. Και για οποιον νομιζει οτι δεν υπαρχει διαφορά, ας δουλεψει μια βδομαδα στα 120 κ ας κανει την προσπαθεια να το ξαναγυρισει σε 60. Η διαφορα ειναι ΧΑΩΔΕΣ! Κ οχι μονο στην επιφανεια εργασιας αλλα παντού (οσον αφορα το σκρολαρισμα και γενικα ποσο smooth ειναι η συσκευή - σε games δε ξερω τι γινεται γτ δεν παιζω).

 

Απο fhd σε wqhd που ειχα σε ολα τα προηγούμενα η αληθεια ειναι οτι η διαφορά οπτικά ηταν κ ειναι αμελητέα στο μάτι. Παρολ αυτα δεν το γύρναγα ΠΟΤΕ σε fhd για τον λογο π ανεφερα προηγουμένως κ ας μου λεγανε τι το χεις ετσι σου καιει μπαταρία κλπ. Η απαντηση ειναι γιατι μπορω :)

 

Τωρα ομως που στα 120hz η διαφορά υπαρχει κ ειναι ιδιαιτερα αισθητή, δεν μπορω να βρω ουτε εναν λογο πραγματικά που να δικαιολογει το κοψιμο των χαρακτηριστικών της συσκευης.

 

Απο κει και περα βεβαια, περι ορεξεως..

 

Στάλθηκε από το Samsung Note 20 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά θα με τρελανεται; γράφω ξεκάθαρα ποιο πάνω τη χρήση μου. Μιλάμε για 90% 4g 10% wifi. Τα πάντα όλα ανοιχτά 200 ειδοποιήσεις, ρολόι αυτοκίνητο airpods bt,κάνα 3ωρο ομιλία, μόνιμα σε διαφορετική τοποθεσία και μια εφαρμογή πολύ ενεργοβόρα yt music να τρέχει 15 ώρες γιατί είναι η παρέα μου στο δρόμο.

Και μου λέτε ότι 3,5 με 4 ώρες είναι μικρό νούμερο;

Ναι την Κυριακή στο σπίτι πιάνω 6 ώρες με 90% wifi . Οκ και;

Στάλθηκε από το SM-N986B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά θα με τρελανεται; γράφω ξεκάθαρα ποιο πάνω τη χρήση μου. Μιλάμε για 90% 4g 10% wifi. Τα πάντα όλα ανοιχτά 200 ειδοποιήσεις, ρολόι αυτοκίνητο airpods bt,κάνα 3ωρο ομιλία, μόνιμα σε διαφορετική τοποθεσία και μια εφαρμογή πολύ ενεργοβόρα yt music να τρέχει 15 ώρες γιατί είναι η παρέα μου στο δρόμο.

Και μου λέτε ότι 3,5 με 4 ώρες είναι μικρό νούμερο;

Ναι την Κυριακή στο σπίτι πιάνω 6 ώρες με 90% wifi . Οκ και;

Στάλθηκε από το SM-N986B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πόσο είχες με το s?

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος να φωτίζει η οθόνη όταν έρχονται μηνύματα; Δν μου έρχεται καμία ειδοποίηση. Μπορώ να το αλλάξω κάπως αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Στο μητρώο κλήσεων, υπάρχει τρόπος να συγχωνευτούν οι διαδοχικές κλήσεις από/προς το ίδιο νούμερο σε μία; Συγχωνεύει μόνο αν υπάρχουν πχ 4 κλήσεις εισερχόμενες από το ίδιο νούμερο αλλά αν υπάρχουν ανάμεικτες εξερχόμενες/εισερχόμενες/αναπάντητες τις βγάζει ξεχωριστά. Σε Sony XZ Premium που έχω το κάνει αυτό.

Ευχαριστώ.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

3η φορτιση. 20% ποσοστο μπαταριας, 3h και 18min SOT. :lol:

 

https://ibb.co/d7KjLnZ

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

3η φορτιση. 20% ποσοστο μπαταριας, 3h και 18min SOT. :lol:

 

https://ibb.co/d7KjLnZ

 

Με βλέπω να βάζω αγγελία το Note αντί για το s..... :lol:

Όλες οι ελπίδες στο update λοιπόν.

Υ. Γ και με package disabler Pro!!! Την κάτσαμε την βάρκα.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με βλέπω να βάζω αγγελία το Note αντί για το s..... :lol:

Όλες οι ελπίδες στο update λοιπόν.

Υ. Γ και με package disabler Pro!!! Την κάτσαμε την βάρκα.

 

Το package disabler pro το εβαλα το μεσημερι σημερα οποτε δεν εχει προλαβει να μαζεψει τιποτα...

Σε κανα 2 μερες που θα εχει στρωσει η μπαταρια εντελως θα παρει λιγο τα πανω της η αυτονομια.

Ελπιζουμε στο update, οπως λες... :(

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

3.5 ώρες και 20% υπόλοιπο

 

Στάλθηκε από το SM-N986B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

3,5-4 έχεις και με το note?? Ίδια επίπεδα δηλαδή?? Αν ισχύει (αλλά πως? ) είναι πολύ καλό αποτέλεσμα.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βρε αυτά τα ξέρω, για το Goodlock λέω να βάλω? Ευχαριστώ!

 

1. Αφαιρείς τις sim

2. Σβήνεις cache & storage του galaxy store & επανεκκίνηση

3. VPN Αγγλία

4. Ανοίγεις galaxy store και κανείς εγκατάσταση goodlock και τα modules που θέλεις

 

Διαβάζω ότι έρχεται update που το ενεργοποιεί και σε άλλες χώρες.

Link to comment
Share on other sites

3,5-4 έχεις και με το note?? Ίδια επίπεδα δηλαδή?? Αν ισχύει (αλλά πως? ) είναι πολύ καλό αποτέλεσμα.
Όχι Κώστα, χθες και σήμερα έκλεισα με 2:30 ώρες και 30%

Οπότε θέλω να πιστεύω ότι θα πιάσω σχεδόν τα ίδια.

 

Στάλθηκε από το SM-N986B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε και λέμε....

1. Σχεδόν όλοι το δουλεύετε σε 1080p

2. Σχεδόν ολοι το δουλεύετε στα 60hz

3. Έχετε έναν 990 εξινος που συνολικά είναι χειρότερος του snap 855

4. Έχετε σχετικά καλές καμ όχι κορυφαίες

Ε λοιπόν καλά έκανα και έδωσα 490€ και πήρα το s10 Lite...

10ωρα sot και μπαταριαρα...

sent from S10 Lite

Σωστα, αλλά:

1) εχεις χειροτερη οθονη αφου ουτε 120hz εχεις, ουτε προφανως το color calibration του Note

2) εχεις μεγαλυτερα bezels

3) εχεις λιγοτερη ram

4) εχεις χειροτερη καμερα συνολικα

5) εχεις λιγοτερο storage

6) δεν εχεις πενακι

7) δεν εχεις 5G το οποιο απο τη νεα χρονια θα παιξει και Ελλαδα

Eπισης ο 990 δεν ειναι χειροτερος του 855.

 

Εξαιρετικη προταση το κινητο που διαλεξες αλλα συνολικα υπολειπεται του βασιλια.

Edited by megatr0n

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα σου απαντήσω σε όλα....

 

1.Το δούλεψα το note 20 ultra και δεν βρήκα καραμπινατες διαφορές από την δική μου.

 

2. Επίσης δεν με συγκίνησε το 120hz ιδίως όταν βλέπω κάτι βίντεο σε slow motion που προσπαθούν να αποδείξουν την ανωτερότητα του....βούτυρο πάει το s10 lite

Τα μπεζελς για φλατ οθόνη χτυπάνε ταβάνι στο ποσό μικρά είναι!

 

3. Τα 8 επαρκούν και για τώρα και για τα έπομενα 3 χρόνια

 

4. Ναι η καμ είναι λίγο κατώτερη αλλα πολύ αξιοπρεπής έχω βγάλει τρομερές φώτο ιδίως η 12αρα ultra wide δίνει ρέστα

 

5. Τα 128 εσωτερική + 64 Samsung micro SD μου είναι υπέρ αρκετά

 

6. Είμαι από τους παλιότερους χρήστες note σειράς καθώς είχα από την αρχή της κυκλοφορίας του το NoteII πίστευα ότι δεν θα μπορούσα χωρίς το πενάκι αλλα τελικά είδα ότι έκανα λάθος....ελάχιστοι το δουλεύουν έτσι και αλλιώς.

 

7. Δεν θα πεθάνω με το S10 LITE...προς το παρόν το 4G+ μου είναι υπέρ αρκετό....να είναι καλά η κοσμοτε.

 

sent from S10 Lite

Το οτι π.χ. δεν μπορεις να δεις διαφορά από τα 60 στα 120hz ειναι δικη σου αποψη, αλλα αντικειμενικα τα 120 οχι μονο ειναι ορατα αλλα κανουν τη διαφορα σε σχεση με τα 60.

Εν ολιγοις, μπορει τα specs του s10 lite να ειναι κομμενα και ραμμενα στις αναγκες σου , αυτο ομως δεν αναιρει το γεγονος οτι το Note 20 Ultra ειναι συνολικα ανωτερη συσκευη. Πιστευω σε αυτο να συμφωνεις.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε και λέμε....

1. Σχεδόν όλοι το δουλεύετε σε 1080p

2. Σχεδόν ολοι το δουλεύετε στα 60hz

3. Έχετε έναν 990 εξινος που συνολικά είναι χειρότερος του snap 855

4. Έχετε σχετικά καλές καμ όχι κορυφαίες

 

Ε λοιπόν καλά έκανα και έδωσα 490€ και πήρα το s10 Lite...

 

10ωρα sot και μπαταριαρα...

 

sent from S10 Lite

 

1:Οθόνη με 500 ppi και στο 720 δείχνει κρύσταλλο

2:Ποιος το δουλεύει στα 60hz;

3:Ξανα διάβασε τα χαρακτηριστικά των 2 επεξεργαστών.

4:Κάμερες στο τοπ 3 της αγοράς

Καλά έκανες και πήρες το μετριότατο s10 lite πλαστικό, χωρίς ασύρματη φόρτιση, χωρίς αδιαβροχοποιηση, με πολύ μέτρια οθόνη και κάμερα χειρότερο δακτυλικο και πολλά ακόμα που βαριέμαι να γράψω. Ειδικά όταν με 100 ευρώ επιπλέον έπαιρνες s10+.

Οπότε καλά έκανες; για 2 ώρες επιπλέον sot; Αφού είσαι οκ τότε ναι καλά έκανες.

 

Στάλθηκε από το SM-N986B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και είναι ανώτερη συσκευή κοστίζει τα διπλά και βάλε....

 

sent from S10 Lite

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Οι περισσότεροι στα 60 το έχουν...στα 120 φεύγει νερό η μπαταρία!

 

Ο 990 ανεβάζει θερμοκρασία και ρίχνει επιδόσεις πράγμα που δεν συμβαίνει με τον snap 855.

 

Το δακτυλικο ειναι πολύ οκ και του φοράω και tempered glass.

 

Η πλάτη δεν με απασχολεί που είναι πλαστική του φοράω θηκη και δεν με χαλάει καθόλου, κάποιες φορές είναι πλεονέκτημα μάλιστα....το περίγραμμα ειναι αλουμίνιο πάντως.

 

Και μόνο που μου είπες για το s10 plus είσαι αουτ....τραβα στο σκρουτζ και δες τις αξιολογήσεις....

 

sent from S10 Lite

Α οκ θα ψωνίσω με βάση της αξιολογήσεις του σκρουτζ.

Την είχα την συσκευή 7 μήνες και ξέρω πολύ καλά τι συσκευή είναι. Αυτό για τον επεξεργαστή ότι ρίχνει απόδοση σίγουρα στο yt το είδες στα γνωστά βίντεο.

Από εκεί και πέρα το lite και κάθε lite όχι το συγκεκριμένο δεν μπορεί να συγκριθεί με ναυαρχίδες απλά. Γιατί είναι lite.

Να αναφέρω μερικά ακόμα στέρεο ηχεία, ufs 3.0,type c 3.2,dex και άλλα.

Από εκεί και πέρα φυσικά αν εσένα σε καλύπτει η συσκευή τότε οκ μια χαρά. Αυτό δε σημαίνει όμως ότι καλύπτει και όλους μας.

Λάζαρος Note 20 ultra

Edited by GalaxyNote
Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου απο την αρχη του topic καθε λιγο κ λιγακι μπαινεις, υποβιβάζεις το n20u και επιπλεον συνεχεια μας λες για το s10lite για το ποσο φοβερο ειναι κλπ κλπ κλπ.

 

Ναι ειναι καλο για τα χρήματα του, ειναι προφανως πιο value for money οπως και τα περισσοτερα midrange απο ολες τις ναυαρχίδες αφου μπορει να κοστιζουν το 1/3 της τιμης αλλα δεν ειναι 3 φορες χειροτερα. ΠΡΟΦΑΝΩΣ και δεν θα ειναι 3 φορες χειροτερα, το ιδιο ισχυε, ισχυει και θα ισχυει για ολα τα προιοντα -απο ρουχα μεχρι αυτοκινητα κλπ.

 

Αλλα οταν συγκρινουνε μονιμως ενα περσινο midrange με ενα το τελευταιο high end μοντελο της αγορας, καπου αρχιζει κ κουραζει. Το s10lite δεν συγκρινεται καν με το note9, ποσο μαλλον με το note 10 ή 20. Περα απο την καλυτερη αυτονομία που τα περισσοτερα midrange εχουν εναντι των high end, δεν μπορει να τα πλησιασει πουθενα.

 

Απο ποιοτητα κατασκευης, οθονες, μικροφωνα μεγαφωνα, αισθητηρες καμερων τα παντα. Αρκει να πιασει καποιος στα χερια του το ενα κ επειτα αλλο, αυτο αρκει χωρις πολλα πολλα.

 

Πολυ καλη συσκευή το s10lite και πολυ value for money, αλλα μεχρι εκει. Δεν μπορει να συγκριθεί, ουτε με note9, και προφανως ουτε με το S10+ κι ας εχει καλυτερο επεξεργαστή. Γιαυτό λεγεται και LITE. Πιο συμφέρουσα λυση ναι ειναι οκ, αλλα δεν συνεπαγεται οτι ειναι καλυτερο.

 

Οπως βεβαια και το poco f2 ακομα καλυτερη επιλογη και ακομα περισσότερο value for money ακομα και απο το s10lite, απορώ πως και δεν εχει βρεθεί εδω στο topic καποιος κατοχος να αρχισει τις συγκρισεις.

 

 

 

Στάλθηκε από το Samsung Note 20 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Δεν προσπαθώ να βγάλω το s10 lite ανώτερη συσκευή. Προσωπικά να δώσω ένα χιλιάρικο και να φοβάμαι να δουλέψω την συσκευή μην ξεμείνω από μπαταρία δεν το κάνω. Εσύ που είσαι power user καλά έκανες και πήρες το note 20 ultra. Εγω θα κάτσω με το ταπεινό και μέτριο s10 lite.

 

sent from S10 Lite

Όχι απλά κάθε λίγο και λιγάκι γράφεις για τα σπεκς του s10 lite και το ποσό σούπερ είναι και η Samsung μας κοροϊδεύει με τον 990 και η μπαταρία χάλια και η οθόνη ισάξια και τα 60hz δεν έχουν διαφορά και και και.. Συνέχεια προσπαθείς να βγάλεις καλύτερη την επιλογή σου. Που για σένα είναι και πάρα πολύ ωραία. Εμάς τι μας νοιάζει που δε θέλουμε μια midrange συσκευή και μάλιστα χωρίς πένα; για τον 855;οι Κινέζοι πλέον με τον 865 δίνουν τις συσκευές με το κιλό. Και πολύ φθηνότερα μάλιστα.

Εγώ θα κάτσω λοιπόν στο note σαν power user και εσύ μείνε στο αγαπημένο σου s10 lite.

Ολα καλά λοιπόν.

 

Λάζαρος Note 20 ultra

Edited by GalaxyNote
Λάζαρος..
Link to comment
Share on other sites

Ρε μαλακά ποσο κολλημένα άτομα υπάρχουν.

Εδώ είναι forum για το Note 20 ultra , αρα μπαίνουν αυτοί που το έχουν και κοιτάνε καμμια καινούργια πληροφορία ή tips.

Δεν είναι για να μπαίνουν όλοι και για 87 σελίδες να λένε για την μπαταρία..ΕΛΕΟΣ.

Παρεμπιπτόντως 2 το βράδυ από 7 το πρωί που το έχω και έχω 20% ακόμα.

ΞΕΚΚΟΛΗΣΤΕ ΚΑΙ ΠΑΜΕ ΠΑΡΑΚΑΤΩ...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 20 Ultra

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...