Jump to content

Google Pixel 4a


Sotnem
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

7 ώρες πριν, Sotnem said:

Αν το έχεις πάρει από Amazon δεν υπάρχει θέμα. Αν το έχεις πάρει από Google Store γίνεται πιο περίπλοκο.

 

7 ώρες πριν, athanaso77 said:

Όχι δεν μπορείς να το στείλεις. Για να είμαστε πιο ακριβείς, μπορείς με κάποιο τρόπο να το κάνεις να φτάσει αλλά αυτοί δεν το στέλνουν εκτός της χώρας που προοριζόταν να πουληθεί επίσημα. Θα χρειαστεί να μεσολαβήσει αν έχεις κάποιο φυσικό πρόσωπο στη χώρα αποστολής. Αλλιώς δεν γίνεται.


Σας ευχαριστώ !
Κρίμα... Θα το αγόραζα στα τυφλά αν δεν ήταν τοσο περίπλοκο το θέμα με την επισκευή του σε περίπτωση βλάβης.
Ξέρω οτι μπορεί να είμαι υπερβολικός αλλα... "ο καμένος φυσάει και το γιαούρτι"

Link to comment
Share on other sites

Μου έβγαλε update Android 12, ενώ έχω Android 12

Μέγεθος 1,69gb

Μήπως δεν είχα κάνει σωστή ενημέρωση; 

Η μπαταρία μου τελείωνε πάρα πολύ γρήγορα 

Χρήστος

Νοκια Ν70 -> Νοκια Ν73 -> Νοκια Ν86 -> Νοκια Ε7 ->Nokia Lumia 930 + Nexus 6 - > Pixel 4a

E7 : 31/8/2011 930 : 2/2/2015 Nexus 6 : 12/8/2016

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε και μένα...την κατεβάζω τώρα.

Σύμφωνα με το παρακάτω ακόμη κανείς δεν ξέρει αν έχουν αλλάξει κάτι.

https://9to5google.com/2021/11/10/pixel-android-12-update/

Όντως η μπαταρία τελείωνε πιο γρήγορα σε σχέση με το 11 και επίσης περιμένω να δω αν αυτό το update μου φτιάξει το "με μια ματιά" στην αρχική που δείχνει μόνο ημερομηνία και τίποτε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Και ξαφνικά σταμάτησε να κάνει download;;;; Άβυσσος η Google....

Στάλθηκε από το Pixel 4a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 5/11/2021 at 8:48 ΜΜ, sadiagraxa said:

Καλησπέρα σε ολους!

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω το Google Pixel 4a αλλα ήθελα να ρωτησω, σε περίπτωση οποιασδήποτε βλάβης, έχει επίσημη στήριξη στην Ελλάδα;
Υπάρχει επίσημη αντιπροσωπεία ή επίσημη εταιρία επισκευής; ή κάνεις το σταυρό σου;

Ενδιαφέρομαι μονο απο πλευράς κάμερας να το αγοράσω! Καλη επιλογή αυτη την εποχή;
Έχω δει σε πολλά βίντεο οτι ακόμα και σήμερα "πατάει κάτω" πολλά καμεροκινητα σε αυτά τα χρήματα !!

Δεν έχει ελληνική αντιπροσωπεία και ότι γίνει είσαι μόνος σου, εκτός αν το κατάστημα αγοράς το κάνει service ή το στέλνει εξωτερικό

Nokia 2760 -> LG GD510 -> Xperia X10 Mini -> Moto G 1st gen -> LG G4 -> Nexus 6P -> OnePlus 6 -> Pixel 4a 5G
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, cfotis13 said:

Και ξαφνικά σταμάτησε να κάνει download;;;; Άβυσσος η Google....

Στάλθηκε από το Pixel 4a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Εμένα κατέβηκε, εγκαταστάθηκε αλλά δεν είδα καμία απολύτως διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία από το κακό στο χειρότερο πάει με την αναβάθμιση 

Στις ρυθμίσεις - μπαταρία έχει λιγότερες λεπτομερείς πχ πριν πόση ώρα το φορτισα 

Χρήστος

Νοκια Ν70 -> Νοκια Ν73 -> Νοκια Ν86 -> Νοκια Ε7 ->Nokia Lumia 930 + Nexus 6 - > Pixel 4a

E7 : 31/8/2011 930 : 2/2/2015 Nexus 6 : 12/8/2016

Link to comment
Share on other sites

Είχα την 12 , έκανα και αναβάθμιση Νοεμβρίου , πήγε να ξεκινήσει η διαδικασία 1.68gb αλλά τελικά δεν έγινε τίποτα.

Στάλθηκε από το Pixel 4a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Για να επαναφέρετε τα παλιά Wi-Fi και Δεδομένα στην μπάρα ειδοποιήσεων με ένα πάτημα, μπορείτε μέσω adb στον υπολογιστή  με τις 2 παρακάτω εντολές

Πρώτα :

 adb shell settings put global settings_provider_model false

και μετά :

adb.exe shell settings put secure sysui_qs_tiles 'wifi,cell,$(settings get secure sysui_qs_tiles)'

 

Edited by ardonhs

Χρήστος

Νοκια Ν70 -> Νοκια Ν73 -> Νοκια Ν86 -> Νοκια Ε7 ->Nokia Lumia 930 + Nexus 6 - > Pixel 4a

E7 : 31/8/2011 930 : 2/2/2015 Nexus 6 : 12/8/2016

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, να ρωτήσω, χρησιμοποιεί κανείς gimbal με αυτή τη συσκευή; 

Την έχω βασική συσκευή, είμαι πολύ ευχαριστημένος μαζί της και σκέφτομαι να πάρω κάποιο gimbal αλλά δεν ξέρω πιο....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ναι πω ότι μετά από αρκετό καιρό που το "με μια ματιά" στην αρχική δεν δούλευε κατάφερα να το φτιάξω. Επειδή δοκίμασα πολλά από διάφορα site τα 2 που συνδυαστικά έδωσαν την λύση ήταν

-διαγραφή των δεδομένων της εφαρμογής Google

-μηδενισμός των permissions.

Μετά από μερικά reboots και χρήση απλά εμφανίστηκε ο καιρός. Ένα άλλο καλό είναι ότι μετά από αυτά έστρωσε και η μπαταρία που τώρα περίπου διαρκεί όσο και με το 11 άντε να υπάρχει πολύ μικρή πτώση. Δηλαδή οριακά βγάζει πάλι από το πρωί μέχρι το βράδυ της επόμενης και δεν θέλω φόρτιση ενδιάμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι πω ότι μετά από αρκετό καιρό που το "με μια ματιά" στην αρχική δεν δούλευε κατάφερα να το φτιάξω. Επειδή δοκίμασα πολλά από διάφορα site τα 2 που συνδυαστικά έδωσαν την λύση ήταν
-διαγραφή των δεδομένων της εφαρμογής Google
-μηδενισμός των permissions.
Μετά από μερικά reboots και χρήση απλά εμφανίστηκε ο καιρός. Ένα άλλο καλό είναι ότι μετά από αυτά έστρωσε και η μπαταρία που τώρα περίπου διαρκεί όσο και με το 11 άντε να υπάρχει πολύ μικρή πτώση. Δηλαδή οριακά βγάζει πάλι από το πρωί μέχρι το βράδυ της επόμενης και δεν θέλω φόρτιση ενδιάμεσα.
Για τα permission που μπήκες - τι έκανες;

Στάλθηκε από το Pixel 4a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, cfotis13 said:

Για τα permission που μπήκες - τι έκανες;

Στάλθηκε από το Pixel 4a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ρυθμίσεις - Σύστημα - Επιλογές Επαναφοράς - Επαναφορά προτιμήσεων εφαρμογών

Είναι λίγο σπαστικό τις πρώτες ώρες αν έχεις πολλές εφαρμογές γιατί σε ρωτάει συνέχεια για τις διάφορες προσβάσεις που έχει η κάθε εφαρμογή.

Πάντως τρελό bug, η σελίδα στα φόρουμ της google έχει εκατοντάδες απαντήσεις και σπάνια η ίδια λύση δούλεψε ακριβώς η ίδια σε όλους. Και το τρελό ήταν πως το πρόβλημα εμφανίζεται στο default με μια ματιά που δεν μπορείς να το βγάλεις από την αρχική σελίδα. Αν προσέθετες ένα ακόμη πιο κάτω δούλευε σούπερ.

Μετά από αυτό και την επαναφορά της αυτονομίας σε επίπεδα 11 (έστω λίγο χειρότερη) δεν νομίζω ότι έχω κάτι άλλο που με ενοχλεί. Ίσως το ότι δεν μπορώ να δω τα στατιστικά της μπαταρίας από την τελευταία φόρτιση παρά μόνο τις τελευταίες 24 ώρες...

Μετά από ένα χρόνο και κάτι παραπάνω μπορώ να πω είναι απίστευτο τηλέφωνο σαν πακέτο. Μαζεμένο σε διαστάσεις (κυρίως για αυτό το πήρα) και πρακτικά κανένα πρόβλημα εκτός από τα γνωστά της google στην Ελλάδα που τα ξέρεις έτσι και αλλιώς (volte/ vowifi και το 5G που εμάς δεν μας επηρεάζει μιας και είναι 4G η συσκευή).

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις - Σύστημα - Επιλογές Επαναφοράς - Επαναφορά προτιμήσεων εφαρμογών
Είναι λίγο σπαστικό τις πρώτες ώρες αν έχεις πολλές εφαρμογές γιατί σε ρωτάει συνέχεια για τις διάφορες προσβάσεις που έχει η κάθε εφαρμογή.
Πάντως τρελό bug, η σελίδα στα φόρουμ της google έχει εκατοντάδες απαντήσεις και σπάνια η ίδια λύση δούλεψε ακριβώς η ίδια σε όλους. Και το τρελό ήταν πως το πρόβλημα εμφανίζεται στο default με μια ματιά που δεν μπορείς να το βγάλεις από την αρχική σελίδα. Αν προσέθετες ένα ακόμη πιο κάτω δούλευε σούπερ.
Μετά από αυτό και την επαναφορά της αυτονομίας σε επίπεδα 11 (έστω λίγο χειρότερη) δεν νομίζω ότι έχω κάτι άλλο που με ενοχλεί. Ίσως το ότι δεν μπορώ να δω τα στατιστικά της μπαταρίας από την τελευταία φόρτιση παρά μόνο τις τελευταίες 24 ώρες...
Μετά από ένα χρόνο και κάτι παραπάνω μπορώ να πω είναι απίστευτο τηλέφωνο σαν πακέτο. Μαζεμένο σε διαστάσεις (κυρίως για αυτό το πήρα) και πρακτικά κανένα πρόβλημα εκτός από τα γνωστά της google στην Ελλάδα που τα ξέρεις έτσι και αλλιώς (volte/ vowifi και το 5G που εμάς δεν μας επηρεάζει μιας και είναι 4G η συσκευή).
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου, τα της Google δεν με ενδιαφέρει χρησιμοποιώ VoIP,καλές γιορτές με υγεία

Στάλθηκε από το Pixel 4a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αργεί και σε εσάς χαρακτηριστικά σε κάθε αναβάθμιση μικρή ή μεγάλη; Για 30ΜΒ update κάνει τουλάχιστον μισή με μία ώρα για να τελειώσει.

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, iPap said:

Αργεί και σε εσάς χαρακτηριστικά σε κάθε αναβάθμιση μικρή ή μεγάλη; Για 30ΜΒ update κάνει τουλάχιστον μισή με μία ώρα για να τελειώσει.

Ναι το έχουμε ξανά πει, δε μπορώ να καταλάβω τον λόγο

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία με την τελευταία ενημέρωση χειροτέρεψε κι άλλο 

Χρησιμοποιω πολύ το τηλέφωνο για ίντερνετ (Chrome) και κάθε βράδυ έχω 20-20% από το πρωί που είναι φουλ 

Στην δουλειά μου το χρησιμοποιω ελάχιστα 

Εβσησα το energy ring που το είχα για led ειδοποιήσεων αλλά δεν είδα διαφορά 

Παρατήρησα σ αυτό που ανάφερε ο φίλος που πάνω για την εφαρμογή Google, μου γράφει χρήση 22 ώρες! 

Εχω παρατηρήσει ότι το ίδιο κάνει καμία φορά στην εφαρμογή της Πειραιώς 

Χρήστος

Νοκια Ν70 -> Νοκια Ν73 -> Νοκια Ν86 -> Νοκια Ε7 ->Nokia Lumia 930 + Nexus 6 - > Pixel 4a

E7 : 31/8/2011 930 : 2/2/2015 Nexus 6 : 12/8/2016

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 13/1/2022 at 9:37 ΠΜ, ardonhs said:

Η μπαταρία με την τελευταία ενημέρωση χειροτέρεψε κι άλλο 

Χρησιμοποιω πολύ το τηλέφωνο για ίντερνετ (Chrome) και κάθε βράδυ έχω 20-20% από το πρωί που είναι φουλ 

Στην δουλειά μου το χρησιμοποιω ελάχιστα 

Εβσησα το energy ring που το είχα για led ειδοποιήσεων αλλά δεν είδα διαφορά 

Παρατήρησα σ αυτό που ανάφερε ο φίλος που πάνω για την εφαρμογή Google, μου γράφει χρήση 22 ώρες! 

Εχω παρατηρήσει ότι το ίδιο κάνει καμία φορά στην εφαρμογή της Πειραιώς 

Εγω πριν την τελευταία ενημέρωση έκανα ενα factory reset, πέρασε λίγος καιρός ήρθε και η ενημέρωση και εχει φτιάξει πάρα πολύ απ' όταν εβαλα το 12.

 spacer.png

212we1j.png?w=AABq7xxLLBdUGTm0a_clkrIpmKBxPDTXshd60DSDWRHLaQ
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 21/1/2022 at 2:18 ΜΜ, tass0s said:

Εγω πριν την τελευταία ενημέρωση έκανα ενα factory reset, πέρασε λίγος καιρός ήρθε και η ενημέρωση και εχει φτιάξει πάρα πολύ απ' όταν εβαλα το 12.

 

Μάλλον θα το δοκιμάσω γιατί δεν γίνετε 

Χρήστος

Νοκια Ν70 -> Νοκια Ν73 -> Νοκια Ν86 -> Νοκια Ε7 ->Nokia Lumia 930 + Nexus 6 - > Pixel 4a

E7 : 31/8/2011 930 : 2/2/2015 Nexus 6 : 12/8/2016

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 21/1/2022 at 2:18 ΜΜ, tass0s said:

Εγω πριν την τελευταία ενημέρωση έκανα ενα factory reset, πέρασε λίγος καιρός ήρθε και η ενημέρωση και εχει φτιάξει πάρα πολύ απ' όταν εβαλα το 12.

 spacer.png

Factory reset από που κάνω; 

Ρυθμίσεις - Σύστημα - Επιλογές επαναφοράς - Διαγραφή όλων των δεδομένων (επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων) ; 

Μετά θα μου τα επαναφέρει όλα μέσω του λογαριασμού μου έτσι; 

Χρήστος

Νοκια Ν70 -> Νοκια Ν73 -> Νοκια Ν86 -> Νοκια Ε7 ->Nokia Lumia 930 + Nexus 6 - > Pixel 4a

E7 : 31/8/2011 930 : 2/2/2015 Nexus 6 : 12/8/2016

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλημέρα ναι εννοείται. 

Την πέρασα και εγώ εχθές! 

Χρήστος

Νοκια Ν70 -> Νοκια Ν73 -> Νοκια Ν86 -> Νοκια Ε7 ->Nokia Lumia 930 + Nexus 6 - > Pixel 4a

E7 : 31/8/2011 930 : 2/2/2015 Nexus 6 : 12/8/2016

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρήκα κάποιο bug προς το παρόν , μου φάνηκε οτι δουλεύει ένα κλικ καλύτερα / αμεσότερα με την 13, το οποίο είναι εντυπωσιακό με αυτόν τον επεξεργαστή σε ένα κινητό 2 ετών.

Όλα αυτά τα updates , θέλουν χρόνο πάντως για να τα περάσει στο δικό μου , υποπτεύομαι γιατί κάποιο update παλαιότερα δεν περάστηκε καταλλήλως και η επίπτωση (ευτυχώς μόνο αυτήν βλέπω) , είναι οτι χρειάζεται αρκετό χρόνο.

Μπορεί δηλαδή να χρειαστεί  και 1 με μιάμιση ώρα για να εγκαταστήσει τη 13 (855mb κατέβασε) 

Link to comment
Share on other sites

Παει αρκετά καλά,  ελπίζω να δούμε και διάφορα στην μπαταρία 

Edited by ardonhs

Χρήστος

Νοκια Ν70 -> Νοκια Ν73 -> Νοκια Ν86 -> Νοκια Ε7 ->Nokia Lumia 930 + Nexus 6 - > Pixel 4a

E7 : 31/8/2011 930 : 2/2/2015 Nexus 6 : 12/8/2016

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Και μετά από εδώ που.....; Ρητορική ερώτηση, ξέρω ότι είμαι off topic, λόγω μεγέθους και προβλήματα Google με τα ελληνικά δίκτυα το μόνο που κάνει κλικ είναι το Motorola edge 30 neo!

Στάλθηκε από το RMX2155 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...